Zahradník (ODS) potvrdil roli sběratele preferenčních hlasů, největším skokanem je táborský starosta

Jihočeská ODS má několik let osvědčeného sběratele preferenčních hlasů. Je jím bývalý hejtman Jan Zahradník, který to potvrdil i při letošních krajských volbách. Ze 13. místa jej přednostní hlasy vynesly na druhou pozici a opět mu zajistily místo v zastupitelstvu.

Reklama

"Samozřejmě, že mě to těší. Ale já jsem hlavně rád za výsledek, kterého ODS v Jihočeském kraji dosáhla. Je to velká zásluha (krajského předsedy) Martina Kuby, který dokázal vytvořit skvělý tým," řekl jednasedmdesátiletý Zahradník.

Momentálně vykonává kromě funkce zastupitele i práci poslance. Do dolní komory parlamentu se dostal v roce 2013, kdy z 11. místo postoupil díky preferenčním hlasům na první místo a stal se jediným poslancem jihočeské ODS. O čtyři roky později svůj mandát obhájil.

Zahradník se v politice pohybuje od listopadového převratu v roce 1989, kdy se v Českých Budějovicích podílel na zakládání Občanského fóra. Po dvou letech odešel do ODS, kde zůstává dodnes.

Zatím nezvažuje o tom, že by odcházel do politického důchodu. "Mám před sebou ještě roční mandát v Poslanecké sněmovně a uvidíme, co bude následovat. Teď jsem navíc na začátku čtyřletého mandátu jihočeského zastupitele," uvedl Zahradník.

S ODS zažil časy hojnosti, kdy strana byla nejsilnější v republice i v regionech, ale pamatuje i její pád. Bez ohledu na to, v jaké fázi vývoje se občanští demokraté zrovna nacházeli, si Zahradník udržoval vysokou popularitu mezi voliči. "Možná je to dáno i tím, že jsem spoustu lidí učil," říká vysokoškolský pedagog, který také zastával funkci prorektora Jihočeské univerzity. "Ale také se na těch preferenčních hlasech podepsalo asi i to, že jsme s manželkou neodmítli snad žádné pozvání na akce od různých šibřinek po otevírání hasičských zbrojnic. Tím jsem se dostal do podvědomí řady lidí v kraji," míní.

Největším skokanem krajských voleb na jihu Čech se stal táborský starosta Štěpán Pavlík. Na kandidátní listině Jihočechů 2012 figuroval na 15. místě. Díky preferenčním hlasům se dostal na třetí pozici a tím do krajského zastupitelstva. Výsledek Jihočechům 2012 přinesl čtyři křesla v krajském zastupitelském sboru.

"Příjemně mě to překvapilo. Říkal jsem si, že by mě preferenční hlasy mohly dostat do zastupitelstva, ale to by zisk Jihočechů musel být vyšší. Pokud bychom měli třeba osm, devět zastupitelů, tak by to z toho 15. místa nebylo tak daleko," řekl ČTK devětačtyřicetiletý Pavlík.

Není úplným politickým nováčkem, ale před dvěma roky příliš zkušeností neměl. V komunálních volbách v říjnu 2014 získal pozici řadového zastupitele města Tábor. Ale v roce 2018 už vedl uskupení Tábor 2020 do obecních voleb jako lídr. Po nich usedl do křesla starosty. Nyní k tomu bude krajský zastupitel. Ambice na vysokou politiku ale nemá, uvedl.

Témata:  ODS EuroZprávy.cz Jan Zahradník Jihočeský kraj krajské a senátní volby 2020

Související

Předsedové opozičních stran na tiskové konferenci. DOMÁCÍ

Opoziční strany vyvolají v červnu hlasování o nedůvěře vládě. Babiš to nechápe

Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) nashromáždí dostatek podpisů k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl předseda ODS Petr Fiala. Schůze by se měla podle dohody uskutečnit na začátku června. K jejímu svolání je třeba 50 podpisů. Spolu má 40 poslanců, kluby Pirátů a STAN dohromady čítají 28 zákonodárců.

Jan Skopeček (ODS), poslanec a místopředseda Sněmovního rozpočtového výboru.
DOMÁCÍ

Otevření obchodů a služeb přišlo pozdě. Prodejci šatů nemají odbyt, když stojí kultura, říká Skopeček

Místopředseda Sněmovního rozpočtového výboru Jan Skopeček z ODS tvrdí, že dnešní otevření maloobchodů a části služeb přišlo pozdě. „Měly být v provozu už dávno, žádný epidemiolog totiž jasně nesdělil, že jsou zdrojem šíření koronavirové nákazy. Pokud během celé pandemie fungovaly supermarkety, pak nerozumím, proč se restrikce vztahovaly na maloobchody a služby,“ říká pro EuroZprávy.cz ekonom Jan Skopeček.

Ze společnosti

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Tak nějak přirozeně máme pocit, že Lucie Vondráčková je tady s námi už odjakživa. I ona sama se ale občas zdráhá uvěřit tomu, že se své profesi věnuje už tak dlouho. Před pár dny se o tom všichni přesvědčili.
Ochranná lhůta po covidu: Nejspíš se prodlouží, ale oddálí očkování!

Ochranná lhůta po covidu: Nejspíš se prodlouží, ale oddálí očkování!

Ministerstvo zdravotnictví bude upravovat pravidla pro prokazování toho, že u člověka nehrozí nákaza covidem-19. Až na půl roku by se měla prodloužit doba, po kterou se za bezpečného považuje po prodělání nemoci. Po stejnou dobu se také nebude možné nechat očkovat. Do budoucna by až dva týdny mohl platit negativní PCR test. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 26 minutami

Počet nakažených každým dnem roste

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní šestnácté nejhorší v EU

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie stále na Kypru (798 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 1145 případů). Druhá nejhorší situace je v Litvě (600 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 576 případů a páté místo).

před 3 hodinami

Mars alias "Rudá planeta"

BBC News: Mohlo lidstvo kontaminovat Mars životem?

Od začátku kosmického věku už lidstvo vyslalo na Mars zhruba 30 sond a přistávacích modulů. Nyní se na povrchu rudé planety pohybuje pozoruhodný stroj. Perseverance - marsovské vozítko velké jako automobil, které bezpečně dosedlo na povrch planety 18. února. Sice se pohybuje maximální rychlostí 152 metrů za hodinu, ale veze s sebou celou škálu přístrojů, zařízení a experimentů, jimž už se podařilo dosáhnout průlomových úspěchů, napsal zpravodajský server BBC News. Ale nemohlo se společně se vším tím vybavením dostat na Mars ještě něco jiného? Nemohly se do vesmíru náhodně přenést stopové bakterie nebo spory, přežít cestu a najít na Marsu nový domov?

před 5 hodinami

USA vydaly varování před cestami do Izraele

USA vydaly varování před cestami do Izraele

Spojené státy vydaly varování před cestami do Izraele kvůli nárůstu násilí mezi Izraelci a Palestinci, informovala dnes agentura AFP. Boje vypukly v pondělí po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci kvůli Jeruzalému.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Naočkovaní Američané nemusí uvnitř nosit roušky a udržovat rozestupy

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo svoje ochranná doporučení pro Američany plně očkované proti covidu-19. Těm podle CDC již v podstatě nehrozí nebezpečí nákazy a v téměř všech případech tak mohou přestat i ve vnitřních prostorách nosit roušky a dodržovat ochranné rozestupy. 

před 10 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců v ČR proti covidu-19. Mohlo by být umožněno i samoplátcům, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). V úterý ministerstvo vyzval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), aby se problematikou očkování nepojištěných cizinců zabývalo.

před 10 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger vydělával miliony pronájmem budovy vinohradské nemocnici

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) vydělával miliony korun na tom, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Ministr podle serveru uvedl, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně. Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Očkování, ilustrační foto

Jak přimět lidi k očkování? V USA se chystá loterie, v Polsku slevy

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů Kč). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Aleksandr Vučič

Do Česka přijede příští týden srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. ČTK to dnes řekl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Potvrzení o očkování proti koronaviru

Od soboty si bude Česko uznávat potvrzení o očkování se čtyřmi sousedními zeměmi

Od soboty 15. května si bude ČR uznávat vzájemně potvrzení o očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem. Na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Jedná se i podle něj i se Slovenskem. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden ve Sněmovně avizoval, že těchto zemí by mělo být šest včetně Slovinska.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama