Centrální banky pod palbou kritiky. Rozporuplná role ve světě ekonomiky?

Kritika centrálních bank je běžnou součástí ekonomické disciplíny. Jelikož jsme vlastně na politikách centrálních bank jako občané závislí, v podstatě vydání na milost, je normální, že se tato instituce stává terčem kritiky. A tím nemusí být myšlena ani konkrétní centrální banka. Je hojně pod palbou samotný finanční systém postavený na existenci centrální banky. Proč jsou centrální banky kritizovány? Jaké jsou nejznámější případy, kdy zcela selhaly?

Selhání centrálních bank

Kritika centrálních bank sahá až hluboko do minulosti, protože monopolní postavení centrální banky (či jiné instituce) může vést, a v historii často vedlo, ke zneužití této pozice především ze strany vrchních představitelů státu. Mezi zneužití patřilo například ředění mincí levnějšími kovy, což byl oblíbený způsob monarchů či římských císařů, jak řešit dluhy. Protože jednoduše mohli. Tímto znehodnocováním peněz se tedy obohacoval panovník, který měl monopol na mincovny. A to na úkor držitelů mincí.

Z moderní historie je nejčastěji zmiňovaná Říšská banka za Výmarské republiky. Říšská banka byla plně podřízená centrální vládě. Ta musela přímo od centrální vlády vykupovat všechny státní dluhopisy, které vláda emitovala. Čelní představitelé Říšské banky samozřejmě věděli, kam tohle celé povede. Ale přesto koupili každý emitovaný dluhopis. A to za "vytisknuté peníze".

Výsledkem bylo, že došlo k šílené hyperinflaci německé marky. Během pouhých pár let se naprosto znehodnotila. Málo se to zmiňuje, ale tehdejší hyperinflace měla vícero příčin. Během války je běžné, že občané země hodně spoří. Protože se obávají budoucnosti. Ve válečném období ale došlo k několikanásobnému růstu v peněžní zásobě. Jakmile válka skončila, všechny tyhle peníze se v ekonomice "roztočily". A to též spustilo hyperinflaci.

Znehodnocení marky za Výmarské republiky

Dalším nejčastěji uváděným selháním centrálních bank je velká hospodářská krize z přelomu 20. a 30. let, kdy došlo k masivnímu propadu akciového trhu. Monetaristé jako jsou Milton Friedman a Friedrich Hayek dávali tehdejší hloubku krize za vinu americkému Federálnímu rezervnímu systému. Americký Fed totiž začal zchlazovat ekonomiku růstem úrokových sazeb. To samo o sobě není nic špatného. Nicméně dle kritiky americký Fed zasáhl pozdě. A když měl zasáhnout, nic neudělal.

Peněžní zásoba (M2) v době velké hospodářské krize

Friedman ještě například kritizoval, že Fed nepomohl mnoha jinak zdravým bankovním institucím. Které čelily runu na banku. Takových bank bylo z počátku jenom několik. Ale jakmile se jejich počet kupil, vyvolávalo to další a další nejistotu mezi vkladateli. Runy na banky tím pádem pokračovaly. A americká centrální banka tomu mohla zabránit hned v zárodku. Typickým projevem krize proto bylo, že peněžní zásoba během několika let klesla o desítky procent.

Kritika nezávislosti centrálních bank

Z výše řečených důvodů se praxe během následujících několika desetiletí razantně změnila. Díky této historické zkušenosti se začal klást mnohem větší důraz na nezávislost centrálních bank na centrální vládě. Samotná nezávislost ovšem neznamená, že nemohou koordinovat svou politikou s vládou.

Ovšem ochota spolupracovat se právě odvíjí od těch historických zkušeností. A agresivity politického vedení vyvíjet na představitele měnových autorit tlak. Je každopádně zcela běžné, že centrální vláda podniká fiskální expanzi, kdežto centrální banka měnové restrikce. Ideální situace je, když provádějí stejnou politiku.

Nejhlasitějšími kritiky centrálního bankovnictví byli zmiňovaní ekonomové Milton Friedman a Fridrich Hayek a mnozí jiní monetaristé. A dokonce kritizovali samotnou nezávislost amerického Fedu. Friedman tvrdil, že se tak stává z centrální banky diktátor s neomezenou mocí a bez jakékoliv zodpovědnosti. Hayek zastával myšlenku, že vhodným ekonomickým systémem je volná emise měn. To znamená, že by neexistovala žádná státní měna. Čímž by se zamezilo znehodnocování úspor ze strany centrálních autorit. Existence státní měny je zároveň klíčovým předpokladem pro měnovou politiku.

Hlavním praktickým důsledkem zavedení takového systému je, že se občané mohou aktivně bránit nekontrolovatelnému znehodnocování svých úspor vládami a bankami. Zároveň je tím zcela eliminována možnost provádět cokoli, co by se dalo nazvat měnovou politikou. Což je dle monetarismu ideální systém, kde se vše odvíjí od trhu. Zde je důležité říct, že tvůrci Bitcoinu se hodně inspirovali právě pracemi Hayeka a Friedmana.

Dofukování ekonomických bublin

Dalším bodem pro kritiku centrálních bank je opakující se nafukování, prasknutí a zase následným dofukování ekonomických bublin. Popsaná politika má fundament v práci Johna Keynese, který ve své nejslavnější práci prosazoval udržování hospodářství v jakémsi stavu "kvazi-bubliny". To znamená, že jakmile přehřáté hospodářství "praskne", úkolem tvůrců měnové politiky je její opětovné dofukování. Vtip je v tom, že proces prasknutí je zahájen impulsem v podobě růstu úrokových sazeb ze strany centrální banky.

Jednotlivé cykly růstu úrokových sazeb a ekonomické krize

Typickým příkladem je politika amerického Fedu. Jakmile tato měnová autorita zahájila měnové restrikce, vyústilo to vždy v ekonomickou krizi. A jakmile ke krizi došlo, velmi rychle otočili k opětovnému snížení úrokových sazeb. Čímž tedy došlo ke zmíněnému dofukování bubliny. A takhle pořád dokola.

Co je vlastně cílem této politiky? Jde o snahu vyhnout se dlouhotrvajícímu období krize. V dlouhém období ekonomika vždy směřuje k rovnováze. Ale podle Keynese jsme v dlouhém období všichni mrtví. A proto přišel s metodou, která přinese výsledky i v krátkém období. Logikou jeho doktríny je snaha "vyhlazovat" hospodářský vývoj, když se dostane mimo chtěnou mez.

Helikoptérové peníze

Helikoptérové peníze jsou konceptem, který popsal Milton Friedman. Tento pojem odkazuje na myšlenku, že centrální banka by mohla dodávat peníze do ekonomiky prostřednictvím distribuce hotovosti přímo občanům. Friedman tento koncept použil k ilustraci možného řešení deflace. Tedy poklesu cen a ekonomické aktivity. Tvrdil, že by centrální banka mohla v případě potřeby využít helikoptérové peníze k stimulaci ekonomiky a zvýšení inflace. Což je dle něho samozřejmě špatně a vymkne se to z kontroly.

Jde ale spíše o teoretickou myšlenku, protože v praxi nebyla samozřejmě nikdy realizována. Ačkoliv se helikoptérové peníze často srovnávají s často používaným kvantitativním uvolňováním (QE). Proces QE je ale vcelku složitý a stimuluje tvorbu peněz pouze skrze transmisní mechanismus. Peníze tento měnový nástroj nevytváří.

Autor: Za Finex.cz Jaroslav Jarolím

Související

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 8 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy