Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu klinické demokratické smrti

KOMENTÁŘ – Je z něj oficiální sluha prezidenta země. Funkci premiéra státu si Andrej Babiš v současné době může tak maximálně psát na vizitku. V reálném politickém životě byl degradován na vojína. Šéf vlády zcela ztratil kompetence, nechal se hlavou státu Milošem Zemanem doslova zahnat do kouta. Díky strachu, jak moc bude ministerský předseda potřebovat po volbách podporu nejvyššího ústavního činitele, ztrácí soudnost a tupě poslouchá rozkazy z Hradu, byť jsou absurdní, jak z Havlových her. Odvolat prozápadního šéfa diplomacie, který dráždil proruské panstvo, a nemít za něj náhradu, je vrcholem zoufalství a trapnosti.

Reklama

Národ se ocitl ve stavu klinické demokratické smrti. Země více než v koronavirové či ekonomické krizi tone v morální bažině. Je naprosto dekadentní, že téměř po dvaatřiceti letech, kdy se stát zbavil komunistických okovů a totalitní diktatury, jsou z vlády nuceně odvoláváni ministři, kteří ctí prozápadní principy, dbají pravidel a vymezují se ruské a čínské nadřazenosti plné bezpráví. Pamětníci, kteří zažili atmosféru Sametové revoluce, při níž se lidé po více jak čtyřiceti letech rudé šikany, poprvé svobodně nadechli, musejí plakat. Nabízí se i paralela s Únorem 1948, kdy nestraničtí, tedy neposlušní ministři, museli skončit. Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš vedou Českou republiku do absolutní záhuby, na jejímž konci čeká nová totalita. Jedině sněmovní volby mohou narovnat pokřivenou páteř země, vrátit ji pluralitu, sebevědomí i důvěru u zahraničních partnerů.

Kdo není fanatikem Ruska, stane se pro Hrad nepohodlným

Z hlavy státu se stal neomezený vládce. Co poručí, to se děje. Miloši Zemanovi se znelíbil exministr zdravotnictví Jan Blatný, neboť odmítal vpustit na tuzemský trh necertifikovanou ruskou vakcínu Sputnik V. Alergický byl i na bývalého šéfa diplomacie Tomáše Petříčka, jenž se kromě očkovací látky vymezoval proti tomu, aby se tendru na dostavbu Dukovan zúčastnil ruský Rosatom, který by podle něj zabil jadernou energetiku v České republiky. Kdo fanaticky nefandí Rusku, okamžitě jej Hrad zapíše na listinu nepohodlných, kteří musejí zmizet.

Zeman maximálně těží ze strachu a nejistoty premiéra Babiše, který se utápí v obavách, jak se mu bude dýchat po sněmovních volbách. A vládce Hradu se nemůže nabažit pocitu, jak dostal do úzkých muže, který umí zaklekávat na podnikatele a opájet se až do nedávna neomezenou mocí. Ze suveréna šířící strach se tak stal podřízený pěšák fanouška ruské a čínské diktatury. A Zeman bude k nezastavení, své požadavky ještě vystupňuje, neboť si je vědom, že potřetí na prezidentský úřad už kandidovat nebude. Může do sytosti a bez přetvářky ukazovat svoji pravou tvář, protože voliče už nepotřebuje.

Babiš se od roku 2013, kdy vstoupil na politickou scénu, dostal na dno. Ocitl se v roli řidiče, který si myslí, že šoféruje vůz, ale přitom žije v hlubokém omylu, protože automobil ovládá někdo jiný. Premiér si moc dobře uvědomuje, že jeho hnutí ANO začíná v předvolebních preferencích zaostávat za aliancí Pirátů se Starostmi a Nezávislými. V patách má i koalici SPOLU tvořenou ODS, lidovci a TOP 09. Volby mohou pro něj být debaklem, který se snaží oddálit. Tuší, že při změně exekutivy by se mohla urychlit neskutečně vlekoucí se kauza Čapí hnízdo, na jejímž konci může být i odsouzení. A tak je logické, že se maximálně snaží vetřít do Zemanovy přízně. Navíc výměny ministrů Babiš vítá. Odklánějí pozornost od dalších kauz původně antikorupčního hnutí ANO. Sotva se objevil diář I. místopředsedy Jaroslava Faltýnka, z něhož jsou patrné zápisky na propojení byznysu a politiky, začaly vládní čistky. Rotace na ministerských křeslech upozaďují i údajnou korupční aféru nazvanou Stoka, v níž figuruje kdysi vlivný politik hnutí ANO Jiří Švachula. Popularitu premiér rovněž nezískal objevem statistické karty v archiválii slovenského Ústavu paměti národa, po níž sílí podezření, že se měl dobrovolně stát agentem komunistické StB, ačkoli jakoukoli vědomou spolupráci už devět let vytrvale popírá.

Šéf vlády tak zcela ztratil svoji identitu a stává se z něj politická troska. Rozpadá se mu kabinet, odvolá ministra zahraničích věcí Tomáše Petříčka, aby pak zjistil, že za něj nemá náhradu, protože Lubomír Zaorálek se z resortu kultury v Nosticově paláci nechce stěhovat do Černínského paláce. Lze predikovat, že bývalý šéf diplomacie Zaorálek tuší, jak moc by mu Hrad a následně i jeho lokaj Babiš do jeho práce zasahoval a odmítá se zcela politicky znemožnit, i když tuší, že ČSSD, která se dobrovolně proměnila v rukojmí hnutí ANO, dopisuje svoji poslední veřejnou kapitolu.

Po volbách zřejmě upadne v zapomnění. Její voliči mají totiž hrdost a je jim trapně, co ze sebe ČSSD byla schopna udělat, byť paradoxně Zaorálek i nyní nekompetentní kandidát na ministra kultury Jan Birke v květnu 2017 tvrdili, že je nepřijatelné, aby sociální demokraté vládli s hnutím ANO. A k záhubě ještě přispívá stranický předseda Jan Hamáček, který viditelně souzní s prezidentem. Ač vše popírá, výhrou v partajních volbách získal munici na nepohodlného Petříčka a jeho porážku využil, aby se jej zbavil. Hrad poté Hamáčkovi zatleskal. Zemanova přízeň se mu rovněž hodí, kdo ví, co bude po volbách. Hamáček kromě vicepremiéra, ministra vnitra je nyní i pověřen řízením ministerstva zahraničních věcí. Z takové vytíženosti by se opravdu jeden zhroutil.

Z kdysi rázného šéfa zbyl nyní jen stín

Babiš tak jen bezmocně přihlíží chaosu, který mu Zeman dělá, ale musí se tvářit, že vše je v nejlepším pořádku. Musí být loajální. Do vládního týmu mu na post ministra zdravotnictví vnutil Petra Arenbergera, který zatím jistě kladné body hnutí ANO nepřinesl. Jakmile nastoupil, potvrdil, že zmatek je synonymem pro resort zdravotnictví během koronavirové pandemie. Nejprve zatrhl amatérský sport, byť původně měl už dostat zelenou a pak následně přišel s geniálním nápadem, že se školáci budou testovat rektálně. Ovšem Arenberger, bývalý člen KSČ, svoji rétorikou do vládního souboru neschopných dokonale zapadl. I kdyby vymyslel cokoli nelogického, vždy by si s úlisným úsměvem stranického kádra z osmdesátých let své rozhodnutí dovedl obhájit. A přitom by zůstal milý a chápavý podobně jako seriálová postava Dietlova tajemníka Josefa Pláteníka z Okresu na severu.

Zeman a Babiš dlouhodobě představují pro svobodu a demokracii velké riziko. Nyní se ale jejich hrozba ještě prohloubila a zdvojnásobila. Prezident Zeman se baví, jakou má moc a co vše si se svým proruským okolím může dovolit. Babiš zase hledí převážně na své zájmy a potřeby těžce zkoušené země koronavirovou krizí ignoruje. Snaží se zachránit, ale už pochopil, že sám to nedokáže. Aby prosadil své cíle, je ochoten se spolčit s kýmkoli. Nejdříve s komunisty a nyní i se Zemanem.

Z kdysi rázného, sebevědomého šéfa, který chtěl zemi řídit jako firmu, zbyl jen stín, který čeká další pokyny od Zemana. Pro jakékoli premiéra se jedná o naprosto nedůstojné počínání. Premiér ale cítí strach, a tak rozkazy z Hradu vzorně plní. Do hlavy se mu navíc dere do té doby nepoznané slovo, jímž je porážka. Jaké další nesmyslné rošády se proto dočkáme příště, aby ji odvrátil?

Témata:  politika Vláda ČR Miloš Zeman komentář Andrej Babiš EuroZprávy.cz

Související

Marian Jurečka, poslanec a předseda KDU-ČSL. DOMÁCÍ

Vláda bez důvěry nemůže dělat závažná rozhodnutí. Proto usilujeme o ztrátu jejích pravomocí, říká Jurečka

ROZHOVOR – Lidovecký předseda Marian Jurečka je přesvědčený, že pokusit se vyvolat ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vlády, není pět měsíců před parlamentními volbami zbytečným krokem. „Kabinet, jemuž je vyslovena nedůvěra, nemůže disponovat takovými pravomocemi jako běžná vláda. Proto usilujeme o její oslabení. Představitelé Strakovy akademie navíc v současnosti nedodržují vlastní zákony, patrné je to na pandemickém zákoně. Je zapotřebí udělat podobným nešvarům přítrž,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz šéf KDU-ČSL Marian Jurečka.

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.
Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) věří, že restauratér a host se ohledně kontroly testů na koronavirus dohodnou. Zákazníka provozovatel stravovacího zařízení nemůže vyhodit, ale nemusí ho třeba obsloužit. Cílem je zajistit, aby se koronavirová nákaza nešířila. Ministr to dnes řekl ČTK.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 5 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 7 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 7 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 8 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 8 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 8 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví.

Německo testovaným usnadní cestování z rizikových oblastí

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru. 

před 9 hodinami

Boris Johnson

Johnson ohlásil na příští rok vyšetřování vládní reakce na pandemii

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že příští rok začne veřejné vyšetřování ohledně reakce vlády na covidovou pandemii. Podle agentury Reuters by mělo odpovědět na otázku, proč Británie zaznamenala nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 v Evropě a proč Johnsonovu kabinetu zpočátku trvalo tak dlouho, než zavedl lockdown.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama