Koronavirus komplikuje diplomacii. Zahraniční návštěvy politiků v roce 2021 jsou nejisté

Ústavní činitelé zatím nemají kvůli nejasné situaci kolem pandemie koronaviru příliš představu, na jaké pracovní zahraniční cesty se příští rok vydají.

Reklama

Prezidentu Miloši Zemanovi hradní diplomacie na rok 2021 přesunula plánované návštěvy z letoška. Premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli epidemii zatím počítá jen s účastí na bruselských jednáních Evropské rady. Konkrétní termíny nemají ani oficiální návštěvy ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) by se měl mimo jiné v únoru zúčastnit setkání na úrovni slavkovského formátu, v květnu pak konference předsedů Parlamentů EU v Německu. Vyplývá to z informací jednotlivých úřadů.

Diplomatické cesty státníků jsou omezeny celosvětově již letos, situace nebude jiná ani na počátku roku. Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka se letos neuskutečnily například plánované cesty do Itálie, Bulharska nebo na setkání prezidentů zemí Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Hradní diplomacie se proto většinu z letošních plánů snaží přesunout na příští rok. Zeman by tak mohl například navštívit Itálii nebo Bulharsko. Konkrétní termíny cest ale zatím kvůli nejasné situaci stanoveny nebyly. Výjimkou je summit prezidentů V4, který chce současná předsednická země Polsko uspořádat v únoru.

Zeman se letos chystal také navštívit summit Číny s východoevropskými zeměmi 17+1, byl ale zrušen kvůli pandemii. Čína ho poté chtěla uspořádat videokonferenčně, konečné rozhodnutí zatím nepadlo. Český prezident také neodjel na oslavy výročí konce druhé světové války v Moskvě, na kterých původně přislíbil účast. Pokud by byl podle Jindráka příští rok na oslavy pozván, bude Pražský hrad účast zvažovat.

Pandemie letos omezila i návštěvy cizích státníků v Česku. Na příští rok byla podle Jindráka přesunuta cesta německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. V plánu je také, že by do Prahy mohl přijet srbský prezident Aleksandar Vučić.

Zahraniční cesty se budou vyvíjet podle pandemie koronaviru i u premiéra Babiše. "V tuto chvíli předseda vlády počítá pouze s účastí na zasedáních Evropské rady v Bruselu," sdělilo ČTK tiskové oddělení úřadu vlády. Na rok 2021 byly přesunuty některé multilaterální akce, kterých se Babiš měl účastnit, například Asia-Europe Meeting či Expo 2020. "Jeho účast v příštím roce však bude nově zvažována v aktuálním kontextu," dodal úřad.

Vzhledem k pandemii nemají konkrétní termíny ani cesty šéfa diplomacie Petříčka. "Počítáme s přesunem části cest, které se neuskutečnily v roce 2020, například do Kanady. V plánu jsou v tuto chvíli jen pravidelná jednání Rady ministrů zahraničí v Bruselu či Lucemburku nebo ministerská jednání V4 pod hlavičkou polského předsednictví (například jaro 2021)," sdělilo ČTK tiskové oddělení resortu.

Vondráčkův plán zahraničních cest čítá setkání předsedů Parlamentů Česka, Slovenska a Rakouska 18. až 19. února v Rakousku a 10. až 11. května konferenci šéfů Parlamentů EU v Berlíně. V plánu jsou dále návštěvy Saska, Švýcarska a Lichtenštejnska, Polska a Slovenska.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ani další senátoři podle mluvčí horní komory Sue Nguyen v tuto chvíli pracovní cesty do zahraničí neplánují. "Pokud se situace zlepší, předseda bude zvažovat destinace tak, aby za prvé podpořily české podnikatele a za druhé posílily spolupráci mezi demokratickými a svobodnými zeměmi," sdělila ČTK.

Letos by se také měl uskutečnit summit Severoatlantické aliance (NATO), na kterém by se měla poprvé představit nová administrativa amerického prezidenta Joea Bidena. Termín zatím podle ministerstva obrany stanoven nebyl. Není tak ani jasné, kdo by Českou republiku zastupoval.

Témata:  Miloš Zeman diplomacie Andrej Babiš ministerstvo zahraničí EuroZprávy.cz Koronavirus Miloš Vystrčil (ODS) Česká republika Tomáš Petříček

Související

Očkování, ilustrační fotografie DOMÁCÍ

Registrace očkování se otevřela pro lidi 40+. Systém spadl

K očkování proti covidu-19 se registrovalo do večera přes 200.000 lidí ve věku 40 až 44 let, kterým byla registrace nově umožněna. Na twitteru to napsal tým projektu Chytrá karanténa, který registrace k očkování spravuje. Podle něj vytvořila tato věková skupina rekord v počtu registrací za jeden den. 

Matt Hancock Evropa

Indická varianta koronaviru podle Británie očkované starší lidi nepostihuje

Podle prvních údajů jsou očkovaní starší lidé chráněni před obávanou variantou koronaviru odhalenou v Indii. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Právě četný výskyt takzvané indické mutace koronaviru v Británii vede k obavám, že země nebude moci zrušit zbývající protiepidemická omezení 21. června, jak je nyní plánováno.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Nemocnice v Gaze

Covid a ozbrojený konflikt. Přetížené nemocnice v Gaze jsou bojují na dvou frontách

Nemocnice v Gaze čelily přetížení kvůli pandemii ještě předtím, než začátkem minulého týdne propukly boje s Izraelem. Nyní ke koronavirovým pacientům přibyli zranění, píše agentura Reuters. "Ministerstvo zdravotnictví bojuje v Pásmu Gazy na dvou frontách - na koronavirové a na další, obtížnější, kde jsou zranění," uvedl Marván abú Sáda, primář chirurgického oddělení nemocnice aš-Šifá

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrés Manuel López Obrador

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů v Torreónu

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se dnes omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

před 2 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

USA rozešlou do zahraničí 80 milionů dávek vakcín, řekl Biden

Spojené státy navyšují na 80 milionů počet dávek proticovidových vakcín, které plánují do konce června přerozdělit do zahraničí. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden. Kromě již slíbených 60 milionů dávek přípravku od firmy AstraZeneca prý Washington vyčlení na export nejméně 20 milionů dávek vakcín, kterými se už v USA očkuje.

před 2 hodinami

Matt Hancock

Indická varianta koronaviru podle Británie očkované starší lidi nepostihuje

Podle prvních údajů jsou očkovaní starší lidé chráněni před obávanou variantou koronaviru odhalenou v Indii. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Právě četný výskyt takzvané indické mutace koronaviru v Británii vede k obavám, že země nebude moci zrušit zbývající protiepidemická omezení 21. června, jak je nyní plánováno.

před 3 hodinami

Benátky

Italské vládní strany se dohodly na zrušení zákazu nočního vycházení

Italské vládní strany se dnes dohodly na postupném rušení zákazu nočního vycházení. Informovala o tom agentura ANSA. Trvání zákazu, který má úplně zaniknout 21. června, rozdělovalo kabinet premiéra Maria Draghiho, jehož koalice zahrnuje pravicové i levicové strany. Díky zlepšující se epidemické situaci vláda v příštích týdnech umožní obnovu provozu ve vnitřních prostorech barů a restaurací či spuštění sjezdovek na ledovcích.

před 3 hodinami

Hraniční přechod s Rakouskem, ilustrační foto

Rakousko od středy nebude pro cestující z České republiky vyžadovat karanténu

Od středy se nemusí cestující z České republiky a mnoha dalších evropských zemí po příjezdu do Rakouska odebrat do karantény. Cestovatelé však u sebe musí mít doklad o očkování proti covidu-19, nebo negativní test či potvrzení o uzdravení z nemoci. V aktualizovaném nařízení o cestování však nadále platí velmi přísná pravidla pro osoby přijíždějící ze zemí silně zasažených obávanými variantami koronaviru, tedy z Brazílie, Indie a Jihoafrické republiky.

před 3 hodinami

Barma, ilustrační foto

USA, Británie a Kanada uvalily nové sankce proti barmské juntě

USA, Británie a Kanada dnes zavedly nové sankce proti barmské juntě, informuje agentura Reuters. Washington přidal na sankční seznam členy junty, která se v únoru po vojenském převratu postavila do čela asijské země a násilně potlačuje protesty, a několik dalších barmských představitelů. 

před 3 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Německo od 7. června nabídne očkování proti covidu všem zájemcům

Německo od 7. června nabídne očkování proti nemoci covid-19 všem zájemcům, skončí tak systém upřednostňování rizikových skupin. Dnes to po jednání se spolkovými zeměmi oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Od upřednostňování již ustoupilo několik spolkových zemí, nabídka se ale týká jen ordinací praktických lékařů a ne velkokapacitních vakcinačních středisek.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Od pondělí se otevřou všechny základní a střední školy i hotely

Od pondělí 24. května se vrátí po epidemii koronaviru k plnému provozu bez rotací všechny základní a střední školy v ČR. Fungovat začnou hotely pro rekreační účely, bude také možné pořádat kulturní akce až pro 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Interiéry restaurací zřejmě otevřou v první polovině června.

před 4 hodinami

zoo

Zoologické zahrady mohou od 24. otevřít vnitřní pavilony

V zoologických či botanických zahradách budou od 24. května přístupné i vnitřní pavilony, schválila to dnes vláda. Platit bude limit 15 metrů čtverečních vnitřní plochy na jednoho návštěvníka návštěvníka. Provoz zahrad či arboret bude nadále omezen na 50 procent kapacity z maximálního možného počtu návštěvníků v jeden čas. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví.

před 4 hodinami

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook se s vydavatelstvím Axel Springer dohodl na sdílení zpravodajství

Vydavatelství Axel Springer, které je majitelem nejčtenějšího německého deníku Bild, se po letech vyjednávání dohodlo s technologickou společností Facebook na poskytování mediálního obsahu. Ten tak bude publikován mimo jiné na platformě Facebook News. O podmínkách finančního vyrovnání se prohlášení nakladatelství a Facebooku nezmiňuje.

před 5 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Hoteliéři otevření vítají, ubytování do příštího týdne přichystat stihnou

Hoteliéři, které dnes oslovila ČTK, otevření ubytovacích zařízení od příštího týdne vítají. Jsou připravení a do pondělí vše přichystat stihnou. V prokazování bezinfekčnosti a dodržování protiepidemických opatření nevidí problém. O otevření ubytovacích zařízení bez omezení kapacity pro rekreační účely od 24. května dnes rozhodla vláda.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Na teoretickou výuku VŠ je 24. května podle škol už pozdě

Na obnovu teoretické výuky vysokých škol od 24. května, jak dnes rozhodla vláda, je pozdě. Semestr už totiž končí a začínají zkoušky, řekli ČTK zástupci škol. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes médiím řekl, že si je vědom, že řada vysokých škol přechází do zkouškového období. Přesto je podle něj důležité dát školám prostor pro setkání studentů. Fungování škol vláda omezila kvůli epidemii nemoci covid-19.

před 5 hodinami

F-16 Israel Defense Forces

Může Izrael bombardovat Gazu a získávat přátele v Perském zálivu?

Pohled na zkázu v Gaze nejspíš Izraeli znesnadní cestu k největší diplomatické ceně, jíž je uznání od Saúdské Arábie. Zatím se však zdá, že další bohaté arabské státy Perského zálivu, které loni navázaly diplomatické vztahy s Izraelem, nemají v úmyslu to měnit, píše agentura Reuters.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama