Pražský hrad: Hlavní sídlo českých knížat, králů a prezidentů. Proč právě zde?

Navzdory změnám režimů a způsobů vlády, navzdory času a proměně společnosti, zůstává dodnes Pražský hrad sídlem hlavy českého státu. Tato tradice sahá až k samým kořenům zrodu českého státu. Kdy a proč si naši předkové zvolili toto místo?

Reklama

Za více jak deset století se toho v české kotlině stalo mnoho. Změnila se společnost a s ní se změnil u způsob vlády. I tyto zásadní změny však přečkal Pražský hrad téměř bez újmy a v zásadních časech českých dějin zůstával sídlem hlavy českého státu.

Během dlouhých českých dějin nastaly samozřejmě výjimky. Už v raném středověku vystřídal na krátký čas roli panovnického sídla nedaleký Vyšehrad, který tak Pražskému hradu, v té době raně středověkému hradišti, uzurpoval prim sídla prvního českého krále, kterým byl v letech 1085 až 1092 Vratislav I. I později sídlili čeští králové často kvůli špatnému stavu Pražského hradu jinde, především v Královském dvoře, který stával v místech dnešního Obecního domu.

Své výsadní postavení ztratil Pražský hrad v mladších dějinách, kdy se v rámci Rakouského, následně Rakousko-uherského království přesunulo sídlo správy státu do Vídně. I přes to měl Pražský hrad důležitou roli coby občasná rezidence habsburských panovníků a též jako symbol českého národa, který během času osvícenectví rostl. Není divu, že se s nástupem demokratické vlády vrátilo sídlo hlavy státu opět do prostorů Pražského hradu, který byl ještě během 1. poloviny 20. století pracně opravován, restaurován či dostavován. To platí i například o katedrále sv. Víta.

Pražský hrad je sídlem prezidenta republiky v rámci moderních dějin naší země dodnes. Jak tomu ale bylo v minulosti? Kdy se tak stalo a proč právě zde?

Jistému významu se původně úzká a skalnatá ostrožna nad levým břehem řeky Vltavy těšila již v období pravěku. Archeologicky byla doložena sídliště kultury s lineární keramikou a kultury s vypíchanou keramikou. Z Lumbeho zahrady pocházejí i doklady o osídlení v období eneolitu a dále zde jsou doloženy pohřební aktivity kultury se šňůrovou keramikou a únětické kultury.

Snad již v těchto dobách vedl pod pražskou ostrožnou důležitý brod přes řeku Vltavu. Ten tomuto místu dodával na důležitosti, neboť tudy zřejmě již od pravěku vedla významná obchodní stezka. Dále je to fakt, že z ostrožny bylo možné vizuálně kontrolovat podstatný prostor v okolí. Díky dnešní husté zástavbě mimo centrum Prahy je ale těžké představit si původní rozhledové možnosti.

Své osudy spojili s tímto místem již první panovníci naší země. Kníže Bořivoj, který získal svou moc díky spojenectví s Velkou Moravou, sice původně sídlil na Levém Hradci, kde také vystavěl první křesťanský kostel v Čechách. Následně si však, vědom si důležitosti pražského ostrohu, přesunul svůj zájem sem.

Je důležité mít na mysli, že počátky české historie jsou složitější a dodnes obsahují spoustu neznámých či nejistých míst. Pravdou je, že v pražské kotlině a jeho okolí existovalo více vládců či jinak řečeno knížat, nad nimž teprve postupně získávali Přemyslovci nadvládu. Koncentrace jejich moci právě na pražskou kotlinu měla své praktické i symbolické důvody.

Kromě možnosti kontroly zmiňovaného brodu existoval na ostrožně bájný kamenný trůn či stolec, zvaný Žiži. K němu byl dle tradice vždy přiveden nově zvolený kníže. Po slavnostním usazení na stolec bylo lidu oznámeno jeho jméno. Kníže Bořivoj zdejšímu místu dodal na významu ještě výstavbou druhého nejstaršího kostela u nás, zasvěceného Panně Marii.

Všechny tyto vlastnosti podnítili Bořivoje a jeho následníky zvolit si právě pražskou ostrožnu a to i přesto, že původně byla skalnatá a mnohem užší než dnes, což do budoucna vyžadovalo značné úsilí o kultivaci a stavební úpravy. Bylo to ale nahrazeno již zmíněnými kvalitami. Situování hradiště navíc umožňovalo vznik osad v nejbližším okolí, z nichž se staly dnešní Hradčany, Staré Město, ale především Malá Strana, mající původně roli podhradí.

Ke vzniku opevněného raně středověkého hradiště, které zaujalo zhruba prostor dnešního Pražského hradu, došlo již za časů Bořivojova syna Spytihněva I. Jeho nástupci dále prostor ostrožny opevňovali, ale také kultivovali a rozvíjeli v centrum českého knížectví.

Centralizace rodícího se českého státu byla značná. Napovídá o tom i fakt, že v následujících století se okolní mocnosti museli vždy snažit dobýt právě pražské hradiště, aby ovládli celou oblast. Kdo vládl Praze, vládl Čechám. Tato tradice platí už více jak 1100 let a za ten čas proměnila původní raně středověké hradiště ve výstavný hrad, který se svými rozměry patří mezi největší hradní komplexy na světě.

Témata:  hrady a zámky historie Pražský Hrad EuroZprávy.cz Přemyslovci

Související

Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků DOMÁCÍ

Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků

Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků. Důvodem je podle policie bezpečnostní situace v Evropě a ve světě. ČTK to dnes řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Kontroly na Hradě trvaly od léta 2016 do letošních Velikonoc, kdy byly zrušeny v souvislosti se znovuotevíráním Hradu po zmírnění protipandemických opatřeních.

Promítání nápisu Velezrada na Pražský hrad nebylo trestným činem DOMÁCÍ

Promítání nápisu Velezrada na Pražský hrad nebylo trestným činem

Promítání nápisu Velezrada na Pražský hrad nebylo přestupkem ani trestným činem, policie se jím dál zabývat nebude. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT). Policisté podle ČT také předali do správního řízení případ pěti lidí, kteří podle nich potřísnili kečupem zeď ruského velvyslanectví, řešit ho bude úřad městské části Praha 6.

Ze společnosti

DALŠÍ ROZVOLNĚNÍ! Co se otevře od 10. května?

DALŠÍ ROZVOLNĚNÍ! Co se otevře od 10. května?

Od pondělí 10. května se otevřou muzea, galerie a památky i ve zbylých krajích České republiky, kde dosud nebyly přístupné veřejnosti. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger. První výraznější rozvolňování v kultuře by podle něj mohlo nastat od 24. května. Po večerním setkání se zástupci kulturních organizací ministr kultury Lubomír Zaorálek ČTK sdělil, že venkovní akce s účastí až 700 sedících diváků a vnitřní akce s účastí až 400 diváků by se mohly konat už od 17. května. "Pokud to v pondělí schválí vláda," doplnil.
Útok na školku? Anonym vyhrožuje bombou!

Útok na školku? Anonym vyhrožuje bombou!

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před hodinou

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před 2 hodinami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před 2 hodinami

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před 2 hodinami

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 3 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 4 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 5 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 5 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 5 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii začne v pondělí očkování lidí nad 50 let. Původně se s ním mělo začít až v sobotu 15. května. Pokud na konci dne zbydou nepoužité dávky, budou se o ně moci od středy přihlásit lidé z kterékoliv věkové skupiny. Francie se tak snaží zvýšit efektivitu očkování. Nový postup dnes oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě vakcinačního střediska v Paříži, informují francouzská média.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama