Živě veřejná diskuse: Antisemitismus v paralelách

Jak na prevenci proti extremismu a jak vyučovat o hrůzách 20. století, když pamětníků ubývá? Jan Fingerland, Jan Dobrovský a Tereza Šternová ve veřejné diskusi Památníku ticha.

Diskusi z květnového cyklu Vysílání stanice Bubny, v nichž nabízíme témata hledání cesty pro život v míru, proměny holešovického brownfieldu či narůstajícího extremismu, můžete sledovat 25. května od 10:00.

Po celé Evropě v posledních letech roste počet útoků na Židy a Česko není výjimkou. Jak by měla vypadat prevence a jak vyučovat o hrůzách 20. století, když pamětníků ubývá? Veřejnou diskusi věnovanou narůstajícím projevům extremismu nazvanou Antisemitismus v paralelách současnosti a minulosti pořádá Památník ticha v odjezdové hale nádraží Bubny v Praze. Po debatách zaměřených na život po válce na Ukrajině a na proměny největšího pražského brownfieldu v pražských Holešovicích jde o v pořadí třetí akci z květnového cyklu Vysílání stanice Bubny, hosty budou publicista a komentátor Jan Fingerland, filantrop a předseda kolegia Paměti národa Jan Dobrovský a analytička Soft Targets Protection Institute (Institut pro ochranu měkkých cílů) Tereza Šternová.

„Antisemitismus je sociální projev, který v různých podobách prochází novodobou historií a byl by omyl se domnívat, že naší době se vyhne. Zkušenosti Památníku ticha z poslední doby ukazují, jak nedostatečně jsou pedagogové základních škol připraveni různým projevům neonacismu čelit,“ říká ředitel Památníku ticha Pavel Štingl.

Živnou půdou pro útoky na Židy, stejně jako pro jiné projevy nenávisti, je on-line prostředí. Hosté debaty Antisemitismus v paralelách současnosti tak budou mluvit o tom, jak situaci ovlivňuje šíření konspiračních teorií na internetu a anonymita sociálních sítí a pokusí se nalézt i paralely v historii, neboť při všech krizích měla společnost tendenci hledat „viníka“. Památník ticha považuje za klíčovou prevenci proti extremismu vzdělávání veřejnosti, debata se tak bude týkat i v Česku právě vznikající strategie pro boj s antisemitismem a jejím nutným promítnutím do praxe skrze vzdělávání nejen studentů, ale například i policie a státních zástupců. Kolektivní paměť ubývá a s ní odcházejí poslední pamětníci holocaustu. Účastníci diskuse se proto zamyslí i nad otázkou, jak dějiny a lidské osudy přiblížit co nejlépe mladé generaci a kde je možné se inspirovat, včetně důležité role míst paměti, literatury a filmů. Moderátorkou diskuse bude ředitelka Herzlova centra izraelských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Irena Kalhousová

Cyklus Vysílání stanice Bubny organizuje Památník ticha ve spolupráci s Památníkem Šoa a s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, mediálním partnerem je Česká tisková kancelář.

Související

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 43 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 2 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy