KOMENTÁŘ: Po vyjukaném Vojtěchovi, rozkazovačném plukovníkovi přichází konečně pan Rozvážný

KOMENTÁŘ – Vzbuzuje naději i důvěru. Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný by do resortu, který se už osm měsíců zmítá v koronavirovém chaosu, mohl vnést řád a koncepčnost. Dětský hematolog se po uvedení do funkce oprostil od oslnivých prohlášení, jak s covidem-19 zatočí a co hned udělá. Už svou rétorikou i přístupem zastínil své předchůdce. Ve srovnání s vyjukaným Adamem Vojtěchem a rozkazovačným plukovníkem Romanem Prymulou působí jako zázrak.

Reklama

Obestíralo jej tajemno, vzbuzoval rozpaky, zda bude vůbec schopen komunikovat, neboť až do svého jmenování odmítal kontakt s médii. Stačila jediná tisková konference a nový ministr zdravotnictví Jan Blatný ohromil, byť nenastínil jedinou svoji vizi. A možná právě tím si získal pozornost. Je patrné, že se odmítá unáhlit anebo ještě více nervovat vystresovaný národ, který úpí pod koronavirovou pandemií. Zdá se, že po Vojtěchovi a Prymulovi přichází na scénu pan Rozvážný.

Predikce o dalších restrikcích či vysílání jiné porce strachu jsou mu snad cizí. Dětský pediatr pochopil, že mluvou plnou rozkazů a sankcí si národ nenakloní. Armádních befelů už mají lidé od nočního restauratéra a čerstvě vyznamenaného Romana Prymuly až po krk. Slova o tom, že je na čase změnit pocit strachu v respekt, musela působit jako z jiné galaxie. Blatný vycítil, že je nutné sáhnout po psychologii, kterou jako pediatr jistě dokonale ovládá.

Ano, covid-19 je závažnou, smrtelnou chorobou, ale neustálým strašením ji neporazíme. Od bývalého náměstka ředitele Fakultní nemocnice Brno se možná i dočkáme vysvětlení, proč daná opatření zavádí, pokud se pro ně rozhodne. A co od nich můžeme čekat. Za celých osm měsíců takový přístup lidem chyběl. Komunikací, která se ještě ráno zdála, že bude největším problémem docenta Blatného, může nakonec sehrát klíčovou roli v boji s covidem-19.

I když je budoucnost stále silně nejistá, lidé už nyní mohou očekávat, že zmatečným příkazům je konec. Už bylo na čase, protože nikdo nemohl chovat respekt k ministrům, kteří ve čtvrtek vyhlásí opatření, aby ještě odpoledne oznámili, že v pátek k nim přibydou další a v pondělí začala platit jiná. Takové chování koneckonců Blatný vyloučil už při prvním veřejném projevu, při němž se prezentoval jako klidná síla.

Ačkoli žurnalisté jej zasypali lavinou dotazů, co hodlá učinit, jel si ve svém módu. Odmítl zbrklost, která byla doménou Vojtěcha i Prymuly, a odvětil, že se musí s novým týmem sejít a vše promyslet. Prokázal, že si za svými názory stojí a nemění je podle toho, jak se kdo zakaboní. Zopakoval, že koronavirus je formou těžší chřipky, neboť virus patří do stejné skupiny. Musel vytušit, že tisku se jeho jarní postoj nepozdává. Přesto nezakličkoval a svoji tezi rázně zopakoval.

Prozrazený vyšehradský flám může zvrátit boj proti covidu-19

Sympatie si získal i odmítnutím represivního slova přitvrzování, jemuž se nelíbí. Jako zjevení působily i momenty, kdy za každý položený dotaz poděkoval. Ve vládě, která si libuje v aroganci a vzájemně se uráží, zdravím paní ministryni Maláčovou, se jedná vskutku o vzácný jev. Že by ještě slušnost měla v sobecké společnosti přece jen nějaké místo či význam?

Prezident Miloš Zeman při uvádění nového člena vlády zmínil, že se občas zázraky stávají. Samozřejmě je předčasné tvrdit, že jeden z nich se jmenováním Jana Blatného stal. Je ale znát, že lidé mohou alespoň trochu uvěřit někomu z kabinetu Andreje Babiše, který působí jako soubor amatérů a chaotiků.

A ministerský předseda se musí smířit s tím, že do jeho souboru přichází opravdová osobnost, která si jako nepolitik nenechá do své práce mluvit. Rozhodně ne žádný kývač, pro něhož by byly primární předvolební preference šéfa kabinetu.  Představa, že by Babiš na docenta Blatného před veřejností řval, ať řekne jméno lékařky, jež se po odběru pacientových vzorků měla ocitnout v karanténě, se podobá románům sci-fi, jimiž se proslavil spisovatel Ludvík Souček.

Je jasné, že vše, pro co se ministr Blatný rozhodne, nemusí být kvitováno s nadšením, není psáno, že ve své misi uspěje. Začátek se mu však jednoznačně vydařil. Koneckonců každý člověk, který se chová slušně, hulvátské chování je mu cizí, nenechá si do své práce mluvit a má v sobě kousek empatičnosti, pak musí členy vlády automaticky zastínit. Je docela možné, že prozrazený vyšehradský flám plukovníka Prymuly, po němž musel abdikovat, byl jednou z nejlepších zpráv, které se republice za posledních osm měsíců dostalo. Třeba přispěje k tomu, že boj proti covidu-19 nabere jiný kurz.

Témata:  Vláda ČR komentář Andrej Babiš ministerstvo zdravotnictví EuroZprávy.cz Koronavirus Roman Prymula (epidemiolog) Adam Vojtěch (ANO) Jan Blatný

Související

DOMÁCÍ

Hamáček potvrdil, že do Ruska nepoletí. Musí být na jednání vlády

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes oznámil, že svou plánovanou cestu do Moskvy neuskuteční počátkem příštího týdne kvůli tomu, že je nutná jeho účast na pondělním jednání vlády. Uvedl, že se na tom v pátek dohodl s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Předseda vlády v pátek řekl, že Hamáčkovi cestu do Moskvy v současné době nedoporučil. Hamáček kromě ministerstva vnitra nyní řídí i ministerstvo zahraničí.

Ze společnosti

ŽIVĚ: Pohřeb prince Philipa. Britové se loučí s manželem královny!

Británie dnes držela minutu ticha k uctění památky prince Philipa, který zemřel minulý pátek ve svých 99 letech. Rakev s tělem manžela královny Alžběty II. je nyní v kapli svatého Jiří na hradě Windsor, kde se koná pohřební obřad. Toho se vzhledem k pandemii účastní jen 30 hostů, převážně členů rodiny. Tělo vévody z Edinburghu bude po konci ceremoniálu uloženo do královské hrobky.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 13 minutami

před 15 minutami

před 43 minutami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 48 minutami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před hodinou

před hodinou

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav.

před 2 hodinami

Rusko přemístilo několik vojenských lodí do Černého moře

Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly dnes propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Rusko v posledních týdnech shromažďuje vojenské oddíly u hranic s Ukrajinou, za což čelí kritice USA, NATO a evropských zemí.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

před 2 hodinami

Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře, otevřou se i kontaktní místa

Dnes začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová dnes doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou on-line. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Česko plánuje snížení závislosti na zemích s jinou ideovou orientací

Česká republika by měla snižovat svou strategickou závislost na zemích s odlišnou ideově-hodnotovou orientací. Plánuje to národní strategie pro čelení hybridnímu působení, kterou bude v pondělí schvalovat vláda. Dokument stanovuje, jak by se republika měla chránit před nepřátelskými hybridními hrozbami. 

před 5 hodinami

Bývalý náměstek Černý skončil i v čele klinické skupiny ministerstva

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý skončil také jako předseda koronavirové klinické skupiny ministerstva zdravotnictví a šéf Národního dispečinku lůžkové péče. Důvodem je podle něj tlak ze strany premiéra Andreje Babiše (ANO). Napsal to web Deníku N. Babiš ani ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) podle deníku na dotazy nereagovali.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama