KOMENTÁŘ: Vládo, přestaň šířit strach. Schopný národ zatím řídí nemehla, před nimiž Babiš varoval

KOMENTÁŘ – Je chaotická a bezradná. Vláda Andreje Babiše při dalším vzepětí koronaviru v zemi ukazuje, jak je neschopná a nekompetentní. Nedodržela svůj slib, že už nebudou plošná nařízení, kabinet zmateně informuje, že v pátek vyhlásí kroky, které budou platit v pondělí, aby už ve čtvrtek oznámila, že část prevence vstupuje v platnost už od víkendu. Navíc tolik vychvalovaná chytrá karanténa se ukazuje jako nefunkční. Stát jednoznačně prohrává, neumí náhle zareagovat a jedině, co dovede, je ovládat národ přes strach, což mu naprosto vyhovuje. Lidé řeší jen onemocnění covid-19 a zapomínají, jak pod rouškou infekce roste premiérova moc, z níž má zřejmě respekt i nejvyšší státní žálobce Pavel Zeman, anebo jak rychle může vyprchat demokracie ohledně volebního práva pro občany, kteří se ocitnou v karanténě. Pane premiére Babiši, začněte už s ostatními členy vlády konečně makat!

Reklama

Jakoby se čas vracel do socialismu. V něm také komunistům záleželo, aby občané měli za hluboké normalizace o víkendech či dovolených rozptýlení v podobě chalup a chat a neměli tak pomyšlení na rozebírání politické situace na veřejnosti v podobě demonstrací či jiných protestů. Podobně postupuje i současná vláda Andreje Babiše. Při současném nádechu koronavirové infekce se soustředí hlavně na strašení národa, kabinetu jde hlavně o to, aby lidé byli zaměstnáni jen covidem-19 a nerozebírali různé přešlapy vládní elity jako je možný střet zájmů ministerského předsedy či upření volební práva lidem, kteří se v době hlasování ocitnou v karanténě, což už někteří pocítili při červnových senátních doplňovacích volbách v Teplicích. I když se v úterý má tento problém celkově řešit přes korespondenční právo, paralela s komunistickou taktikou je částečně zřejmá, a to zavřít lidem strachem ústa, aby mlčeli, rozebírali jen nákazu a žili v přesvědčení, že se díky bacilu pomalu blíží zkáza světa.

Parafráze Pelíšků: není čas zabývat se ostatními problémy

Kvůli koronavirové situaci například zcela vyšuměl fakt, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nepodá správní žalobu týkající se případného střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše. Co jeho verdikt znamená? Svědčí snad o tom, že má Zeman obavy z Andreje Babiše, když on je hlavou exekutivy, do níž spadají i státní zástupci či policie? Anebo dostal obyčejný strach, že kdyby ministerského předsedu vydal soudu, neměl by Babiš před justicí příliš šancí na úspěch a nejvyšší žalobce by tak nesl za své rozhodnutí odpovědnost, které se bojí?

Každopádně zde vyvěrá podezření, že se všem neměří stejně a s největší pravděpodobností by se Zeman za obyčejného člověka takto nebil. Každopádně výkonná moc, konkrétně Pavel Zeman, nepotěšila demokraticky smýšlející veřejnost. Ale pro stát je důležité, že se o této citlivé události vlastně téměř nehovořilo. Teď prostě frčí koronavirus, a tak musí vše z cesty ustoupit. Nabízí se parafrázovat Hřebejkovy Pelíšky: není čas rozebírat příčinu problému či kdo snad za něj může.

Vládo, přestaň už lidi ovládat přes strach! Měli byste si uvědomit, že s koronavirem se musíme naučit žít a nedělat z něj zkázu světa. Naučili jsme se žít s tuberkulózou, jíž ročně podlehne na celém světě milion dvě stě tisíc pacientů, zatímco covid-19 si vyžádal šest set tisíc obětí, i když je nutné zdůraznit, že každá smrt je děsivá a pro blízké tragická a nesmiřitelná. Naučili jsme se žít i se spalničkami či neštovicemi anebo i chřipkou. A nikdo, pokud při těchto onemocněních vypukne epidemie, nestraší národ, byť se jedná o závažné choroby a nikdo je nechce bagatelizovat. Ještě že stát už nemá peníze na další vypnutí ekonomiky. Ukázalo se, že kabinet, který se neumí postarat o své lidi, což bylo vidět na jaře, nemá vůbec právo uvažovat o tomto nápadu, pokud by nastala takzvaná druhá vlna, na níž stát není připraven, ačkoli o ní často mluví.

Andrej Babiš a jeho soubor by se měl starat o to, aby předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr měl sklady plné roušek i respirátorů a jiných ochranných prostředků. Místo nich je tam zatím oběšená myš, jak se lidově říká. Pokud lidé musejí ve vnitřních prostorách nad sto lidí nebo při návštěvě ambulancí i lékárnách zase nosit ústenky, umožněte, aby nehrozil jejich nedostatek. Anebo nás pan premiér stejně jako na jaře opět pobaví, že pokud někde chybí, tak je ještě ten den doveze? Mimochodem občanům je do schránek stát stále nedoručil, ačkoli od původního slibu brzy uplyne už půl roku.

Sliby neplatí. Plošná opatření už nebudou, měnová reforma také ne

Je na čase nalít si čistého vína. Vláda situaci nezvládá a její neschopnost už nezamaskuje ani PR specialista Marek Prchal. Kabinet neumí zareagovat pružně, když se něco stane neplánovaně. Šíří paniku, jeden týden pomalu neprodyšně uzavírá Moravskoslezský kraj, aby při vyhlášení zpřísňujících opatření hned za týden v něm zase přistoupil k uvolňování restrikcí, ačkoli například čísla v Karviné se blíží datům v obrovité Praze. Chaos způsobuje i oznámení, že zpřísňující opatření vyhlásí v pátek a začnou platit od pondělí. Z ničeho nic ale ministr zdravotnictví Adam Vojtěch svolá tiskovou konferenci už na čtvrteční podvečer a na ní oznámí, že některá opatření začnou platit už od soboty a jiná zase až od pondělí. Opravdu zmatečné počínání kabinetu připomíná legendární scénku Ivy Janžurové s Felixem Holzmanna s názvem Včera, dnes a zítra. Tragikomické je, když se kabaretní humor stává tvrdou realitou současného kabinetu.

Vládo Andreje Babiše, začněte už konečně makat, jak s oblibou říkáte, přestaňte šířit zmatky a strach, kterým zastiňujete jiné vaše závažné problémy. Zařiďte, ať je dostatek ochranných pomůcek, zařiďte, ať hygienické stanice fungují i o víkendech, kdy je lidé potřebují, udělejte něco s funkčností chytré karantény, která je synonymem vaší neschopnosti. Dodržujte už konečně své sliby a nezavádějte další plošná opatření, ačkoli Babiš 5. června vzkázal opozici, že už nikdy nebudou. Připomíná to prohlášení bývalého komunistického prezidenta Antonína Zápotockého o tom, že měnová reforma v roce 1953 nebude, aby se záhy stal opak.

Premiérovi se musí vybít mobil, aby ministři mohli pracovat

Přestaňte se už trapně předhánět, který ministr vstává dříve za ranního kuropění, a řešte klíčové věci, třeba aby se superministru Karlu Havlíčkovi nesrážely na železnici nonstop vlaky. Andrej Babiš by si rovněž měl uvědomit, že opravdu nerozumí všemu a občas by měl nechat své ministry pracovat a nečinit jen tak tehdy, pokud se mu vybije mobil, jak se praví v čerstvém vtipu.

Když se současný ministerský předseda dral k moci, říkal: „Jsme schopný národ. Jen nás řídí nemehla.“ Zatím to ale vypadá, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, že ve Strakově akademii ona nemohla stále sedí a rozhodují. Je opravdu nejvyšší čas, aby vláda už něco konečně předvedla. Chaosem, bezradností a frázemi nikoho neohromí. A voliči by na to měli pamatovat, až se u urny budou rozhodovat, komu svůj hlas vhodí...

Témata:  Vláda ČR komentář Andrej Babiš EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Další rozvolnění od 10. května. Otevřou se muzea a památky. Kdy dojde na kulturu? DOMÁCÍ

Další rozvolnění od 10. května. Otevřou se muzea a památky. Kdy dojde na kulturu?

Od pondělí 10. května se otevřou muzea, galerie a památky i ve zbylých krajích České republiky, kde dosud nebyly přístupné veřejnosti. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger. První výraznější rozvolňování v kultuře by podle něj mohlo nastat od 24. května. Po večerním setkání se zástupci kulturních organizací ministr kultury Lubomír Zaorálek ČTK sdělil, že venkovní akce s účastí až 700 sedících diváků a vnitřní akce s účastí až 400 diváků by se mohly konat už od 17. května. "Pokud to v pondělí schválí vláda," doplnil.

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká DOMÁCÍ

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před 8 hodinami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před 8 hodinami

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před 8 hodinami

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 8 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 9 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 10 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 11 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 11 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama