Jak volit v karanténě? Odborníci navrhují několik možných řešení

Nejprve to vypadalo, že lidem v karanténě nebude umožněná účast v podzimních krajských a senátních volbách. Teď jim ale svitla naděje. Otázkou ovšem zůstává, v jakém by to bylo provedení. Celostátní korespondenční hlasování nebo elektronická volba jsou tři měsíce před volbami přeci jenom rizikové.

Reklama

Podle politologa a rektora Metropolitní univerzity Praha Michala Klímy by však přicházely v úvahu mobilní volební jednotky, jejichž členové by byli v ochranných oblecích a lidi v karanténě by obcházeli. Sociolog PAQ Research a Institutu sociologických studií FSV UK Daniel Prokop pak připomněl odpor některých politických stran před zavedením možnosti korespondenční volby. O různých alternativách diskutovali oba akademici v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Aby lidé, jimž byla nařízená izolace, mohli v říjnových krajských a senátních volbách hlasovat, je slovy vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zapotřebí změny zákona, o které by mohl parlament jednat v srpnu nebo v září ve zrychleném režimu. Možné řešení by pak chtěl v úterý projednat se zástupci politických stran.

"Ať uděláme cokoli, tak to bude muset znamenat změnu volebního zákona,“ řekl Hamáček. Senátoři jsou ale toho názoru, že by vláda měla nalézt řešení v rámci stávající právní úpravy. S tím ale ministr nesouhlasil a oponoval, že je potřeba změnit zákon zakazující lidem pro jejich zdravotní stav hlasovat. Zákaz volit by například měli i nadále pacienti s otevřenou tuberkulózou.

Sociolog v pořadu OVM také řekl, že se možné zavedení korespondenční volby odkládá už od roku 2004 a že současný návrh zákona, jímž se Sněmovna zabývá, s ní počítá pouze v cizině, nikoliv v Česku. Avizoval mimo jiné také neopodstatněné obavy ANO nebo ČSSD. Riziko zneužití spatřuje spíše v elektronickém hlasování.

Rektor zase byl toho názoru, že je potřeba vymýšlet ad hoc systém voleb, který by se dal uskutečnit ještě letos, aniž by bylo ohroženo veřejné zdraví. Důležité je se také připravit na rok 2021, kdy v Česku proběhnou sněmovní volby.

Korespondenční volba, ať už v Česku nebo zahraničí, mu přijde jako jedna z funkčních metod. Další pak vidí ve volebních jednotkách či hlasování v zastoupení v rámci rodiny. Inspiraci by hledal v zemích, kde volby v době koronaviru už proběhly, což jsou Chorvatsko, Polsko a Francie.

Témata:  Volby Jan Hamáček EuroZprávy.cz Koronavirus Daniel Prokop (sociolog)

Související

Petr Smejkal DOMÁCÍ

Smejkalova odborná skupina odmítá kritiku, kterou vůči ní vznesla skupina lékařů

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Film Kolja režiséra Jana Svěráka, který měl premiéru v Praze 15. května 1996, se řadí k nejúspěšnějším snímkům české kinematografie. V hlavních rolích příběhu, který se odehrává koncem 80. let v normalizačním Československu, zazářili Zdeněk Svěrák, jenž k filmu napsal i scénář, a šestiletý ruský chlapec Andrej Chalimon.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Izraelská letadla v noci obnovila útoky na Gazu, nejméně deset mrtvých

Deset lidí, dvě ženy a osm dětí, zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském náletu proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Později izraelské rakety zasáhly budovu v Gaze, kde měla kanceláře agentura AP a katarská televize Al-Džazíra. Objekt byl po varování předem evakuován. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Petr Smejkal

Smejkalova odborná skupina odmítá kritiku, kterou vůči ní vznesla skupina lékařů

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

před 8 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Na Českobudějovicku se při nehodě čtyř aut zranilo sedm lidí

U obce Čejkovice na Českobudějovicku se dnes odpoledne na silnici I/20 srazila čtyři auta. Při nehodě, jejíž okolnosti policie dál zjišťuje, se zranili čtyři lidé. Další tři byli do nemocnice převezeni na pozorování a zjištění stavu. Silnice byla po nehodě přes tři hodiny neprůjezdná. Provoz byl obnoven po 16:00. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Na Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti opatřením. (18.10.2020)

V Liberci se demonstrovalo proti očkování dětí, testům a rouškám

Říkáme DOST! Nesahejte už na naše děti! Žádné pasy, žádné testy! Děti musí žít, volně dýchat a svobodně si hrát. Taková hesla dnes zněla hlavním náměstím v Liberci, kde se sešlo několik stovek lidí, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost se současnými nařízeními vlády a také odpor proti plánovanému očkování dětí proti covidu-19. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ruské velvyslanectví v Praze.

Česko a USA jsou na seznamu nepřátel kvůli krokům proti Rusku

Ruské rozhodnutí zařadit jediné dvě země, Spojené státy a Česko, na seznam nepřátelských států zaznamenala média v nejrůznějších částech světa. Množství zpráv na toto téma se objevilo ve sdělovacích prostředcích ve střední Evropě, kroku Moskvy se věnovaly mimo jiné všechny přední zpravodajské portály na Slovensku nebo v Polsku.

před 11 hodinami

Rudolf II.

Chatrné zdraví Rudolfa II. Jaké choroby panovníka sužovaly?

Není žádným tajemstvím, že císař Rudolf II. onemocněl syfilidou, která se podepsala na jeho celkovém zdravotním stavu i povaze, ale také negativně ovlivnila jeho schopnost vládnout. Ke konci života trpěl panovník mnoha zdravotními problémy. Jaké choroby sužovaly Rudolfa II.?

před 11 hodinami

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené

Pražané vyrazili na nákupy. Kupují hlavně oblečení, boty či nábytek

Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech (OC) se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili. Zjistila to zpravodajka ČTK na místě.

před 11 hodinami

krimi

Policistu vinili ze dvou vražd. Na jeho zahradě se našlo dalších deset těl

Policie v Salvadoru objevila na pozemku bývalého policisty pohřbená těla sedmi žen a tří dětí. Generální prokurátor středoamerické země v pátek oznámil, že muž je vyšetřován pro podezření ze sexuálních zločinů a několika vražd. Podle úřadu již policie zatkla několik údajných spolupachatelů a klientů, kteří si bývalého policistu na vraždy najímali. O případu dnes informovala agentura DPA.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama