Pro poslance pravidla neplatí? Plný plat berou, i když jsou nemocní

Běžně pracující občané pobírají v případě nemoci šedesát procent svého platu. To se ale nedá říct o poslancích, kteří jsou navzdory své pracovní neschopnosti placení, jako by normálně seděli ve Sněmovně.

Reklama

"Omluven ze zdravotních důvodů." I tak častokrát začínají schůze Sněmovny, když její řídící čte jména poslanců, kteří jsou nemocní, a tudíž se nemohli dostavit. U běžných zaměstnanců by to znamenalo, že jim bude náležet pouhých 60 % mzdy. V případě politiků tomu tak není.

Ač se to může jevit jako nespravedlivé, jedná se bohužel o pravdu. Zatímco pracující občané mají během stonání výrazně menší příjem, poslanci a senátoři si nemohou zoufat. Případy, kdy se kvůli nemocem omlouvají z jednání parlamentních komor, navíc nejsou ojedinělé.

"Je to na zodpovědnosti každého poslance. Za Piráty si neschopenku bereme, když jsme nemocní. Zaměstnavatel poslance je celý národ,“ nechala se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS slyšet pirátská poslankyně Olga Richterová s tím, že i její kolegové si v případě nemoci berou klasickou neschopenku.

Předseda poslaneckého klubu České pirátské strany Jakub Michálek se toto dokonce snažil i uzákonit, ale ve Sněmovně nenašel dostatečnou podporu. 

"Není to úplně fér. Poslanci jsou volení zástupci lidu a jako takové je vnímám spíš jako zaměstnance všech občanů ČR. Proto si nemyslím, že by se na ně v případě nemocenské měla vztahovat jiná pravidla než na ostatní zaměstnance. Možná by pak i pro zrušení karenční doby hlasovali všichni poslanci a poslankyně,“ vyjádřila se šéfka resortu práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Teď jsou prioritou platy poslanců,“ konstatovala a zmínila svůj návrh snížit platy členům zákonodárných sborů, který zamýšlí prezentovat na koaliční radě.

Předsedkyně TOP 09 by však byla pro zachování statu quo. "Vychází to z vcelku jednoduchého důvodu. Poslanci nejsou zaměstnanci, jsou do funkce voleni, a tudíž nemají třeba ani něco, čemu se říká u zaměstnanců dovolená, ale ani pracovní dobu a podobně,“ nechala se slyšet.

"Jakkoliv chápu, že to lidem připadá zvláštní, tak si myslím, že to zdaleka není tak zásadní věc k řešení, na rozdíl třeba od problémů důchodové a zdravotnické reformy či jak postavit ekonomiku na nohy,“ podotkla.

Poslanci a senátoři mají základní měsíční plat ve výši 90 800 korun hrubého, k němuž ale dostávají i náhrady. Náklady na stravné a reprezentaci činí v jejich případě 13 500 korun a při cestách ve vztahu k vzdálenosti bydliště mají nárok na až 50 500 korun. V případě předsedů obou legislativních komor se jedná o částku 243 800 korun a u šéfů parlamentních výborů, komisí a delegací o 127 800 korun.

Témata:  politika Poslanecká sněmovna nemocenská mzdy / platy EuroZprávy.cz

Související

CZK DOMÁCÍ

Státní zaměstnanci si loni polepšili v průměru o 2686 korun

Výdaje na platy zaměstnanců státu loni meziročně vzrostly o víc než desetinu. V absolutním čísle vzrostly proti předcovidovému roku 2019 o 23 miliard na 232,5 miliardy korun. Průměrný hrubý plat zaměstnance státu se zvýšil meziročně o 2686 korun na 39.747 měsíčně. V regionálním školství překročil průměrný plat 37.000 korun, státní zástupci a odvozené profese pobírali měsíčně přes 129.000 korun. 

Jan Hamáček v Poslanecké sněmovně DOMÁCÍ

Hamáček očekává neúspěch opozice při hlasování o nedůvěře

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) očekává, že opozice neuspěje se snahou vyslovit vládě nedůvěru. V dnešním rozhovoru pro Blesk vyloučil, že by proti kabinetu hlasovali poslanci sociální demokracie. Hamáček kritizoval počínání opozičních koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN, které chtějí hlasování vyvolat tak, aby se konalo na začátku června.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Film Kolja režiséra Jana Svěráka, který měl premiéru v Praze 15. května 1996, se řadí k nejúspěšnějším snímkům české kinematografie. V hlavních rolích příběhu, který se odehrává koncem 80. let v normalizačním Československu, zazářili Zdeněk Svěrák, jenž k filmu napsal i scénář, a šestiletý ruský chlapec Andrej Chalimon.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Izraelská letadla v noci obnovila útoky na Gazu, nejméně deset mrtvých

Deset lidí, dvě ženy a osm dětí, zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském náletu proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Později izraelské rakety zasáhly budovu v Gaze, kde měla kanceláře agentura AP a katarská televize Al-Džazíra. Objekt byl po varování předem evakuován. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Petr Smejkal

Smejkalova odborná skupina odmítá kritiku, kterou vůči ní vznesla skupina lékařů

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

před 8 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Na Českobudějovicku se při nehodě čtyř aut zranilo sedm lidí

U obce Čejkovice na Českobudějovicku se dnes odpoledne na silnici I/20 srazila čtyři auta. Při nehodě, jejíž okolnosti policie dál zjišťuje, se zranili čtyři lidé. Další tři byli do nemocnice převezeni na pozorování a zjištění stavu. Silnice byla po nehodě přes tři hodiny neprůjezdná. Provoz byl obnoven po 16:00. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Na Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti opatřením. (18.10.2020)

V Liberci se demonstrovalo proti očkování dětí, testům a rouškám

Říkáme DOST! Nesahejte už na naše děti! Žádné pasy, žádné testy! Děti musí žít, volně dýchat a svobodně si hrát. Taková hesla dnes zněla hlavním náměstím v Liberci, kde se sešlo několik stovek lidí, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost se současnými nařízeními vlády a také odpor proti plánovanému očkování dětí proti covidu-19. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ruské velvyslanectví v Praze.

Česko a USA jsou na seznamu nepřátel kvůli krokům proti Rusku

Ruské rozhodnutí zařadit jediné dvě země, Spojené státy a Česko, na seznam nepřátelských států zaznamenala média v nejrůznějších částech světa. Množství zpráv na toto téma se objevilo ve sdělovacích prostředcích ve střední Evropě, kroku Moskvy se věnovaly mimo jiné všechny přední zpravodajské portály na Slovensku nebo v Polsku.

před 11 hodinami

Rudolf II.

Chatrné zdraví Rudolfa II. Jaké choroby panovníka sužovaly?

Není žádným tajemstvím, že císař Rudolf II. onemocněl syfilidou, která se podepsala na jeho celkovém zdravotním stavu i povaze, ale také negativně ovlivnila jeho schopnost vládnout. Ke konci života trpěl panovník mnoha zdravotními problémy. Jaké choroby sužovaly Rudolfa II.?

před 11 hodinami

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené

Pražané vyrazili na nákupy. Kupují hlavně oblečení, boty či nábytek

Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech (OC) se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili. Zjistila to zpravodajka ČTK na místě.

před 11 hodinami

krimi

Policistu vinili ze dvou vražd. Na jeho zahradě se našlo dalších deset těl

Policie v Salvadoru objevila na pozemku bývalého policisty pohřbená těla sedmi žen a tří dětí. Generální prokurátor středoamerické země v pátek oznámil, že muž je vyšetřován pro podezření ze sexuálních zločinů a několika vražd. Podle úřadu již policie zatkla několik údajných spolupachatelů a klientů, kteří si bývalého policistu na vraždy najímali. O případu dnes informovala agentura DPA.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama