Lipovská vytváří na ředitele Dvořáka tlak. Zvolená rétorika je vůči ČT neuctivá, říká Žáček

ROZHOVOR – Místopředseda Sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) považuje za absurdní, že členka Rady České televize Hana Lipovská přišla minulou středu na její zasedání s policejním doprovodem v civilu. Radní podezřívá generálního ředitele ČT Petra Dvořáka ze střetu zájmů s PPF a na Krajské ředitelství Policie České republiky v Praze se obrátila s tím, že nebude moci přednést závažné zjištění. Do protokolu nadiktovala, že má obavy z toho, aby Dvořák neohrozil její život. „Vypadá to, že paní Lipovská na ředitele vyvíjí tlak. Obvinit šéfa ČT, že mu od něj hrozí fyzické nebezpečí, je už za hranou. Zvolená rétorika je vůči ČT neuctivá,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý člen Rady České televize Pavel Žáček.

Reklama

Její rétorice a postoji nerozumí. Místopředsedu Sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka zaráží, jak mohla členka Rady České televize Hana Lipovská dostat policejní ochranu. „Když ji obdrželi loni na jaře komunální politici, kteří se vymezovali proti ruské minulosti, a měl být na ně nasazen agent s jedem ricinem, tak mám pochopení a takový krok je samozřejmostí. Zajímalo by mě, proč se policie rozhodla paní Lipovskou chránit. Byl jsem také členem Rady ČT a občas jsem musel snést drsnou rétoriku i vulgaritu, ale nikdy by mě nenapadlo běžet za kriminalisty, vylít si u nich srdce a žádat ochranu,“ tvrdí rovněž člen výboru pro obranu.

Hana Lipovská podezírá generální ředitele České televize Petra Dvořáka ze střetu zájmů s PPF. Dvořák v devadesátých letech založil počítačovou školící IT firmu Gopas, jejímž spolumajitelem je i menšinový akcionář PPF Ladislav Bartoníček, který po tragické smrti Petra Kellnera společnost nyní řídí. Radní poukazuje na zjištění, že si Česká televize objednala služby u Gopasu za celkem 381 tisíc korun. Podle Lipovské zakázky neprobíhaly transparentně a bez výběrového řízení. Rovněž tvrdí, že Gopas má mít neprůhlednou vlastnickou strukturu, utajené podílníky v daňových rájích v Nizozemsku, na Kypru a Britských Panenských ostrovech, a Dvořák z ní měl podle Lipovské pravděpodobně osobní zisk. Navíc je údajně firma bezpečnostním rizikem, nedávno měla problém se zcizenými internetovými daty. Radní také bez důkazů uvádí, že společnost Gopas je napojená na jiné firmy zapletené do kriminálních kauz. Třicetiletá ekonomka upozorňuje, že Bartoníček řídí investiční skupinu PPF, která je vlastníkem komerční televize Nova nebo O2 TV, což jsou konkurenti České televize. Dvořák střet zájmů popírá.

Zakladatel Ústavu pro studium totalitních režimů souzní s lidoveckým poslancem a kolegou z bezpečnostního výboru Janem Bartoškem, že pokud se u Lipovské prokáže, že vystupuje za Institut svobody a demokracie Jany Bobošíkové, musí na svou funkci rezignovat. Podle zákona členové Rady ČT nesmějí vyvíjet žádnou činnost na podporu politické strany či hnutí. „Jako člen kontrolního výboru veřejnoprávního média musíte být apolitický, neboť v první řadě hájíte zájmy veřejnosti. Je jasné, že jako občan máte své názory, ale na Radě ČT je musíte potlačit. Pokud se prokáže, že se politicky angažuje, musí odejít,“ je přesvědčený poslanec za ODS Pavel Žáček.

VTÁHNOUT DO KAUZY POLICII MOHLO BÝT CÍLENÉ

Pane místopředsedo Žáčku, zneužila podle vás členka Rady České televize Hana Lipovská Policii České republiky, když se na Krajské ředitelství v Praze den před zasedáním na kriminalisty obrátila, že chce přednést závažné zjištění a po svém projevu má obavy, aby se bezpečně dostala z budovy? Do protokolu navíc podle webu Respekt.cz uvedla, že se od generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, který se ze zasedání z rodinných důvodů omluvil, cítí být ohrožena na životě.

Netroufnu si tvrdit, zda paní Lipovská zneužila Policii České republiky, ale zaráží mě, že dostala policejní ochranu. Zajímalo by mě, na základě jakého podnětu ji byla přidělena. Když ji obdrželi loni na jaře komunální politici (primátor Zdeněk Hřib a starostové městské části Praha 6 Ondřej Kolář i Řeporyjí Pavel Novotný byli střeženi kvůli svým protiruským aktivitám – pozn. red.), kteří se vymezovali proti ruské minulosti, a měl být na ně nasazen agent s jedem ricinem, tak mám pochopení a takový krok je samozřejmostí. Ovšem nechápu, proč členka Rady České televize musí být pod její kontrolou. Jak její střežení souvisí s výkonem její funkce? Rovněž je nutné si uvědomit, že hlídání osob něco stojí, a zatím jsme se nedozvěděli, kdo dal příkaz, že bude monitorována. Pokládám za absurdní, že Hana Lipovská vstoupí na půdu veřejnoprávní televize s policisty v civilu a nikdo z Kavčích Hor nebyl o její přítomnosti předem informován. Zaráží mě, že policisté čekali přímo za dveřmi jednání. Jako bývalý Radní České televize vím, že na jednání nikomu žádné nebezpečí nehrozí. Demokraticky se přihlásíte do diskuze a můžete přednášet i nepříjemné věci.  Vypadá to, že paní Lipovská na ředitele Dvořáka vyvíjí tlak. Obvinit šéfa ČT, že mu od něj hrozí fyzické nebezpečí, je už za hranou. Zvolená rétorika je vůči ČT neuctivá. Jejímu postoji nerozumím. Paní Lipovská předvedla divadlo.

Nerozumím jedné věci. Když měla Hana Lipovská strach, že jí na zasedání hrozí nebezpečí, proč se na jednání nepřihlásila přes internetovou videokonferenci ze svého domova? Vždyť v době koronavirové pandemie je už automatické, že i klíčové mítinky probíhají on-line.

Naprosto s vámi souhlasím. Pokud mám nějaké obavy a nabízí se mně jiná varianta, jak se zasedání zúčastnit, pak ji využiji. Znovu bych vzpomněl na dobu, kdy jsem letech 2001 až 2003 působil v Radě České televize. Zažil jsem na ní bouřlivá jednání i drsnou, vulgární rétoriku. Vždyť za zmíněné období se měnili tři generální ředitelé (Jiří Hodač, Jiří Balvín a Jiří Janeček – pozn. red.), a tak zasedání byla napjatá a neklidná. Ale veřejná osoba musí počítat, že se na mě pokaždé nebudou všichni usmívat, zkrátka, že někteří členové se mnou půjdou do ostrých sporů. Radní nemůže být citlivý člověk, který se ze všeho hroutí. Hájí zájmy veřejnosti a jde, jak se lidově říká, s kůží na trh. Vždyť za svou práci dostává odměny, a tak musí něco snést. Proto mě nikdy nenapadlo běžet za kriminalisty, vylít si u nich srdce a žádat ochranu. Pokud jsem ale členem Rady České televize, musím mít určité vystupování, a i když ve všem s Českou televizí nemusím souhlasit, měl bych k ní mít úctu a respekt, když jsem zástupcem veřejnosti. Ale říci do protokolu, že mně od generálního ředitele hrozí fyzické nebezpečí, je absurdní. I když se doba od mého působení změnila, věřím, že i v současné době můžete být na Radě ČT kritičtí a za své názory nejste nikým ohroženi.

Jako poslanec jste zmínil, že nechápete, proč Lipovská žádala policejní ochranu. Ale je nutné zmínit, že právě vaši kolegové zákonodárci ji vyzvali, ať ohlásí, že může být ohrožen její život. Doporučení slyšela od předsedy poslaneckého výboru pro bezpečnost Radka Kotena z SPD a od sociálního demokrata Antonína Staňka, místopředsedy sněmovního výboru pro obranu. Přece museli vědět, že jde o nestandardní krok.

Víte, především u pana Kotena si nejsem jistý, zda pochopil, co funkce člena Rady České televize obnáší a čemu jsou radní vystaveni. Paní Lipovská byla opravdu v rozdílné pozici než loni na jaře primátor Hřib se starostmi Kolářem a Novotným. Předpokládám, že za doporučením jít na policii, byla určitá politické snaha. Všichni si moc dobře uvědomovali, že když do případu vtáhnou policii, bude se o dění v České televizi více mluvit a vše se rozvíří, což se jim povedlo, neboť kauza neustále rezonuje. Mohlo se jednat o cílený krok. Ale opět opakuji, obvinit ředitele ČT z možného fyzického střetu, je nepřípustné.

Naznačil jste, že by v celém případu mohla hrát roli politika. Existuje podezření, že by Hana Lipovská mohla vystupovat za Institut svobody a demokracie Jany Bobošíkové. Obě dámy na konci letošního ledna dokonce navštívily na Hradě prezidenta Miloše Zemana. Kvůli možnému politickému střetu dokonce váš lidovecký kolega z výboru pro bezpečnost i obranu Jan Bartošek zablokoval v úterý večer volbu čtyř nových členů Rady ČT, dokud volební výbor Sněmovny neprověří, zda radní Hana Lipovská neporušuje zákon. Podle něj členové Rady nesmějí vyvíjet žádnou činnost na podporu politické strany či hnutí. Na svůj twitter napsal, že pokud se střet zájmů potvrdí, bude trvat na jejím odvolání. Souhlasíte s ním?

Než odpovím, dovolil bych se pozastavit, do jaké míry je Institut svobody a demokracie politickou stranou či hnutím. Ale to jen na okraj. Jako člen kontrolního výboru veřejnoprávního média musíte být apolitický, neboť v první řadě hájíte zájmy veřejnosti. Je jasné, že jako občan máte své názory, politické přesvědčení. Ale na Radě ČT musíte vše potlačit. Pokud se prokáže, že se politicky angažuje, musí odejít. Vítám, že Jan Bartošek tím, že si vzal pauzu do konce jednacího dne na rokování poslaneckého klubu KDU-ČSL, zablokoval volbu nových členů České televize. Kvůli kauze Hany Lipovské se z volby stává citlivé téma a my musíme získat i určitý nadhled. Navíc zcela reálně hrozí, že radu ČT by posílili komunisté, hnutí ANO a SPD. Museli jsme zareagovat.

HAMÁČEK MOHL DÁT INSPEKCI NÁVOD, JAK ROZHODNOUT

Bavili jste na Sněmovních výborech pro bezpečnost a obranu, jaký postoj k počínání radní Lipovské zaujmete?

Pochopitelně, že jsme celou věc řešili a i výbor pro obranu v čele s předsedkyní Janou Černochovou (ODS) souhlasí, abychom věc neřešili, když ji prošetřují orgány činné v trestním řízení. Paní Lipovská se obrátila na policii, a tak není důvod, aby se do případu zapojovaly oba výbory, tedy jako bezpečnostní, tak i na obranu. Nechceme být součástí nějakých podivných her. Vše je tedy na policii.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chce po Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), aby prověřila policejní ochranu pro radní České televize Lipovskou. Vzápětí však na svůj twitter napsal: „Jsem přesvědčen, že šetření ukáže, že policie nijak nepochybila.“ Nepopírá zmíněné prohlášení logiku? Hamáček chce dát případ prošetřit, ale vzápětí sdělí, že policie nepochybila. Neovlivňuje takovou rétorikou vyšetřování?

Také mně zmíněné vyjádření připadá podivné, ale pan Hamáček je podobnými výroky coby ministr vnitra známý, a tak mě zase tolik nepřekvapil. Je ale jasné, že pokud napíše, že policie nepochybila, může ohrozit nezávislost inspekce. Do vyšetřování by neměl vůbec vstupovat a už vůbec jej nikterak komentovat. Mám pocit, že svým výrokem dal návod, jak má GIBS postupovat a rozhodnout. Ale jedná se čistě o můj názor.

Jan Hamáček Jan Hamáček @jhamacek

Obrátím se na GIBS se žádostí, aby prověřila postup pražské policie ve věci paní Lipovské. Jsem přesvědčen, že šetření ukáže, že policie nijak nepochybila.

13. dubna 2021 v 08:26

Zeptám se vás na rovinu. Ohrožuje Hana Lipovská nezávislost České televize?

Jistě pochopíte, že nemohu jen tak prohlásit, že by paní Lipovská ohrožovala nezávislot České televize, neboť nedisponuji žádnými důkazy. Odpověděl bych trochu jinak. Pokud má Rada České televize podezření, že ji její členka svým nestandardním jednáním poškozuje, pak by ji měla legitimně odvolat. Česká televize má řadu problémů, které se nyní díky jedné radní vůbec neřeší, a vše se bohužel odkládá. To mně na celé kauze vadí nejvíce a dost mě to mrzí.

Radní uvedla, že se kromě osoby generálního ředitele Petra Dvořáka cítí být ohrožena i podnikatelským prostředím, ve kterém se šéf ČT pohybuje. Patrně tak skrytě narážela na investiční skupinu PPF. Mimochodem je zajímavé, že do roku 2019 působila pět let coby externí analytička Institutu Václava Klause. Hlavním sponzorem Klausova institutu je přitom právě PPF. Tehdy ji tato vazba nevadila…

Paní Lipovská tím vyslala jednoznačný signál, že nepochopila, co výkon její funkce obnáší a jak by se jako veřejná osoba měla chovat. Jde totiž  o velice prestižní pozici.

Radní také bez důkazů podle serveru Aktuálně.cz uvádí, že společnost Gopas, kterou Dvořák v devadesátých letech založil, je napojená na jiné firmy zapletené do kriminálních kauz. Jak někdo bez relevantních podkladů něco tak závažného může prohlásit?

Bohužel se musím opakovat. Paní Lipovská zřejmě neví, jak se veřejná osoba v kontrolním orgánu, v němž zastupuje veřejnost, má chovat a vystupovat. Takové výroky jsou opravdu nepřístupné, zvláště, když nemáte důkazy. Forma její prezentace a rétoriky je jak vůči České televizi, tak i jejímu generálnímu řediteli Petru Dvořákovi neuctivá.

Témata:  ODS Pavel Žáček (novinář) Petr Dvořák Česká televize Rada České televize Hana Lipovská (ekonomka)

Související

ODS je pro co nejrychlejší vypsání tendru na Dukovany, Hamáček není proti DOMÁCÍ

ODS je pro co nejrychlejší vypsání tendru na Dukovany, Hamáček není proti

ODS by byla pro co nejrychlejší vypsání tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl její první místopředseda a šéf poslanců Zbyněk Stanjura. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) by osobně byl pro, o věci hovoří s premiérem Andrejem Babišem (ANO). 

Ze společnosti

Arenberger promluvil o rozvolňování: Česku hrozí další vlna covidu!

Arenberger promluvil o rozvolňování: Česku hrozí další vlna covidu!

Kolem 30 nebo 40 procent lidí v Česku může stále onemocnět covidem-19, proto je potřeba při rozvolňování vládních opatření postupovat opatrně, aby nenastala jako v minulosti další vlna epidemie. V pořadu CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
Věnce i povýšení generálů. Česko v sobotu oslavilo konec války!

Věnce i povýšení generálů. Česko v sobotu oslavilo konec války!

Česko si dnes připomnělo 76. výročí konce druhé světové války v Evropě. Politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem položili věnce u Národního památníku v Praze na Vítkově, vzpomínkové akce se odehrály také na jiných místech. Na Hradě Zeman jmenoval nebo povýšil do generálské hodnosti 16 mužů a jednu ženu. Ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku navrženého už pošesté vládou opět vynechal.
Otevření zahrádek nestačí, restaurace budou zdražovat! O kolik?

Otevření zahrádek nestačí, restaurace budou zdražovat! O kolik?

Provoz zahrádek stravovacích podniků musejí podle restauratéra a garanta projektu Moje restaurace za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků Luboše Kastnera doprovázet kompenzace. Za běžného stavu zahrádka podle něj představuje 20 až 30 procent dodatečných tržeb, někomu se tak ani nevyplatí ji otevřít.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před hodinou

Hnutí ANO předběhli Piráti/STAN i koalice Spolu. ČSSD by se do Sněmovny nedostala

Hnutí ANO předběhli Piráti/STAN i koalice Spolu. ČSSD by se do Sněmovny nedostala

Ve volbách do Sněmovny by nyní obě koalice předstihly hnutí ANO. Piráti a STAN by získali 27 procent, koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 by měla 21,5, ANO je na třetím místě s 21 procenty. Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí SPD a také komunisté. ČSSD by skončila pod hranicí pěti procent. Zjistil to průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi (ČT). Autoři průzkumu upozorňují, že u velkých stran může být statistická chyba až tři procentní body.

před hodinou

před 2 hodinami

Schillerová pokládá za chybu, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy

Schillerová pokládá za chybu, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) pokládá za chybu, že vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) plánoval cestu do Moskvy. Zda je jednalo o zastírací manévr, jak tvrdil, nechtěla ministryně v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS hodnotit.

před 3 hodinami

Úspěch českých tenistek v Madridu. Turnaj ve čtyřhře tam ovládly Krejčíková se Siniakovou

Úspěch českých tenistek v Madridu. Turnaj ve čtyřhře tam ovládly Krejčíková se Siniakovou

Po dvou letech se na tenisovém turnaji v Madridu z triumfu radovala nějaká česká tenistka, respektive letos hned dvě a to Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková. Ty totiž na tomto antukovém turnaji tvořily pár ve čtyřhře a právě turnaj čtyřhry tam ovládly, když v sobotním finále porazily nasazené dvojky, Kanaďanky Gabriela Dabrowská a Demi Schuursová a to výsledkem 6:4 a 6:3. Češky tak navázaly na předloňské vítězství ve čtyřhře v podání Barbory Strýcové,  která tento týden oznámila konec své hráčské kariéry.

před 3 hodinami

Potvrzeno. Neymar zůstane v klubu Paris Saint Germain až do roku 2025

Potvrzeno. Neymar zůstane v klubu Paris Saint Germain až do roku 2025

Ve fotbalovém zákulisí se už delší čas hodně spekulovalo o tom, kam po sezóně 2020/21 zamíří jedna z největších hvězd nejen francouzského celku Paris Saint Germain, ale vůbec světového fotbalu, Brazilec Neymar. Tento devětadvacetiletý útočník nakonec prodloužil smlouvu s klubem až do roku 2025.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Za uplynulý rok výrazně stoupl prodej vína přes internet

Za uplynulý rok výrazně stoupl prodej vína přes internet

Pandemií vynucené uzavření restaurací, hotelů, vináren a dalších míst, kde lidé obvykle popíjejí víno, přimělo většinu vinařství začít k prodeji využívat z větší části internet. Čím více vinařů své víno na internetu nabízí, tím víc roste důvěra zákazníků v tento způsob nákupu. Zjistila to Vinařská unie ČR mezi svými členy a informovala o tom v tiskové zprávě.

před 4 hodinami

Sadiq Khan byl znovuzvolen starostou Londýna

Sadiq Khan byl znovuzvolen starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Svět nemá vyhráno. Neúspěšný boj Indie s virem vyvolává obavy

Svět nemá vyhráno. Neúspěšný boj Indie s virem vyvolává obavy

Řada zemí světa, které bojují s rostoucím počtem případů nákazy koronavirem, v obavách hledí na katastrofu, jež teď ničí Indii. Tyto země přitom čelí podobným rizikům - mají velké množství obyvatel, kteří často nedodržují opatření proti šíření viru, a křehký zdravotnický systém, píše agentura AP.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Uprchlíci jsou zoufalí. Evropa, nebo smrt, říkají při cestě z Tuniska

Uprchlíci jsou zoufalí. Evropa, nebo smrt, říkají při cestě z Tuniska

Aminata Traouréová z Pobřeží slonoviny už jednou byla na cestě z Tuniska do Evropy. Utopila se při tom její patnáctiměsíční dcera, sestra a neteř. Přesto to zkusí znovu, protože je přesvědčená, že budoucnost má jedině v Evropě. Z Tuniska se loni vydalo na moře nebývalé množství migrantů a tento trend trvá. Většina z uprchlíků nejsou Tunisané, napsala agentura AFP.

před 6 hodinami

Trosky čínské rakety dopadly na Zemi. Zřítily se poblíž Malediv

Trosky čínské rakety dopadly na Zemi. Zřítily se poblíž Malediv

Trosky nekontrolovaně sestupující čínské rakety Dlouhý pochod 5B dopadly dnes ve 4:24 SELČ do Indického oceánu západně od souostroví Maledivy. Podle agentury Reuters to dnes oznámila čínská státní média, podle nichž většina stroje shořela při vstupu do atmosféry. Zatím nejsou zprávy o tom, že by trosky rakety dopadly do obydlených oblastí.

před 6 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama