Rusko zaostává ve snaze naočkovat své obyvatele proti covidu-19

Rusko, které loni jako první na světě schválilo vakcínu proti covidu-19, nyní podle agentury AP zaostává ve snaze naočkovat své obyvatele. Vyvolává to pochyby ohledně ambiciózního cíle ruských úřadů, které chtějí do poloviny června nechat očkovat přes 30 milionů lidí a do srpna skoro 69 milionů z celkových zhruba 146 milionů obyvatel země, píše AP.

Reklama

Ruští zdravotníci podle ní k 27. dubnu očkovali alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu 12,1 milionu obyvatel země. Obě potřebné dávky vakcín dostalo 7,7 milionu Rusů, tedy zhruba pět procent obyvatel. Agentura DPA v neděli s odvoláním na ruskou státní televizi uvedla, že jednu dávku vakcíny dostalo 13 milionů lidí a obě asi devět milionů. Pro srovnání - ve Spojených státech dostalo alespoň jednu dávku očkovacího preparátu 43 procent obyvatel a v Evropské unii takřka 27 procent lidí, podotkla AP.

Podle datového analytika Alexandra Dragana aplikují zdravotníci preparáty proti covidu 200.000 až 205.000 zájemcům denně. Aby úřady dosáhly svého červnového cíle, musel by podle něj vakcínu dostávat denně téměř dvojnásobek lidí.

Na tempo vakcinace v Rusku má podle AP vliv několik faktorů. Jedním z nich je neochota Rusů se proti covidu-19 očkovat. Z únorového průzkumu nezávislého centra Levada vyplynulo, že jen 30 procent respondentů je ochotno nechat si aplikovat Sputnik V, první ze tří ruských vakcín. Podle agentury k neochotě přispěl fakt, že Sputnikem V se začalo v zemi očkovat už době, kdy ještě pokračovaly klinické studie ohledně účinnosti a bezpečnosti preparátu.

Podle Dragana jsou dalším z možných vysvětlení vyjádření úřadů. Většina opatření proti šíření koronaviru je už uvolněna a činitelé chválí reakci Kremlu na pandemii, takže jen málo lidí cítí motivaci k očkování, míní Dragan. Vasilij Vlasov z Vysoké ekonomické školy v Moskvě upozorňuje na nejednoznačné signály úřadů a médií. "Rusové byli v roce 2020 bombardováni protichůdnými zprávami - nejdříve o tom, že (koronavirus) není nebezpečný (...) Poté, že to je smrtící infekce," řekl Vlasov agentuře AP. Později podle něj Rusové čelili informacím o tom, že zahraniční vakcíny jsou nebezpečné, a současně zprávám o mezinárodním úspěchu Sputniku V.

Patřičná mediální kampaň začala v televizích na konci března. Přičemž Pervyj kanal vysílal klipy, kde celebrity a veřejné osobnosti popisují zkušenost s vakcinací, ale nejsou vidět při samotném očkování, píše AP. "Živná půda pro konspirační teoretiky," podotýká Dragan.

Úřady se leckde rozhodly podpořit chuť k vakcinaci u Rusů finančně. Třeba v Moskvě nabízejí kupóny v hodnotě 1000 rublů (přes 280 korun) lidem starším 60 let, když se nechají očkovat. Což při důchodech kolem 20.000 rublů měsíčně (přes 5600 korun) není zanedbatelná částka. Iniciativa ovšem velké nadšení nevyvolala. Někteří senioři si agentuře AP postěžovali, že je pro ně obtížné se pro kupony na internetu registrovat anebo najít obchody, které je přijímají.

Dalším faktorem jsou nedostatečné dodávky vakcín. Výrobci v zemi dosud vyrobili jen 28 milionů sad všech tří vakcín, které je nutné aplikovat ve dvou dávkách, podotkla AP s tím, že jen něco přes 17 milionů sad prošlo kontrolou kvality a bylo distribuováno k použití. Na mnoha místech země tak pociťují nedostatek preparátů. Například ve Sverdlovské oblasti se v polovině dubna nacházelo na čekací listině 178.000 lidí, kteří se chtějí nechat očkovat.

Vasilij Vlasov přitom upozorňuje, že pandemie v Rusku nekončí. Naopak se objevují signály, že sílí. "V Rusku se nakazí přibližně stejný počet lidí jako loni v květnu," říká a dodává, že denně umírá dvakrát více lidí než před rokem. Podle vládních statik se denní přírůstky nakažených pohybují v rozmezí 8000 až 9000, přičemž každý den zemře 300-400 infikovaných.

Témata:  očkování Rusko

Související

Ze společnosti

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131.
Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím. V kombinaci s tajícím sněhem může déšť výrazně zvednout hladiny menších řek. Vydatný déšť a vzestup hladin hrozí ve středu také v jižních Čechách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před méně než jednou minutou

před 9 minutami

před 16 minutami

Barbora Peterová

Bývalá mluvčí ministerstva zdravotnictví Peterová nastoupila do ČEZ

Komunikační tým energetické společnosti ČEZ posílila Barbora Peterová, která donedávna působila jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. ČTK o tom dnes informoval vedoucí mediálního útvaru firmy Ladislav Kříž. Peterová se bude věnovat komunikaci za celou skupinu ČEZ. Firma má také několik regionálních mluvčích nebo mediální zástupce obou jaderných elektráren.

před 32 minutami

před 40 minutami

Bar, ilustrační foto

Hostinští nemají právo požadovat doklady pro vstup, tvrdí svaz pivovarů

Pivovarníci podobně jako restauratéři upozorňují na to, že hostinští nemají právo vyžadovat doklady pro vstup na zahrádky. Chtějí, aby ministerstvo zdravotnictví určilo konkrétní povinnosti pro zákazníky i provozovatele tak, aby bylo jasné, kdo za co odpovídá. ČTK to dnes sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

před 59 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Prodej aut v Číně v dubnu vzrostl skoro o devět procent

Prodej nových automobilů v Číně se v dubnu meziročně zvýšil o 8,6 procenta na 2,25 milionu, oznámil dnes čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Čínský automobilový trh je největší na světě a vede oživení globálního automobilového sektoru z pandemie. Nárůst vykázal už 13 měsíců za sebou.

před hodinou

před hodinou

Poslouchání

Vědci objevili unikátní schopnost člověka. Nemají ji ani opice

Schopnost člověka rozlišovat geometrické útvary je možná něco, co ho odlišuje od ostatních primátů, kteří si nejsou schopni tento systém symbolů osvojit. Podle agentury AFP to naznačuje studie francouzských výzkumníků na poli neurovědy, kteří porovnávali geometrické vnímání u lidí a paviánů.

před 2 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie hlásí rekordních 4205 nových úmrtí s covidem za den

Indie dnes oznámila rekordních 4205 úmrtí na covid-19 za posledních 24 hodin a 348.421 nově zaznamenaných případů koronaviru. Celkový počet obětí v zemi překročil čtvrt milionu a počet infikovaných 23 milionů, napsala agentura Reuters s odkazem na údaje indického ministerstva zdravotnictví a poznamenala, že podle odborníků můžou být skutečné počty zemřelých i nakažených několikanásobně vyšší.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Hamás se mstí za útok v Pásmu Gazy. K Izraeli vypálil přes 200 raket

Mezi Izraelem a Pásmem Gazy dnes pokračovaly boje, které si od pondělí vyžádaly nejméně 40 mrtvých, z toho 35 v Palestině. V Tel Avivu se brzy ráno rozezněly sirény, skupina Hamás předtím oznámila, že k Izraeli vysílá přes 200 raket v odpověď na izraelské nálety na obytné domy, napsala agentura AFP. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 12 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 13 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama