Opozice uvítala rozvolňování. Zároveň kritizuje vládu za chaos ohledně termínu

Předseda opoziční ODS Petr Fiala vítá plánované rozvolnění opatření proti koronaviru. Ocenil také, že kabinet, který dnes opatření od čtvrtka příštího týdne zmírnil, rozhodoval konsensuálně. Čtvrtkem podle předsedy občanských demokratů snad skončí diskriminace malých prodejců, ti musí mít v současnosti zavřeno. Fiala to řekl v diskusi na televizi Prima. Také podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové budou mít malí obchodníci od čtvrtka konečně stejné postavení jako velcí podnikatelé.

Reklama

"Jsem rád, že se posouváme, že se vracíme k normálnímu životu," uvedl Fiala v debatě s ministrem vnitra a šéfem ČSSD Janem Hamáčkem. Je rád, že na přechodu do třetího stupně byla ve vládě shoda. Poukázal na to, že v předchozích dnech se výroky jednotlivých ministrů ohledně možného uvolnění přísných protikoronavirových opatření lišily.

To kritizuje i poslanec Pirátů Martin Jiránek. V pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že podnikatelé v týdnu slyšeli od členů vlády, že se omezení uvolní od pondělka, že se možná neuvolní kvůli špatné situaci, že se uvolnění nedoporučuje či že se rozvolňovat asi bude. "Komunikace je ohromně chaotická a vyvolává očekávání u podnikatelů. Dnes si přečtou, že tedy ve čtvrtek," uvedl Jiránek. Uvolnění vítá.

Také podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka vláda u načasování trošku selhala, když se do poslední chvíle očekávalo otevření v pondělí. "Bylo by lépe, kdyby vláda lépe informovala ... Škoda, že nám to vláda neřekla alespoň ve čtvrtek nebo v pátek, že začnou opatření platit za týden," uvedl v České televizi Gazdík.

Podle předsedy ODS Fialy vláda zatím na usnesení Sněmovny z 19. listopadu kvůli uzavření malých obchodů a provozoven nereagovala. Velké markety mohly být otevřené. Senátoři se kvůli nerovným podmínkám obrátili na Ústavní soud. "Snad čtvrtkem skončí diskriminace drobných prodejců, malých prodejen," řekl Fiala. Řada živnostníků, prodejen či restaurací už je podle něj na dně. "Takže je to světlo na konci tunelu," uvedl k dnešnímu rozhodnutí vlády.

Také podle šéfky TOP 09 Adamové vládní opatření proti šíření viru dosud upřednostňovala velké subjekty před malými. "Od čtvrtka budou mít malí obchodníci konečně stejné postavení jako velcí podnikatelé a nebude hrát roli mocná lobby," napsala Adamová na twitteru.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že lidé potřebují mít obživu a postupné rozvolňování je na místě. "Ale zodpovědná vláda také představí opatření, jak se již třetí vlna nebude opakovat, a to musí jít ruku v ruce, jinak si všichni koledujeme o další velký problém," uvedl na twitteru Jurečka. Podle něj je nutné, aby fungovala chytrá karanténa s testováním, trasováním a e-rouškou, jinak se objeví třetí vlna nákazy a následovat bude další uzávěra.

Šéf SPD Tomio Okamura v České televizi řekl, že podle systému PES se měla omezení zmírnit v pondělí. Zmínil diskriminaci malých a velkých provozů a její odstranění po uvolnění.

Kabinet na dnešním mimořádném jednání schválil od čtvrtka změnu stupně rizika v systému PES ze čtvrtého na třetí. Budou moci otevřít i dosud zavřené obchody. Bude platit omezení plochy na zákazníka. Konat se budou moci i venkovní trhy. Restaurace budou moci fungovat do 22:00, obsadit mohou polovinu míst. Obsluhovat bude možné jen usazené hosty, u jednoho stolu budou moci sedět nejvýše čtyři lidé.

Témata:  ODS Obchody Vláda ČR Tomio Okamura Petr Gazdík Jan Hamáček EuroZprávy.cz Česká pirátská strana Marian Jurečka (KDU-ČSL) Petr Fiala (politolog, ODS) Markéta Pekarová Adamová

Související

Češi nakupují v obchodech BYZNYS

Návštěvnost prodejen byla v pondělí asi o 25 procent nad průměrem

Návštěvnost znovuotevřených prodejen toto pondělí byla podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) zhruba o 25 procent nad průměrem běžného pondělí. Reálným testem návratu zákazníků do kamenných obchodů bude víkend, na který prodejci směřují slevové a marketingové akce. Na dotaz ČTK to dnes uvedl prezident SOCR Tomáš Prouza.

Ze společnosti

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím. V kombinaci s tajícím sněhem může déšť výrazně zvednout hladiny menších řek. Vydatný déšť a vzestup hladin hrozí ve středu také v jižních Čechách.
Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 8 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 9 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 9 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 11 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 11 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 12 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama