Piráti by mohli vést Vysočinu i Plzeňský kraj, náročné období čeká Liberecký kraj

Piráti podle předsedy strany Ivana Bartoše jednají o postu hejtmanky pro jedničku své kandidátky Hanu Hajnovou na Vysočině. Piráti jsou podle průběžných výsledků krajských voleb na Vysočině na druhém místě s více než 13 procenty hlasů, první je ANO s necelými 18,5 procenta hlasů. Bartoš doufá, že se v krajích podaří sestavit funkční koalice, i protože se regiony musí vyrovnávat s následky epidemie covidu-19, řekl novinářům.

Reklama

Bartoš uvedl, že vyjednávání je na krajských lídrech a jejich týmech. "Jsou na to připraveni," řekl. Jedná se podle něj už v tuto chvíli. "Některá jednání proběhla i před volbami se středovými a liberálními stranami. Nadějně vypadá Vysočina, kde naše lídryně bude vyjednávat o pozici hejtmanky," uvedl.

Za výrazné označil i výsledky Pirátů ve Středočeském kraji či v Olomouckém kraji v koalici se Starosty a nezávislými (STAN). "Naším cílem není vyklepnout jiné strany, ale dělat dobrou politiku a plnit naše cíle," řekl. O možné koalici se STAN i pro sněmovní volby se podle něj bude jednat na základě analýz, které členové strany dostanou 15. října. Vedení Pirátů vypracuje vedle této varianty ještě analýzu výhod samostatné kandidatury.

Piráti se budou podle Bartoše pokoušet propojovat svou politiku ve Sněmovně, v regionech i na úrovni Evropské unie. Až později bude možné vypočítat, zda strana skončila v těchto volbách druhá za ANO, nebo třetí. "Řada stran šla v koalicích, my ve 12 krajích sami," vysvětlil. Odhadl, že z výsledků příliš nejásá ani nejúspěšnější hnutí ANO. "Ten úspěch je asi výrazně menší, než premiér (a předseda ANO Andrej Babiš) očekával," řekl Bartoš.

V senátních volbách označil Bartoš za úspěch pro Piráty hlavně postup Adély Šípové na Kladensku do druhého kola voleb z prvního místa. Dobrou zprávou je podle něj i to, že z druhého místa postupuje na Plzeňsku pirátský kandidát Daniel Kůs. Radost mu udělal i postup Davida Smoljaka (STAN) a dalších pěti kandidátů podporovaných Piráty. Vyjmenoval Václava Lásku (SEN 21), Tomáše Třetinu (TOP 09), Jana Grulicha (TOP 09), Jana Sobotku (za STAN), Tomáše Goláně (SEN 21).

Piráti a STAN, kteří podle propočtů skončili v krajských volbách v Plzeňském kraji na čtvrtém a třetím místě, se dohodli na společném povolebním postupu. Spojením tak vznikne zřejmě nejsilnější subjekt v novém zastupitelstvu, řekl dnes ČTK lídr Pirátů Rudolf Špoták. Sám bude aspirovat na post hejtmana. 

ANO získalo přes 22,5 procenta hlasů. ODS s podporou TOP 09 a nezávislých starostů 21,23 procenta, STAN s bývalým hejtmanem Josefem Bernardem, Zelenými a Pro Plzeň 14,9 procenta a Piráti 13,56 procenta. Zisk zbývajících tří stran se pohybuje od zhruba 5,5 do 6,2 procenta.

Piráti už stihli ustanovit svůj budoucí zastupitelský klub, v němž budou mít sedm křesel v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu, shodně jako STAN. "Budeme jednat o možnosti vytvoření spolu se STAN společného zastupitelského klubu," řekl Špoták.

Bernard uvedl, že se STAN s Piráty už dlouho oťukával. "Máme výraznou shodu v programových věcech. Navíc strašně fandím mladým lidem v politice, což Piráti jsou, a chtěl bych s nimi spolupracovat i do budoucna," uvedl. Piráti prosazují Špotáka na hejtmana, ale podle Bernarda je to věcí dalšího vyjednávání.

Liberecký kraj čeká náročné období

Podle libereckého hejtmana Martina Půty, který už potřetí dovedl Starosty v Libereckém kraji k vítězství, čeká kraj náročné období. Chce proto vytvořit silnou a stabilní koalici. Nejreálnější je pro něj spojení s Piráty a ODS. Jednání začala už dnes po vyhlášení výsledků voleb. Jednat budou Starostové se všemi stranami, které se do zastupitelstva dostaly, s výjimkou SPD. Novinářům to řekl Půta, který bude pravděpodobně třetí volební období libereckým hejtmanem.

Půta věří, že do poloviny října by mohl koalici i obsazení jednotlivých resortů a programové priority představit. "Myslím, že široká koalice fungovala v minulých čtyřech letech dobře a jsou za ní vidět výsledky a já bych byl rád, aby podobný formát fungoval i v příštích čtyřech letech," řekl. Starostové získali 22 mandátů, druhé ANO deset a ODS s Piráty po pěti. Koalice starostů s Piráty a ODS by tak měla pohodlnou většinu 32 mandátů v zastupitelstvu, stejnou většinu by Starostové získali s ANO.

"Dneska si to užijeme, od zítřka budeme pracovat a od pondělí nás čeká nouzový stav. Je evidentní, že ta situace nebude jednoduchá, je evidentní, že rozpočty budou v těch příštích letech vypadat jinak, než jsme si ještě před rokem plánovali," řekl Půta. Proto bude podle něj důležité vytvořit silnou koalici, která bude fungovat celé čtyři roky. 

Jednání o budoucí koalici zahájí Starostové ještě dnes. "Myslím, že po volební kampani a předvolebních prohlášeních se dá očekávat, že budeme chtít spolupracovat s hnutím ANO, ale určitě ne ve volební koalici," řekl. V žádném případě ale Půta nepočítá s tím, že by Starostové vládli v kraji sami, a to ani v případě, že by v zastupitelstvu získali nadpoloviční většinu z 45 mandátů. "Silná koalice je pro těžkou dobu určitě lepší než nějaká křehká většina," poznamenal Půta.

Vyjednat koalici pro něj nebude jednoduché. Piráti, kteří už před volbami odmítli spolupráci s ANO, mají výhrady i k občanským demokratům. "Starostové jsou pro nás na prvním místě jako partneři pro koalici, v ODS nám vadí některé osoby," řekl ČTK lídr jejich kandidátky Zbyněk Miklík.

Témata:  EuroZprávy.cz Martin Půta Liberecký kraj Ivan Bartoš Starostové a nezávislí (STAN) Vysočina (kraj) Plzeňský kraj Volby krajské Josef Bernard (hejtman) Senátní volby krajské a senátní volby 2020 Hana Hajnová (Piráti)

Související

Volby, ilustrační foto DOMÁCÍ

Hnutí ANO předběhli Piráti/STAN i koalice Spolu. ČSSD by se do Sněmovny nedostala

Ve volbách do Sněmovny by nyní obě koalice předstihly hnutí ANO. Piráti a STAN by získali 27 procent, koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 by měla 21,5, ANO je na třetím místě s 21 procenty. Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí SPD a také komunisté. ČSSD by skončila pod hranicí pěti procent. Zjistil to průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi (ČT). Autoři průzkumu upozorňují, že u velkých stran může být statistická chyba až tři procentní body.

Ze společnosti

Britská královna ohlásila kvůli pandemii velké změny!

Britská královna ohlásila kvůli pandemii velké změny!

Britská královna Alžběta II. dnes svým tradičním projevem zahájila nové zasedací období parlamentu a představila priority vlády na další rok. Má se zaměřit zejména na oživení ekonomiky po propadu způsobeném pandemií covidu-19 a chce změnit například celoživotní vzdělávání, zákon o policii či změny v pravidlech pro udělování azylu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 18 minutami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 29 minutami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 44 minutami

před hodinou

před hodinou

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před hodinou

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

před 2 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Zájem o očkování stagnuje na 64 procentech, menší je u chudých

Zájem o očkování proti covidu-19 byl na začátku května asi 64 procent, od dubna se téměř nezvýšil. Výrazně nižší je u mladších lidí s nižším vzděláním, chudších a obyvatel menších obcí. Lidé jsou také méně opatrní před nákazou, méně dodržují opatření, ale více se testují. Počet osobních kontaktů a setkání bez roušky je nejvyšší v letošním roce, ale stále nižší než loni v listopadu a prosinci. Vyplývá to z průzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research.

před 3 hodinami

Hans-Dieter Flick

Hansi Flick má cestu k německé reprezentaci umetenou. Čeká ho smlouva na tři roky

Současný veleúspěšný kouč Bayernu Mnichov Hansi Flick podle všeho po sezóně zamíří k německé fotbalové reprezentaci. Tím skončí éra trenéra Joachima Löwa, který německý národní tým povede ještě na letošním ME. O tom, že se tato výměna v Německu chystá, se spekulovalo v tamním fotbalovém zákulisí už dlouho, nyní však německý list Münchner Abendzeitung přišel s informací, že je pro Flicka na německém svazu připravena smlouva až do roku 2024.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Berlusconi, Silvio

Expremiér Berlusconi je opět v nemocnici, pozítří má soud

Italský expremiér a mediální magnát Silvio Berlusconi je opět v nemocnici, podle místních médií tam nastoupil dnes časně ráno. Čtyřiaosmdesátiletý politik, který v září prodělal nemoc covid-19, přitom kliniku opustil teprve před necelými dvěma týdny. 

před 4 hodinami

Belgie, Brusel

V Belgii se mají v červnu otevřít restaurace i kina

Od 9. června mají mít v Belgii bary, restaurace, kina a posilovny povoleno vpouštět dovnitř hosty a zákazníky. Informovala o tom dnes belgická televize VRT. Situace kolem koronavirové epidemie se v posledních týdnech zlepšila, poznamenala k tomu agentura Reuters.

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Unijní země včetně Česka čelí kritice, prý straní Izraeli a nezmiňují násilí proti Palestincům

Ministerstva zahraničí několika zemí Evropské unie čelí na sociálních sítích kritice za svá prohlášení k nejnovějšímu izraelsko-palestinskému násilí. Německo, Francie, Maďarsko, Česko a Rakousko podle tureckého provládního listu Daily Sabah vydaly prohlášení, která straní Izraeli a zcela ignorují izraelské násilí na palestinských civilistech v Jeruzalémě a Pásmu Gazy, jež se vyžádalo životy nejméně 24 lidí a stovky zraněných.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama