Postní jídelníček podle Magdaleny Dobromily Rettigové. Jak vypadal?

Čtyřicet dnů dlouhý předvelikonoční půst naši předci poctivě dodržovali, a to zcela běžně ještě v poměrně nedávné době. Postní jídelníček mohl být kupodivu velmi pestrý. Známá Magdalena Dobromila Rettigová ve své kuchařské knize z roku 1826 uvedla bezmála dvě stovky receptů na postní pokrmy!

Reklama

V postní dny se nejedlo maso, ovšem kromě ryb, raků, žab nebo třeba hlemýžďů. A právě tyto ingredience mají výrazné zastoupení v postních receptech Magdaleny Dobromily Rettigové. V její kuchařce bychom našli několik receptů na rybí polévku, ale také třeba na polévku račí nebo žabí. Rybí polévky vařila kuchařka z masa i vnitřností, přidávala do nich hodně koření a zeleniny. Do silně kořeněné hnědé rybí polévky patřily knedlíčky z rybího masa, žemle, mléka, vejce, česneku, majoránky, citronové kůry a muškátového květu.

Z kuchařské knihy Magdaleny Dobromily Rettigové pochází recepty na známého kapra namodro a kapra načerno, dříve typické vánoční pokrmy. V knize je také uvedeno značné množství předpisů na ryby pečené i vařené s nejrůznějšími omáčkami, například citronovou, sardelovou nebo smetanovou. Citronová omáčka se připravovala z rybího vývaru, másla, citronové kůry a šťávy, muškátového květu a hodila se zejména ke štice.

Mezi postní pokrmy Rettigová zařadila také recepty na šneky – s křenem, cibulí nebo třeba vinnou omáčkou. Šneci nadívaní se připravovali tímto způsobem: „Uvař kopu šneků v slané vodě, pak je vyndej z domků, uřež ocásky, přemej je v soli, očisť je patřičně a nech je buď v rybí, aneb je-li to v den masitý, v hovězí polívce ještě vařit, aby lépe změkli – domky vymej v soli a nech je vysáknout. – Pak dělej nádivku: na kopu šneků utří půl libry másla a půl libry rozetřených a čistě přemytých sardelů dej k tomu, dej z půl citronu drobně krájenou kůrku, trochu květu, asi 2 neb 3 stroužky se solí dobře utřeného česneku, trochu majoránky a strouhané žemličky tolik, co za dobré uznáš, aby patřičná nádivka byla. Pak dej do domků vespod vždy kousek nádivky, pak jednoho šneka a pak vyplň zase tak jako prve doplněné, a tak pokračuj, až jest všecko. Pak je narovnej na mísu, a zbylo-li ti nádivky, tak do ní nalej té polívky, co se v ní šneci vařili, a podlej je tím; nech je asi čtvrt hodiny v troubě trochu opect a dej je na stůl. Taktéž se můžou i na rošt, na takový, již k tomu cíli s důlkami zaopatřený, plech dát a na uhlíčku opéct nechat; lépe jest ale, když trochu omáčky pod nimi.“

Do postního jídelníčku patřily také pokrmy z luštěnin. Z nich Rettigová zmínila třeba polévky čočkovou a hrachovou v takové podobě, v jaké je známe i dnes, v postní variantě však bez přidaných uzenin. Stejně tak tomu je v případě čočkové a hrachové kaše, ke kterým se v postní dny pekl třeba svítek ze sušených hub. Sušené houby se uvařily a scedily, smíchaly s máslem, vejci a žloutky, cibulkou, citronovou kůrou, muškátovým květem a namočenou žemlí. Směs se dochutila solí, vylila na plech, upekla a poté nakrájela na jednotlivé porce. Podobný postní svítek se mohl upéct také z rybího nebo račího masa. Z ryb, raků, žab nebo hub se vařily i knedlíky, které se podávaly s citronovou a sardelovou omáčkou, s omáčkou ze zakysané smetany nebo ze směsi ovoce a koření, například švestkovou omáčkou.

Kuchařská kniha Magdaleny Dobromily Rettigové obsahuje také recepty na vajíčka na několik způsobů. Třeba taková vejce na francouzský způsob jsou vejce uvařená natvrdo a plněná nádivkou z vaječných žloutků, másla, štičího masa, ve smetaně namočené žemle, syrových žloutků, petržele a muškátového květu. Plněné půlky vajec se pomocí nádivky opět spojily k sobě a obalily ve strouhance. Poté se usmažily a podávaly s omáčkou ze žampionů nebo smržů. Vejce se také mohla nadívat směsí z račího nebo rybího masa či hub. Pak se polévala smetanovou omáčkou. Do míchaných vajec Rettigová přidávala sardele, houby nebo raky.

Bezmasé pokrmy jsou také pokrmy sladké. Z nich se v kuchařce z roku 1826 nachází třeba knedlíky plněné tvarohem nebo ovocem, jablka v županu, buchtičky s krémem nebo sladké nudle s jablky, tvarohem či mákem.

Témata:  historie recepty, vaření EuroZprávy.cz jídlo, potraviny Magdalena Dobromila Rettigová

Související

Užitečné rady do kuchyně od Magdaleny Dobromily Rettigové REVUE

Užitečné rady do kuchyně od Magdaleny Dobromily Rettigové

Již po několik generací si hospodyňky a kuchařky předávají rady, které jim usnadňují práci v kuchyni nebo pomáhají napravit to, co se zrovna nepovedlo. Některé z těchto rad zaznamenala již Magdalena Dobromila Rettigová v roce 1826 ve své kuchařské knize, která se od doby svého prvního vydání těšila velké oblibě a je z ní mnohdy čerpáno dodnes. 

„Kde je máj, tam je dívka na vydaj!“ Proč se stavěly májky? REVUE

„Kde je máj, tam je dívka na vydaj!“ Proč se stavěly májky?

Předvečer prvního květnového dne byl v minulosti spojen se stavěním máje. Chlapci vztyčovali velké máje na veřejných místech i malé májky před domy svých milovaných děvčat. Tato tradice je na mnoha místech dodnes živá, její původ sahá do předkřesťanských dob. Jaký měl tento zvyk význam?

Ze společnosti

Útok na školku? Anonym vyhrožuje bombou!

Útok na školku? Anonym vyhrožuje bombou!

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.
Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Zpěvák Ed Sheeran se stal sponzorem anglického fotbalového klubu Ipswich Town. Tým někdejších vítězů Anglického poháru nebo Poháru UEFA, který se aktuálně nachází ve třetí nejvyšší soutěži, by měl mít od příští sezony na svých dresech matematická znaménka +, -, =, ÷, x a spolu s dodatečným slovem "Tour" by měl odkazovat na chystanou koncertní šňůru britského umělce. Sheeran se s klubem dohodl na roční spolupráci.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 42 minutami

před hodinou

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před 2 hodinami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před 2 hodinami

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před 2 hodinami

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 3 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 4 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 5 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 5 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 5 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama