Průzkum: O financích a majetku domácnosti rozhoduje samostatně pětina žen

Praha - O finančních a majetkových záležitostech celé domácnosti rozhoduje samostatně pětina žen a 40 procent mužů. Společně rozhoduje o těchto otázkách v rodině 35 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu v projektu <a href="https://nextzeny.cz/">NextŽeny</a>, který mezi respondenty s nadprůměrnými příjmy uskutečnila advokátní kancelář Havel &amp; Partners a společnost RSM CZ ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos.

Ženy jsou podle autorů průzkumu stále bohatší a úspěšnější, ve srovnání s minulostí se aktivněji zapojují do správy rodinného bohatství a dál ho rozvíjejí. Tíhnou přitom ke konzervativním investicím, které jsou v souladu s jejich hodnotami a cíli, uvedli.

Ženy v průzkumu nejčastěji odpovídaly, že v domácnosti rozhodují o penězích a majetku společně s někým dalším. Vyjádřilo se tak 39 procent oslovených. Na druhou stranu o financích a majetku rozhoduje dohromady s někým i zhruba třetina mužů, zjistil průzkum.

Čtvrtina žen má podle zjištění za to, že rozhodující slovo mají v majetkových otázkách s partnerem oba společně, zhruba pětina žen si ale myslí, že o financích a majetku nakonec rozhoduje partner. V porovnání s celosvětovými údaji je u českých žen větší tendence zapojovat se do rozhodování či záležitosti řešit samy.

"Tradiční genderové stereotypy a nerovnosti v oblasti majetku postupně mizí. Více než kdy jindy mají páry a rodiny tendenci přistupovat k finančním a majetkovým otázkám jako k partnerskému úkolu, v němž se oba partneři aktivně zapojují a často společně hledají nejlepší řešení pro rodinu. U mužů ale stále vnímáme větší sebevědomí a tendenci přisuzovat si rozhodující slovo,“ komentoval čísla partner kanceláře David Neveselý.

Poukázal tak na to, že v případě společného rozhodování v domácnosti podle průzkumu zhruba 70 procent mužů uvedlo, že ve finále rozhodují právě oni. Ženy si přisoudily rozhodující slovo ve 45 procentech.

"Ženy i muži mají v dnešní době zcela rovnocennou míru dostupnosti finanční gramotnosti a vzdělání ve financích. Znalost finančních nástrojů, schopnost číst trh a porozumět rizikům a výnosům přispívají k jejich sebejistotě. Pozorujeme u nich tak rovnocennou tendenci rozhodovat s větší jistotou a přehledem," řekla partnerka RSM CZ Monika Marečková.

Stále ale podle odborníků existují lidé, kteří nejsou v otázkách financí moc sebevědomí. U pětiny žen vyvolávají investice nejistotu a obavy, což je třikrát častěji než u mužů. Ženy také majetkové otázky více stresují. Nejvíc zneklidňují tyto situace mladé ženy do 34 let, týká se to 42 procent z nich. S rostoucím věkem pak u žen obavy klesají. Častěji se cítí nejistí také svobodní investoři (29 procent) a lidé, kteří nerozhodují o financích sami, ale společně s někým (28 procent).

V průzkumu odpovídali klienti a obchodní partneři Havel & Partners a RSM. Zapojilo se do něj 348 lidí, z toho 143 žen všech věkových skupin. Šlo o bonitní skupinu klientů, nejčastěji majitele či spolumajitele firem či vrcholový a střední management a s majetkem dosahujícím až stovky milionů korun.

Související

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 7 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Střelba v Uherském Hradišti. Řidiči se dostali do konfliktu, jeden skončil v péči lékařů

Uherskohradišťští kriminalisté vyšetřují od pátečního odpoledne případ střelby na parkovišti obchodního centra. Ozvala se po konfliktu dvojice řidičů. Zatímco jeden skončil v péči lékařů, druhého zadržela policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy