KOMENTÁŘ: Zeman vrací zemi do komunismu. Vystrčil nedrží ústa ani krok, a tak jej potrestal i odepsal

KOMENTÁŘ – Pokračuje v patolízalství a bagatelizování diktátorského komunistického režimu. Prezident Miloš Zeman se i nadále staví na stranu totalitní Číny, místo aby bránil předsedu Senátu Miloše Vystrčila, jemuž asijská velmoc vyhrožuje, že za návštěvu na Tchaj-wanu zaplatí vysokou cenu. Hlava státu se však nikterak vůči hrozbám či nedůstojnému zastrašování nevymezila. Naopak šéfa Horní komory Parlamentu potrestala stopkou spočívající v tom, že jej už nebude zvát na setkání nejvyšších ústavních činitelů o zahraniční politice. Zeman předvedl reakci, která ve svobodné a demokratické zemi nemá místo a je ostudná i hanebná.

Reklama

Na Hradě prostě není místo pro pluralitní názory. A prezident Miloš Zeman to předvedl i potvrdil v rozhovoru pro televizi Prima. Opět ožil bolševický postoj, podle něhož, kdo nedrží ústa a krok, je okamžitě zavržen i odepsán. Předseda Senátu Miloš Vystrčil nedemokratické praktiky plně pocítil po svém návratu z hrdinské návštěvy Tchaj-wanu, kdy se po svém návratu do vlasti dozvěděl, že už nebude zván na setkání nejvyšších ústavních činitelů. Hlava státu se chová jako autoritativní císař, který ztrestá a poníží každého, kdo jej neposlouchá. Zemanův verdikt naopak může ještě více Vystrčilovi, jehož cesta na ostrov jej vystřelila na světové výsluní, pomoci a ukázat, jakými morálními vlastnostmi disponuje člověk, jenž vykonává nejvyšší ústavní funkci v zemi.

Hlavě státu chybí logika, vdově po Kuberovi by se měl omluvit

Prezident zapomněl, že Vystrčil neletěl na Tchaj-wan, který Čína považuje za vzbouřeneckou provincii, jen na základě své libovolné vůle. Nešlo o žádné anarchistické rozhodnutí. Mandát k misi matematikovi a fyzikovi dal jednoznačně Senát, a to v poměru padesát ku dvěma hlasům. Zeman se sice ohání tím, že se v minulosti podřídil hlasování, které vždy uzavírá debatu ústavních činitelů o zahraniční politice a poukázal na své prohry ohledně oduznání samostatnosti Kosova či přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, ale zapomněl dodat, že Vystrčil výjezdem nezpůsobil v Tchaj-peji žádné diplomatické faux-pas. Není pravdou, že by šéf Horní komory Parlamentu během mise řekl, že Tchaj-wan je samostatným státem, z čehož jej hradní pán viní. Je to největší dezinformace, jaká byla v souvislosti s misí na ostrov vypuštěna.

Na Miloši Vystrčilovi je patrné, že je matematik. Vše mu tedy musí sedět a do sebe na milimetr přesně zapadat. Nikdy by neudělal nic, aby mu rovnice nevycházela, aby se provinil proti pravidlům. Naopak tím, kdo postrádá logiku, je prezident. Příklad? Cestu místopředsedy ODS označuje za jeho klukovskou provokaci, tak jak to chtějí slyšet zavilí soudruzi z Pekingu, ale už zapomněl, kdo „s provokací“ vlastně započal. Miloš Vystrčil to nebyl, jako první s myšlenkou letět na Tchj-wan přišel zesnulý předseda Senátu Jaroslav Kubera. Tedy ten stejný Kubera, jehož chtěl Zeman vyznamenat nejvyšším státním vyznamenáním Řádem Bílého lva. Nikdo nepochopil, za co vlastně chtěl metál předčasně zemřelému politikovi udělit, když se vlastně on vehementně zasazoval o boj proti komunistické říši zla i nesvobody a šel proti Zemanovi. A nyní Kuberu vynáší do nebes a kritizuje Vystrčila za Tchaj-wan. Současný šéf Senátu jen navázal na poselství a odkaz svého předchůdce, přesto Zeman Vystrčilovi nyní přisoudil roli hlavního padoucha.

Bývalý premiér a předseda ČSSD nezapřel, že v něm dříme velká dávka hulvátství. Říci před národem, že se vdově po Jaroslavu Kuberovi zalíbilo ve světle reflektorů, a proto se rozhodla zmíněné vyznamenání od něj nepřevzít, je hodně za čarou. Výrok je plný neúcty, arogance, papalášství, ironie i zla. Věra Kuberová po žádné slávě netouží, stále se nevzpamatovala z nejasné smrti svého milovaného muže, na nějž nelidsky tlačila čínská ambasáda s jejím velvyslancem Čang Ťien-minem. Žije v zajetí svého smutku a žalu. Jedině, po čem touží, je vypátrat, co vyvolalo smrt jejího chotě. Jestli v paní Kuberové byla setinka pochybnosti, že neměla Řád Bílého lva odříci, pak nyní může být na sebe za své rozhodnutí hrda. Zeman si nezaslouží, aby mu vdova, byť jen na vteřinu, podala ruku či mu byla vděčna. Jaroslav Kubera by její krok jistě ocenil a k tomu by i přidal nějaký pro něj typicky vtipný, ale ostrý bonmot.

I když jsme si už mohli zvyknout, že prezident vzhlíží k diktátorským režimům jako je Rusko či Čína, stále je zarážející, že neutrousí ani větu, která by zahrnovala zastání českých představitelů. Neudělal to na jaře, kdy komunální politici za své protiruské aktivity čelili výhružkám z Moskvy, neučinil tak ani nyní v případě Miloše Vystrčila, jemuž čínské ministerstvo zahraničních věcí vzkázalo, že za misi na Tchaj-wanu zaplatí vysokou cenu. Pod tímto výrokem se totiž může skrývat cokoli, třeba i fyzická likvidace druhého nejvyššího ústavního činitele. Byť má Zeman rozdílné názory, měl by si uvědomit anebo mu to někdo z jeho nabubřelého okolí připomenout, že je stále českým prezidentem a měl by hájit domácí zájmy a zastávat se politiků, i když s jejich názory nesympatizuje. Pražský hrad opravdu není detašovaným pracovištěm Pekingu či Kremlu. Je vrcholem ostudy, že Zeman nerozpoutal diplomatický skandál na obranu Miloše Vystrčila. Čínský velvyslanec Čang Ťien-min měl být už ze země dávno vyhozen na hodinu a měl by mít doživotní zákaz vstupu do České republiky.

Člověk, který byl v KSČ a zapletl se s StB, nemůže mít rovnou páteř

Cesta na Tchaj-wan nedá spát ani premiérovi Andreji Babišovi. Šéf hnutí ANO se v nedělním diskuzním pořadu Partie na televizi Prima několikrát vymezil proti tomu, že Vystrčil letěl do Tchaj-peje, aby narovnal českému národu páteř. Ministerský předseda několikrát ve studiu řekl, že on páteř narovnávat nemusí, protože ji má rovnou. Pane Babiši, opravdu je tomu tak? Může člověk, který byl členem vražedné, zločinecké a zlodějské oganizace jménem KSČ a do toho se pravomocně zapletl s odpornou StB, o sobě prohlásit, že má rovnou páteř? A navíc je nutné zmínit, že se jeho kabinet opírá o podporu současných komunistů, jimž vládne soudruh Vojtěch Filip, z něhož totalita a nenávist vůči třídnímu nepříteli jen vyvěrá. Zřejmě proto Babiš neustále upozorňoval, že jeho páteř je rovná. Ale není a ani nemůže být.

Babiš také upozorňoval, že v zemi máme demokracii a svobodu. Jeho vystupování však o tom nesvědčí. Nejvíce z celé tchaj-wanské mise jej rozzuřilo, že Miloš Vystrčil na ostrově zmínil spolek Milion chvilek pro demokracii, čímž vyzdvihl, jak je skvělé, že mladí lidé se u nás zajímají o politiku, osud země jim není lhostejný a střeží odkaz sametové revoluce, jímž je bránění demokratických hodnot. Premiér prostě nemůže překousnout, že jde někdo proti němu a hlavně nemůže spolknout, že na lidi kolem Mikuláše Mináře nemůže vytáhnout žádnou špínu, protože všichni se narodili až po Listopadu 1989.

Jak z Babiše prší demokracie, ukázal už ve zmíněném pořadu, kdy národu sdělil, že mu Česká televize nebude nakazovat, diktovat, kdy má chodit do Otázek Václava Moravce. Jeho dikce, rétorika i mimika, byť měl na sobě nasazený zázračný respirátor, díky němuž nechodí do karantény, byť se setkal s nakaženými lidmi, svědčí o tom, že o demokracii možná maximálně četl v Peroutkově díle Budování státu. Ale jinak mu moc neříká.

Šéf Senátu jednoznačně premiéra v debatě zastínil

Andrej Babiš v nedělním odpoledni jinak utrpěl neskutečný debakl. Doktor Vystrčil jej v debatě sportovní terminologií úplně vynuloval. Opět předvedl, že když není obklopen stádem svých kývačů, přisluhovačů a obdivovatelů, neumí diskutovat a soupeř jej jednoznačně zastíní. Šéf Senátu působil jako srbský tenista Novak Djoković, který vybere každý míček a na síti jej světová jednička s přehledem uklidí do volného prostoru soupeřova kurtu. Nenechal se vykolejit ani narážkou, že neumí perfektně anglicky a naopak decentně zmínil, že pan premiér zase nerozumí energetice a odmítá jej z ní zkoušet, a přesto jeho rozhodnutí v souvislosti s navrhováním energetických zákonů nezpochybňuje. Miloš Vystrčil je prostě noblesní politik, jemuž je babské handlování cizí a je nad něj povznesený. Mimochodem, když už jsme, pane ministerský předsedo, u jazykové vybavenosti, jak je na tom vaše ministryně financí Alena Schillerová? Už si alespoň otevřela první lekci angličtiny pro samouky?

Ať se Zeman i Babiš po cestě na Tchaj-wan vztekají jako malé děti, když jim rodiče zabaví hračku, jedno je nezpochybitelné. Miloš Vystrčil a celý Senát dal najevo, že v České republice jsou ještě politici, kteří odmítají tolerovat bolševické čínské zlo a jsou imunní vůči výhrůžkám, které zní úplně shodně s těmi, jaké poslouchali disidenti za totality při výslechu na Bartolomějské. Byl nejvyšší čas ukázat, že v demokratické zemi se nikdo nebude sklánět před totalitní Čínou a zároveň by bylo chybou vázat se na diktátorský režim. Do obchodu se obvykle politika neplete, ale to v Číně neplatí, tam rozhoduje komunistická partaj, a pokud někdo tamní soudruhy rozzlobí a odporuje jim, pak se byznys stopne a stornuje. Proto je současná situace i výstrahou pro české společnosti a firmy, aby se tak nevázaly na Čínu a odbyt pro své výrobky hledaly i na západním trhu.

Miloš Vystrčil s dalšími členy delegace výrazně zviditelnil ve světě Českou republiku, které demokratický svět tleská za odvahu a rozhodnutí se nepodřídit totalitní diktatuře. V dějepisných čítankách tak záhy přibude další kapitola, A to, že Češi kromě hrdinného Václava Havla mají další vzor v boji proti komunismu. Miloš Vystrčil ukázal, že se nebojí žádného vzdoru a ani drsné výhrůžky jej nezastaví, nezlomí.

Témata:  Miloš Zeman Tchaj-Wan Jaroslav Kubera komentář Andrej Babiš Senát ČR EuroZprávy.cz Čína Miloš Vystrčil (ODS) Věra Kuberová

Související

Marian Jurečka, poslanec a předseda KDU-ČSL. DOMÁCÍ

Vláda bez důvěry nemůže dělat závažná rozhodnutí. Proto usilujeme o ztrátu jejích pravomocí, říká Jurečka

ROZHOVOR – Lidovecký předseda Marian Jurečka je přesvědčený, že pokusit se vyvolat ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vlády, není pět měsíců před parlamentními volbami zbytečným krokem. „Kabinet, jemuž je vyslovena nedůvěra, nemůže disponovat takovými pravomocemi jako běžná vláda. Proto usilujeme o její oslabení. Představitelé Strakovy akademie navíc v současnosti nedodržují vlastní zákony, patrné je to na pandemickém zákoně. Je zapotřebí udělat podobným nešvarům přítrž,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz šéf KDU-ČSL Marian Jurečka.

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před méně než jednou minutou

Ukazatel paliva

Paliva v Česku za poslední týden opět zdražila

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden dál zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 31,88 Kč, před týdnem byl o 30 haléřů levnější. 

před 34 minutami

Izrael

Sirény poprvé zazněly i na severu Izraele, bombardování Pásma Gazy pokračuje

V noci na dnešek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

před 10 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 11 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 11 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 13 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 13 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 14 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 14 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 15 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 15 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama