O post senátora za Přerovsko je nebývalý zájem, kandiduje již devět lidí

O senátní volby v přerovském obvodu je letos podstatně větší zájem než před šesti lety. Svou kandidaturu již oznámilo devět lidí, v roce 2014 bylo ve volbách registrováno pět kandidátů.

Reklama

Tři z nich se budou o místo senátora ucházet znovu, jde o dosavadní lidoveckou senátorku Jitku Seitlovou, komunistu Miroslava Raindla a bývalého ministra dopravy Antonína Prachaře. Ten tehdy kandidoval za ANO, nyní se o hlasy voličů hodlá ucházet jako samostatný nestraník. Kandidátku podaly zatím tři strany, termín je do 28. července.

"K dnešnímu dni jsou zatím podány tři přihlášky k registraci, konkrétní jména do vydání rozhodnutí o registraci komentovat nemůžeme. K dnešnímu dni máme kandidátku za ČSSD, ODS a SPD," řekla dnes ČTK mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Dosavadní lidovecká senátorka Jitka Seitlová kandiduje stejně jako v minulých volbách na kandidátce KDU-ČSL a Zelených, podporu získala také od STAN a TOP 09. ANO do voleb vyslalo dosavadního poslance Petra Vránu, který se kvůli kandidatuře do Senátu rozhodl vzdát koncem července mandátu poslance. Poslanec je i neuvolněným přerovským radním a neuvolněným náměstkem hejtmana.

ODS nominovala do senátního boje v tomto obvodu lékaře a zastupitele Tomáše Kocourka, před šesti lety svého kandidáta v tomto obvodu strana neměla. O post senátora bude v přerovském obvodu usilovat i bývalý přerovský primátor a senátor Jiří Lajtoch z ČSSD, který se tak po letech vrací do politiky. Lajtoch byl několik let stíhán kvůli stavebním zakázkám ve městě, soudy ho nakonec pravomocně zprostily obžaloby. Piráti do senátního boje nasadili manažera kultury Městského domu v Přerově Pavla Ondrůje. Komunisty bude reprezentovat Miroslav Raindl, SPD Dan Chromec.

Počet kandidátů do Senátu v přerovském obvodu chce rozšířit i bývalý ministr dopravy Antonín Prachař. Kandiduje jako nestraník, získat kvůli tomu musí aspoň tisíc podpisů od oprávněných voličů. Do Senátu kandidoval již před šesti lety za hnutí ANO, ze kterého po neshodách vystoupil na konci roku 2015. Kandidaturu nedávno oznámil také starosta Hranic Jiří Kudláček, který kandiduje s podporou ODA a Trikolóry.

V posledních senátních volbách v říjnu 2014 uspěla bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, která nahradila senátora Jiřího Lajtocha (ČSSD), který místo v Senátu už neobhajoval. Seitlová, která byla senátorkou za Přerovsko už v letech 1996 až 2007, dostala v druhém kole voleb 54,26 procenta hlasů, protikandidáta Antonína Prachaře podpořilo 45,73 procent voličů. K volebním urnám přišlo ve druhém kole 16,30 procenta lidí, v prvním kole volilo 38,73 procenta občanů.

Témata:  ODS Volby ČSSD KDU - ČSL jitka seitlová EuroZprávy.cz KSČM Antonín Prachař Jiří Lajtoch Přerov Senátní volby Trikolóra hnutí občanů

Související

KSČM DOMÁCÍ

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

Ze společnosti

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do katastru nemovitostí se už za několik dní zkomplikuje. K dříve běžně dostupným informacím se nově dostanou jen někteří lidé. Proč se tuzemské úřady rozhodly přistoupit ke změnám?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 13 minutami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před hodinou

před hodinou

Státní hranice České republiky

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

před hodinou

Moře, ilustrační foto

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Praha

Praha kvůli výstraze meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

před 2 hodinami

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před 2 hodinami

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu. 

před 2 hodinami

ministerstva

Ministerstvo školství nesouhlasí s podmínkami pro školy v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Rušení menších očkovacích míst je podle starostů v rozporu s krajskou strategií

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83.546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

před 4 hodinami

KSČM

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Hormony v rostlinách mohou ovlivnit chod našeho těla

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste a záporná bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin už dva roky po sobě pokořila hranici 12 miliard korun. Schodek se průběžně zvyšuje, například ve srovnání s rokem 2009 byl loni vyšší o pět miliard korun. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama