KOMENTÁŘ: Nenecháme nikoho padnout! Prosím vás, kudy se jde na pracovní úřad?

KOMENTÁŘ – Už se o ně přestali zajímat. Musejí si poradit sami, nebo jejich kroky povedou na Úřady práce v České republice, kam se nedostali kvůli své neschopnosti, ale díky vládní koalici. Živnostníci, repektive Osoby samostatně výdělečné činné, dostali od státu během koronavirové pandemie téměř 45 tisíc korun, a to ve dvou vlnách. Další finanční injekce však už zřejmě nepřijde. Přitom jsou podnikatelské činnosti, které jsou už přes čtvrt roku vládním nařízení neustále omezovány. Například majitelé barů, klubů anebo taxikáři nemohou v noci vůbec vydělávat, neboť jejich vnitřní prostory v podnicích musejí mít už ve 23 hodin zavřeno. Noční život se stále neobnovil a tito podnikatelé jsou na něm zavíslí, a to stejně jako prenatál na pupeční šňůře své matky, Jestliže stát omezuje někoho ve výdělku, musí jej podpořit dalším bonusem. To snad není tak těžká rovnice.

Reklama

V uších jim může neustále znít sebevědomý slib ministryně financí Aleny Schillerové, která po vypuknutí koronavirové apokalypsy před národem na tiskové konferenci s úsměvem zvěstovala, že stát nenechá nikoho padnout. Realita je ale jiná, spousta drobných živnostníků propouští, někteří jsou už nyní nezaměstnaní. Pokud si vláda myslela, že okamžikem, kdy uvolní restrikční opatření v podnikání, se ekonomika nastartuje stejně rychle jako motor u vozu, pak se šeredně mýlila a její ekonomičtí ministři by měli vrátit vysokoškolský diplom.

Skutečnost je opravdu nemilosrdná. Většina restaurací i dalších podniků je poloprázdných, pro taxikáře je klient vzácností stejně jako šafrán. Lidé se bojí, co bude dál a na zábavu nyní nejsou proto ochotni obětovat prostředky. Nepříznivou situaci nevylepšují ani epidemiologové, kteří neustále straší druhou podzimní vlnou, jež nastat třeba vůbec nemusí. Ale lidé na ně slyší, a tak raději zůstávají doma a místo na točené pivo si v supermarketu koupí lahvové, které je ještě v akci.

Barmanům a taxikářům brání stát v noci vydělávat

Lidé, kteří nikdy nepodnikali a berou měsíčně kolem 25 tisíc korun hrubého, považují živnostníky za chamtivce, kteří nemají dost a neustále chtějí ždímat stát. Řeknou si: „Dostali 45 tisíc a pořád brečí. Kdyby takovou částku dal někdo mně, chrochtal bych si blahem a vážil bych si toho.“ Jenže to má velký háček. Oněch necelých 45 tisíc korun OSVČ nezbydou, nepojede za ně na dovolenou, nevylepší si byt, či si nepořídí drahý oblek. Vrazí je zpět do podnikání, aby neskončil v exekuci. Mnozí z nich zaplatí nájem, náklady za energii a vodné i stočné a rázem se ocitnou na nule, nebo si ještě od někoho z rodiny musejí půjčit. Vatu má zřejmě ministryně spravedlnosti Marie Benešová, ale mnozí se opravdu po čtyřech měsících už dostali na dno, byť byli dobrými hospodáři.

V nouzi či tísni nejsou jen restauratéři, ale koronavirová situace deptá i taxikáře, kteří sice nemuseli provoz přerušit, ale na liduprázdných ulicích na žádné rito nenarazili. Ano, mnozí si při vyslovení tohoto povolání vybaví hochy v žabkách i tílkách, kteří jsou ověšeni zlatými řetězy, co jezdí kilometr za dva tisíce korun a jediným jejich cílem je okrást zákazníka, který si k nim sedne do vozu. Tato představa začíná být chimérou. V době dispečinků a aplikací zná každý klient přibližnou cenu předem. Jenže ani taxikáři nemají příliš práce. A i jim z podnikatelského účtu oněch 45 tisíc korun zmizelo rychlostí ferrari. Vozy, které mají na leasing, musejí doplatit v plné výši, stejně jako dispečink, jinak jim hrozí exekuce. Každému motoristovi je rovněž jasné, že i to sebelepší auto musí do autoservisu, na výměnu oleje či s drobnými poruchami.

A tak živnostníci vlastně oněch 45 tisíc korun použili na splacení dluhů a k tomu nyní barmani i taxikáři stále nemohou vydělávat, jak potřebují. Noční život zmizel, neboť všechny podniky s vnitřními prostory musejí do 23. hodiny zavřít. Nemusí se asi zdůrazňovat, že hlavně o víkendových nocích mají restauratéři i taxikáři největší žně z celého týdne. Už čtyři měsíce ale pro ně noční směny vlastně neexistují. Když byl nouzový stav, dalo se to pochopit, ale ten skončil letos 17. května. Proč tedy stát v demokratické zemi omezuje živnostníky, kteří potřebují vydělávat? Pokud jim to vláda neumožní, musí se zachovat férově a poslat další bonus. Pořád to stát vyjde levněji, než když masa živnostníků zaplaví pracovní úřady s žádostí o podporu. Noční život by se měl obnovit od pondělí 22. června, ale kdo ví.

Jenže místo další pomoci finanční správa začíná jednotlivé živnostníky proklepávat, zda měli na kompenzační bonus nárok a pokud ne, musejí vše vracet. Ano, dodržovat zákony se musí a dělat podvody je neomluvitelné. Ale nejde jen o podvodníky. Jde o lidi, kteří si k živnosti někde drobně přivydělávali a tím se provinili. Za normálních okolností by bylo vše v pořádku, že jsou popotahováni, ale ne v situaci, kdy stát totálně vypne ekonomiku a někteří občané byli z minuty na minutu bez příjmů. A navíc, když ministrstvo financí pomoc slibovalo, téměř se dušovalo, že žádné kontroly nebudou, neboť chápou, že se všichni se ocitli v kritické situaci, a to nikoli vlastní vinou.

Živnostníci moc hlasů nepřinesou, proto hrrr na obce

Zřejmě je vyloučené, aby se živnostníci další injekce dočkali. Andreji Babišovi jako chytrému a protřelému politikovi je jasné, že zabývat se v této chvíli živnostníky je pro něj ztráta času, protože si dobře uvědomuje, že tato skupina jeho hnutí ANO volit nebude, a tak by zbytečně plýtval silami. Raději svou pozornost věnuje obcím i krajům, aby dostaly zpět peníze, které z jedné třetiny jejich rozpočtů mají plynout na kompenzační bonus pro živnostíky stižené koronavirovou pandemií. Tady ministerský předseda cítí velký profit hlasů. Lidé si řeknou, stát pomohl i těm nevděčným živnostníkům a zároveň naše vsi o nic neošidil a my tak i díky němu můžeme dokončit výstavbu dětského hřiště či opravit chátrající školku. Zatím ale žádné peníze obcím ještě nedorazily.

A navíc teď opravdu není na živnostníky čas. Pan premiér hasí brněnskou aféru pojmenovanou Policií ČR jako Stoka, neboť šéfa protikorupčního ANO musela vyděsit slova bývalého primátora Brna a exmístopředsedy hnutí Petra Vokřála. Podle něj jsou některé brněnské buňky napojené na podsvětí. Je tedy nejvyšší čas napravit PR obraz, zřejmě se osvědčí typické: „Já nic, to oni, já takové lidi do hnutí nepřijímal, kdyby bylo na mě, nikdy aby u nás nebyli. A aby to nebylo stereotypně fádní, v rozhovoru pro Seznam Zprávy, přišel s tezí, že „za korupci v ANO může infiltrace z ODS, neboť v parlamentních volbách  v roce 2013, kdy někteří bývalí členové ODS a dalších stran zjistili, že hnutí ANO pro ně může být výtahem k moci.“

Prosté, leč učinné prohlášení, které na voliče ANO zabírá. Pokud bude mít Babiš stále na koho něco svádět, nemůže se hnutí a jeho preferencím nic stát.

Ještě zbývá vyžehlit kauzu středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové, která pomalu podala trestní oznámení na všechny, kdo tvrdili, že v počátku koronavirové pandemie nebyl dostatek ochranných prostředků, a budou trable hnutí ANO na čas uklizeny a preference neutrpí. To je přece hlavní.

Na mnohé OSVČ jednou čeká šedivé ráno plné nejistoty

A že má pan premiér na krku případný střet zájmů či podezření z údajného podvodu při čerpání evropských dotací za Čapí hnízdo? Tvrzení, že se jedná o účelovku, kampaň a objednávku, je osvědčená metoda, jak se vykroutit ze složitých kauz. Jeho příznivci na to slyší, tak proč měnit zaběhnutý repertoár.

A co drobní živnostníci, pane premiére? Z těch do volebních výsledků asi nic moc nekápne a navíc už dostali dost. Rozpočet není přece bezedný, to si laskavě uvědomte. A tak na většinu OSVČ jednou čeká šedivé ráno plné nejistoty. Vydají se s prázdnou kapsou na nejbližší úřad práce. Jelikož byli schopní a nikdy na něm nebyli, nevědí, jak se k němu dostanou a budou se tak muset kolemjdoucích ptát: „Dobrý den, prosím vás, kudy se jde na pracovní úřad? Paní ministryně financí Schillerová sice říkala, že nikoho nenechá padnout, ale na mě asi zapomněla, jinak to není možné.“

Témata:  Vláda ČR živnostníci Ministerstvo financí komentář práce osvč Úřad práce EuroZprávy.cz Alena Schillerová

Související

DOMÁCÍ

Hamáček potvrdil, že do Ruska nepoletí. Musí být na jednání vlády

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes oznámil, že svou plánovanou cestu do Moskvy neuskuteční počátkem příštího týdne kvůli tomu, že je nutná jeho účast na pondělním jednání vlády. Uvedl, že se na tom v pátek dohodl s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Předseda vlády v pátek řekl, že Hamáčkovi cestu do Moskvy v současné době nedoporučil. Hamáček kromě ministerstva vnitra nyní řídí i ministerstvo zahraničí.

DOMÁCÍ

Česko plánuje snížení závislosti na zemích s jinou ideovou orientací

Česká republika by měla snižovat svou strategickou závislost na zemích s odlišnou ideově-hodnotovou orientací. Plánuje to národní strategie pro čelení hybridnímu působení, kterou bude v pondělí schvalovat vláda. Dokument stanovuje, jak by se republika měla chránit před nepřátelskými hybridními hrozbami. 

Ze společnosti

ŽIVĚ: Pohřeb prince Philipa. Britové se loučí s manželem královny!

Británie dnes držela minutu ticha k uctění památky prince Philipa, který zemřel minulý pátek ve svých 99 letech. Rakev s tělem manžela královny Alžběty II. je nyní v kapli svatého Jiří na hradě Windsor, kde se koná pohřební obřad. Toho se vzhledem k pandemii účastní jen 30 hostů, převážně členů rodiny. Tělo vévody z Edinburghu bude po konci ceremoniálu uloženo do královské hrobky.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 41 minutami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před hodinou

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před hodinou

před hodinou

před hodinou

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před hodinou

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před hodinou

před 3 hodinami

Rusko přemístilo několik vojenských lodí do Černého moře

Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly dnes propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Rusko v posledních týdnech shromažďuje vojenské oddíly u hranic s Ukrajinou, za což čelí kritice USA, NATO a evropských zemí.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

před 3 hodinami

Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře, otevřou se i kontaktní místa

Dnes začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová dnes doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou on-line. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Česko plánuje snížení závislosti na zemích s jinou ideovou orientací

Česká republika by měla snižovat svou strategickou závislost na zemích s odlišnou ideově-hodnotovou orientací. Plánuje to národní strategie pro čelení hybridnímu působení, kterou bude v pondělí schvalovat vláda. Dokument stanovuje, jak by se republika měla chránit před nepřátelskými hybridními hrozbami. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama