Jourová na konferenci v Praze: Země s nouzovým stavem se snažily zachovat právní stát

Evropská komise (EK) v zásadě u všech zemí Evropské unie, které kvůli pandemii koronaviru vyhlásily nouzový stav, viděla snahu, aby dál fungoval právní stát. Na dnešní bezpečnostní konferenci na Pražském hradě to uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová. Z krize by se podle ní měla unie poučit a posílit svou suverenitu a nezávislost na zbytku světa zejména v oblasti kritické infrastruktury.

Reklama

Jourová uvedla, že v nějaké podobě vyhlásilo nouzový stav 24 států Evropské unie. "Tři to řešily bez vyhlášení. Ale v zásadě všude jsme viděli snahu, aby vyhlášení nouzového stavu neznamenalo vypnutí ústavy, aby fungoval právní stát, vyvážení mocí a opatření byla pod kontrolou občanů a soudů," řekla Jourová, která má v unijní exekutivě na starosti dodržování evropských hodnot.

Vlády podle ní při nouzovém stavu měly širší pravomoci a stály před pokušením "odolat nesnesitelnému zavádění autoritativních metod". Podle Jourové obstály. "My ze strany EK jsme sledovali, jestli nedochází k nedodržování evropských pravidel. Teď sledujeme návrat zpátky do normálu. U některých zemí aspoň do normálu, který byl před covidem-19," řekla bez označení konkrétních států.

V dubnu Jourová ČTK řekla, že komise sleduje se znepokojením vývoj v Maďarsku, kde vláda získala v rámci nouzového stavu časově neohraničenou možnost řídit zemi pomocí dekretů. Varovala tehdy, že ani koronavirová krize nemůže omezit kontrolní roli národních parlamentů a médií. V únoru označila vedle maďarské za křehkou demokracii také polskou.

Jourová dnes uvedla, že při novinářských dotazech na maďarský nouzový stav v poslední době zachovala chladnou hlavu. Dodala, že ji za to chválil i tamní premiér Viktor Orbán, což pro ni "nebyl dobrý moment". Dodala, že komise se chystá v září zveřejnit zprávu o stavu právních států v unijních zemích. V hodnocení fungování dělby mocí, justice či svobody slova zahrne i zhodnocení nynějšího návratu do normálu po nouzových stavech, řekla.

Krize má podle Jourové nepříjemnou vlastnost, že posiluje negativní trendy, které už existovaly před ní. "Jsme například svědky zneužití strachu a obav lidí a jejich zavalení všemi možnými zprávami a dezinformacemi, které je mohou i zdravotně poškodit," uvedla. Poučením z pandemie podle ní je, že by Evropa měla být nezávislejší na zbytku světa v oblasti kritické infrastruktury a dalších věcech nezbytných k životu.

Témata:  EU Praha evropská komise Viktor Orbán demokracie EuroZprávy.cz Koronavirus Věra Jourová

Související

EU

Francie považuje vakcíny AstraZeneca a Johnson & Johnson za nezbytné

Vakcíny proti nemoci covid-19 od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson jsou pro francouzskou očkovací kampaň "nepostradatelné", uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví. Pokud by se s nimi přestalo ve Francii očkovat, vláda by nesplnila dříve slíbené cíle o počtu naočkovaných lidí k určitému datu, napsala agentura AFP.

Ze společnosti

Tajemství staré bambitky 2: První záběry z natáčení pohádky!

Karaba je jenom jeden, kudla! Tak to vědí všichni věrní diváci pohádky Tajemství staré bambitky, která se stala před deseti lety hitem televizních Vánoc a od té doby je stálicí na obrazovkách České televize, která ji uvedla osmnáctkrát. Tajemství staré bambitky se vrátí ve volném pokračování tentokráte do kin.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Začíná se Superliga rozpadat v samém zárodku? V Británii píší, že Chelsea ze soutěže odstupuje

Na novou fotbalovou soutěž zvanou Superliga, kterou založilo dvanáct velkoklubů z Anglie, Itálie a Španělska, dostává hned den po oznámení jejího vzniku obrovskou trhlinu. Především na britských ostrovech mezi tamními fanoušky vyvolala zpráva o jejím založení obrovské vášně a ve středu večer to v londýnských ulicích naplno pocítil třeba Petr Čech, současný technický ředitel Chelsea a klubová legenda. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Moldavsko uvedlo, že nevydalo pas pro ruského agenta, píše Interfax

Kišiněv se dnes důrazně ohradil proti "zvěstem", že Moldavsko vydalo cestovní pas pro ruského občana Alexandra Petrova, píše ruská agentura Interfax. České úřady v sobotu vyhlásily pátrání po dvou ruských občanech, kteří se prokazovali pasy na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov a posléze také cestovními doklady Moldavska a Tádžikistánu. 

před 4 hodinami

Francie považuje vakcíny AstraZeneca a Johnson & Johnson za nezbytné

Vakcíny proti nemoci covid-19 od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson jsou pro francouzskou očkovací kampaň "nepostradatelné", uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví. Pokud by se s nimi přestalo ve Francii očkovat, vláda by nesplnila dříve slíbené cíle o počtu naočkovaných lidí k určitému datu, napsala agentura AFP.

před 4 hodinami

Biden se modlí za správný rozsudek v procesu s Chauvinem

Americký prezident Joe Biden dnes řekl, že se modlí za správný rozsudek v procesu s expolicistou Derekem Chauvinem, který čelí obvinění ze zabití a vraždy černocha George Floyda. Informovala o tom agentura Reuters. Spojené státy nyní bedlivě očekávají rozhodnutí poroty, která se dnes setkala k druhému dni jednání.

před 5 hodinami

Itálie na konci dubna chystá rozvolnění, umožní cesty mezi regiony

Italská vláda plánuje na příští pondělí rozvolnění protiepidemických opatření. Informovala o tom dnes agentura ANSA s odvoláním na výsledky jednání zdravotnického poradního orgánu kabinetu. Vláda chce uvolnit pravidla pro cesty mezi regiony či otevřít restaurace v regionech, kde je příznivější epidemická situace. 

před 5 hodinami

Volný má zaplatit pokutu za potyčku na plénu, potvrdila Sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih dnes potvrdila Sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90.800 korun.

před 5 hodinami

NATO se bude sporem Česka s Ruskem podrobněji zabývat ve čtvrtek

Severoatlantická aliance se chce ve čtvrtek podrobněji zabývat vyhroceným diplomatickým sporem mezi Českou republikou a Ruskem. ČTK to po dnešním jednání zástupců členských států NATO sdělil český velvyslanec při alianci Jakub Landovský, který dnes informoval ostatní země o důvodech vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády v Praze. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama