Vláda s otálením očkovací strategie riskuje další životy. Klausova rebelie zaráží, říká Kaňkovský

ROZHOVOR – Zneklidňuje jej, jak vláda otálí s přípravou očkovací strategie. Lidovecký místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že každý týden ve zpoždění procesu očkování může stát další ztracené životy. „Jakékoli další váhání vytváří velmi rizikový stav a může ještě více znejistit veřejnost, která už nyní v nemalé míře bohužel očkování proti covid-19 odmítá,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz poslanec za KDU-ČSL i lékař Vít Kaňkovský.

Reklama

Snaží se v době, kdy na koronavirus umírají lidé, omezit politické hledisko, přesto se kritice kabinetu neubrání. Lidoveckému místopředsedovi sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vítu Kaňkovskému vadí, že doposud vláda představila pouze velmi obecné teze k očkování, ale naprosto podle něj chybí rozpracování konkrétních kroků. „Postrádám například, podle jakého klíče si budou lidé rezervovat termín, na kterých místech se bude očkovat, kdo očkování personálně zajistí, jak se budou rozdělovat vakcíny či jaká bude role praktických lékařů a podobně.“

Primáře Centrálních operačních sálů v havlíčkobrodské nemocnici, kde v minulosti i řediteloval, mrzí, že ministerstvo zdravotnictví nezačalo s propagací očkování dříve. „Je velmi nešťastné, že pozitivní kampaň na očkování proti koronaviru začíná až v době, kdy už je veřejnost přehlcena stovkami dezinformačních zpráv i videí. Navíc dosavadní propagace vedená ministerstvem zdravotnictví rozhodně nepatří mezi ty, které zaujmou a v dobrém slova smyslu přesvědčí,“ prezentuje svůj názor ortoped.

Zastupitel Kraje Vysočina se v rozhovoru pro EuroZprávy.cz pozastavuje nad rétorikou bývalého prezidenta Václava Klause, který prohlásil, že se nenechá očkovat. „Je to jeho právo, stejně jako každého jiného občana. Ovšem jeho celkově rebelský postoj vůči opatřením, která mají pomoci pandemii zvládnout, mě zaráží. Od bývalé hlavy státu bych čekal, že se bude vyjadřovat více státnicky a jeho postoje budou moudré,“ míní otec čtyř dětí.

Držitel ocenění Gentleman silnic z listopadu 2017 za pomoc vážně zraněnému motorkáři je líto, že vysoké procento společnosti se staví proti očkování. „Je totiž pravděpodobné, že tím pádem může pandemie v zemi trvat déle než v jiných státech, kde se tolik proti očkování nevymezují,“ varuje Vít Kaňkovský.

NĚMCI UŽ PROCES PROVĚŘUJÍ, ZATÍMCO ČEŠI DUMAJÍ

Pane poslanče Kaňkovský, opozice v souvislosti s očkováním kritizuje strategii i logistiku. Co nejvíce vládě vytýkáte jako sněmovní místopředseda Výboru pro zdravotnictví i jako lékař?

Koronavirovou pandemii považuji za tak zásadní problém, že se v KDU-ČSL snažíme omezit politické hledisko, neboť si opravdu uvědomujeme, jak velký a doposud nezažitý malér řešíme. Nějaké půtky či výpady nyní opravdu nikomu nepomohou. Možná to bude znít jako fráze, ale je nutné spojit síly, abychom situaci vyřešili a vir porazili. Přesto mám výhrady k chystání očkování, u něhož bohužel musím konstatovat, že otálení vlády s přípravou očkovací strategie vytváří velmi rizikový stav, který může znamenat opoždění i v samotné vakcinaci. A může ještě více znejistit veřejnost, která už nyní v nemalé míře bohužel očkování proti covid-19 odmítá. Přitom každý týden ve zpoždění procesu očkování nás může stát další ztracené životy, další ekonomický propad i ohrožení populace, a to nejen zdravotními riziky, ale také sociálními problémy jako je ztráta zaměstnání, exekuce a tak dále. A osobně mě konkrétně mrzí, že doposud vláda představila pouze velmi obecné teze k očkování, ale naprosto chybí rozpracování konkrétních kroků.

Můžete přiblížit, o jaké zásadní kroky se jedná?

Postrádám například, podle jakého klíče si budou lidé rezervovat termín, na kterých místech se bude očkovat, kdo očkování personálně zajistí, jak se budou rozdělovat vakcíny či jaká bude role praktických lékařů a podobně. Zde by bylo velmi efektivní, kdyby před vlastním očkováním praktičtí lékaři vystavili svému pacientovi potvrzení, že nemá zdravotní překážky k očkování, což by následně velmi urychlilo vlastní očkování v centru, ale s praktiky musí začít jednat vláda. A zvláště nemocnice v krajích potřebují co nejdříve informace, jaký rozsah očkování se od nich očekává, aby měly čas se na očkování připravit. Už nyní v nich zajišťujeme kromě péče o kovidové, ale i ostatní pacienty také testování PCR testy, antigenní testování a do toho všeho bude očkování další povinností. A už v této chvíli lidově řečeno zdravotníci padají na ústa.

Kdybyste se měl vyjádřit k počínání kabinetu z politického hlediska, jaké by bylo vaše hodnocení?

Pokud budu známkovat jako ve škole, pak za přípravu očkování píši čtyřku. Například Němci už nanečisto proces očkování prověřují, aby byli na vše připraveni. A my Češi ještě stále dumáme.

Do České republiky má celkem dorazit pět druhů vakcín, jaká je nejlepší a není škoda, že si lidé nebudou moci vybrat?

Necítím se být povolaným, abych hodnotil, která vakcína je lepší či horší. Věřím, že všechny, které si Česká republika objednala, budou účinné a bezpečné. Z hlediska jejich užití jsou jistě o něco výhodnější ty, které nevyžadují skladování při teplotách -70 stupňů. Nepopiratelnou výhodou v praxi pak bude mít vakcína, která vyžaduje pouze jednu dávku.

Jakou jistotu má laik, že vakcína před aplikací byla řádně skladována?

Zdravotnická zařízení mají nastaven velmi přísný režim skladování vakcín. Nemocnice běžně s vakcínami pracují a na jejich skladování dohlíží Státní ústav pro kontrolu léčiv, který pravidelně tyto procesy kontroluje. Není třeba se obávat, že by stanovené podmínky nebyly dodrženy.

Mělo by být podle vás očkování povinné?

Za mě nikoliv. Osobně jsem hlasoval pro dobrovolnost očkování proti covid-19, protože existuje řada lidí, kteří se očkovat nechtějí, a je to jejich právo, byť jsou mnohdy ovlivněni někdy velmi agresivní a naprosto nekorektní antikampaní. Situace s koronavirem je mimořádná, a proto bych si přál, aby se naočkovat nechalo co nejvíce lidí. Zároveň je ale třeba respektovat i rozhodnutí jeho odpůrců. Navíc kdyby bylo očkování uzákoněno jako povinné, pak se obávám, že by se nevole vůči němu mohla ještě zvýšit.

Nepřekvapilo vás, kolik lidí se staví zamítavě k aplikaci vakcíny?

Už z minulosti je známé, že v České republice existuje určitá část veřejnosti, která je proti jakémukoliv očkování. Přiznám se ale, že tak velké procento lidí (téměř polovina - pozn. red.), kteří zatím říkají, že se očkovat proti onemocnění covid-19 rozhodně nenechají, mě překvapuje a jako lékaři je mně to líto. Je totiž pravděpodobné, že tím pádem může pandemie v zemi trvat déle než v jiných státech, kde se tolik proti očkování nevymezují.

Váš kolega z Poslanecké sněmovny, rovněž lékař, Vlastimil Válek z TOP 09 poukazuje, že ministerstvo zdravotnictví neprovádí přílišnou osvětu. Kromě muzejního inzerátu zatím resort v PR nic nepředvedl. Nemělo s kampaní začít už mnohem dříve? Zahájit propagaci v době, kdy vakcína míří do země, není ideální.

To rozhodně. Naprosto s profesorem Válkem souhlasím. Je velmi nešťastné, že pozitivní kampaň na očkování proti koronaviru začíná až v době, kdy už je veřejnost přehlcena stovkami dezinformačních zpráv i videí. Navíc dosavadní propagace vedená ministerstvem zdravotnictví rozhodně nepatří mezi ty, které zaujmou a v dobrém slova smyslu přesvědčí.

Bývalý prezident Václav Klaus prohlásil, že se nenechá očkovat. Co říkáte jeho názoru? Prohlášení přichází v době, kdy odborníci žádají autority, aby kampaň podpořily…

Je to jeho právo, stejně jako každého jiného občana. Ovšem jeho celkově rebelský postoj vůči opatřením, která mají pomoci pandemii zvládnout, mě zaráží. Od bývalé hlavy státu bych čekal, že se bude vyjadřovat více státnicky a jeho postoje budou moudré.

SPORTOVCI MOHOU V KAMPANI ZASTOUPIT VÁHAVÉ POLITIKY

Jak ale má národ propagaci věřit, když kromě Klause, váhá i premiér Andrej Babiš, který sice tvrdí, že se očkovat nechá, ale konečné slovo bude mít jeho ošetřující lékař? Nejvyšší ústavní činitel Miloš Zeman se rozhodl, že vakcínu si nechá aplikovat v soukromí, jak uvedl v neděli pro CNN Prima News.

Prezidentovo oznámení vítám. Co se týče ostatních českých představitelů, tak je to zajímavá otázka, zvláště v kontrastu s chováním předních státníků jiných zemí. Znovu bych ale zdůraznil to, že každý má právo si vyhodnotit svůj zdravotní stav i postoj k očkování. Na druhé straně by pak ale měli politici velmi dobře zvážit, jak svoje osobní rozhodnutí zdůvodní a ozřejmí veřejnosti.

Mimochodem, ministerský předseda svoji nerozhodnost zdůvodňuje absencí sleziny. Lékaři ale tvrdí, že právě pacienti, jimž chybí, by měli být očkovaní v první řadě, souhlasíte?

Obecně se skutečně lidem s absencí sleziny očkování doporučuje. Ale neznám celkový zdravotní stav pana premiéra a z etického hlediska by bylo nevhodné jeho dosavadní nerozhodnost komentovat.

Proč se ale v České republice nedaří kromě Zemana sehnat další velké osobnosti jako například ve Velké Británii? Například královna Alžběta II. prohlásila, že se před kamerou nechá očkovat, kampaň podpořil i bývalý člen legendární kapely The Beatles Paul McCartney.

Pevně věřím, že se řada osobností v České republice, které očkování veřejně podpoří, nakonec najde. Pokud nebudou mít odvahu přední tuzemští politici, tak doufám, že se této důležité role chopí osobnosti z akademické obce, známí umělci či vrcholoví sportovci. Prostě lidé, které veřejnost zná, umí se s nimi ztotožnit a důvěřuje jim.

Necháte se vy osobně očkovat?

Ano, zcela jistě. Chci i tímto malým osobním krokem přispět ke zvládnutí pandemie. Usiluji o to, abych byl bezpečnější k lidem ve svém okolí. A to zejména vůči svému nemocnému tatínkovi a dalším svým blízkým. Samozřejmě i k mým pacientům.

Co byste vzkázal lidem, kteří vakcínu odmítají jen z důvodu, že její vývoj prošel rychlým režimem?

Vývoj všech vakcín, kterými se bude v zemi očkovat, prošel standardním procesem klinických zkoušek a vakcíny byly testovány na vysokém počtu dobrovolníků. Šlo o zrychlený, ale nikoliv, a to zdůrazňuji, šizený proces, který navíc musí stvrdit svým schválením Evropská agentura pro léčivé přípravky, jež je zvláště u vakcín velmi přísná. Podle mne riziko vakcín proti covid-19 je na podobné úrovni jako například u vakcín proti chřipce.

Je reálné, aby do léta prošlo očkováním sedm milionů lidí, jak tvrdí koordinátor vakcinační strategie Zdeněk Blahuta?

Rád bych tomu věřil, ale stoprocentně o tom přesvědčený nejsem. Hodně bude záležet na dvou věcech, a to zda se podaří alespoň částečně dohnat ztrátu v přípravě očkování a za druhé, jestli skutečně v požadovaných počtech vakcíny do České republiky během prvního pololetí roku 2021 dorazí.

Jak moc je velkou komplikací, že antigenní testování započalo o dva dny dříve, než mělo? Místo v pátek propuklo už ve středu?

Problém byl v připravenosti některých odběrových a testovacích míst, zvláště těch menších. Některé z nich tento překvapivý krok ze strany ministerstva zdravotnictví rozladil, nebylo to vůči nim moc fér.

Na antigenní testování spoléhá před svátky mnoho lidí a podstupují jej, aby nenakazili prarodiče na Štědrý den. Nehrozí ale nebezpečí, že lidem už nikdo neřekl, že platný výsledek je pouze v momentu odběru a pak, když dotyčný přijde do kontaktu s jinou osobou, může být vše jinak? Mnozí totiž žijí v mylné, naivní představě, že pokud se nechali otestovat, tak automaticky nejsou infekční.

Ano, to je velká potíž a opakovaně jsem na problém upozorňoval nejen já. Antigenní test může lidem před vánočními svátky skutečně pomoci, pokud dobře načasují své testování bezprostředně před plánovanou návštěvou. Ale pokud se nechali otestovat například 18. prosince a za rodiči vyrazí až 26. prosince, tak je jim test k ničemu. Naopak v nich pak může vyvolat falešný pocit bezpečí, přitom v mezidobí se skutečně mohou nakazit.

Jak by se lidé měli o Vánocích chovat, aby infekční nákaza po svátcích nenabrala na větší intenzitě?

Rozumně. Vím, že velice snadno a lehce se to říká. Letos je opravdu důležité se oprostit od shlukování většího počtu lidí a pro jednou oželet velké vánoční oslavy, různé sešlosti i večírky. Bohužel pandemie zasahuje i do vánočních bohoslužeb a řady vánočních tradic, což je bolestné. Je to pro všechny těžké, ale letos je opravdu moudré prožít Vánoce v tišší radosti, v kruhu rodiny a podle možnosti také vyrážet do přírody. Hlavně bychom si měli užívat přítomnosti těch opravdu nejbližších, na které mnohdy přes rok nemáme tolik času, jak bychom si přáli.

Témata:  očkování Václav Klaus Vláda ČR KDU - ČSL lékaři rozhovor EuroZprávy.cz Koronavirus Vít Kaňkovský

Související

Očkování, ilustrační fotografie Amerika

USA rozešlou do zahraničí 80 milionů dávek vakcín, řekl Biden

Spojené státy navyšují na 80 milionů počet dávek proticovidových vakcín, které plánují do konce června přerozdělit do zahraničí. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden. Kromě již slíbených 60 milionů dávek přípravku od firmy AstraZeneca prý Washington vyčlení na export nejméně 20 milionů dávek vakcín, kterými se už v USA očkuje.

Očkování, ilustrační fotografie DOMÁCÍ

Registrace očkování se otevřela pro lidi 40+. Systém spadl

K očkování proti covidu-19 se registrovalo do večera přes 200.000 lidí ve věku 40 až 44 let, kterým byla registrace nově umožněna. Na twitteru to napsal tým projektu Chytrá karanténa, který registrace k očkování spravuje. Podle něj vytvořila tato věková skupina rekord v počtu registrací za jeden den. 

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Nemocnice v Gaze

Covid a ozbrojený konflikt. Přetížené nemocnice v Gaze jsou bojují na dvou frontách

Nemocnice v Gaze čelily přetížení kvůli pandemii ještě předtím, než začátkem minulého týdne propukly boje s Izraelem. Nyní ke koronavirovým pacientům přibyli zranění, píše agentura Reuters. "Ministerstvo zdravotnictví bojuje v Pásmu Gazy na dvou frontách - na koronavirové a na další, obtížnější, kde jsou zranění," uvedl Marván abú Sáda, primář chirurgického oddělení nemocnice aš-Šifá

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrés Manuel López Obrador

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů v Torreónu

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se dnes omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

před 3 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

USA rozešlou do zahraničí 80 milionů dávek vakcín, řekl Biden

Spojené státy navyšují na 80 milionů počet dávek proticovidových vakcín, které plánují do konce června přerozdělit do zahraničí. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden. Kromě již slíbených 60 milionů dávek přípravku od firmy AstraZeneca prý Washington vyčlení na export nejméně 20 milionů dávek vakcín, kterými se už v USA očkuje.

před 3 hodinami

Matt Hancock

Indická varianta koronaviru podle Británie očkované starší lidi nepostihuje

Podle prvních údajů jsou očkovaní starší lidé chráněni před obávanou variantou koronaviru odhalenou v Indii. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Právě četný výskyt takzvané indické mutace koronaviru v Británii vede k obavám, že země nebude moci zrušit zbývající protiepidemická omezení 21. června, jak je nyní plánováno.

před 4 hodinami

Benátky

Italské vládní strany se dohodly na zrušení zákazu nočního vycházení

Italské vládní strany se dnes dohodly na postupném rušení zákazu nočního vycházení. Informovala o tom agentura ANSA. Trvání zákazu, který má úplně zaniknout 21. června, rozdělovalo kabinet premiéra Maria Draghiho, jehož koalice zahrnuje pravicové i levicové strany. Díky zlepšující se epidemické situaci vláda v příštích týdnech umožní obnovu provozu ve vnitřních prostorech barů a restaurací či spuštění sjezdovek na ledovcích.

před 4 hodinami

Hraniční přechod s Rakouskem, ilustrační foto

Rakousko od středy nebude pro cestující z České republiky vyžadovat karanténu

Od středy se nemusí cestující z České republiky a mnoha dalších evropských zemí po příjezdu do Rakouska odebrat do karantény. Cestovatelé však u sebe musí mít doklad o očkování proti covidu-19, nebo negativní test či potvrzení o uzdravení z nemoci. V aktualizovaném nařízení o cestování však nadále platí velmi přísná pravidla pro osoby přijíždějící ze zemí silně zasažených obávanými variantami koronaviru, tedy z Brazílie, Indie a Jihoafrické republiky.

před 4 hodinami

Barma, ilustrační foto

USA, Británie a Kanada uvalily nové sankce proti barmské juntě

USA, Británie a Kanada dnes zavedly nové sankce proti barmské juntě, informuje agentura Reuters. Washington přidal na sankční seznam členy junty, která se v únoru po vojenském převratu postavila do čela asijské země a násilně potlačuje protesty, a několik dalších barmských představitelů. 

před 4 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Německo od 7. června nabídne očkování proti covidu všem zájemcům

Německo od 7. června nabídne očkování proti nemoci covid-19 všem zájemcům, skončí tak systém upřednostňování rizikových skupin. Dnes to po jednání se spolkovými zeměmi oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Od upřednostňování již ustoupilo několik spolkových zemí, nabídka se ale týká jen ordinací praktických lékařů a ne velkokapacitních vakcinačních středisek.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Od pondělí se otevřou všechny základní a střední školy i hotely

Od pondělí 24. května se vrátí po epidemii koronaviru k plnému provozu bez rotací všechny základní a střední školy v ČR. Fungovat začnou hotely pro rekreační účely, bude také možné pořádat kulturní akce až pro 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Interiéry restaurací zřejmě otevřou v první polovině června.

před 5 hodinami

zoo

Zoologické zahrady mohou od 24. otevřít vnitřní pavilony

V zoologických či botanických zahradách budou od 24. května přístupné i vnitřní pavilony, schválila to dnes vláda. Platit bude limit 15 metrů čtverečních vnitřní plochy na jednoho návštěvníka návštěvníka. Provoz zahrad či arboret bude nadále omezen na 50 procent kapacity z maximálního možného počtu návštěvníků v jeden čas. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví.

před 5 hodinami

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook se s vydavatelstvím Axel Springer dohodl na sdílení zpravodajství

Vydavatelství Axel Springer, které je majitelem nejčtenějšího německého deníku Bild, se po letech vyjednávání dohodlo s technologickou společností Facebook na poskytování mediálního obsahu. Ten tak bude publikován mimo jiné na platformě Facebook News. O podmínkách finančního vyrovnání se prohlášení nakladatelství a Facebooku nezmiňuje.

před 6 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Hoteliéři otevření vítají, ubytování do příštího týdne přichystat stihnou

Hoteliéři, které dnes oslovila ČTK, otevření ubytovacích zařízení od příštího týdne vítají. Jsou připravení a do pondělí vše přichystat stihnou. V prokazování bezinfekčnosti a dodržování protiepidemických opatření nevidí problém. O otevření ubytovacích zařízení bez omezení kapacity pro rekreační účely od 24. května dnes rozhodla vláda.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Na teoretickou výuku VŠ je 24. května podle škol už pozdě

Na obnovu teoretické výuky vysokých škol od 24. května, jak dnes rozhodla vláda, je pozdě. Semestr už totiž končí a začínají zkoušky, řekli ČTK zástupci škol. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes médiím řekl, že si je vědom, že řada vysokých škol přechází do zkouškového období. Přesto je podle něj důležité dát školám prostor pro setkání studentů. Fungování škol vláda omezila kvůli epidemii nemoci covid-19.

před 6 hodinami

F-16 Israel Defense Forces

Může Izrael bombardovat Gazu a získávat přátele v Perském zálivu?

Pohled na zkázu v Gaze nejspíš Izraeli znesnadní cestu k největší diplomatické ceně, jíž je uznání od Saúdské Arábie. Zatím se však zdá, že další bohaté arabské státy Perského zálivu, které loni navázaly diplomatické vztahy s Izraelem, nemají v úmyslu to měnit, píše agentura Reuters.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama