
Jak na prevenci proti extremismu a jak vyučovat o hrůzách 20. století, když pamětníků ubývá? Jan Fingerland, Jan Dobrovský a Tereza Šternová ve veřejné diskusi Památníku ticha.
Diskusi z květnového cyklu Vysílání stanice Bubny, v nichž nabízíme témata hledání cesty pro život v míru, proměny holešovického brownfieldu či narůstajícího extremismu, můžete sledovat 25. května od 10:00.
Po celé Evropě v posledních letech roste počet útoků na Židy a Česko není výjimkou. Jak by měla vypadat prevence a jak vyučovat o hrůzách 20. století, když pamětníků ubývá? Veřejnou diskusi věnovanou narůstajícím projevům extremismu nazvanou Antisemitismus v paralelách současnosti a minulosti pořádá Památník ticha v odjezdové hale nádraží Bubny v Praze. Po debatách zaměřených na život po válce na Ukrajině a na proměny největšího pražského brownfieldu v pražských Holešovicích jde o v pořadí třetí akci z květnového cyklu Vysílání stanice Bubny, hosty budou publicista a komentátor Jan Fingerland, filantrop a předseda kolegia Paměti národa Jan Dobrovský a analytička Soft Targets Protection Institute (Institut pro ochranu měkkých cílů) Tereza Šternová.
„Antisemitismus je sociální projev, který v různých podobách prochází novodobou historií a byl by omyl se domnívat, že naší době se vyhne. Zkušenosti Památníku ticha z poslední doby ukazují, jak nedostatečně jsou pedagogové základních škol připraveni různým projevům neonacismu čelit,“ říká ředitel Památníku ticha Pavel Štingl.
Živnou půdou pro útoky na Židy, stejně jako pro jiné projevy nenávisti, je on-line prostředí. Hosté debaty Antisemitismus v paralelách současnosti tak budou mluvit o tom, jak situaci ovlivňuje šíření konspiračních teorií na internetu a anonymita sociálních sítí a pokusí se nalézt i paralely v historii, neboť při všech krizích měla společnost tendenci hledat „viníka“. Památník ticha považuje za klíčovou prevenci proti extremismu vzdělávání veřejnosti, debata se tak bude týkat i v Česku právě vznikající strategie pro boj s antisemitismem a jejím nutným promítnutím do praxe skrze vzdělávání nejen studentů, ale například i policie a státních zástupců. Kolektivní paměť ubývá a s ní odcházejí poslední pamětníci holocaustu. Účastníci diskuse se proto zamyslí i nad otázkou, jak dějiny a lidské osudy přiblížit co nejlépe mladé generaci a kde je možné se inspirovat, včetně důležité role míst paměti, literatury a filmů. Moderátorkou diskuse bude ředitelka Herzlova centra izraelských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Irena Kalhousová
Cyklus Vysílání stanice Bubny organizuje Památník ticha ve spolupráci s Památníkem Šoa a s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, mediálním partnerem je Česká tisková kancelář.
Související
Aktuálně se děje
před 6 minutami

Události Petra Nutila: Vyčerpaný rozpočet a výdaje urvané ze řetězu, manželství pro všechny a útočící kosatky
před 43 minutami

Pokud chcete jednat, nečekejte, až vás zlikvidují silou. Uvnitř Ruska dojde k výbuchu, řekl Zelenskyj
před 2 hodinami

Belgický premiér po pádu z kola omdlel, převezli ho do nemocnice
před 2 hodinami

Kalousek by podpořil převzetí ČEZu, podle Středuly je zásadní cena pro spotřebitele
Aktualizováno před 2 hodinami

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér
před 2 hodinami

Katastrofální nehoda se stovkami mrtvých. Úřady už vědí, proč vlaky v Indii vykolejily
před 5 hodinami

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev
před 6 hodinami

Ze Súdánu prchají statisíce lidí. OSN volá po podpoře Egypta
před 7 hodinami

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich
před 7 hodinami

Mocenské skupiny v Kremlu otevřely Pandořinu skříňku, tvrdí Prigožin
před 8 hodinami

Rusko v noci opět ostřelovalo Ukrajinu. Zemřelo dvouleté dítě
před 9 hodinami

Počasí se příští týden oteplí. Místy ale hrozí bouřky
včera

Bizarní zákaz: Irské město nepovolí dětem vlastnit mobil
včera

Válka udeřila na Rusy: Žili jsme v krásném městě na hranici s Ukrajinou, teď je tu bolest, smrt a smutek
včera

USA se na poslední chvíli vyhnou platební neschopnosti. Biden podepsal potřebný zákon
včera

Kreml se připravuje na bombardování. Postaví úkryt v elitní moskevské nemocnici pro VIP lidi
včera

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni
včera

Okupovaým Berďanskem a Melitopolem otřásají exploze. Nad městem létají rakety, ruské lodě přístav opouští
včera

Na Přerovsku hoří skládka s nebezpečným opadem. Vyhlášen třetí stupeň poplachu, zasahuje vrtulník s bambivakem
Aktualizováno včera
Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.
Zdroj: Libor Novák