Blatný doplatil na spolčení s ďáblem, před nímž jako občan varoval. Babiš nesnese vzdor

KOMENTÁŘ – Totalitní praktiky se vracejí v přímém přenosu. Kdo má jiný názor, musí odejít. Odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného je závanem minulých rudých časů. A premiér Andrej Babiš, který se měl zaplést s STB a z kapsy mu vyčnívala stranická knížka KSČ, dokázal, že mu nejsou cizí ani více jak třicet let po Sametové revoluci. Bývalý šéf resortu nepřišel o křeslo kvůli mnoha přešlapům, ale z úřadu mizí, protože se vymezil proti ruské necertifikované vakcíně Sputnik V, do níž se zamiloval prezident Miloš Zeman. A s ním ministerský předseda do názorové vřavy nepůjde. Navíc hnutí ANO špiní Faltýnkova kauza, a tak je nutné pozornost odvrátit jinam.

Reklama

Pokaždé, když hnutí ANO tone v problémech, opouští vládu ministr zdravotnictví. Stačí se pozastavit u 21. září loňského roku. Tehdy započal Krajský soud v Brně, který projednával údajnou korupční aféru Stoka, do níž se měl zaplést i bývalý komunální politik a také exradní městské části Brno – střed Jiří Švachula. Premiérovi Andreji Babišovi bylo hned jasné, že média budou plna zmíněné kauzy a hnutí ANO, které na politickou scénu vstupovalo v roli andílka, jenž je alergický na korupci, se bude propírat. A tak velký boss hned v osm hodin ráno odvolal tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a tisk i veřejnost už nic jiného nezajímalo.

Premiér by v první řadě  měl odvolat sám sebe

A historie se se opakuje znovu. Jako by Babiš měl v šuplíku uschovaný stejný scénář, na němž jen přepsal jména a obsazení. Sotva se rozjíždí další stranický malér, v němž hraje hlavní roli vlivný I. místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek se svým diářem plným poznámek o propojení politiky a byznysu, tak Babiš opět zacílil na resort zdravotnictví. Exšéfa Jana Blatného si vzal jako svého rukojmího, neboť tušil, že kolem Faltýnka není vše v pořádku. A tak mu začal posílat vytýkací dopisy, ale stále tvrdil, že jej v březnu odvolat nehodlá, poté připustil, že možná duben bude měsícem, kdy dá resortu vale. Babiš čekal, až atmosféra kolem Faltýnka zhoustne, a poté se rozhodl vypoklonkovat Blatného, čímž se opět pozornost rozměnila.

Premiér Babiš si počíná jako diktátor, není schopen sebereflexe. Kdyby uměl uznat své chyby, musel by v první řadě odvolat sám sebe. Téměř třicet tisíc zemřelých na covid-19 jdou za ním. Je ministerským předsedou a loni na jaře se přihlásil k osobní odpovědnosti. Jednoznačně selhal, koronavirovou krizi nezvládl, mnohdy neposlouchal odborníky a dal přednost politické linii. Ze scény by tak měl zmizet on. Ano, Jan Blatný jistě nevejde do dějin jako expert, který na konci temného tunelu rozsvítil světlo. Dopustil se mnoha přešlapů: souhlasil s prosincovým rozvolněním, upadl do podezření, že má blízko k dezinformátorům, když tvrdil, že do úmrtí na covid-19 počítáme i oběti autonehod, anebo nevysvětlil, proč odvolal hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou. Rovněž v lednu podcenil agresivní britskou mutaci. Také se ztrapnil příšernou reklamou na očkování, kterou o třídu předčila i prvorepubliková propagace mýdla Jelen. Pokud by zmíněné nedostatky stály za jeho koncem v ministerském křesle, šlo by o logický, relevantní krok. A nikdo by se nemohl divit.

I přes mnoho záporů nebyl Blatný loutkou, která by vše poslušně premiérovi odkývala, jako ministři Hamáček či Schillerová, kteří jsou na Babišovi závislí, neboť odborně by nikdy nemohli prorazit. A tak zvolili patolízalství. Exšéf zdravotnického  resortu je v první řadě lékařem a od svého jmenovaní zdůrazňoval, že nepřišel dělat politiku, což se mu nakonec stalo osudným. Jako lékař nemohl dovolit, aby se lidem očkoval ruský Sputnik V, který neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Správně odmítal riskovat zdraví svých spoluobčanů a plést do boje o životy politiku. Tady se choval zodpovědně a dodržoval pravidla. Jednal, jako by na sobě měl bílý lékařský plášť a nikoli vyžehlený oblek s kravatou.

Unavený stařec jménem Miloš Zeman, který si myslí, že Česká republika je gubernií Ruské federace, však trval na svém, i když Západ několikrát opakoval, že uvedená očkovací látka ani na trhu už není nutná, neboť k dispozici je řada firem, jejíž vakcína je anebo v krátké době bude schválená. Zeman vsadil, že si Babiš nemůže hradního pána rozhádat. Moc dobře si uvědomuje, jak moc jej hlavně po volbách bude potřebovat, když už nyní prohrává v předvolebních preferencích s aliancí Pirátů a hnutí Starostů a nezávislých. Jeho podporu bude při vyjednání kolem nové vlády potřebovat. A tak se nyní bude prosazovat necertifikovaná vakcína Sputnik V, po jejíž aplikaci měla argentinská hlava státu Alberto Fernandéz pozitivní antigenní test na covid-19.

Pozice nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera, který byl za normalizace rovněž členem KSČ, bude nesmírně složitá. Mnozí experti mu vyčítají, že nekolegiálně vzal post a nepodržel Blatného. Například ve školství se nenašel žádný Arenberger, který by šel proti ministru Robertu Plagovi. Navíc je jasné, že nový šéf půjde na ruku Zemanovi. Jeho přízeň si zajistil už před časem, kdy na rozdíl od Blatného neodvrhl ruskou vakcínu Sputnik V. Po hematologovi opět nepřichází žádný epidemiolog, ale dermatolog a venerolog, u něhož nehrozí, že by se dvěma mocným mužům vzpíral.

Vrací se doba, kdy se opět vyplácí držet ústa a krok

A to je pro Zemana a Babiše klíčové. Vrací se prostě doba, kdy se zase vyplácí držet ústa a krok. Navíc ožívají časy prověřených stranických kádrů. Dosavadní ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady byl totiž za hnutí ANO v roce 2018 zvolen poslanci do Rady Českého rozhlasu, dříve byl jeho nominantem před sněmovními volbami v roce 2017. Babiš tedy vybral člověka, který nebude dělat problémy a pozvolna se bude snažit Čechy za Zemanova potlesku přesvědčit, že Sputnik V je dobrý a na nějaké certifikaci tak moc přece nesejde. A Babiš má jistotu, že Arenberger v minulosti proti němu nepodepsal jako Blatný petici, aby kvůli své minulosti odstoupil, jak vyzýval spolek Milion chvilek pro demokracii. Mít loajální lidi ve vládě je nyní pro šéfa Strakovy akademie k nezaplacení. Babiš zkrátka nesnese vzdor.

Exministr totiž není jediným, který se kvůli své neposlušnosti musel loučit. Podobně dopadl i zmocněnec vlády pro jadernou energetiku Jaroslav Míl, který nesouhlasil, aby kabinet kvůli tendru na nový blok jaderné elektrárny oslovoval ruský Rosatom. Babiš šel však do sebe, zatímco Míl se o svém konci dozvěděl z tiskové konference na ČT 24, tak Blatnému dovolil, aby si odchod oznámil sám, neboť do poslední chvíle nenašel odvahu svůj verdikt oznámit. Premiér je přeborníkem se proměnit v paní Columbovou, když se má zachovat státnicky.

Pro Andreje Babiše není výměna ministra ale dobrou zprávou. Opět prokázal, že není krizovým manažerem, ale rozhoduje se na základě pokynů prezidenta Zemana a jeho proruského okolí. Ministerský předseda během třináct měsíců trvající pandemie vyměnil už čtvrtého ministra v čele resortu zdravotnictví. Neustálé rotace vysílají jasný signál, že současný nejdůležitější úřad v zemi je nestabilní a podléhá chaosu a zmatku.

Blatný, byť zdůrazňoval, že není politikem, paradoxně nakonec mezi lidi zasel velkou nedůvěru k politikům. Ještě včera večer tvrdil, že o žádném chystaném odvolání neví a premiér mu prý ani nic neavizoval. Přitom už moc dobře věděl, že je mužem na odstřel. I když se před svým nástupem proti Babišovi vymezoval, nakonec se mu zcela podvolil a hrál podle jeho not až do samého závěru. Kdyby na úterní tiskové konferenci řekl, že jeho vládnutí na ministerstvu po necelém půl roce končí, odcházel by jako morální vítěz, jemuž je cizí dělat z veřejnosti hlupáky. Bohužel na nějaký vzdor mu už nezbyly síly.

Jan Blatný, který jako občan vyzýval Babiše, aby odstoupil, už ví, že šéf kabinetu představuje ďábla, s nímž se člověk nikdy nedohodne a vždy si prosadí svůj pekelný plán bez ohledu na okolnosti. Sám jako občan před ním přitom varoval. Když dostal od ministerského předsedy nabídku, měl ji odmítnout. Rozumný člověk přece musí vědět, jak dopadne spolupráce s mužem, jehož minulost zneklidňuje všechny demokraticky a svobodně smýšlející lidi. Blatný se o svém omylu dokonale přesvědčil a jeho odbornost tím může i utrpět. Babiš zase ukázal, že u něj se musí poslouchat a pluralita u něj nemá místo. Se starými časy se prostě nerozešel. A to se píše rok 2021...

Témata:  politika Vláda ČR komentář Andrej Babiš ministerstvo zdravotnictví EuroZprávy.cz Jan Blatný

Související

Nejsem vlastizrádce, na Babiše podávám žalobu, říká Zdechovský. Politici vyhlásili boj výhrůžkám DOMÁCÍ

Nejsem vlastizrádce, na Babiše podávám žalobu, říká Zdechovský. Politici vyhlásili boj výhrůžkám

Europoslanec Tomáš Zdechovský připravuje se svou rodinou žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli loňskému označení vlastizrádce, neboť si v Bruselu dovolili s pirátským kolegou Mikulášem Peksou upozornit na jeho tehdy možný střet zájmů. Ministerský předseda se později za výrok oběma politikům omluvil, ale místopředseda lidovců ospravedlnění nepřijal. „Díky premiérově rétorice jsme s manželskou i dětmi čelili výhrůžkám smrti, museli jsme mít policejní ochranku. Omluva nestačí, nejsem žádný vlastizrádce. Proto na něj brzy podáme žalobu,“ říká pro EuroZprávy.cz Zdechovský, který paradoxně žene Babiše k soudu v době, kdy politici bojují s výhrůžkami od anonymů.

Ze společnosti

Covid pas a letní dovolená? Česko bojuje za volné cestování pro očkované!

Covid pas a letní dovolená? Česko bojuje za volné cestování pro očkované!

Česko chce mít ještě před zavedením celoevropských covidových pasů dohodu se sousedními zeměmi, aby alespoň lidé očkovaní proti covidu-19 mohli volně cestovat. Na tiskové konferenci po jednání s rakouským ministrem zahraničí Alexanderem Schallenbergem to řekl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD).
Arenberger promluvil o rozvolňování: Česku hrozí další vlna covidu!

Arenberger promluvil o rozvolňování: Česku hrozí další vlna covidu!

Kolem 30 nebo 40 procent lidí v Česku může stále onemocnět covidem-19, proto je potřeba při rozvolňování vládních opatření postupovat opatrně, aby nenastala jako v minulosti další vlna epidemie. V pořadu CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
Věnce i povýšení generálů. Česko v sobotu oslavilo konec války!

Věnce i povýšení generálů. Česko v sobotu oslavilo konec války!

Česko si dnes připomnělo 76. výročí konce druhé světové války v Evropě. Politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem položili věnce u Národního památníku v Praze na Vítkově, vzpomínkové akce se odehrály také na jiných místech. Na Hradě Zeman jmenoval nebo povýšil do generálské hodnosti 16 mužů a jednu ženu. Ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku navrženého už pošesté vládou opět vynechal.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Arenberger nechce rozvolnění uspěchat, Česku hrozí další vlna

Arenberger nechce rozvolnění uspěchat, Česku hrozí další vlna

Kolem 30 nebo 40 procent lidí v Česku může stále onemocnět covidem-19, proto je potřeba při rozvolňování vládních opatření postupovat opatrně, aby nenastala jako v minulosti další vlna epidemie. V pořadu CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před hodinou

Hnutí ANO předběhli Piráti/STAN i koalice Spolu. ČSSD by se do Sněmovny nedostala

Hnutí ANO předběhli Piráti/STAN i koalice Spolu. ČSSD by se do Sněmovny nedostala

Ve volbách do Sněmovny by nyní obě koalice předstihly hnutí ANO. Piráti a STAN by získali 27 procent, koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 by měla 21,5, ANO je na třetím místě s 21 procenty. Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí SPD a také komunisté. ČSSD by skončila pod hranicí pěti procent. Zjistil to průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi (ČT). Autoři průzkumu upozorňují, že u velkých stran může být statistická chyba až tři procentní body.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Schillerová pokládá za chybu, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy

Schillerová pokládá za chybu, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) pokládá za chybu, že vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) plánoval cestu do Moskvy. Zda je jednalo o zastírací manévr, jak tvrdil, nechtěla ministryně v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS hodnotit.

před 3 hodinami

Úspěch českých tenistek v Madridu. Turnaj ve čtyřhře tam ovládly Krejčíková se Siniakovou

Úspěch českých tenistek v Madridu. Turnaj ve čtyřhře tam ovládly Krejčíková se Siniakovou

Po dvou letech se na tenisovém turnaji v Madridu z triumfu radovala nějaká česká tenistka, respektive letos hned dvě a to Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková. Ty totiž na tomto antukovém turnaji tvořily pár ve čtyřhře a právě turnaj čtyřhry tam ovládly, když v sobotním finále porazily nasazené dvojky, Kanaďanky Gabriela Dabrowská a Demi Schuursová a to výsledkem 6:4 a 6:3. Češky tak navázaly na předloňské vítězství ve čtyřhře v podání Barbory Strýcové,  která tento týden oznámila konec své hráčské kariéry.

před 3 hodinami

Potvrzeno. Neymar zůstane v klubu Paris Saint Germain až do roku 2025

Potvrzeno. Neymar zůstane v klubu Paris Saint Germain až do roku 2025

Ve fotbalovém zákulisí se už delší čas hodně spekulovalo o tom, kam po sezóně 2020/21 zamíří jedna z největších hvězd nejen francouzského celku Paris Saint Germain, ale vůbec světového fotbalu, Brazilec Neymar. Tento devětadvacetiletý útočník nakonec prodloužil smlouvu s klubem až do roku 2025.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Za uplynulý rok výrazně stoupl prodej vína přes internet

Za uplynulý rok výrazně stoupl prodej vína přes internet

Pandemií vynucené uzavření restaurací, hotelů, vináren a dalších míst, kde lidé obvykle popíjejí víno, přimělo většinu vinařství začít k prodeji využívat z větší části internet. Čím více vinařů své víno na internetu nabízí, tím víc roste důvěra zákazníků v tento způsob nákupu. Zjistila to Vinařská unie ČR mezi svými členy a informovala o tom v tiskové zprávě.

před 5 hodinami

Sadiq Khan byl znovuzvolen starostou Londýna

Sadiq Khan byl znovuzvolen starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Svět nemá vyhráno. Neúspěšný boj Indie s virem vyvolává obavy

Svět nemá vyhráno. Neúspěšný boj Indie s virem vyvolává obavy

Řada zemí světa, které bojují s rostoucím počtem případů nákazy koronavirem, v obavách hledí na katastrofu, jež teď ničí Indii. Tyto země přitom čelí podobným rizikům - mají velké množství obyvatel, kteří často nedodržují opatření proti šíření viru, a křehký zdravotnický systém, píše agentura AP.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Uprchlíci jsou zoufalí. Evropa, nebo smrt, říkají při cestě z Tuniska

Uprchlíci jsou zoufalí. Evropa, nebo smrt, říkají při cestě z Tuniska

Aminata Traouréová z Pobřeží slonoviny už jednou byla na cestě z Tuniska do Evropy. Utopila se při tom její patnáctiměsíční dcera, sestra a neteř. Přesto to zkusí znovu, protože je přesvědčená, že budoucnost má jedině v Evropě. Z Tuniska se loni vydalo na moře nebývalé množství migrantů a tento trend trvá. Většina z uprchlíků nejsou Tunisané, napsala agentura AFP.

před 7 hodinami

Trosky čínské rakety dopadly na Zemi. Zřítily se poblíž Malediv

Trosky čínské rakety dopadly na Zemi. Zřítily se poblíž Malediv

Trosky nekontrolovaně sestupující čínské rakety Dlouhý pochod 5B dopadly dnes ve 4:24 SELČ do Indického oceánu západně od souostroví Maledivy. Podle agentury Reuters to dnes oznámila čínská státní média, podle nichž většina stroje shořela při vstupu do atmosféry. Zatím nejsou zprávy o tom, že by trosky rakety dopadly do obydlených oblastí.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama