Maláčová: ČSSD chce do Vánoc připravit systém výplat náhradního výživného

ČSSD chce mít do Vánoc připravený systém výplat náhradního výživného pro rodiče dětí, jimž partneři neplatí alimenty. Novinářům to dnes při návštěvě jižních Čech řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Reklama

Náhradní výživné by podle ní mělo fungovat od roku 2021. Za neplatiče alimentů by výživné na děti poskytoval stát. V červenci Sněmovna propustila vládní návrh příslušného zákona do druhého čtení.

O náhradním výživném se podle ministryně v Česku diskutuje 15 let. "Měli jsme jednomyslnou podporu ve vládě, to tady nikdy nebylo, a pevně doufám, že do Vánoc budeme mít náhradní výživné hotové. Účinnost bude od příštího roku, ale legislativní proces ve Sněmovně chci načasovat co nejrychleji," řekla.

Náhradní výživné podle ní neřeší příčinu problému, což je podle ní fakt, že se v ČR špatně vymáhá právo. Minulý týden proto jednala s vládní zmocněnkyní Helenou Válkovou, společně zkusí "rázně zakročit" proti neplatičům výživného. "To bych si osobně přála, protože pak těch neplatičů bude méně," uvedla ministryně. Matkám samoživitelkám, které měly při koronakrizi finanční problémy, podle ní pomáhají i přídavky nebo mimořádná pomoc, o kterou lze žádat na úřadech práce.

Podle vládní předlohy o náhradním výživném by úřad práce vyplácel nejvýše 3000 korun měsíčně. Pohledávky by po neplatiči vymáhal. Novou dávku by stát dával nejdéle dva roky. Podmínkou by bylo, že rodič už začal peníze vymáhat po dlužníkovi v exekuci nebo u soudu. MPSV v podkladech k zákonu uvedlo, že úřady by mohly ročně dostat asi 24.000 žádostí o náhradní výživné a vyplatit by na něm mohly asi 861,3 milionu korun.

Maláčová dnes také řekla, že stát minulý týden poslal peníze zaměstnancům sociálních služeb, odměny za práci při koronakrizi. "Minulé pondělí jsme všechny ty peníze odeslali pro první kolo, pro víc než 93.000 lidí. Odměny (dostanou) nejen pečovatelky, ale i řidiči, kuchařky, uklízečky, podle počtu odpracovaných hodin," uvedla.

V pondělí oznámila, že navrhne trvalý kurzarbeit. Program by měl mírnit růst nezaměstnanosti, navázat na program Antivirus, který skončí v srpnu. Ve stejném měsíci předloží ministryně návrh vládě. Na jeho parametrech se podle ní rámcově shodli zástupci tripartity i koalice.

"Parametry budou jako v Německu, německý osvědčený systém funguje od roku 1957. Odvíjí se od hloubky a míry zasažení krize. Bude to postavené na částečné zaměstnanosti, to znamená ne jako teď program Antivirus na překážkách v práci. Rozumná míra je od 60 do 100 procent, stát by dofinancovával až dva pracovní dny," řekla Maláčová.

Témata:  ČSSD zákony alimenty EuroZprávy.cz kurzarbeit Jana Maláčová (ČSSD)

Související

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR DOMÁCÍ

Otcovská minimálně 10 dní, nepřenosná část rodičovské. MPSV chystá změny, dotknou se hlavně otců

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Jana Maláčová (ČSSD) DOMÁCÍ

Důchody porostou ještě více? Maláčová připustila i jednorázový bonus

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.

Ze společnosti

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 3 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 3 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 4 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 5 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 5 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 7 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama