Podle Babiše chytrá karanténa funguje a vše je pod kontrolou. Situace svědčí o opaku

Premiér Andrej Babiš je přesvědčen, že chytrá karanténa funguje, hygienici trasování zvládají a v Česku chaos ohledně nových opatření nepanuje. Jak se ale stále více ukazuje, vše hovoří o naprostém opaku.

Reklama

Andrej Babiš pro server Novinky uvedl, že například situace, kdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámí povinné roušky a až za pár hodin vysvětlí detaily, je v pořádku. 

"Není to chaos. Pan ministr Vojtěch na ráno svolal krizový štáb, oznámil chystaná opatření a pak dodal detaily. Situace se prostě mění a my na ni musíme reagovat. Vzpomeňte si, že při první vlně jsme zasedali i dvakrát denně a také jsme měnili opatření podle toho, jak to bylo třeba," míní Babiš.

Reakce z řad veřejnosti, ale i politiků, přitom hovoří spíše o opaku. Ostatně například konec srpna byl chaotický už jen proto, že se nařízení hned několikrát změnila. "Čísla nakažených rostou, chytrá karanténa nefunguje, hygieny nestíhají trasovat, kvalitní ochranné prostředky pro seniory jsou zatím jen slib. Co dělá vláda? Nic, čím by katastrofickému scénáři zamezila, jen pokračuje v chaosu," napsala například na sociální síti předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Stejný názor má i předseda STAN Vít Rakušan. "Nevidíte, že veškeré zmatky a nejednoznačnosti v tom, co nám vláda říká a přikazuje, vedou v důsledku k jednomu: lidé nedodržují ani smysluplná opatření, nemoc v podstatě popírají, sociální distancing se zanedbává, stejně jako důkladná hygiena," míní.

Podle Babiše není problém ani s trasováním nakažených osob a jejich kontaktů. "Novináři psali, že pražská hygiena nestíhá trasovat, přitom jsem jasně říkal, že nestíhá trasovat do hodiny, jak by si to paní Jágrová představovala," uvedl.

Sama Jágrová se přitom dokonce omlouvala za to, že hygiena situaci nezvládá. "Zatím se nestalo, že bychom tím opožděným trasováním zavinili nějaký velký výskyt, ale máme velké trauma z toho, že nestíháme tak, jak bychom chtěli, v čase, ve kterém bychom chtěli. My se velmi omlouváme, nás to hrozně mrzí, ale v dané situaci to nejsme schopni zvládat," uvedla na tiskové konferenci.

Dodala, že zaměstnanci mají vyčerpané všechny přesčasové hodiny a pracují sedm dní v týdnu. O problémech svědčí i to, že vedle armádních mediků začali na dálku pražské hygieně pomáhat i zaměstnanci hygien dalších krajů.

Babiš se také domnívá, že chytrá karanténa je funkční. "Chytrá karanténa funguje, naopak došlo k propojení systémů a teď jde o to, aby všechny krajské hygieny důsledně používaly systém evidence kontaktů, ne jen některé z nich," uvedl.

To už ale dávno vyvrátili další politici. "Znovuzavedení plošných opatření je bohužel dalším fatálním selháním vlády. Za 6 měsíců jsme se nikam neposunuli, chytrá karanténa nefunguje, země není připravena na druhou vlnu koronaviru," uvedl například na facebooku předseda ODS Petr Fiala.

Podobný názor má podle České televize i člen výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS). "Kromě roušek nemáme vůbec nic, čím bychom mohli šíření zpomalit, protože chytrá karanténa nefunguje," řekl. I podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je situace katastrofická.

Témata:  Roušky a respirátory Andrej Babiš EuroZprávy.cz Koronavirus Petr Fiala (politolog, ODS) Vít Rakušan (STAN)

Související

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto DOMÁCÍ

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

Ze společnosti

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím. V kombinaci s tajícím sněhem může déšť výrazně zvednout hladiny menších řek. Vydatný déšť a vzestup hladin hrozí ve středu také v jižních Čechách.
Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 8 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 9 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 9 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 11 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 11 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 12 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama