Průzkum: Většina mladých řidičů vnímá vztah cyklistů a motoristů negativně

Praha - Přes 60 procent mladých řidičů vnímá vztah cyklistů a řidičů jako nepřátelský. Nižší je toto číslo u řidičů, kteří sami jezdí na kole. Více než třetina všech řidičů nezná pravidlo odstupu 1,5 metru při předjíždění cyklisty. Vyplývá to z průzkumu Kantar CZ, který agentura zpracovala pro projekt Dám respekt. Respondenti se shodují v tom, že lepší cyklistická infrastruktura, vzájemný respekt a větší znalost předpisů silničního provozu by přispěly ke zlepšení vztahů mezi cyklisty a šoféry.

Na kole alespoň příležitostně jezdí asi 64 procent řidičů. Značná část z nich však vnímá vztah mezi motoristy a cyklisty jako nepřátelský, u mladých řidičů mezi 18 a 30 lety je to 62 procent, za přátelský ho označilo 23 procent. U řidičů, kteří jezdí z pracovních důvodů alespoň jednou měsíčně, vnímá negativní vztah 45 procent.

"Jsme přesvědčení, že klíčem ke zlepšení situace je především respekt a důsledná osvěta. Vždyť přes 60 procent lidí o sobě tvrdí, že jsou zároveň cyklisté i řidiči. Jsme stále stejní lidé, jednou za volantem, jindy v sedle," řekl Roman Kreuziger, zakladatel iniciativy Dám respekt a desetinásobný účastník Tour de France.

Podle průzkumu téměř 80 procent respondentů uvedlo, že by ke zlepšení vedla lepší znalost dopravních předpisů jak u motoristů, tak u cyklistů. Podle Vedoucího Besipu Tomáše Neřolda však musí každý začít u sebe. Průzkum totiž také ukázal nedostatečné znalosti základních předpisů. Zhruba 43 procent mladých řidičů nevědělo o povinném odstupu 1,5 metru od cyklisty při předjíždění. U řidičů, kteří jezdí z pracovních důvodů, to bylo 33 procent.

Pokud jde o prohřešky motoristů vůči cyklistům, nejčastěji zmiňovanými jsou vysoká rychlost, nedostatečný boční odstup při předjíždění cyklisty a nedostatečná pozornost věnovaná řízení. Mezi nejčastější prohřešky cyklistů patří podle řidičů jízda vedle sebe na silnici, jízda po chodnících nebo nepoužívání cyklistické přilby.

Podle Neřolda jsou preventivní kampaně potřeba. Uvedl, že od začátku letošního roku do konce dubna bylo přes 700 nehod s účastí cyklistů a 18 usmrcených cyklistů. Tato čísla jsou podle Neřolda z dlouhodobého pohledu negativní. Průměrně zemře 40 cyklistů ročně, takže před začátkem hlavní cyklistické sezony je číslo už téměř na polovině.

Výzkum provedený společností Kantar CZ se uskutečnil letos v dubnu ve dvou cílových skupinách. U mladých řidičů ve věku 18 až 30 let a u řidičů referentů, tedy lidí, kteří používají motorové vozidlo k pracovním účelům alespoň jednou za měsíc.

Iniciativa Dám respekt vznikla v roce 2019 a klade si za cíl snížit nehodovost na českých silnicích a více ochránit zranitelné účastníky provozu. Spolupracuje například s Vizí Nula, Autoklubem ČR či Policií ČR. Také uvedla nový videoklip, který nabádá řidiče k použití takzvaného holandského chvatu, tedy bezpečného otevření dveří do silnice, aby nedošlo k ohrožení cyklisty.

Záznam TK:

Související

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 8 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy