Sněmovna by mohla o nouzovém stavu jednat za dva týdny

Požádá-li vláda o prodloužení nouzového stavu, Sněmovna by to mohla projednávat 25. či 26. března. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO).

Reklama

Podle něj se situace v zemi zatím nejspíš nelepší natolik, že by stav nouze mohl skončit. Podle šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by se případně mohl zkombinovat nouzový stav s opatřeními ve stavu pandemické pohotovosti podle nového pandemického zákona.

Česko je v nouzovém stavu nepřetržitě od 5. října. Poslední stav nouze vláda vyhlásila od 27. února, skončit by měl 28. března. Zavřené jsou školy, služby, kulturní a sportovní zařízení i většina obchodů. Pohyb mezi okresy je možný jen z vážných důvodů. Hejtmani mohou studentům či lékařům z ambulancí nařídit nastoupit do nemocnic či domovů seniorů. Nakažených přibývá, v nemocnicích je vysoký počet pacientů ve vážném stavu.

"Čísla se nelepší do takové míry, že bychom si mohli říct, že 28. března končí nouzový stav a můžeme rozvolňovat," uvedl Vondráček. Podle něj by se Sněmovna mohla sejít ve čtvrtek 25. března či v pátek 26. března a posoudit nejnovější údaje o vývoji situace. "Budu rád, když vláda přijde s plánem, že některá opatření mohou být modifikována," dodal šéf dolní komory.

Uvedl, že sám by hlasoval tak, "abychom případně vydrželi" s opatřeními. Pravděpodobnost, že Sněmovna od vlády žádost o prodloužení dostane, vidí nyní Vondráček jako "60 na 40". "Asi budeme požádáni o prodloužení nouzového stavu," řekl předseda Sněmovny. Zmínil omezení pohybu či nařízení pracovní povinnosti v nemocnicích, které jsou možné v nouzovém stavu.

Podle Vystrčila by 25. března už mělo být jasné, zda bude nutné pohyb omezovat a pomoc do nemocnic či sociálních zařízení posílat. Zbytek případných opatření by se pak mohl řídit podle nového pandemického zákona, míní Vystrčil. "Je možné vyhlásit zúžený nouzový stav," uvedl šéf horní parlamentní komory. Dodal, že podle pandemické normy by měla vláda pravidelně přijatá opatření zdůvodňovat, takže by byla možná lepší kontrola potřebnosti a efektivity nařízených kroků.

Podle Vondráčka je pandemická pohotovost "o něco méně" než nouzový stav. Není si jistý, zda by se oba modely měly mixovat. Vystrčil podotkl, že ani teď nejsou všechna opatření podle krizového zákona k nouzovému stavu, ale část nařídila podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Vondráček také zmínil, že v tuto chvíli nevidí důvod k výměně ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Řekl, že není jednoduché najít někoho, kdo by post chtěl zastávat a práci dělal dobře. "Téma je z mého pohledu uzavřeno," řekl šéf dolní komory a místopředseda ANO. Podle Vystrčila by se ministr neměl měnit kvůli tomu, že žádá u vakcín potřebná schválení a povolení. Odvolání Blatného chtěl po premiérovi Andreji Babišovi (ANO) prezident Miloš Zeman, vadí mu ministrův přístup k ruské vakcíně Sputnik V.

Témata:  Poslanecká sněmovna EuroZprávy.cz nouzový stav

Související

DOMÁCÍ

Sněmovna se na návrh Valachové má zabývat maturitami

Sněmovna se na návrh bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) má dodatečně zabývat letošními maturitami a závěrečnými zkouškami v učilištích. Odmítla ale návrh projednat tento bod dnes odpoledne. Rozhodla o tom při úpravách programu schůze. Žádný jiný termín projednání zatím dolní komora nestanovila.

DOMÁCÍ

Část opozice neprosadila sněmovní debatu a Hamáčkově cestě do Moskvy

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 dnes neprosadily sněmovní debatu o pondělní cestě vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Hamáček má v Rusku jednat o vakcíně Sputnik V. Zástupci opozičních stran sdružených v koalici Spolu, ale také Piráti návštěvu zpochybňovali i v souvislosti s napětím na ukrajinsko-ruských hranicích a s plánovanou výstavbou nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 6 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 8 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 11 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 11 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 11 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 12 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama