Při rozvolnění budou prioritou školy, do prázdnin má začít očkování čtyřicátníků

I když epidemie koronaviru v Česku v posledních týdnech slábne, podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) je namístě opatrnost, protože virus je zrádný a situace nadále křehká. Rozvolňování proto musí být pozvolné a uvážlivé, prioritou jsou školy, řekl dnes novinářům. 

Reklama

O dalších krocích při uvolňování restrikcí jedná ministr také se zástupci Hospodářské komory, sportovních svazů či s ministerstvem kultury. Návratu k běžnému životu má pomoci hlavně očkování. Na konci června by se při očekávaném tempu dodávek vakcín a rychlosti očkování mohla otevřít registrace pro lidi nad 40 let.

V té době by podle plánů vlády měly být dostupné vakcíny zhruba pro 5,5 milionu lidí, naočkováno by tak mohlo být 65 procent dospělé populace, řekl při dnešní návštěvě očkovacího centra v Havířově premiér Andrej Babiš (ANO).

Kritiku části opozice vyvolala chystaná pondělní cesta vicepremiéra a pověřeného ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy, kde má jednat o vakcíně Sputnik V. Poslancům ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se ale sněmovní debatu o této věci prosadit nepodařilo. I premiér Andrej Babiš (ANO) Hamáčkovi doporučil, aby návštěvu Ruska zrušil, protože vakcíny nejsou v jeho agendě.

Hranice pro to, kdy je možné prohlásit epidemii za zvládnutou, je podle Arenbergera sto případů nemoci covid-19 na 100.000 obyvatel. Nynější hodnoty jsou zatím zhruba trojnásobně vyšší. Nedávné velikonoční svátky ale navzdory obavám epidemickou situaci v zemi nezhoršily. "I rozvolňování musí být uvážlivé a pozvolné. Hrozí návrat k růstu, kdyby se stalo něco neočekávaného," prohlásil Arenberger.

Prioritou pro případné další uvolnění protiepidemických opatření budou nadále školy. Uvažuje se také o rozšíření možností pro sportovní aktivity, což ale nedoporučují epidemiologové.

Od tohoto pondělka se do škol vrátila část žáků prvního stupně základních škol a předškoláci, skončil také zákaz nočního vycházení a cest mezi okresy. U dalšího možného rozvolnění protiepidemických opatření chce ministr postupovat obezřetně. Odvozovat se budou od priorit, které chce zveřejnit během následujících dvou týdnů.

Děti ve školách absolvovaly tento týden celkem 610.000 testů, z toho 302 bylo pozitivních. Zaměstnanci podstoupili 228.000 testů, koronavirus se prokázal u 186 z nich. Celkově tedy bylo pozitivních asi 0,6 promile vzorků. Výsledky zatím podle Arenbergera nejsou příliš vypovídající, protože do škol přicházely zdravé děti, s hodnocením je třeba počkat minimálně do konce příštího týdne. Antigenní testování dvakrát týdně a roušky i ve třídách byly podmínkou pro otevření škol.

Další harmonogram otevírání škol podle Babiše není jasný

Arenberger řekl, že je tlak na to, aby se do školek mohly k předškolákům vrátit i mladší děti a aby se obnovila praktická výuka na středních školách či omezila rotační výuka. Další harmonogram otevírání škol zatím ale podle Babiše není jasný.

Parametry pro rozvolňování kultury bude v dalších dnech ministr Arenberger projednávat s epidemiology a ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Během května by se mohl uskutečnit pilotní projekt podle vzorů akcí, které se konaly v zahraničí. V Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je už připravený systém, kterým by lidé v budoucnu pomocí QR kódu mohli prokazovat například to, že jsou očkováni nebo mají negativní test na covid. Aplikace by pak mohla sloužit při vstupu na některé akce. Zatím ale Arenberger odmítl povolit úvodní koncert projektu Cesta ze tmy, který se měl konat příští týden v pražské Lucerně a který měl vyzkoušet možnost účasti publika na koncertě pod podmínkou absolvování PCR testu.

Kvůli covidu zůstávají dál uzavřeny kromě jiných kulturních institucí také hrady, zámky a další památky. Soud vyhověl správní žalobě organizace Kverulant.org proti rozhodnutí ministerstva vnitra, které mu původně neumožnilo v neděli uspořádat shromáždění na náměstí U svatého Jiří jako projev nesouhlasu s uzavřením historického sídla českých králů a prezidentů. Ministerstvo argumentovalo tím, že areál není veřejným prostranstvím. Po verdiktu soudu oznámilo, že spolek nemusí čekat na nové rozhodnutí úřadu a může shromáždění na Hradě uskutečnit. Prezidentská kancelář tvrdí, že Pražský hrad je uzavřen z důvodu vládního nařízení stejně jako ostatní hrady a zámky v Česku a nesouhlasí se záměrem aktivistů "učinit z Pražského hradu místo pro demonstrace".

Ministr zdravotnictví se chce pokusit i o rozšíření možností pro sportovní aktivity. "I když epidemiologové nám tvrdě radí, abychom to nedělali," dodal. Zástupci sportovních organizací ho chtějí na sobotním jednání požádat, aby venku mohlo společně trénovat až dvacet lidí. Nyní předepsané desetimetrové rozestupy mezi šesti sportujícími dvojicemi by se měly změnit na patnáct metrů čtverečních na osobu. Hodlají také jednat o postupném otevírání vnitřních sportovišť, zatím pro individuální sporty, jako jsou tenis či badminton.

Ve čtvrtek bylo v Česku očkováno proti covidu přes 68.000 lidí, což je nejvíce za jeden den od začátku vakcinace loni v prosinci. Přibylo dalších 3238 případů koronaviru, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem a nejméně za všední den od začátku října. Snížily se i podíly počtu nakažených na počtu provedených testů, klesají také počty hospitalizovaných. S covidem nyní leží v nemocnicích méně než 5000 lidí, to je nejméně od Vánoc. Snižuje se dále rovněž tzv. reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie - nyní je 0,84. Číslo udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Pokud je nižší než jedna, znamená to, že epidemie zpomaluje.

Témata:  očkování Petr Arenberger školy Koronavirus

Související

Do tendru na 5,6 milionu testů pro školy přišlo osm nabídek DOMÁCÍ

Do tendru na 5,6 milionu testů pro školy přišlo osm nabídek

Do tendru na dodání 5,6 milionu antigenních testů pro školy tentokrát přišlo osm nabídek. ČTK to dnes sdělil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Vítěz by mohl být známý v pondělí, dodal. Minulý tendr na stejné množství testů správa na konci dubna zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky.

EU zatím neprodloužila kontrakt na dodávky vakcín od firmy AstraZeneca EU

EU zatím neprodloužila kontrakt na dodávky vakcín od firmy AstraZeneca

Evropská unie zatím neprodloužila kontrakt na dodávky vakcín proti covidu-19 od britsko-švédské farmaceutické společnosti AstraZeneca, který skončí v červnu. Uvedl to dnes eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Evropská komise před dvěma týdny firmu AstraZeneca zažalovala za nedodržení kontraktu. Firma podle komise nedokázala přijít se spolehlivou strategií, která by zajistila včasné doručení vakcín

Ze společnosti

Registrace k očkování pro lidi nad 45 let začne už od pondělní půlnoci!

Registrace k očkování pro lidi nad 45 let začne už od pondělní půlnoci!

Lidé ve věku od 45 let se budou moci registrovat na očkování proti koronaviru od pondělní půlnoci. Na svém twitteru to dnes oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Původně měla být registrace pro věkovou skupinu 45 až 49 let otevřená až od středy. Babiš je ale přesvědčen, že o dřívějším termínu rozhodne v pondělí vládní rada pro zdravotní rizika.
Arenberger promluvil o rozvolňování: Česku hrozí další vlna covidu!

Arenberger promluvil o rozvolňování: Česku hrozí další vlna covidu!

Kolem 30 nebo 40 procent lidí v Česku může stále onemocnět covidem-19, proto je potřeba při rozvolňování vládních opatření postupovat opatrně, aby nenastala jako v minulosti další vlna epidemie. V pořadu CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Kdo místo Guly? Mluví se o návratu bývalého reprezentačního kouče, po boku by měl mít Horvátha

Kdo místo Guly? Mluví se o návratu bývalého reprezentačního kouče, po boku by měl mít Horvátha

Prakticky ihned poté, co se oznámilo, že u fotbalistů Plzně skončil kouč Adrián Gula po nevydařených výkonech jeho mužstva z poslední doby a především po sobotní domácí remíze s Příbramí 3:3, začala vyplouvat na povrch jména jeho možných nástupců. Mluvilo se třeba i hráčské legendě Viktoriánů Pavlu Horváthovi jako možném hlavním trenérovi, podle zákulisních informací to ale spíš vypadá, že bude asistentem a to Michala Bílka, bývalého reprezentačního kouče, jenž je nejvážnějším kandidátem.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Remíza s Příbramí byla poslední kapkou. Ve fotbalové Plzni skončil trenér Adrián Gula

Remíza s Příbramí byla poslední kapkou. Ve fotbalové Plzni skončil trenér Adrián Gula

Poté, co v sobotu v rámci 31. kola fotbalové Fortuna ligy překvapivě Plzeň před domácím publikem remizovala s Příbramí 3:3, přičemž v první půli dokonce se zachraňujícími se Středočechy dokonce prohrávala 0:2, už vedení západočeského klubu rázně bouchlo do stolu a v neděli se tak rozhodlo odvolat slovenského kouče Adriána Gulu. V následujících dnech se tak tedy bude hledat jeho nástupce.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Piráti zvažují zvyšování daně z nemovitostí pro velké firmy

Piráti zvažují zvyšování daně z nemovitostí pro velké firmy

Nadále zvyšovat spotřební daně a rušit daňové výjimky, například přeřadit sladké nápoje z nižší sazby daně z přidané hodnoty (DPH), či zvýšit daně z nemovitých věcí pro "korporáty, které staví krabice na zelené louce" je receptem na snižování schodku státního rozpočtu podle pirátského senátora Lukáše Wagenknechta.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Macron vyzval ve Štrasburku k rychlejší a silnější EU

Macron vyzval ve Štrasburku k rychlejší a silnější EU

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyzval na začátku konference o budoucnosti Evropské unie k vytvoření silnější a rychlejší sedmadvacítky. Podle něj se během pandemie covidu-19 ukázalo, že EU někdy nepostupuje dostatečně rychle, a občas jí chybí ambice. Celkově ale evropský model společnosti v krizi obstál, řekl Macron v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku.

před 6 hodinami

Do tendru na 5,6 milionu testů pro školy přišlo osm nabídek

Do tendru na 5,6 milionu testů pro školy přišlo osm nabídek

Do tendru na dodání 5,6 milionu antigenních testů pro školy tentokrát přišlo osm nabídek. ČTK to dnes sdělil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Vítěz by mohl být známý v pondělí, dodal. Minulý tendr na stejné množství testů správa na konci dubna zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky.

před 6 hodinami

Počet obětí sobotních explozí v Kábulu je už 68, zraněno bylo 165 lidí

Počet obětí sobotních explozí v Kábulu je už 68, zraněno bylo 165 lidí

Počet obětí sobotních explozí v blízkosti školy v afghánské metropoli Kábulu vzrostl na 68. Uvádí to zdroje agentury Reuters, podle ministerstva vnitra je obětí 50. Zraněno bylo 165 lidí. Výbuch byl tak silný, že úřady a rodiny mají v některých případech problém identifikovat oběti a po některých stále pátrají. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

před 6 hodinami

Česko zažilo první letní den. Místy bylo až 28 stupňů

Česko zažilo první letní den. Místy bylo až 28 stupňů

Na více než 50 stanicích v Česku dnes vystoupala teplota alespoň na 25 stupňů Celsia, což je hranice letní den. Teplé počasí bylo zejména v západní části země, jižních Čechách a okolí Prahy. Nejvíce naměřili v Plzni - Bolevci, a to 28 stupňů. 

před 6 hodinami

Na italské Lampeduse přistálo za den více než 1200 migrantů

Na italské Lampeduse přistálo za den více než 1200 migrantů

Na italském ostrově Lampedusa, který se nachází v blízkosti libyjských břehů, dnes přistálo celkem 1200 migrantů. Některým z nich musela v moři pomoci italská pobřežní stráž a finanční policie, uvedla agentura ANSA. Jedná se o jedno z nejvyšších čísel od začátku roku. Počty migrantů, kteří připluli do Itálie, se výrazně zvýšily v květnu.

před 6 hodinami

EU zatím neprodloužila kontrakt na dodávky vakcín od firmy AstraZeneca

EU zatím neprodloužila kontrakt na dodávky vakcín od firmy AstraZeneca

Evropská unie zatím neprodloužila kontrakt na dodávky vakcín proti covidu-19 od britsko-švédské farmaceutické společnosti AstraZeneca, který skončí v červnu. Uvedl to dnes eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Evropská komise před dvěma týdny firmu AstraZeneca zažalovala za nedodržení kontraktu. Firma podle komise nedokázala přijít se spolehlivou strategií, která by zajistila včasné doručení vakcín

před 7 hodinami

Rotační výuka skončí před prázdninami minimálně na prvním stupni

Rotační výuka skončí před prázdninami minimálně na prvním stupni

Rotační výuka minimálně na prvním stupni základních škol by měla být zrušena ještě v tomto školním roce, řekla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Vyjadřovala se opatrněji než premiér Andrej Babiš (ANO), který ve čtvrtek ve Sněmovně uvedl, že chce, aby chodili všichni žáci do škol bez střídání tříd po týdnu od poloviny května.

před 7 hodinami

Češi se navzdory covidu nahrnuli do zoo. Ve městech kolabovala doprava

Češi se navzdory covidu nahrnuli do zoo. Ve městech kolabovala doprava

Lidé dnes měli velký zájem o návštěvy zoologických zahrad. V pražské Troji bylo maximálního množství 4000 návštěvníků podle facebooku zahrady dosaženo již za hodinu a čtvrt po otevření. Kvůli velkému zájmu návštěvníků o zoologickou zahradu na Svatém Kopečku u Olomouce dnes zkolabovala doprava.

před 7 hodinami

Registrace pro lidi starší 45 let začne od pondělní půlnoci

Registrace pro lidi starší 45 let začne od pondělní půlnoci

Lidé ve věku od 45 let se budou moci registrovat na očkování proti koronaviru od pondělní půlnoci. Na svém twitteru to dnes oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Původně měla být registrace pro věkovou skupinu 45 až 49 let otevřená až od středy. Babiš je ale přesvědčen, že o dřívějším termínu rozhodne v pondělí vládní rada pro zdravotní rizika.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama