Schůzka Babiše s Pompeem podle politologů potvrdila shodu ve vztazích

Dnešní jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem potvrdilo, že ve vztazích Česka a Spojených států převažuje shoda na tématech bezpečnosti či obchodu, stejně tak v ochraně a obraně hodnot demokracie a lidských práv. Na dotaz ČTK to uvedl analytik Jan Hornát z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Reklama

Podle politologa Petra Justa z Metropolitní univerzity v Praze bude nákup americké vojenské techniky patrně jednou z forem posílení obchodních a ekonomických vztahů mezi zeměmi. Podle Petra Boháčka z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Česko našlo způsob, jak naplnit česko-americké i transatlantické vztahy smysluplnou substancí, která má hospodářský, lidskoprávní, ale i strategický přinos pro obě země.

Spojené státy podle Hornáta přirozeně nesouhlasí se zavedením digitální daně nejen v Česku, ale v oblasti digitálních technologií nalézají obě strany společnou řeč. Česko se pro USA stalo partnerem zejména při nastavování bezpečnostních pravidel pro zavádění sítí páté generace (5G), míní. Tématem diskusí do budoucna podle něj pravděpodobně bude i koncept internetu bez nevěrohodných čínských aplikací nebo společná regulace umělé inteligence.

Klíčovou oblastí je také posilování vzájemného obchodu, tvrdí Hornát. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa podle něj řeší obchodní politiku na rozdíl od jeho předchůdce spíše bilaterální cestou. "V tomto ohledu jde tedy zejména o diskuse o vzájemných investicích a tvorbě pracovních míst, kdy v posledních letech jsou i české firmy investory v USA, a pomáhají tak vytvářet nová pracovní místa v zemi. Mezi obchodní záležitosti se řadí i intenzivnější nabídka prodeje amerického zemního plynu, který USA nabízejí zejména baltským státům a východní Evropě jakožto alternativu k plynu ruskému," dodal analytik.

Nákup amerických vrtulníků by podle Hornáta mohl sloužit jako štít proti veřejné kritice Česka ze strany USA za to, že nevynakládá dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu. ČR v blízké budoucnosti závazek nesplní, míní Hornát. Schůzka Babiše s Pompeem potvrdila, že v daných tématech převažuje shoda, navíc Washington je ochotný více komunikovat s uskupeními, jako je visegrádská čtyřka nebo iniciativa Trojmoří, poznamenal Hornát. "Vzhledem k tomu, že se Pompeova návštěva koná pouze necelé tři měsíce před americkými (prezidentskými) volbami, je možné, že některé sjednané pozice budou brzy bezpředmětné," doplnil však.

Just nepovažuje Pompeova dnešní kritická vyjádření proti Rusku a Číně za překvapivá. "Andrej Babiš, který se při jednání s americkými představiteli rovněž staví do podobné pozice vůči oběma zemím, má ale na domácí scéně s tímto postojem mnohem menší manévrovací prostor, vzhledem k tomu, že jeho vláda je - ať už přímo či nepřímo - závislá jednak na KSČM a jednak na prezidentovi, kteří tento postoj k Rusku a Číně nesdílejí," poznamenal.

Otázka dostavby nového jaderného bloku v Dukovanech je podle něj jednou z těch, kde se dva tyto přístupy střetávají. Partnerství s ruskými a čínskými státními podniky by podle Pompea oslabilo českou národní bezpečnost a suverenitu. Další vyjádření amerického ministra, například k situaci v Bělorusku, kde podpořil protestující, nejsou podle Justa překvapivá.

"Hlavními tématy Pompeovi návštěvy jsou řešení mocenského vlivu jak Číny, tak Ruska, a to v tématech energetiky, tak informačních technologií. Česká republika je v těchto tématech přínosným spojencem, jak díky zpravodajským složkám, tak vědě a výzkumu. Zároveň se ČR úspěšně drží proevropské pozice jak v oblasti energetiky, kde USA jsou dlouhodobě kritičtí k plynovod NordStream2, tak v oblasti technologií 5G, kde se odmítla přihlásit k plošnému zákazu čínských technologií s odkazem na současný mírnější mechanismus EU. I to ji staví do lepší pozice k nastavení pragmatičtějšího a tvrdšího přístupu EU k Číně," uvedl Boháček.

České zpravodajské služby, ale i odborná veřejnost podle něj přinesly významné naplnění a posílení česko-amerických vztahů například rozkrýváním mocenských operací na ekonomické, informační a kybernetické úrovni, "V oblasti energetiky to je výzkumná spolupráce v oblasti modulárních jaderných reaktorů či spolupráce mezi Ústavem fyziky plazmatu Akademie věd ČR a americkým ministerstvem energetiky. Další oblastí s takovým potenciálem jsou kosmické technologie," dodal.

Témata:  Andrej Babiš Petr Just EuroZprávy.cz Mike Pompeo politolog

Související

Andrej Babiš DOMÁCÍ

Babiš prý neumí vyhodnotit roli Benešové v Zemanově rezignaci

Premiér Andrej Babiš (ANO) není schopen vyhodnotit, jak významnou roli v odchodu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana hrál jeho vztah s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Babiš dnes ČTK sdělil, že respektuje Zemanovo rozhodnutí odejít ke konci června ve funkci, za jeho dlouholetou práci mu děkuje a do budoucna mu přeje hodně úspěchů.

Andrej Babiš a Petr Arenberger DOMÁCÍ

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Písničkář Tomáš Klus, který se narodil 15. května 1986, patří ke komerčně úspěšným umělcům. Bývalý moderní pětibojař se již přes dekádu pohybuje ve vrchních patrech české populární hudby a svoji tvorbu neomezuje hudebními žánry. Ve svých textech se často vyjadřuje ke společenské a politické situaci v zemi a také aktivně podporuje nejrůznější ekologické aktivity.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Divadlo, ilustrační foto

Divadla a festivaly chtějí také zbavit povinnosti kontrolovat hosty

Zástupci českého divadla požadují po vládě, aby stejně jako provozovatelé restauračních zahrádek nemuseli od návštěvníků požadovat předložení dokladu, že neporušují protiepidemická opatření. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci zastřešujících kulturních organizací v reakci na dnešní informace z jednání vlády.

před 6 hodinami

Ministerstvo zahraničí

Česko považuje ruské zařazení mezi nepřátelské země za další krok k eskalaci. Zeman opět mlčí

Česko považuje postup Ruska se zařazením na seznam nepřátelských zemí za další krok k eskalaci vztahů nejen s Českou republikou, ale i Evropskou unií a jejími spojenci. V dnešním prohlášení to uvedlo ministerstvo zahraničí. Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen ČR a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo.

před 7 hodinami

Moskva, Kreml

Rusko zmrazilo účty americké stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

před 7 hodinami

Andrej Babiš

Babiš prý neumí vyhodnotit roli Benešové v Zemanově rezignaci

Premiér Andrej Babiš (ANO) není schopen vyhodnotit, jak významnou roli v odchodu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana hrál jeho vztah s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Babiš dnes ČTK sdělil, že respektuje Zemanovo rozhodnutí odejít ke konci června ve funkci, za jeho dlouholetou práci mu děkuje a do budoucna mu přeje hodně úspěchů.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vpád Trumpových příznivců do Kapitolu

V souvislosti se vpádem do Kapitolu padlo přes 2000 obvinění

Více než 2000 obvinění z trestných činů proti 411 podezřelým: Takový byl tento týden podle deníku The Washington Post (WP) průběžný účet masivního vyšetřování kolem lednových nepokojů na půdě amerického Kongresu. Vedle klasického vyšetřování pokračuje také snaha samotného Kongresu události prošetřit, přičemž vyjednavači republikánů a demokratů dnes dosáhli dohody ohledně podoby vyšetřovací komise.

před 8 hodinami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před 9 hodinami

Slovensko, ilustrační foto

Česko vrací Slovensko opět do červených zemí

Slovensko se po týdnu na takzvané mapě cestovatele v pondělí vrátí z oranžových do červených zemí s vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Z nejhorší kategorie do červené se přesunou Francie a Andorra. Oranžovou barvu značící střední míru rizika bude nově mít San Marino, do zelené kategorie, pro kterou neplatí žádné povinnosti při cestování, se vrátí Island. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

před 9 hodinami

Afghanistán, ilustrační foto

Při výbuchu bomby v mešitě v Afghánistánu zemřelo nejméně 12 lidí

Při výbuchu bomby v mešitě poblíž afghánské metropole Kábulu dnes zemřelo nejméně 12 lidí a dalších 15 bylo zraněno. K explozi došlo během tradiční páteční modlitby, ačkoli v zemi má již druhý den platit třídenní příměří vyhlášené hnutím Tálibán na oslavu svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu. Útok, ke kterému se zatím nikdo nepřihlásil, odsoudilo jak hnutí Tálibán, tak mise Evropské unie v Afghánistánu, informovala agentura Reuters.

před 9 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger rezignovat nehodlá, nejasnosti kolem majetku má za vysvětlené

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) považuje vysvětlení svých majetkových poměrů, na které upozornila média, za dostatečné. Novinářům dnes řekl, že nevidí důvod pro svou rezignaci, jak po ní volá opozice. Uvedl, že nic špatného neudělal a řadu věcí už vyjasnil. "Nemyslím si, že bych udělal něco špatného, co by znamenalo moji rezignaci," uvedl. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

DSB21 If At All Kibbutz Contemporary Dance Company

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít divadla. Od 20. do 25. května 2021 se festival se sníženou kapacitou hledišť uskuteční naživo nejen ve venkovních prostorách, ale i ve vybraných brněnských divadlech. Vzhledem k epidemiologické situaci vznikala souběžně online podoba festivalu, která bude zdarma dostupná všem divákům v online prostoru. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama