Unáhlené rozvolnění může způsobit další vlnu. Pokud bude křivka klesat, služby bych otevřel, říká Třešňák

Místopředseda Sněmovního výboru pro zdravotnictví Petr Třešňák varuje před neuváženým rozvolňováním, které by mohlo způsobit další případnou vlnu koronavirové pandemie. Pirátský poslanec však souhlasí, že by se do konce dubna mohly provozovny služeb, obchody anebo zahrádky restaurací otevřít, jak uvedl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes. „Může se ale tak stát jedině za předpokladu, že křivka bude mít klesající tendenci. Osobně nevím, z jakých modelů pan Hamáček vycházel, v současné chvíli nemám žádná relevantní data k dispozici,“ říká pro EuroZprávy.cz Petr Třešňák.

Reklama

Stojí si za svým přesvědčením, že služby se ani během koronavirové pandemie neměly zavírat. Místopředseda Sněmovního výboru pro zdravotnictví Petr Třešňák by s Piráty jejich provoz zachoval. „Samozřejmě jen tehdy, pokud by se dodržovala přísná hygienická opatření a jasně stanovená kritéria. Jako Piráti se dlouhodobě vymezujeme proti zavření služeb či obchodů,“ tvrdí.

Bývalý starosta Mariánských Lázní důrazně varuje, aby z úlevy, že čísla nakažených klesají, nedošlo k unáhlenému rozvolnění, jehož jsme byli svědky začátkem loňského prosince. „Rozhodně bych brzdil přehnaný optimismus, i když pandemie ustupuje. Abych mohl rozvolňovat, musím mít k dispozici jasná relevantní data. Netuším, z jakých modelů pan Hamáček vycházel, když jako případný termín pro otevření služeb, obchodů i zahrádek stanovil konec dubna. Pokud nebudou jasné podklady, pak je každé rozvolnění nebezpečné,“ říká zákonodárce na adresu šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD).

Třešňák se neobává, že by po otevření restauračních zahrádek rapidně vzrostla nákaza, protože u lidí, kteří jsou posilněni alkoholem, hrozí, že nebudou dodržovat rozestupy či nosit respirátory. „Je nutné si bohužel uvědomit, že koronavirus tady s námi ještě nějaký čas bude, a tak riziko bude hrozit vždy. Proto je zapotřebí apelovat, aby se i na restauračních zahrádkách dodržovala přísně nastavená hygienická opatření. Lidé by se i u piva měli chovat zodpovědně,“ přeje si.

Pandemický zákon už neumožní zavřít okresy

Bývalý zastupitel Karlovarského kraje vítá, že po zrušení nouzového stavu padnou okresní uzávěry. „Pandemický zákon už takovou pravomoc nemá, a tak je jisté, že tolik limitující a zatěžovací opatření se zruší. Nemyslím si, že by uzávěra okresů stála za výrazným poklesem infikovaných. Piráti zmíněné opatření, které zabraňovalo cestování do jiného regionu, vždy kritizovali a nesouhlasili s ním,“ míní.

Jaderný inženýr i přes možné riziko nákazy volá po otevření škol. Část z nich by měla ožít od příštího pondělí. „Návrat žáků do lavic už nesnese odklad. Skutečně reálně hrozí, že například na specifických místech jako je jaderná energie nebudeme mít následovníky, a to platí i o mnoha jiných oborech, když studenti prakticky letos přišli o celý školní rok,“ má strach. Poslanec je pro zavedení rotační výuky, proti níž se v rozhovoru pro Radiožurnál nedávno vymezil premiér Andrej Babiš (ANO). „Rotační výuku jsme prosazovali už na podzim, když se začaly zavírat školy, což se nám nelíbilo. Expert na školství za Piráty Lukáš Bartoň se detailně zabývá plánem rotační výuky.“

Absolvent Elektrotechnické fakulty na Západočeské univerzitě v Plzni si moc dobře uvědomuje, že opětovné zavedení školní docházky může způsobit onemocnění covidem-19, a to u pedagogů i rodičů. „Koneckonců já jsem zářným příkladem hrozby infikace, neboť jsem se v zimě nakazil od malé dcery, protože prezenční výuka v první a druhé třídě nebyla do konce února přerušena. Přesto je nutné třídy otevřít a ve škole dodržovat přísná hygienická opatření. Vzdělání je pro nás Piráty naprosto klíčové a primární. Je jedno, zda se jedná o technické či humánní obory,“ soudí pro EuroZprávy.cz poslanec za Piráty Petr Třešňák.

Témata:  Restaurace Obchody Vláda ČR Jan Hamáček EuroZprávy.cz Česká pirátská strana Petr Třešňák (Piráti)

Související

Piráti a Starostové představili program pro sněmovní volby. (18.5.2021) DOMÁCÍ

"Vraťme zemi budoucnost." Piráti a Starostové představili program do voleb

Se sloganem Vraťme zemi budoucnost míří koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) do podzimních sněmovních voleb. Podle pirátského předsedy Ivana Bartoše Česko trápí pokračující klientelismus, chaos v řízení státu nebo jeho neschopnost vyrovnat se s krizovými situacemi. Šéf STAN Vít Rakušan považuje za důležité vrátit zemi správný kurz a postarat se o to, aby všichni lidé měli perspektivní budoucnost. Piráti a STAN program, nové logo s kruhem a čtvercem či heslo kampaně představili dnes v Praze na Alšově nábřeží. Za sebou přitom měli Strakovu akademii, sídlo úřadu vlády.

Jan Hamáček DOMÁCÍ

NCOZ zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty Hamáčka do Moskvy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Uvedla to dnes Česká televize. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej na dotaz ČTK sdělil, že podezření se týká spáchání dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

Ze společnosti

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Fanoušci největší nesportovní události na světě se konečně dočkali. Po dvou letech se na obrazovky vrátila legendární soutěž Eurovision song contest známá českým příznivcům jako Eurovize. I letos má svého tuzemského zástupce, který se ale objeví až na druhém semifinálovém kole ve čtvrtek. Jak dopadlo to první?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Španělsko a EU vyzvaly kvůli migrantům Maroko k přísnější ostraze hranice kolem Ceuty

Maroko dnes povolalo ke konzultacím svou velvyslankyni v Madridu. Země zároveň čelila výzvám představitelů Španělska a Evropské unie, aby lépe kontrolovala svou hranici u španělského města Ceuta, kam v posledních dvou dnech dorazily tisíce migrantů. Jejich příchod usnadnil přístup marocké policie, která polevila v ostraze hranice, uvedl dnes španělský tisk. Město navštívil premiér Pedro Sánchez, který slíbil rychlé obnovení pořádku.

před 9 hodinami

Josep Borrell

Borrell vyzval k příměří mezi Izraelem a Hamásem, prohlášení EU odmítlo Maďarsko

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyzvali k okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které má umožnit ochranu civilistů a doručení humanitární pomoci. Neshodli se však na společném prohlášení požadujícím od Izraele "přiměřenou obranu" před útoky z Pásma Gazy. Po mimořádné videokonferenci se zástupci vlád to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož společné komuniké nepodpořilo Maďarsko.

před 9 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Miloš Zeman

Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

před 10 hodinami

Barma, ilustrační foto

Po vojenském puči odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí

Od únorového vojenského puče odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí. Mezi uprchlíky jsou i bývalí členové barmského parlamentu, kterému armáda zabránila zasedat, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení indické vlády. Místní úřady očekávají, že vlna utečenců ještě zesílí kvůli bojům v barmských oblastech poblíž indické hranice. Tisíce lidí odešly i do dalšího sousedního státu - Thajska.

před 10 hodinami

Mateřská škola

Rozvolnění opatření pro kroužky umožní návrat do učeben a větší účast

Možnost setkávání dětí ve skupinách do deseti bez testů na covid-19 umožní od 24. května návrat kroužků z venkovních do vnitřních prostor. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže (DDM) a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Podle něj se dosud do kroužků prezenčně vrátilo do 60 procent zapsaných dětí. Naprostá většina aktivit se kvůli protikoronavirovým opatřením mohla konat jen venku. Očekává, že s návratem kroužků do budov účast poroste.

před 11 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama