Opozice bude o postoji k nouzovému stavu ještě jednat

Podpora Poslanecké sněmovny pro další vládní žádost o prodloužení nouzového stavu kvůli pokračující epidemii koronaviru zatím není jasná. SPD opakovanou žádost kabinetu nepodpoří, další opoziční strany čekají s rozhodnutím na jednání v tomto týdnu i další vývoj epidemie. Za předčasnou označil otázku předseda komunistů Vojtěch Filip, jehož strana menšinový kabinet toleruje.

Reklama

Nouzový stav platí v Česku od října minulého roku. Pokud Sněmovna nebude souhlasit s jeho prodloužením, skončí 28. března. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) kabinet případně o prodloužení nouzového stavu požádá až po víkendu.

Opoziční koalice Piráti/STAN očekávají, že jim ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vysvětlí důvody žádosti, plán dalšího postupu, funkčnost platných opatření a výhled pro ukončení nouzového stavu, tedy situace, kdy bude možné využít nově schválený pandemický zákon. Pak se rozhodnou, zda je nouzový stav stále nutný.

"Snažíme se s vládou jednat a prosazovat maximum opatření ve prospěch zvládnutí epidemie. A děláme maximum pro to, aby nouzový stav nebyl potřeba. V půlce týdne se opět potkáme spolu se STAN s ministrem Blatným, abychom s ním diskutovali vývoj epidemie, plán na příští týdny, funkčnost platných opatření a hlavně výhled, kdy bychom se mohli nouzového stavu zbavit a konečně využít schválený pandemický zákon," řekl ČTK předseda Pirátů Ivan Bartoš. S ministrem Karlem Havlíčkem (za ANO) chce řešit testování ve firmách a podle Pirátů nevhodné nastavení kompenzací.

Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana je klíčové pomoct lidem a zasažené ekonomice co nejrychleji z epidemické krize. "Po vládě už delší dobu požadujeme, aby představila plán, jak hodlá v následujících týdnech postupovat, vyhodnotila dopad současných opatření, podložila jejich efekt skutečnými daty a případně zdůvodnila potřebu jejich prodloužení. Prosazujeme rozšíření testovacích kapacit, motivaci firem zajistit kvalitní a spolehlivé testy, dopracovat nefunkční očkovací strategii a co nejdříve zajistit dostatek ověřených vakcín i jejich distribuci," uvedl.

Předseda ODS Petr Fiala bude o dalším postupu jednat s kolegy z koalice Spolu - TOP 09 a KDU-ČSL, s poslaneckým klubem či hejtmany. "Počkejme, jak budou po třech týdnech vládního lockdownu vypadat čísla, a také bude důležité, s jakým návrhem dalších kroků vláda přijde. Klíčové je, zda má vláda nějaký plán, co bude dál," sdělil Fiala ČTK. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky bude záležet na vývoji situace a příštích dnech.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury plošné zákazy nejsou cesta a takzvaný lockdown není řešení krize. "Takže stejně jako dosud nepodpoříme prodloužení nouzového stavu," uvedl.

Vláda se nad návrhem dalších úprav protiepidemických opatření proti covidu po 21. březnu znovu sejde ve čtvrtek. Blatný nebude doporučovat zrušení zákazu pohybu mezi okresy, možné je podle něho uvolnění volnočasových aktivit z katastru obce na celý okres. O tom, že bude také potřeba znovu požádat o prodloužení nouzového stavu, mluvil na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády.

Babiš novinářům při návštěvě Rakouska řekl, že nouzový stav pravděpodobně neprojedná vláda ve čtvrtek, ale až po víkendu. "Předpokládám, že pokud ministerstvo zdravotnictví usoudí, že je potřeba, tak ministr požádá o tento bod na vládě," uvedl. Jednat s opozicí by měl Blatný ve středu večer. "Je to jen dobře, je důležité aby opozice získala informace a nějaké předpoklady vývoje pandemie," uvedl. Babiš kvůli účasti na schůzce osloven nebyl. "Myslím, že to pan ministr vysvětlí lépe," řekl.

Témata:  Poslanecká sněmovna opozice EuroZprávy.cz nouzový stav

Související

DOMÁCÍ

Sněmovna se na návrh Valachové má zabývat maturitami

Sněmovna se na návrh bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) má dodatečně zabývat letošními maturitami a závěrečnými zkouškami v učilištích. Odmítla ale návrh projednat tento bod dnes odpoledne. Rozhodla o tom při úpravách programu schůze. Žádný jiný termín projednání zatím dolní komora nestanovila.

DOMÁCÍ

Část opozice neprosadila sněmovní debatu a Hamáčkově cestě do Moskvy

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 dnes neprosadily sněmovní debatu o pondělní cestě vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Hamáček má v Rusku jednat o vakcíně Sputnik V. Zástupci opozičních stran sdružených v koalici Spolu, ale také Piráti návštěvu zpochybňovali i v souvislosti s napětím na ukrajinsko-ruských hranicích a s plánovanou výstavbou nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

Biden nezvýší roční kvóty pro přijímání uprchlíků do USA stanovené Trumpem

Demokratický prezident USA Joe Biden se rozhodl nenavyšovat kvóty pro celkový počet uprchlíků, kterým Spojené státy povolí vstup do země v tomto fiskálním roce. Nyní platný limit 15.000 uprchlíků za rok, který je nejnižší v historii USA, stanovil jeho republikánský předchůdce Donald Trump jako součást své tvrdé protiimigrační politiky.

před 6 hodinami

Americké sankce vůči Rusku jsou spíše symbolické, tvrdí ekonomové

Nové americké sankce vůči Rusku jsou převážně symbolické a budou mít minimální dopady na finanční trhy a na hospodářské vyhlídky Ruska. Uvedli to dnes podle serveru CNBC ekonomové. Washington sankce oznámil ve čtvrtek. Označil je za odpověď na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb a na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám.

před 7 hodinami

Británie doporučila těhotným ženám vakcíny Pfizer či Moderna

Británie doporučila těhotným ženám, aby při očkování proti covidu-19 volily vakcíny od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna, protože u nich existuje dostatečné množství dat o tom, že jsou během gravidity zcela bezpečné. S odkazem na britský výbor pro vakcinaci a imunizaci (JCVI) o tom dnes informovala agentura Reuters.

před 7 hodinami

Moskva vyhostí americké a polské diplomaty, vůči USA zváží další odvetné kroky

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě dnes zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

před 7 hodinami

Na Facebook se chystá hromadná žaloba kvůli úniku dat

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12.000 eur (zhruba 7800 až 311.000 Kč).

před 8 hodinami

Počty žáků s pozitivním testem podle epidemiologa Smejkala zřejmě porostou

Počty žáků s pozitivním antigenním testem stoupnou, očekává epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. Současně upozornil, že použití antigenních testů ve školách je problematické a bylo by lepší provádět testování citlivější PCR metodou. Smejkal odhaduje, že by se studenti středních škol mohli vrátit do lavic v květnu, řekl dnes v rozhovoru na rádiu Frekvence 1.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Koncert s testy neměl být podle Blatného začátkem rozvolnění

Pilotní koncerty v rámci projektu Cesta ze tmy neměly být podle bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného začátkem plošného rozvolňování a neměl se uplatňovat na všechny kulturní akce. Projekt Cesta ze tmy se připravoval již od prosince, přípravy se měnily podle aktuální epidemické situace. První koncert se měl konat v pražské Lucerně 23. dubna. Blatného nástupce Petr Arenberger ho ale dnes, pár dní před zahájením nepovolil. Podobné akce podle něj mohou začít kulturu otevírat, ne však ještě nyní.

před 9 hodinami

Věřitelé přivítali odmítnutí místní příslušnosti exekutorů

Zatímco věřitelé odmítnutí zavedení krajské místní příslušnosti exekutorů dolní komorou přivítali, neziskové organizace to považují za promarněnou příležitost. Opačný pohled mají i na částečné omezení zabavování movitých věcí, což podle věřitelů zhorší možnost vymožení dluhů. Vyplývá to z ohlasů na projednání novely exekučního řádu Poslaneckou sněmovnou. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

před 10 hodinami

Norsko umožní americké armádě využívat čtyři základny na svém území

Norsko podepsalo s USA dohodu regulující vojenskou aktivitu Spojených států na území skandinávské země. Američané podle ní mohou využívat tři norské letecké základny a jednu námořní, ale nebudou moci mít své vlastní, oznámila dnes podle agentury Reuters norská vláda. Dohodu, kterou připravila menšinová vláda premiérky Erny Solbergové, ještě musí ratifikovat norský parlament.

před 10 hodinami

Evropská komise kritizuje Irsko kvůli povinné hotelové karanténě

Evropské komisi se nelíbí irské nařízení o povinné hotelové karanténě pro cestovatele z rizikových zemí, mezi něž Dublin od tohoto týdne zařadil i pět členských zemí EU. V dopise adresovaném irské vládě EK naléhá, aby kabinet zvážil, zda jsou takto tvrdá opatření skutečně opodstatněná. Žádá také vysvětlení, proč se mezi rizikové státy dostaly vybrané unijní země, napsala dnes agentura Reuters.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Washington: Švýcarsko a Vietnam s měnou nemanipulují, budou ale pod dohledem

Americké ministerstvo financí vyřadilo Švýcarsko a Vietnam ze seznamu zemí, které považuje za měnové manipulátory. Zrušilo tak rozhodnutí, které teprve v prosinci přijala administrativa tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Obě země, a rovněž Tchaj-wan, ale budou pod dohledem, protože nesplňují část kritérií. Ministerstvo to dnes uvedlo ve zprávě o makroekonomické a devizové politice hlavních obchodních partnerů, kterou vydává dvakrát do roka a kterou předkládá Kongresu. Švýcarská centrální banka v reakci uvedla, že s kurzem své měny nemanipuluje.

před 11 hodinami

Bývalý šéf slovenské policie Lučanský skutečně spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to dnes řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

před 11 hodinami

Návrat z Belgie se od pondělí zjednoduší, nebude mezi nejrizikovějšími státy

Belgie si na takzvané mapě cestovatele od pondělí polepší, už nebude mezi nejrizikovějšími zeměmi značenými tmavě červenou barvou. Posune se do červených. Do těch se po týdnu vrátí Dánsko, které tento týden patřilo mezi státy oranžové se střední mírou rizika nákazy koronavirem. Podmínky návratu se změní též pro Finsko, Irsko, Maltu a Island. Ministerstvo zdravotnictví o tom informovalo v dnešní tiskové zprávě.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama