Vláda zase obelstila národ. Nehledá se nový ministr, ale proruský dezinformátor

KOMENTÁŘ – Libuje si v chaosu a ve stresování národa. Vláda během koronavirové pandemie potápí zemi díky nulové komunikaci. Je jí naprosto cizí, a to nejen směrem k voličům, ale i mezi jednotlivými členy kabinetu. Ministr vnitra Jan Hamáček prohlásí, že tým ze Strakovy akademie hodlá nouzový stav prodloužit o čtrnáct dní, šéfka státní kasy Alena Schillerová o několik minut přitvrdí a oznámí, že vláda usiluje nastavit nestandardní režim o celý měsíc. Oba vicepremiéři předvedli naprostý vrchol amatérismu a nekompetentnosti. Vedení státu snad soutěží, kdo se nejvíce před lidmi ztrapní, anebo kdo dříve dosáhne absolutního dna. Na pořadu dne je ale zbavit se šéfa zdravotnictví Jana Blatného, který odmítá necertifikovaný Sputnik V.

Reklama

Opět obelstili národ, který se proměnil v jejich rukojmí. Vláda Andreje Babiše poslední únorový pátek před televizními kamerami doslova uprosila v přímém přenosu lidi, aby ještě vydrželi tři týdny, dali jim další šanci a poté nastane rozvolnění, neboť bude líp. Realita je ale odlišná, omezení pohybu mezi okresy trvá a nikdo ze Strakovy akademie nemá žádný plán B, neví, jak dál. Jediným jejich umem je prodlužovat nouzový stav. Už rok se kabinet zmítá v totálním zmatku a svá opatření doslova pytlíkuje, jak se dá. Důvěra lidí v něj vyprchala jako bublinky ze špatně uzavřené lahve šampaňského.

Babišovi snad mohou věřit už jen provokatéři

Místo, aby se konečně udělal radikální řez, který by pomohl zlomit koronavirovou pandemii a zamezilo by se tak dalším ekonomickým škodám, tak je na spadnutí odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného, což bouřlivé vody jistě nezklidní. Šéf zdravotnického resortu jistě nevejde do dějin jako expert, který na konci temného tunelu rozsvítil světlo. Dopustil se mnoha přešlapů: souhlasil s prosincovým rozvolněním, upadl do podezření, že má blízko k dezinformátorům, když tvrdil, že do úmrtí na covid-19 počítáme i oběti autonehod, anebo nevysvětlil, proč odvolal hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou. Rovněž v lednu podcenil agresivní britskou mutaci. Pokud by zmíněné nedostatky stály za jeho koncem v ministerském křesle, šlo by o logický, relevantní krok.

Jenže Blatnému hrozí odchod proto, že odmítá vpustit na trh necertifikovanou ruskou vakcínu Sputnik V, na níž trvá prezident Miloš Zeman, který si plete Českou republiku s gubernií Ruské federace. Je tragické, že se Hrad nepozastaví nad tím, kolik lidí kvůli chaosu zcela zbytečně zemřelo, nezajímá ho, zda se dalo mnoha úmrtím předejít, ale řeší se, že Blatný se vzepřel proti říši zla. Lidský život nemá ani dvaatřicet let po Sametové revoluci téměř žádnou cenu. Bohužel. Pro nejvyššího ústavního činitele je zřejmě primární ideologie než lidské zdraví. A aby nebylo vše tak okaté, pošle premiér Andrej Babiš ministru zdravotnictví Janu Blatnému vytýkací dopis kvůli tendru na testy pro školy. Ministerský předseda si tak dokonale vytváří alibi, že Blatný selhal jako manažer, a proto musí odejít. Šéf vlády si prostě nemůže rozhněvat Miloše Zemana a musí si před sněmovními volbami předplatit jeho přízeň.

Otázkou je, kdo by na resort přišel. Málokdo je už ochotný snášet premiérův řev či zasahování do jeho práce. Experti už mají Babišovy dehonestace dost. Navíc nový kandidát má jasný úkol, a to dostat na trh Sputnik V i bez posvěcení Evropské lékové agentury. Pokud by se i nový ministr vymezoval proti ruské očkovací látce, nedávala by obměna smysl. Nehledá se tedy nový ministr, ale proruský dezinformátor, který z Kremlu, pardon z Hradu, dostane propagandistické noty a podle nich se musí řídit, jinak pyžamkový prezident nebude mít klid. Rusku oddaný člověk by musel nastoupit i do vedení Státního ústavu pro kontrolu léčiv, jemuž velí ředitelka Irena Storová, jež svou neústupností vůči ruské vakcíně rovněž dráždí mstivou hlavu státu. Zeman ale před pondělní schůzkou s premiérem Babišem, na níž se má Blatného budoucnost řešit, ztratil spojence. Už ani epidemiologický miláček Hradu Roman Prymula není Sputniku V nakloněn, podle něj je na jeho nákup už pozdě.

Pokud by přesto skutečně došlo k výměně ministra zdravotnictví, šlo by o nebezpečný signál. Během rok trvající krize už došlo doposud k výměně tří šéfů resortu zdravotnictví i tří hlavních hygieniček. Neustálé rošády svědčí o tom, že vláda nezvládá situaci zkrotit a politikaří. Na klíčová místa nedosazuje experty, ale loajální lidi k současné exekutivě. Patolízalství k mocným jsme už zažili během totality a všichni víme, kam rudá oddanost vedla. Časté rotace ale vypovídají, že Strakova akademie brzdy dostane mat, neboť neví, jak dál.

Jestli ještě někdo věří souboru Andreje Babiše, je buď provokatér, anebo člověk, který nutně potřebuje vyhledat odbornou pomoc. A to neodkladně. Národ je prakticky zavřený doma už od Vánoc a situace se rapidně nelepší. Země hlásí druhý největší počet zemřelých na světě, nemocnice jsou stále na hraně kapacit. Ze Strakovy akademie jsou jen slyšet sliby a prázdné fráze. Portugalsko například ukázalo, že hrozivou krizi je možné zlomit. Ale je nutné, aby premiér prokázal určitou sebereflexi, hovořil upřímně a neřídil se předvolebním marketingem. Portugalci odpor infekce částečně zlomili. Tamní politici prokázali, že jim jde skutečně o lidi a ne vlastní image. Letecká trasa mezi Prahou a Lisabonem trvá tři hodiny, ve skutečnosti je vzdálenost mezi oběma metropolemi v úplně jiné časové dimenzi. Bez pokory a naslouchání žádný malér nejde vyřešit, pokud je vina na vaší straně.

Při minutě ticha by se měl kabinet nad sebou zamyslet

Vláda navíc dělá maximum proto, aby ji veřejnost naprosto pro její neschopnost i pohrdání ignorovala. S největší pravděpodobností budou muset do deseti zaměstnanců testovat i malé firmy, respektive OSVČ. Pro zamezení šíření infekce se jedná o dobrý počin, pokud by drobný živnostník celou akci částečně nesponzoroval z vlastní kapsy. Stát totiž podnikatelům proplácí jen šedesát korun, ale test ve skutečnosti stojí sto až dvě stě korun. A pokud se bude v týdnu testovat i dvakrát, jde o další výdaj, který živnostníky potáhne k ekonomickému dnu. Před rokem se vláda kasala, že nenechá nikoho padnout a každému pomůže. Dnes tato slova zní jako sci-fi, anebo jako nehorázná dezinformace.

Mnozí soukromníci už skončili na pracovních úřadech a ti, kteří ještě bojují, prodávají například své chalupy, aby svoji živnost udrželi při životě. Raději obětují svá venkovská sídla, než by nechali padnout firmy, které si piplali od revoluce a mají letitou tradici. A do toho se svým nevinným úsměvem ministryně financí Alena Schillerová národu oznámí, že svým náměstkům a úředníkům nadělila milionové odměny, protože skutečně tvrdě pracují. A co podnikatelé a živnostníci? Ti se snad válejí během krize na gauči? Možná makají tak, že se o tom vám, ani vašim úředníkům nezdá, vážená paní ministryně. Všem ze soukromého sektoru jste se vysmála do očí a dala jim facku. Zachovala jste se naprosto nemravně, živnostníci tak akorát mohou vzteky bouchnout do stolu, anebo ze svých úst vypustit několik jadrných slov, aby se jim alespoň trochu ulevilo.

Ještě tragičtější je, kolik během koronavirové pandemie vyhaslo lidských životů. Týdně země ztrácí tisíc občanů. A nejde jen o chladnou statistiku. Za každým úmrtím je konkrétní osud. Zemřelí chybí rodině, blízkým, přátelům, kamarádům a známým. Každý, kdo odejde, zarmoutí několik desítek lidí. Nesoustřeďme se jen na čísla, která nás mohou proměnit v cyniky, pokud nikdo v našem okolí infekci nepodlehl. Až se v pondělí, kdy si připomeneme první covidovou oběť, v pravé poledne rozezní zvony za každého zemřelého, měl by se při minutě ticha zamyslet hlavně Babišův kabinet, zda nemohl tragédiím částečně zabránit. I mrtví totiž mohou podávat svědectví o totálním šlendriánu. Pozůstalým je jedno, kdo může za skutečnost, že milovaní s nimi tady už nejsou, jakýkoli marketing se jim příčí. Na věky jim totiž v duši zbude stesk a neutišitelná bolest.

Témata:  Vláda ČR Miloš Zeman komentář Andrej Babiš EuroZprávy.cz Roman Prymula (epidemiolog) Jan Blatný

Související

Nejsem vlastizrádce, na Babiše podávám žalobu, říká Zdechovský. Politici vyhlásili boj výhrůžkám DOMÁCÍ

Nejsem vlastizrádce, na Babiše podávám žalobu, říká Zdechovský. Politici vyhlásili boj výhrůžkám

Europoslanec Tomáš Zdechovský připravuje se svou rodinou žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli loňskému označení vlastizrádce, neboť si v Bruselu dovolili s pirátským kolegou Mikulášem Peksou upozornit na jeho tehdy možný střet zájmů. Ministerský předseda se později za výrok oběma politikům omluvil, ale místopředseda lidovců ospravedlnění nepřijal. „Díky premiérově rétorice jsme s manželskou i dětmi čelili výhrůžkám smrti, museli jsme mít policejní ochranku. Omluva nestačí, nejsem žádný vlastizrádce. Proto na něj brzy podáme žalobu,“ říká pro EuroZprávy.cz Zdechovský, který paradoxně žene Babiše k soudu v době, kdy politici bojují s výhrůžkami od anonymů.

Prezident Zeman podepsal jmenovací dekrety 81 profesorů DOMÁCÍ

Prezident Zeman podepsal jmenovací dekrety 81 profesorů

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal jmenovací dekrety 81 profesorů. ČTK to sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Dekrety předá novým profesorům ministr školství Robert Plaga (za ANO). Na seznamu je například ústavní právník Jan Wintr a biochemik Marek Petřivalský.

Ze společnosti

Covid pas a letní dovolená? Česko bojuje za volné cestování pro očkované!

Covid pas a letní dovolená? Česko bojuje za volné cestování pro očkované!

Česko chce mít ještě před zavedením celoevropských covidových pasů dohodu se sousedními zeměmi, aby alespoň lidé očkovaní proti covidu-19 mohli volně cestovat. Na tiskové konferenci po jednání s rakouským ministrem zahraničí Alexanderem Schallenbergem to řekl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD).
Arenberger promluvil o rozvolňování: Česku hrozí další vlna covidu!

Arenberger promluvil o rozvolňování: Česku hrozí další vlna covidu!

Kolem 30 nebo 40 procent lidí v Česku může stále onemocnět covidem-19, proto je potřeba při rozvolňování vládních opatření postupovat opatrně, aby nenastala jako v minulosti další vlna epidemie. V pořadu CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
Věnce i povýšení generálů. Česko v sobotu oslavilo konec války!

Věnce i povýšení generálů. Česko v sobotu oslavilo konec války!

Česko si dnes připomnělo 76. výročí konce druhé světové války v Evropě. Politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem položili věnce u Národního památníku v Praze na Vítkově, vzpomínkové akce se odehrály také na jiných místech. Na Hradě Zeman jmenoval nebo povýšil do generálské hodnosti 16 mužů a jednu ženu. Ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku navrženého už pošesté vládou opět vynechal.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Netolický se zachoval k Hamáčkovi nečestně, domnívá se Maláčová

Netolický se zachoval k Hamáčkovi nečestně, domnívá se Maláčová

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický skončil v dozorčí radě České pošty, protože se zachoval nečestně k předsedovi sociální demokracie a ministru vnitra Janu Hamáčkovi a toto místo je určeno pro předsedu Asociace krajů, řekla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (všichni ČSSD). Odvolání přišlo v pátek den poté, co se ukázalo, že Hamáček s Netolickým mluvili o ministrově plánované cestě do Moskvy.

před 13 minutami

Papež vyzval k řešení situace v Jeruzalémě

Papež vyzval k řešení situace v Jeruzalémě

Papež František dnes vyzval k nalezení k společných řešení situace v Jeruzalémě. Modlí se, aby převážila multikulturní identita města. Premiér Benjamin Netanjahu dnes uvedl, že Izrael odmítá tlaky, aby nerozšiřoval výstavbu ve východním Jeruzalémě, uvedla agentura Reuters. K zastavení útoku na Palestince vyzvalo Izrael Jordánsko, které je správcem muslimských a křesťanských náboženských míst v Jeruzalémě.

před 25 minutami

před 57 minutami

Arenberger nechce rozvolnění uspěchat, Česku hrozí další vlna

Arenberger nechce rozvolnění uspěchat, Česku hrozí další vlna

Kolem 30 nebo 40 procent lidí v Česku může stále onemocnět covidem-19, proto je potřeba při rozvolňování vládních opatření postupovat opatrně, aby nenastala jako v minulosti další vlna epidemie. V pořadu CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před 2 hodinami

Hnutí ANO předběhli Piráti/STAN i koalice Spolu. ČSSD by se do Sněmovny nedostala

Hnutí ANO předběhli Piráti/STAN i koalice Spolu. ČSSD by se do Sněmovny nedostala

Ve volbách do Sněmovny by nyní obě koalice předstihly hnutí ANO. Piráti a STAN by získali 27 procent, koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 by měla 21,5, ANO je na třetím místě s 21 procenty. Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí SPD a také komunisté. ČSSD by skončila pod hranicí pěti procent. Zjistil to průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi (ČT). Autoři průzkumu upozorňují, že u velkých stran může být statistická chyba až tři procentní body.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Schillerová pokládá za chybu, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy

Schillerová pokládá za chybu, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) pokládá za chybu, že vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) plánoval cestu do Moskvy. Zda je jednalo o zastírací manévr, jak tvrdil, nechtěla ministryně v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS hodnotit.

před 4 hodinami

Úspěch českých tenistek v Madridu. Turnaj ve čtyřhře tam ovládly Krejčíková se Siniakovou

Úspěch českých tenistek v Madridu. Turnaj ve čtyřhře tam ovládly Krejčíková se Siniakovou

Po dvou letech se na tenisovém turnaji v Madridu z triumfu radovala nějaká česká tenistka, respektive letos hned dvě a to Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková. Ty totiž na tomto antukovém turnaji tvořily pár ve čtyřhře a právě turnaj čtyřhry tam ovládly, když v sobotním finále porazily nasazené dvojky, Kanaďanky Gabriela Dabrowská a Demi Schuursová a to výsledkem 6:4 a 6:3. Češky tak navázaly na předloňské vítězství ve čtyřhře v podání Barbory Strýcové,  která tento týden oznámila konec své hráčské kariéry.

před 4 hodinami

Potvrzeno. Neymar zůstane v klubu Paris Saint Germain až do roku 2025

Potvrzeno. Neymar zůstane v klubu Paris Saint Germain až do roku 2025

Ve fotbalovém zákulisí se už delší čas hodně spekulovalo o tom, kam po sezóně 2020/21 zamíří jedna z největších hvězd nejen francouzského celku Paris Saint Germain, ale vůbec světového fotbalu, Brazilec Neymar. Tento devětadvacetiletý útočník nakonec prodloužil smlouvu s klubem až do roku 2025.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Za uplynulý rok výrazně stoupl prodej vína přes internet

Za uplynulý rok výrazně stoupl prodej vína přes internet

Pandemií vynucené uzavření restaurací, hotelů, vináren a dalších míst, kde lidé obvykle popíjejí víno, přimělo většinu vinařství začít k prodeji využívat z větší části internet. Čím více vinařů své víno na internetu nabízí, tím víc roste důvěra zákazníků v tento způsob nákupu. Zjistila to Vinařská unie ČR mezi svými členy a informovala o tom v tiskové zprávě.

před 5 hodinami

Sadiq Khan byl znovuzvolen starostou Londýna

Sadiq Khan byl znovuzvolen starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Svět nemá vyhráno. Neúspěšný boj Indie s virem vyvolává obavy

Svět nemá vyhráno. Neúspěšný boj Indie s virem vyvolává obavy

Řada zemí světa, které bojují s rostoucím počtem případů nákazy koronavirem, v obavách hledí na katastrofu, jež teď ničí Indii. Tyto země přitom čelí podobným rizikům - mají velké množství obyvatel, kteří často nedodržují opatření proti šíření viru, a křehký zdravotnický systém, píše agentura AP.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama