Misí v Afghánistánu prošlo od jejího počátku 11 500 českých vojáků

Zahraniční misí v Afghánistánu prošlo od jejího začátku 11.500 českých vojáků, někteří z nich i opakovaně. Nyní má v misi česká armáda asi šest desítek svých příslušníků. ČTK to dnes řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. NATO ve středu rozhodlo, že Afghánistán začne od začátku května opouštět.

Reklama

Poslední vojáci by měli ze země odjet do 11. září. Stáhnou se i čeští vojáci. Na jejich odchod nemají poslanci sněmovního výboru pro obranu, které ČTK oslovila, jednotný názor.

V Česku dlouhodobě proti stažení vojáků z Afghánistánu vystupoval prezident Miloš Zeman. Opakovaně dal najevo obavy z posílení extremistů z Tálibánu a ze svržení afghánské vlády. Podpořili ho i další ústavní činitelé. Na únorové schůzce na Pražském hradě přijali usnesení, podle kterého situace odchod z Afghánistánu neumožňuje.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) ve středu k rozhodnutí spojenců řekl, že ministerstvo obrany dohodu respektuje a je připraveno své vojáky stáhnout. "Vždy jsme říkali, že samostatně nebudeme podnikat žádné kroky a otázku afghánské mise musíme vyřešit kolektivně," uvedl.

Poslanci sněmovního výboru pro obranu nemají na stažení vojáků zcela shodný názor. Podle předsedkyně výboru Jany Černochové (ODS) ale tento okamžik nastat musel a je čas odejít. Řešení situace v Afghánistánu podle ní musí být politické. "Spojenci pouze podporují legitimně zvolenou vládu, aby dosáhla politického usmíření," poznamenala. Dodala, že je správné, že odpovědnost za bezpečnost už převzali Afghánci. Je ráda, že spojenci odchází najednou a spořádaně. Podpořila zároveň zachování diplomatického zastoupení v Kábulu a vytvoření humanitárních a rozvojových projektů. Uvedla také, že je na české vojáky i civilisty působící v Afghánistánu hrdá.

Podle místopředsedy výboru Jana Lipavského (Piráti) není v současném Afghánistánu na stole žádné dobré řešení. "Dlouhodobě se obávám posilování extremistů a Islámského státu," poznamenal. K české účasti poznamenal, že vždy platilo pravidlo společné účasti. "Je tedy logické, že česká vojenská účast odchodem USA v Afghánistánu též končí. Tímto bych chtěl také vojákům a celé Armádě ČR za jejich nasazení poděkovat," sdělil.

Sociálnědemokratický místopředseda výboru Antonín Staněk sdělil, že Afghánistán je setrvalý neuralgický bod a ohnisko, které za posledních 40 let neuhaslo. "Mezinárodní jednotky tam udržují aspoň jakýs takýs status quo. Bez nich se země velmi pravděpodobně rychle ponoří zpátky do politického chaosu," uvedl. Může to mít podle něj negativní dopady i na mezinárodní politiku v podobě exportu terorismu. "Vracet do Afghánistánu mezinárodní jednotky nás všechny bude stát mnohonásobně více než je tam nyní nechat," dodal.

Podle člena výboru Jana Bartoška (KDU-ČSL) je zásadní, aby stahování probíhalo spořádaně a bezpečně. Poznamenal, že i po odchodu spojeneckých vojsk by měla přetrvat podpora afghánské vládě ve smyslu obchodním i obranyschopnosti země. Za důležité také označil to, aby se afghánská vláda dokázala dohodnout s Tálibánem, neeskalovalo násilí a Afghánistán se nestal základnou pro teroristy.

Další z členů výboru Pavel Růžička (ANO) stažení spojeneckých vojsk očekával. "Nevím, jestli je to v dané chvíli to nejlepší řešení a zda v tomto případě nemělo přijít stažení dříve, když neustále na území Afghánistánu umírají koaliční vojáci a situace rozhodně není lepší," poznamenal.

Česká armáda může mít nyní v Afghánistánu podle schváleného mandátu až 205 vojáků. Od roku 2002 v zemi sloužili vojáci z polní nemocnice, strážních jednotek, z chemické a biologické ochrany, z chirurgického nebo rekonstrukčního týmu Lógar. Na misi zemřelo 14 českých vojáků.

Témata:  Armáda České Republiky EuroZprávy.cz Afghanistán

Související

Počet mrtvých po sérii výbuchů v Kábulu roste. Mezi oběťmi je mnoho studentů Blízký východ

Počet mrtvých po sérii výbuchů v Kábulu roste. Mezi oběťmi je mnoho studentů

Při několika explozích v blízkosti školy v západní části afghánské metropole Kábulu zemřelo nejméně 55 lidí. S odvoláním na zdroj z bezpečnostních sil o tom dnes informovala agentura Reuters. Dalších nejméně 150 lidí je zraněno, někteří z nich vážně. Afghánské ministerstvo vnitra zatím uvádí 30 mrtvých. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Prezident Ašraf Ghaní odpovědnost připsal hnutí Tálibán, které to ale odmítlo.

Zeman jmenoval nové generály. Koudelku opět ne DOMÁCÍ

Zeman jmenoval nové generály. Koudelku opět ne

Česká armáda má druhou generálku. Stala se jí dnes na Pražském hradě rektorka Univerzity obrany Zuzana Kročová. Prezident Miloš Zeman zároveň do generálské hodnosti povýšil či jmenoval 16 dalších zástupců armády, policie, hasičů, Vězeňské služby, celníků a tajných služeb včetně ředitele rozvědky, Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Marka Šimandla nebo ředitele policejní Ochranné služby Jiřího Komorouse.

Ze společnosti

Arenberger promluvil o rozvolňování: Česku hrozí další vlna covidu!

Arenberger promluvil o rozvolňování: Česku hrozí další vlna covidu!

Kolem 30 nebo 40 procent lidí v Česku může stále onemocnět covidem-19, proto je potřeba při rozvolňování vládních opatření postupovat opatrně, aby nenastala jako v minulosti další vlna epidemie. V pořadu CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
Věnce i povýšení generálů. Česko v sobotu oslavilo konec války!

Věnce i povýšení generálů. Česko v sobotu oslavilo konec války!

Česko si dnes připomnělo 76. výročí konce druhé světové války v Evropě. Politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem položili věnce u Národního památníku v Praze na Vítkově, vzpomínkové akce se odehrály také na jiných místech. Na Hradě Zeman jmenoval nebo povýšil do generálské hodnosti 16 mužů a jednu ženu. Ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku navrženého už pošesté vládou opět vynechal.
Otevření zahrádek nestačí, restaurace budou zdražovat! O kolik?

Otevření zahrádek nestačí, restaurace budou zdražovat! O kolik?

Provoz zahrádek stravovacích podniků musejí podle restauratéra a garanta projektu Moje restaurace za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků Luboše Kastnera doprovázet kompenzace. Za běžného stavu zahrádka podle něj představuje 20 až 30 procent dodatečných tržeb, někomu se tak ani nevyplatí ji otevřít.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před hodinou

Hnutí ANO předběhli Piráti/STAN i koalice Spolu. ČSSD by se do Sněmovny nedostala

Hnutí ANO předběhli Piráti/STAN i koalice Spolu. ČSSD by se do Sněmovny nedostala

Ve volbách do Sněmovny by nyní obě koalice předstihly hnutí ANO. Piráti a STAN by získali 27 procent, koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 by měla 21,5, ANO je na třetím místě s 21 procenty. Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí SPD a také komunisté. ČSSD by skončila pod hranicí pěti procent. Zjistil to průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi (ČT). Autoři průzkumu upozorňují, že u velkých stran může být statistická chyba až tři procentní body.

před hodinou

před 2 hodinami

Schillerová pokládá za chybu, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy

Schillerová pokládá za chybu, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) pokládá za chybu, že vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) plánoval cestu do Moskvy. Zda je jednalo o zastírací manévr, jak tvrdil, nechtěla ministryně v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS hodnotit.

před 3 hodinami

Úspěch českých tenistek v Madridu. Turnaj ve čtyřhře tam ovládly Krejčíková se Siniakovou

Úspěch českých tenistek v Madridu. Turnaj ve čtyřhře tam ovládly Krejčíková se Siniakovou

Po dvou letech se na tenisovém turnaji v Madridu z triumfu radovala nějaká česká tenistka, respektive letos hned dvě a to Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková. Ty totiž na tomto antukovém turnaji tvořily pár ve čtyřhře a právě turnaj čtyřhry tam ovládly, když v sobotním finále porazily nasazené dvojky, Kanaďanky Gabriela Dabrowská a Demi Schuursová a to výsledkem 6:4 a 6:3. Češky tak navázaly na předloňské vítězství ve čtyřhře v podání Barbory Strýcové,  která tento týden oznámila konec své hráčské kariéry.

před 3 hodinami

Potvrzeno. Neymar zůstane v klubu Paris Saint Germain až do roku 2025

Potvrzeno. Neymar zůstane v klubu Paris Saint Germain až do roku 2025

Ve fotbalovém zákulisí se už delší čas hodně spekulovalo o tom, kam po sezóně 2020/21 zamíří jedna z největších hvězd nejen francouzského celku Paris Saint Germain, ale vůbec světového fotbalu, Brazilec Neymar. Tento devětadvacetiletý útočník nakonec prodloužil smlouvu s klubem až do roku 2025.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Za uplynulý rok výrazně stoupl prodej vína přes internet

Za uplynulý rok výrazně stoupl prodej vína přes internet

Pandemií vynucené uzavření restaurací, hotelů, vináren a dalších míst, kde lidé obvykle popíjejí víno, přimělo většinu vinařství začít k prodeji využívat z větší části internet. Čím více vinařů své víno na internetu nabízí, tím víc roste důvěra zákazníků v tento způsob nákupu. Zjistila to Vinařská unie ČR mezi svými členy a informovala o tom v tiskové zprávě.

před 4 hodinami

Sadiq Khan byl znovuzvolen starostou Londýna

Sadiq Khan byl znovuzvolen starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Svět nemá vyhráno. Neúspěšný boj Indie s virem vyvolává obavy

Svět nemá vyhráno. Neúspěšný boj Indie s virem vyvolává obavy

Řada zemí světa, které bojují s rostoucím počtem případů nákazy koronavirem, v obavách hledí na katastrofu, jež teď ničí Indii. Tyto země přitom čelí podobným rizikům - mají velké množství obyvatel, kteří často nedodržují opatření proti šíření viru, a křehký zdravotnický systém, píše agentura AP.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Uprchlíci jsou zoufalí. Evropa, nebo smrt, říkají při cestě z Tuniska

Uprchlíci jsou zoufalí. Evropa, nebo smrt, říkají při cestě z Tuniska

Aminata Traouréová z Pobřeží slonoviny už jednou byla na cestě z Tuniska do Evropy. Utopila se při tom její patnáctiměsíční dcera, sestra a neteř. Přesto to zkusí znovu, protože je přesvědčená, že budoucnost má jedině v Evropě. Z Tuniska se loni vydalo na moře nebývalé množství migrantů a tento trend trvá. Většina z uprchlíků nejsou Tunisané, napsala agentura AFP.

před 6 hodinami

Trosky čínské rakety dopadly na Zemi. Zřítily se poblíž Malediv

Trosky čínské rakety dopadly na Zemi. Zřítily se poblíž Malediv

Trosky nekontrolovaně sestupující čínské rakety Dlouhý pochod 5B dopadly dnes ve 4:24 SELČ do Indického oceánu západně od souostroví Maledivy. Podle agentury Reuters to dnes oznámila čínská státní média, podle nichž většina stroje shořela při vstupu do atmosféry. Zatím nejsou zprávy o tom, že by trosky rakety dopadly do obydlených oblastí.

před 6 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama