Reuters: Tálibán zaútočil na stanoviště armády a zabil nejméně sedm lidí

Ozbrojenci z hnutí Tálibán zaútočili na stanoviště afghánské armády v provincii Faráh na jihozápadě země a zabili nejméně sedm vojáků, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na guvernéra provincie. Z Afghánistánu se už několik dní stahují vojáci Spojených států, zemí Severoatlantické aliance a jejich spojenců.

Reklama

Podle guvernéra provincie Faráh bojovníci Tálibánu vyhodili vojenské stanoviště do vzduchu poté, co k němu vykopali 400 metrů dlouhý tunel z jednoho nedalekého domu. Guvernér dodal, že ozbrojenci jednoho z vojáků zajali.

Další místní činitelé hovoří o vyšším počtu obětí útoku. Podle jednoho z nich zemřelo kolem 30 lidí a stanoviště je pod kontrolou Tálibánu. Mluvčí islamistického hnutí se zatím nevyjádřil.

Při explozi v hlavním městě provincie Faráh pak bylo zraněno 21 lidí, včetně pěti dětí, podotkla agentura Reuters s odvoláním na místní činitele. Podle agentury AP také explodovala výbušnina nedaleko školy a přinejmenším deset ze zraněných jsou děti, tři z nich skončily v nemocnici kritickém stavu. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Násilí v Afghánistánu v posledních týdnech zesílilo, při útocích zemřelo podle Reuters více než sto členů afghánských bezpečnostních složek. Ve východoafghánské provincii Lógar v pátek při explozi u ubytovny ve městě Púli Alam zahynuly desítky lidí, další skoro stovka byla zraněna. Většina obětí byli studenti, uvedla AP. Ani k tomuto útoku se nikdo nepřihlásil.

Podle agentury Reuters se země připravuje na vyšší míru násilí, jelikož podle dohody mezi Spojenými státy a Tálibánem z loňského února měly veškeré zahraniční jednotky Afghánistán opustit k 1. květnu. Americký prezident Joe Biden ovšem minulý měsíc oznámil, že termín odchodu amerických sil, domluvený za jeho předchůdce Donalda Trumpa, se odsouvá k 11. září. V koordinaci s USA postupuje NATO. V Kábulu a dalších městech o víkendu panovala posílená bezpečnostní opatření kvůli obavám z reakce Tálibánu na přetrvávající přítomnost zahraničních sil.

Témata:  taliban

Související

Ze společnosti

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před méně než jednou minutou

Včela

V letošní zimě uhynulo méně včelstev než v předešlých letech

Letošní zimu v Česku nepřežilo necelých 15 procent produkčních včelstev, úhyn je nižší než v předešlých letech. Ubylo také včelařů, kteří v zimních měsících přišli o všechna včelstva. Přesto asi deset procent oslovených včelařů na konci zimy evidovalo více než padesátiprocentní ztráty.

před 23 minutami

před 33 minutami

před 42 minutami

před 49 minutami

Barbora Peterová

Bývalá mluvčí ministerstva zdravotnictví Peterová nastoupila do ČEZ

Komunikační tým energetické společnosti ČEZ posílila Barbora Peterová, která donedávna působila jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. ČTK o tom dnes informoval vedoucí mediálního útvaru firmy Ladislav Kříž. Peterová se bude věnovat komunikaci za celou skupinu ČEZ. Firma má také několik regionálních mluvčích nebo mediální zástupce obou jaderných elektráren.

před hodinou

před hodinou

Bar, ilustrační foto

Hostinští nemají právo požadovat doklady pro vstup, tvrdí svaz pivovarů

Pivovarníci podobně jako restauratéři upozorňují na to, že hostinští nemají právo vyžadovat doklady pro vstup na zahrádky. Chtějí, aby ministerstvo zdravotnictví určilo konkrétní povinnosti pro zákazníky i provozovatele tak, aby bylo jasné, kdo za co odpovídá. ČTK to dnes sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

před hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Prodej aut v Číně v dubnu vzrostl skoro o devět procent

Prodej nových automobilů v Číně se v dubnu meziročně zvýšil o 8,6 procenta na 2,25 milionu, oznámil dnes čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Čínský automobilový trh je největší na světě a vede oživení globálního automobilového sektoru z pandemie. Nárůst vykázal už 13 měsíců za sebou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Testování na přítomnost koronaviru

Za úterý přibylo v Česku 1673 nakažených. Více než v pondělí

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131. Očkováno proti covidu-19 bylo 77.615 lidí, o zhruba 5500 více než předchozí úterý, oproti pondělí bylo dávek o necelých 2000 víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

před 2 hodinami

Poslouchání

Vědci objevili unikátní schopnost člověka. Nemají ji ani opice

Schopnost člověka rozlišovat geometrické útvary je možná něco, co ho odlišuje od ostatních primátů, kteří si nejsou schopni tento systém symbolů osvojit. Podle agentury AFP to naznačuje studie francouzských výzkumníků na poli neurovědy, kteří porovnávali geometrické vnímání u lidí a paviánů.

před 2 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie hlásí rekordních 4205 nových úmrtí s covidem za den

Indie dnes oznámila rekordních 4205 úmrtí na covid-19 za posledních 24 hodin a 348.421 nově zaznamenaných případů koronaviru. Celkový počet obětí v zemi překročil čtvrt milionu a počet infikovaných 23 milionů, napsala agentura Reuters s odkazem na údaje indického ministerstva zdravotnictví a poznamenala, že podle odborníků můžou být skutečné počty zemřelých i nakažených několikanásobně vyšší.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Hamás se mstí za útok v Pásmu Gazy. K Izraeli vypálil přes 200 raket

Mezi Izraelem a Pásmem Gazy dnes pokračovaly boje, které si od pondělí vyžádaly nejméně 40 mrtvých, z toho 35 v Palestině. V Tel Avivu se brzy ráno rozezněly sirény, skupina Hamás předtím oznámila, že k Izraeli vysílá přes 200 raket v odpověď na izraelské nálety na obytné domy, napsala agentura AFP. 

před 12 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama