Senátor Aschenbrenner (ODS) chce spolupráci s Tchaj-wanem

Vítězný senátor za Plzeň-město Lumír Aschenbrenner (ODS) chce při svém dalším působení v Senátu v první řadě pomoci spolupráci českých a tchajwanských firem.

Reklama

"Pokud ODS obhájí pozice a budeme mít silný klub, tak asi zůstanu místopředsedou hospodářského výboru a věřím, že i členem té pracovní skupiny, která má zpracovat a dál posunout spoustu ekonomických příležitostí z Tchaj-wanu, aby nezapadly," řekl ČTK. Tradičně neslavil vítězství v plzeňské centrále ODS, ale v restauraci Plovárna Hradiště, kde byl se svými přáteli. Plzeňskému kraji by podle něj měla ODS vládnout v koalici se STAN a Piráty.

Aschenbrenner byl nedávno na Tchaj-wanu s delegací vedenou předsedou Senátu Milošem Vystrčilem z ODS. "Díky jeho morální odvaze, že tam zajel, má naše republika obrovské ekonomické možnosti. Naší cesty si (Tchaj-wan) váží a chtějí, aby tu z těch jejich nabídek něco vzniklo," uvedl.

Podle něj jde o příležitosti hlavně z oborů elektroniky a high-tech. "Jedna z nich je skupina firem TEEMA, která má 3000 tchajwanských firem a ty chtějí přesunout polovinu své ekonomiky pryč z pevninské Číny, a to způsobem, že 50 procent do Ameriky a 50 procent do Evropy. To znamená, že čtvrtinu svých aktivit by chtěli mít v Evropě," uvedl. Právě Česko by mělo být podle Aschenbrennera branou do Evropy. Další příležitostí je Tchajwanská ekonomická banka, která chce také zřídit banku v Evropě, zatím má nejbližší v Belgii a u nás ji plánuje, uvedl. Aschenbrenner řekl, že nejde o žádné "vysněné příležitosti". Příští rok přijedou zástupci jednat do Brna a Prahy.

Podle Aschenbrennera byly letošní volby náročnější, protože šlo o obhajobu. "Když člověk útočí, tak nemá co ztratit. A já jsme si vůbec nepřipadal takový favorit jako podle sázkových kanceláří. Věděl jsem, že to nebude tak snadné," uvedl. Pirát Daniel Kůs byl těžkým soupeřem.

Aschenbrenner řekl, že nikdy nesliboval pomoc jednomu městu, tedy Plzni. "Chtěl bych se ale zaměřit na rozpočtové určení daní, tedy aby obce měly větší podíl (na daních)," uvedl.

K podobě budoucí koalice, která v Plzeňském kraji zatím není sestavená, by bylo pro ODS dobře, pokud by se spojila proti ANO, a vytvořila koalici se STAN a Piráty, kteří občanským demokratům jako nejsilnější seskupení, nabídlo v úterý post hejtmana. "A to říkám i přesto, že Pirát byl můj protikandidát," uvedl. Dodal, že si je vědom, že jsou určité "pošramocené osobní vztahy" mezi některými lidmi a třeba panem Bernardem (Josef, lídr STAN). "Ale myslím v zájmu občanů by to bylo dobře," dodal.

Aschenbrenner míní, že mu nepomohlo, že ODS, která se už před volbami spojila s TOP 09, nechtěla jednat o krajských koalicích do doby, než bude skončena volba senátora. "Spíše mi to ublížilo," uvedl. Domnívá se, že mu to ubralo hlasy. Pokud by se ODS už před volbami spojila s ANO, také by mu to mohlo ublížit. "I když lidé, kteří mě znají, tak ví, že já s ANO nespolupracuji a nemám to v úmyslu," dodal.

Senátor připomněl, že má volební štáb vždy vytvořený ze svých přátel. "A podle toho ty kampaně také vypadají, že jsou přátelské, a doufám, že aspoň trochu vtipné," řekl.

Témata:  ODS Senát ČR EuroZprávy.cz Lumír Aschenbrenner krajské a senátní volby 2020

Související

Předsedové opozičních stran na tiskové konferenci. DOMÁCÍ

Opoziční strany vyvolají v červnu hlasování o nedůvěře vládě. Babiš to nechápe

Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) nashromáždí dostatek podpisů k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl předseda ODS Petr Fiala. Schůze by se měla podle dohody uskutečnit na začátku června. K jejímu svolání je třeba 50 podpisů. Spolu má 40 poslanců, kluby Pirátů a STAN dohromady čítají 28 zákonodárců.

Jan Skopeček (ODS), poslanec a místopředseda Sněmovního rozpočtového výboru.
DOMÁCÍ

Otevření obchodů a služeb přišlo pozdě. Prodejci šatů nemají odbyt, když stojí kultura, říká Skopeček

Místopředseda Sněmovního rozpočtového výboru Jan Skopeček z ODS tvrdí, že dnešní otevření maloobchodů a části služeb přišlo pozdě. „Měly být v provozu už dávno, žádný epidemiolog totiž jasně nesdělil, že jsou zdrojem šíření koronavirové nákazy. Pokud během celé pandemie fungovaly supermarkety, pak nerozumím, proč se restrikce vztahovaly na maloobchody a služby,“ říká pro EuroZprávy.cz ekonom Jan Skopeček.

Ze společnosti

Laboratoře odhalily 1218 nakažených, očkován druhý nejvyšší počet lidí!

Laboratoře odhalily 1218 nakažených, očkován druhý nejvyšší počet lidí!

Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den, bylo jich 85.621. Celkový počet vyočkovaných dávek se blíží čtyřem milionům, lidí s ukončeným očkováním je téměř 1,1 milionu. Denní počty nově potvrzených případů covidu dál klesají, ve čtvrtek laboratoře odhalily 1218 nakažených, nejméně ve všední den od poloviny září.
Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Tak nějak přirozeně máme pocit, že Lucie Vondráčková je tady s námi už odjakživa. I ona sama se ale občas zdráhá uvěřit tomu, že se své profesi věnuje už tak dlouho. Před pár dny se o tom všichni přesvědčili.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před 43 minutami

před 49 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Počet nakažených každým dnem roste

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní šestnácté nejhorší v EU

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie stále na Kypru (798 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 1145 případů). Druhá nejhorší situace je v Litvě (600 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 576 případů a páté místo).

před 5 hodinami

Mars alias "Rudá planeta"

BBC News: Mohlo lidstvo kontaminovat Mars životem?

Od začátku kosmického věku už lidstvo vyslalo na Mars zhruba 30 sond a přistávacích modulů. Nyní se na povrchu rudé planety pohybuje pozoruhodný stroj. Perseverance - marsovské vozítko velké jako automobil, které bezpečně dosedlo na povrch planety 18. února. Sice se pohybuje maximální rychlostí 152 metrů za hodinu, ale veze s sebou celou škálu přístrojů, zařízení a experimentů, jimž už se podařilo dosáhnout průlomových úspěchů, napsal zpravodajský server BBC News. Ale nemohlo se společně se vším tím vybavením dostat na Mars ještě něco jiného? Nemohly se do vesmíru náhodně přenést stopové bakterie nebo spory, přežít cestu a najít na Marsu nový domov?

před 6 hodinami

USA vydaly varování před cestami do Izraele

USA vydaly varování před cestami do Izraele

Spojené státy vydaly varování před cestami do Izraele kvůli nárůstu násilí mezi Izraelci a Palestinci, informovala dnes agentura AFP. Boje vypukly v pondělí po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci kvůli Jeruzalému.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 12 hodinami

Ilustrační foto

Naočkovaní Američané nemusí uvnitř nosit roušky a udržovat rozestupy

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo svoje ochranná doporučení pro Američany plně očkované proti covidu-19. Těm podle CDC již v podstatě nehrozí nebezpečí nákazy a v téměř všech případech tak mohou přestat i ve vnitřních prostorách nosit roušky a dodržovat ochranné rozestupy. 

před 12 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců v ČR proti covidu-19. Mohlo by být umožněno i samoplátcům, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). V úterý ministerstvo vyzval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), aby se problematikou očkování nepojištěných cizinců zabývalo.

před 12 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger vydělával miliony pronájmem budovy vinohradské nemocnici

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) vydělával miliony korun na tom, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Ministr podle serveru uvedl, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně. Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Očkování, ilustrační foto

Jak přimět lidi k očkování? V USA se chystá loterie, v Polsku slevy

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů Kč). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května.

před 13 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama