Voliči ANO mají jiné hodnoty, Babiše ohrožuje vyjma kauz StB a Faltýnek i ekonomika, říká politolog

Politolog Tomáš Lebeda se nedomnívá, že nález statistické karty, kterou zavedla Státní bezpečnost na Andreje Babiše jako svého agenta, by se zásadně promítl do výsledků sněmovních podzimních voleb. Server SeznamZprávy totiž přinesl nový důkaz, podle něhož měl český premiér s komunistickou StB spolupracovat na základě dobrovolnosti, ačkoli šéf vlády už devět let u soudů popírá, že by s represivní složkou vědomě navázal kontakt. „U Babišových voličů hraje roli jiný hodnotový žebříček. Pro premiéra je nyní podle mě mnohem závažnější kauza Faltýnek, která jeho i hnutí ANO může více ohrozit, stejně jako ekonomický stav země,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Lebeda.

Reklama

Vytrvale popírá, že by byl agentem komunistické Státní tajné bezpečnosti. Premiéru Andreji Babišovi však může přitížit nový důkaz, na který upozornil server SeznamZprávy. Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) objevil archiválii v podobě  statistické karty obsahující základní údaje o Andreji Babišovi a jeho spolupráci s StB, včetně označení „agent“ a krycího jména „Bureš“.  Význam karty coby důkazního materiálu je nezanedbatelný. Jednalo se o zásadní dokument, který tajná policie používala k evidenci svých spolupracovníků. Jeho vyplňování vycházelo z pevně daných pravidel. Ústav, který se brání proti premiérově opakované žalobě, předal písemný důkaz Krajskému soudu v Bratislavě.

Z karty lze také vyčíst, že Babiš jako agent spadal pod 12. správu StB sídlící v Bratislavě, konkrétně pod jedno z oddělení hospodářské kontrarozvědky, které mělo na starosti pracovníky podniků zahraničního obchodu. Současný ministerský předseda tehdy pracoval v podniku Petrimex. Dokument rovněž tvrdí, že StB Babiše získala k vědomé spolupráci 11. listopadu 1982 a za necelé dva týdny ho zaregistrovala jako tajného spolupracovníka. Předseda vlády i nadále tvrdí, že nic vědomě nepodepsal, vyhrál tři soudy a pro Českou televizi uvedl, že jeho kauza už nikoho nezajímá.

Voliči hnutí ANO mají jiný hodnotový žebříček

Nepředpokládá, že by nové zjištění přineslo na politické scéně výrazné zemětřesení. Politolog Tomáš Lebeda je přesvědčený, že na Babišovy voliče nebude mít výrazně velký vliv. „Samozřejmě, že nález premiérovi popularitu nezvýší, ale u části jeho podporovatelů se pohled na Andreje Babiše dramaticky nezmění. Je zapotřebí si uvědomit, že hnutí ANO přetáhlo voliče od ČSSD i KSČM, a tak se jedná o levicové příznivce, kteří vyznávají jiný hodnotový žebříček. Pro ně je například důležitější, jak zvládnou složitou ekonomickou situaci způsobenou koronavirovou pandemií,“ tvrdí pro EuroZprávy.cz expert na volební chování.

Vedoucí Katedry politologie a evropských studií na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci však zdůrazňuje, že kdo podporuje Andreje Babiše nemusí mít za sebou temnou minulost. „Proti takovému nálepkování se vymezuji a netroufl bych si tvrdit, že podporovatelé hnutí ANO do jednoho schvalují minulý režim a jeho praktiky. Babišovi voliči ale mají zkrátka jiné priority, jak už jsem zmínil.“

Lebeda predikuje, že nynější nález nepoškodí zemi v očích zahraničních partnerů. „Nejde totiž o žádný senzační objev. Podezření, že premiér Babiš mohl spolupracovat s StB tady existuje totiž už dlouho. Stále ale nepadl jasný důkaz či verdikt, že se skutečně zapletl s komunistickou tajnou bezpečností. Jedině soud může říci, zda spolupracoval anebo nikoli.“ Pokud by justice spolupráci premiérovi prokázala, poté politický komentátor připouští, že určitý vliv na veřejné mínění by eventuální rozsudek mít mohl. „Ale zase bych ho příliš nepřeceňoval. Pro některé lidi není případná spolupráce s StB ze strany premiéra tak klíčová jako jiné věci, například ekonomické či zdravotní.“

Absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy míní, že pro Babiše nové zjištění v současné době nepředstavuje největší starost. „Mnohem větším problémem pro něj jej kauza Jaroslava Faltýnka a jeho diáře, který naznačuje propojení politiky s byznysem. Když totiž vdechnete hnutí protikorupční etos a poté má v této oblasti určité trable, pak se jedná pro některé voliče o varovný signál. Každý totiž ví, že Jaroslav Faltýnek je pravou rukou Andreje Babiše. Současná aféra opravdu může pro hnutí ANO představovat velký problém a ohrozit ho.“

 Ministerský předseda podle politologa klade větší důraz na nynější problematiku ohledně očkování proti onemocnění covid-19. „Výsledek vakcinace je teď pro Babiše důležitější než nový důkaz slovenského ústavu o jeho případně spolupráci s StB. S blížícími se volbami bude hodně prožívat i nervozitu, jak se mu podaří zemi alespoň částečně vyvést z ekonomické krize. Jedná se o témata, která jej určitě zajímají více, než jeho případná předlistopadová minulost,“ netají se jasným názorem.

Opozice má munici, otázkou je, jak ji využije

Rodák z Karlových Varů se domnívá, že opozice se pokusí všech Babišových problémů využít, jen je otázkou jak. „Moc dobře si totiž uvědomuje, že pokud vše vsadí jen na kartu antibabiš, může to být pro ni kontraproduktivní, neboť mnoho voličů zmíněné téma tolik neoslovuje a navíc marketing kolem Babiše si už s takovou kampaní umí poradit a je na ni připraven. Paradoxně má opozice nyní hodně munice na premiéra, ale musí uvážit, co s ní provede a jakou cestou se vydá.“

Absolvent stáže v dolní sněmovně britského parlamentu připouští, že Babiš není v jednoduché pozici, kterou mu komplikuje i podřízenost k prezidentu Miloši Zemanovi, což dokazuje i nedávná výměna na postu ministra zdravotnictví. Hlava státu vytvářela tlak na exšéfa resortu Jana Blatného, protože se vymezoval proti neschválené vakcíně Sputnik V. Babiš Zemanovi vyhověl, Blatného odvolal a na jeho post nominoval Petra Arenbergera, jenž se k ruské očkovací látce nestaví tak odmítavě. „Prezident Zeman si moc dobře uvědomuje, jak jej premiér po volbách bude potřebovat. A jeho podpora bude muset být hodně velká, neboť hnutí ANO začíná zaostávat za aliancí Pirátů a hnutí STAN. Nejvyšší ústavní činitel si je vědom, že si může dělat, co chce, protože potřetí už kandidovat do úřadu není možné. A tak můžeme být čím dále častěji svědky, jak bude Babišovi zasahovat do vládní agendy, anebo mu měnit ministry,“ podotýká.

Expert na volební systémy se pozastavuje nad chováním prezidenta Miloše Zemana, který před slavnostním ceremoniálem ohledně jmenování nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera prohlásil, aby už pustili dovnitř hyeny, jimiž myslel novináře, které soustavě ponižuje a jejichž prací pohrdá. „Už jsme si na různé excesy od pana prezidenta zvykli, přesto jeho rétoriku považuji směrem ke společnosti za velice nebezpečnou. Nejde jen o slova, která formují národ, ale je nutné si uvědomit, že podobné výrazy může volit kdokoli jiný na politické scéně a může se hájit tím, že když tak hovoří prezident, on může mluvit stejně. Pro společnost se jedná o extrémně škodlivý prvek,“ je přesvědčený Tomáš Lebeda.

Témata:  StB Andrej Babiš EuroZprávy.cz Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) Tomáš Lebeda (politolog)

Související

Marian Jurečka, poslanec a předseda KDU-ČSL. DOMÁCÍ

Vláda bez důvěry nemůže dělat závažná rozhodnutí. Proto usilujeme o ztrátu jejích pravomocí, říká Jurečka

ROZHOVOR – Lidovecký předseda Marian Jurečka je přesvědčený, že pokusit se vyvolat ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vlády, není pět měsíců před parlamentními volbami zbytečným krokem. „Kabinet, jemuž je vyslovena nedůvěra, nemůže disponovat takovými pravomocemi jako běžná vláda. Proto usilujeme o její oslabení. Představitelé Strakovy akademie navíc v současnosti nedodržují vlastní zákony, patrné je to na pandemickém zákoně. Je zapotřebí udělat podobným nešvarům přítrž,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz šéf KDU-ČSL Marian Jurečka.

Andrej Babiš a Petr Arenberger DOMÁCÍ

Babiš vyzval Arenbergera, aby vysvětlil informace o majetku

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) se musí postavit čelem k informacím o svých majetkových oznámeních a vše do detailu vysvětlit. Novinářům to dnes při návštěvě IKEM řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle serverů iDNES, Seznam Zprávy a Deník N oznámil ministr mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. 

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.
Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) věří, že restauratér a host se ohledně kontroly testů na koronavirus dohodnou. Zákazníka provozovatel stravovacího zařízení nemůže vyhodit, ale nemusí ho třeba obsloužit. Cílem je zajistit, aby se koronavirová nákaza nešířila. Ministr to dnes řekl ČTK.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 3 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 5 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 6 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 6 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 7 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 7 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví.

Německo testovaným usnadní cestování z rizikových oblastí

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru. 

před 8 hodinami

Boris Johnson

Johnson ohlásil na příští rok vyšetřování vládní reakce na pandemii

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že příští rok začne veřejné vyšetřování ohledně reakce vlády na covidovou pandemii. Podle agentury Reuters by mělo odpovědět na otázku, proč Británie zaznamenala nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 v Evropě a proč Johnsonovu kabinetu zpočátku trvalo tak dlouho, než zavedl lockdown.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama