Před 200 lety se narodil Charles Baudelaire, nespoutaný prokletý básník

Dne 9. dubna uplynulo přesně 200 let od narození Charlese Baudelaira, který patřil ke generaci tzv. prokletých básníků. Jeho život byl plný skandálů od začátku až do konce.

Reklama

Charles Baudelaire přišel na svět devátého dubnového dne roku 1821 v Paříži. Stal se tak synem sedmadvacetileté Caroline a dvaašedesátiletého Josepha-Francoise Baudelairových. Jeho otec byl velmi vzdělaným mužem a působil jako malíř. Umělecké nadání měl Charles zdědit právě po něm, stejně tak se od něj naučil hledat a vnímat krásu kolem sebe, a to brzy ve svém dětství, protože Joseph-Francois zemřel, když mu bylo teprve šest let. Otcovu smrt malý chlapec těžce nesl a tato událost zřejmě výrazně ovlivnila jeho další život i tvorbu.

Další ránou byl sňatek jeho matky s generálem Jacquesem Aupickem, který Charlesovi nikdy nepřirostl k srdci. S matkou ho pojil velmi silný vztah, proto na otčíma žárlil. Také ho negativně poznamenalo odloučení od matky, když nastoupil na Královskou kolej v Lyonu. Charles byl inteligentní, ovšem nevydržel se dlouho soustředit, a proto (a částečně také ze vzdoru) byly jeho studijní výsledky špatné. Později se mu dařilo v latině a řečtině. Začal také psát básně, což se stalo náplní jeho nešťastného života. Rozhodnutí být básníkem se však nelíbilo jeho nevlastnímu otci. Nevraživost mezi oběma muži tak přerostla v hlubokou nenávist.

Charles sice začal studovat na právnické fakultě v Paříži, více než ve studiu však našel zalíbení v bohémském životě, alkoholu, drogách a sexu. Omamné látky a prostitutky ho stály spoustu peněz, ale také zdraví. Nakazil se totiž syfilidou. V Paříži se později zamiloval do exotické krásky jménem Jeanne Duvalová, která ho mnohdy inspirovala při psaní básní a často ji i kreslil do svých zápisníků.

Jak se stále více zhoršoval průběh jeho pohlavní choroby, tím častěji sahal Baudelaire po drogách. Brzy se stal závislým na opiu, drogy vyhledával i z toho důvodu, že ho pod jejich vlivem napadaly verše. Možná proto jsou Baudelairovy básně tak ponuré, plné zla, pohrdání i smrti. Slavná sbírka básní nazvaná Květy zla ho dostala až k soudu, kde mu byla udělena vysoká pokuta za pobuřování, poklesnutí morálky a pohrdání církví.

Charles Baudelaire se svou tvorbou zařadil do generace tzv. prokletých básníků, kteří byli nejenom spojeni s temnými básněmi, ale také s bohémským způsobem životě, užíváním alkoholu a drog nebo bouřením se proti společenským pravidlům. Ve svých verších prokletí básníci nacházeli krásu ve věcech ošklivých nebo hledali útěchu ve smrti, vysmívali se církvi i zažitým stereotypům. Na tehdejší dobu se jednalo o projev vzdoru a nemravnosti v extrémní podobě, za což byli umělci pochopitelně stíháni.

Charles Baudelaire do svého díla také promítl své zážitky spojené s alkoholem a jinými návykovými látkami. Nadměrná konzumace alkoholu a drog básníkovi sice utlumovala projevy syfilidy, ale také přispěla k rozvoji psychických problémů, zejména depresí a bludů. Tyto potíže, finanční a další zdravotní neduhy ho nakonec dohnaly až k pokusu o sebevraždu v červnu roku 1845. Smrt si rebela našla však až o mnoho let později, kdy zemřel na následky syfilis a mrtvice sužován bolestmi dne 31. srpna 1867. Zůstaly po něm nejenom dluhy a pohoršující básně, ale také třeba překlady díla slavného Edgara Allana Poea, který byl prokletému básníkovi velkým vzorem.

Témata:  historie EuroZprávy.cz prokletí básníci Charles Baudelaire

Související

Užitečné rady do kuchyně od Magdaleny Dobromily Rettigové REVUE

Užitečné rady do kuchyně od Magdaleny Dobromily Rettigové

Již po několik generací si hospodyňky a kuchařky předávají rady, které jim usnadňují práci v kuchyni nebo pomáhají napravit to, co se zrovna nepovedlo. Některé z těchto rad zaznamenala již Magdalena Dobromila Rettigová v roce 1826 ve své kuchařské knize, která se od doby svého prvního vydání těšila velké oblibě a je z ní mnohdy čerpáno dodnes. 

„Kde je máj, tam je dívka na vydaj!“ Proč se stavěly májky? REVUE

„Kde je máj, tam je dívka na vydaj!“ Proč se stavěly májky?

Předvečer prvního květnového dne byl v minulosti spojen se stavěním máje. Chlapci vztyčovali velké máje na veřejných místech i malé májky před domy svých milovaných děvčat. Tato tradice je na mnoha místech dodnes živá, její původ sahá do předkřesťanských dob. Jaký měl tento zvyk význam?

Ze společnosti

Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Zpěvák Ed Sheeran se stal sponzorem anglického fotbalového klubu Ipswich Town. Tým někdejších vítězů Anglického poháru nebo Poháru UEFA, který se aktuálně nachází ve třetí nejvyšší soutěži, by měl mít od příští sezony na svých dresech matematická znaménka +, -, =, ÷, x a spolu s dodatečným slovem "Tour" by měl odkazovat na chystanou koncertní šňůru britského umělce. Sheeran se s klubem dohodl na roční spolupráci.
Herec Seagal se setkal s Madurem. A tohle mu přivezl!

Herec Seagal se setkal s Madurem. A tohle mu přivezl!

Americký herec Steven Seagal se tento týden v Caracasu setkal s venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem. Hrdina amerických akčních filmů devadesátých let, který má od roku 2016 i ruské občanství, přijel do venezuelské metropole jako zvláštní vyslanec Ruska a autoritářskému prezidentovi předal samurajský meč. Informovala o tom agentura EFE.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před 34 minutami

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před 55 minutami

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před hodinou

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 2 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 3 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 3 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 3 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii začne v pondělí očkování lidí nad 50 let. Původně se s ním mělo začít až v sobotu 15. května. Pokud na konci dne zbydou nepoužité dávky, budou se o ně moci od středy přihlásit lidé z kterékoliv věkové skupiny. Francie se tak snaží zvýšit efektivitu očkování. Nový postup dnes oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě vakcinačního střediska v Paříži, informují francouzská média.

před 4 hodinami

Lázně se otevřou všem samoplátcům s indikovaným zdravotním problémem

Lázně se otevřou všem samoplátcům s indikovaným zdravotním problémem

Do lázní budou moci od 10. května podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odjíždět nově všichni samoplátci, kteří mají indikovaný zdravotní problém. Prokážou se profesionálně provedeným PCR nebo antigenním testem na koronavirus, případně certifikátem o očkování proti nemoci covid-19. Schválila to dnes vláda, řekl Havlíček na tiskové konferenci po jejím mimořádném jednání.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama