S princem Philipem odchází smysl pro povinnost, oddanost i lidskost. Sobectví bylo vévodovi cizí

KOMENTÁŘ – Potlačil své mužské ego a oddaně se podřídil své manželce Alžbětě II. i monarchii. Princ Philip, jehož dnešní pohřeb v kapli sv. Jiřího na hradě Windsor zasel nejen do duší Britů žal a prázdnotu, je synonymem věrnosti. Vévoda z Edinburghu se po sňatku vzdal titulu řeckého a dánského prince, včetně řeckého občanství, změnil církev, příjmení a obětoval vojenskou kariéru, během níž se mohl vypracovat až k velení celého britského námořnictva. Muž s osobitým humorem byl ale především milujícím chotěm, otcem i dědečkem, jemuž sobectví bylo zcela cizí.

Reklama

Neměl jednoduchý život, ale nikdy si nestýskal. Už jako roční chlapeček musel opustit rodné Řecko, když Královská armáda jeho strýce Konstantina, v níž sloužil i jeho otec, prohrála válku s Tureckem. Jeho matka Alice byla od narození neslyšící a později jí lékaři diagnostikovali maniodepresivní psychózu. Poté, co jeho tatínek Ondřej-Andreas sám přesídlil do Monte Carla, skončil syn na internátních školách, a to ve Francii, Německu i Velké Británii, když nacismus zachvátil svět.

Obdivoval československé letce i sochaře Bělského

A právě ve druhé světové válce se zřejmě projevilo, že dětství a útrapy v něm jej zocelily. Nebyl žádným rozmazleným aristokratem, i když mu od narození jako pravnukovi dánského krále Kristiána IX. a vnukovi řeckého krále I. náležel titul dánského i řeckého prince. Ve válce kariérně rychle stoupal, účastnil se mimo jiné boje o Krétu či invaze na Sicílii. Jeho jméno je spojeno i s podpisem japonské kapitulace v Tokijském zálivu, jíž byl přítomen.

Osudným se mu ale stalo setkání s Alžbětou, která změnila jeho život. Svět tak přišel o schopného vojáka, který mohl velet celému britskému námořnictvu. Láska však byla silnější než kariéra. Oba byli vzdálení sestřenice a bratranec, pravnoučata královny Viktorie. Jejich cesty se poprvé proťaly, když budoucí panovnici bylo osm let. Poznali se v roce 1934 na svatbě řecké a dánské princezny Mariny a vévody z Kentu Jiřího. O pět let ji jako třináctiletou doprovázel při návštěvě královské rodiny v námořní akademii v Dartmouthu na žádost Alžbětiny matky a Philipova strýce Louise Mountbattena. Právě tehdy se do šviháckého námořního kadeta podle všeho Alžběta zamilovala. Korespondovali si po celou válku a Philip požádal Alžbětina otce, krále Jiřího VI., o její ruku v roce 1946. Král svolil pod podmínkou, že ke svatbě dojde o rok později, až bude Alžbětě jednadvacet roků.

Po jejím boku jako manžel stál neuvěřitelných 73 let. Jejich svazek nebyl produktem dynastických úvah. S královnou Alžbětou II. měli pevný vztah, jinak by se nepodřídil. Před sňatkem se vzdal titulu řeckého a dánského prince, včetně řeckého občanství. Mimochodem celý život jej trápilo, že se nenaučil rodný jazyk a nepochopil tamní mentalitu. Změnil si i příjmení, neboť jméno Glücksburg krátce po skončení 2. světové války evokovalo vzpomínky na německou cyničnost. A tak se občansky jmenoval Mountbatten, a to po svém strýci. Z pohledu věřících však učinil největší oběť tím, že změnil církev. Jako pravoslavný křesťan konvertoval k anglikánské církvi.

Postavou vysoký muž, který mohl velet námořnictvu, se okamžitě podřídil potřebám královského dvoru. Jako voják měl totiž v DNA zakódovanou povinnost pro službu, a proto okamžitě pochopil, jakou roli má v monarchii. I v armádě musel poslouchat, a tak někdo jiný by na jeho pozici nemusel obstát. Smířil se svým upozaďováním, ale přesto zůstal sám sebou. V době, kdy ještě nebylo módou dělat si jméno na životním prostředí, se bil za podporu přírody a živočichů. Miloval koně, a když byl s Jejím Veličenstvem v březnu roku 1996 na návštěvě v České republice, nemohl vynechat návštěvu kladrubského hřebčína. A zde se prokázalo, jaké úctě se těší i mimo Ostrovy. Když mělo jeho čtyřspřeží nehodu, nepodlehl tehdejší ředitel Norbert Záliš vábení bulváru, který za snímky havárie nabízel obří sumy. Aura jeho autority i respekt nedovolily žádnou nekalost vůči princi Philipovi, byť byl v královském páru vždy tím druhým, který neměl žádné klíčové pravomoci. Podraz od Čecha by jej jistě bolel, neboť si vážil odvahy československých letců ve službách v RAF, které obdivoval, spřátelil se s českým sochařem Františkem Bělským, jenž portrétoval královskou rodinu, včetně Alžběty II. i jeho, a výtečně si rozuměl s prezidentem Václavem Havlem při návštěvě na Pražském hradě.

Jeho svérázný humor polidšťoval královský dvůr

Princův osobitý, svérázný humor, který mnohdy balancoval na hraně únosnosti, však polidšťoval královský dvůr. Specifickou rétorikou dával najevo, že sice je podřízeným své ženy, ale zároveň neudusí svoji osobnost, nepřetvařuje se. Využíval, že klíčová témata neměl v monarchii v gesci. Svět si jeho excesy zamiloval. Snad každý si vzpomene, jak se australského domorodce při návštěvě zeptal, zda ještě bojují s oštěpy, anebo jak prezidentovi Nigérie Olusegunovi Obasanjovi v roce 2003 řekl, že vypadá, jako by byl připraven jít do postele, když byl přitom oblečený v tradičním domorodém oděvu. Bývalé britské studenty zase zaskočil, když k nim pronesl, že pokud v čínské škole dlouho zůstanou, budou mít šikmé oči a pozdvižení způsobil i v Cardiffu. Neslyšícím při poslechu tamní školní kapely bicích nástrojů sdělil, že se nediví, jak jsou hluší. Jeho řečnický styl však nikdy neohrozil monarchii či královnu Alžbětu II.

Pamatovat si však téměř stoletého vévodu z Edinburghu jen jako šprýmaře by bylo nespravedlivé, laciné a až bulvární. Velký sportovec, který v roce 1956 zahajoval jménem královny olympijské hry v australském Melbourne, byl především milujícím manželem, starostlivým otcem a později i vzorným dědečkem. Nebyly mu lhostejné rodinné problémy. Například už odmítal tolerovat chování svého syna Charlese, a tak mu dal písemné ultimatum, aby přestal obelhávat Dianu. Po jejím tragickém skonu byl největší oporou vnuků Williama a Harryho. Přemluvil je, aby šli v pohřebním průvodu za její rakví, protože v budoucnosti by své absence mohli litovat. Řekl jim, že půjde s nimi a zdrcené děti jej poslechly. Byl přesvědčivý, autentický. Byť voják, uměl se vžít do duše jiných, uměl projevovat lidskost.

I když působil, že je věčně nad věcí, v posledních dnech jeho života jej sužovalo odcizení Williama a Harryho. Zdrtilo jej i obvinění od Harryho a jeho ženy Meghan, že v královské rodině bují rasismus. Pozornost bulváru mu nebyla příjemná. Celý skandál nemohl pochopit a není divu. Aféra se totiž příčila jeho smyslu pro povinnost a službu. Byl dokonalým protipólem princezny Diany, která tolik otřásla monarchií, stejně jako Meghan, vévodkyně ze Sussexu.

S princem Philipem, který řídil vůz až do svých 97 let a designově i technicky se podílel na Land Roveru, jež jej vezl na poslední cestě, odchází stará škola. Svět i monarchii opustil muž, pro něhož služba, smysl pro povinnost, oddanost i věrnost byly hlavním posláním jeho těžkého a náročného života. Přesto zůstal svůj a i přes všechny peripetie neztratil pověstný humor. Až nyní si monarchie i národ uvědomí, jakou osobnost v podobě prince Philipa ztratila. Výjimečnost, empatie a moudrost se nedá jen tak nahradit. A královna Alžběta II. náhle přišla o svou největší oporu, jakou kdy ve svém životě měla.

Témata:  Velká Británie královská rodina (gbr) Královna Alžběta II. Princ Philip

Související

Europoslanci hodlají podpořit unijní dohodu s Británií, Londýn ale varují EU

Europoslanci hodlají podpořit unijní dohodu s Británií, Londýn ale varují

Většina poslanců Evropského parlamentu hodlá dnes podpořit obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Velkou Británií, k jejímuž schválení chybí pouze jejich souhlas. Evropští zákonodárci v debatě předcházející večernímu hlasování ocenili přínosy smlouvy, jejíž provizorní platnost již téměř čtyři měsíce odbourává většinu celních bariér mezi unií a bývalou členskou zemí. 

Ze společnosti

Útok na školku? Anonym vyhrožuje bombou!

Útok na školku? Anonym vyhrožuje bombou!

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.
Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Zpěvák Ed Sheeran se stal sponzorem anglického fotbalového klubu Ipswich Town. Tým někdejších vítězů Anglického poháru nebo Poháru UEFA, který se aktuálně nachází ve třetí nejvyšší soutěži, by měl mít od příští sezony na svých dresech matematická znaménka +, -, =, ÷, x a spolu s dodatečným slovem "Tour" by měl odkazovat na chystanou koncertní šňůru britského umělce. Sheeran se s klubem dohodl na roční spolupráci.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před hodinou

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před hodinou

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před hodinou

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 2 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 3 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 4 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 4 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 4 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii začne v pondělí očkování lidí nad 50 let. Původně se s ním mělo začít až v sobotu 15. května. Pokud na konci dne zbydou nepoužité dávky, budou se o ně moci od středy přihlásit lidé z kterékoliv věkové skupiny. Francie se tak snaží zvýšit efektivitu očkování. Nový postup dnes oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě vakcinačního střediska v Paříži, informují francouzská média.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama