Sčítání 2021: Cesta k zářným zítřkům nebo státní servis developerům?

KOMENTÁŘ RADOMILA BÁBKA - V době koronakrize přivedla vláda ekonomiku státu k rozvalu: stát se zadlužuje, živnostníci krachují, a především stále zbytečně umírají lidé, o které se stát nedokáže postarat. A do toho přichází vláda se sčítáním lidu. Soudný člověk nechápe - proboha, proč teď a proč vůbec?!

Reklama

Stát nám prostřednictvím Českého statistického úřadu (ČSÚ) samozřejmě sdělil, proč nás potřebuje sečíst a proč právě teď. Ovšem podržte se, aby s vámi, milí čtenáři, to zdůvodnění neseklo:

  • Sčítání znamená šanci získat cenné informace o obyvatelstvu, které se jinak zjistit nedají 
  • Sčítání může být impulzem pro rozhodování, co je třeba zlepšit 
  • Sčítání umožňuje srovnat, jak se mění kvalita života 

Tak nesmyslnému a plytkému zdůvodnění akce za dvě a půl miliardy máme uvěřit? Možná jsou politici a úředníci přesvědčení, že čeští lidé trpí sníženou inteligencí. Netrpí a dojde jim, že tyhle „cíle“ si někdo vymyslel a ani si s tím nedal práci. 

Tak nějak to s námi koulela komunistická parodie na stát před rokem 1989. Stát o nás sbíral kdejakou informaci s odůvodněním, že to potřebuje, aby se nám žilo líp. Nežilo se nám za komunistů líp, a čím více informací o nás stát měl, tím se nám žilo hůř. Taky se nás komunisté ptali, kde bydlíme, kolik máme pokojů, jestli máme koupelnu apod. Výsledkem bylo, že bytů bylo málo (pamětníci asi vzpomenou, že se tomu říkalo bytová tíseň), a tak se přidělovaly za odměnu a poslušnost, a samozřejmě bylo bydlení politickým tématem. A nakonec pak všechny informace, které o nás komunistický stát posbíral, použil proti nám. Zkuste tohle vysvětlit dnes lidem pod pětačtyřicet let.

Co tedy vlastně stát zjišťuje, jaké informace nemá a co mu stojí za ty dvě a půl miliardy, které za Sčítání 2021 zaplatíme? ČSÚ se ve sčítání se ptá, zda bydlíte ve vlastním nebo pronajatém, na plochu bytu, počet místností, vybavenost plynem a vodou a způsob vytápění. Ve formuláři dále zjišťuje i první bydliště po narození a místo obvyklého pobytu rok před sčítáním, informace o nejvyšším ukončeném vzdělání, zaměstnání a místě pracoviště nebo školy.

Je zřejmé, že stát zjišťuje totéž, co zjišťoval i dříve. Jen jedna věc se změnila – žijeme v době internetu a všechny informace, které předraženým dotazníkem stát „zjišťuje“, už má ve svých úředních registrech: v katastru nemovitostí, v centrální evidenci obyvatel, má je Česká správa sociálního zabezpečení i finanční správa a další a další úřady. 

Tvrdit nám, že tyto „cenné“ informace se „jinak nedají zjistit“, to je buď velmi hloupé, nebo velmi drzé. Má tedy dotazník o našem bydlení státu pomoci něco zlepšit nebo posoudit, jak se mění život, jak tvrdí ČSÚ? Nic takového, jediné, k čemu asi stát informace o nás použije, budou daně a poplatky. Za pár let se dozvíme, že máme moc velké byty, nebo že naše kuchyně a koupelny jsou luxusem, takže bude třeba zvýšit daně, případně zavést nové. Že je to nepravděpodobné? Tak si vzpomeňte, jak jsme si ještě před pár roky neuměli představit, že budeme platit za parkování před domem, že budeme platit poplatky za staré auto, protože nemáme na nové nebo, že se nám skokově zdvojnásobí daň z nemovitosti.

Faktem je, že stát nestaví byty a o naše bydlení se nijak nestará. Jsou ale jiní, kteří byty stavějí, jsou tací, kdo naše domy udržují, opravují a spravují – developeři, stavitelé, realitní a správcovské firmy. Kdyby tyto subjekty chtěly znát všechno o našem bydlení, o kvalitě a velikosti bytů a domů a o našich potřebách, nikoho by to nezarazilo; je to jejich byznys. Ovšem to by si musely ty firmy takové „sčítání“ samy zaplatit, že? Trochu mrazí z toho, že ČSÚ nesměle připouští, že výsledky Sčítání 2021 bude využívat i „soukromý sektor“. Kdo to bude? A není celé sčítání prováděno nakonec jen skrytě na zakázku? Připomeňme si – cena za Sčítání bude nejméně 2,2 miliardy Kč, a to z našich daní!

Shrňme si celou kauzu Sčítání 2021 do čtyř otázek a odpovědí:

  • Potřebuje stát informace, které dotazníkem zjišťuje? Nepotřebuje, nebo alespoň ne k zásadním funkcím, které má plnit.
  • Jsou pro stát informace od občanů nové? Nejsou, protože všechny informace, jež jsou v dotazníku povinné, má stát ve svých registrech, a to většinou na více místech současně. 
  • Jsou cíle Sčítání 2021 skutečné a potřebné? Nikoli, cíle Sčítání 2021 jsou definovány nedůvěryhodně a ve skutečnosti to nejsou cíle, jimiž by se státní správa měla zabývat.
  • Je cena za Sčítání 2021 adekvátní jeho přínosu? Ne, cena 2,2 miliardy Kč není adekvátní přínosu sčítání a je přemrštěná ze dvou důvodů; je sama o sobě nepřijatelně vysoká a vede k otázce, kdo si má dobře vydělat (dobře zaplacený dodavatel „sčítání“?), a především, celá akce je zbytečná, tedy jsou to vyhozené dvě miliardy. 

Česká vláda prý nemá na to, aby podpořila malé podnikatele a živnostníky, které vehnala do krachu, česká vláda vyrobila gigantický půlbiliónový schodek rozpočtu, a my nevíme za co ty peníze utratila, ale česká vláda má dvě a půl miliardy na to, aby zjistila, kde bydlíme. Zdá se, že heslem této vlády je „po nás potopa“.

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků z.s. mají již více než 14700 členů a jsou druhým největším podnikatelským spolkem v ČR. Podnikatelské odbory hájí práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti neoprávněným zásahům státu do českého podnikání.

Autorem komentáře je Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů

Témata:  Radomil Bábek Sčítání lidu

Související

Sčítání 2021 DOMÁCÍ

Sčítání skončilo. Formulář zřejmě odevzdala většina občanů

Český statistický úřad (ČSÚ) dostal ve sčítání lidu 4,2 milionu vyplněných elektronických formulářů. Papírových je zatím 683.000, jejich sběr ale ještě několik dní potrvá, například i na kontaktních místech. ČTK to dnes sdělila mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání skončilo o půlnoci.

demonstrace podnikatelů (1.12.2020) NÁZORY

Boj proti byrokratické hydře, aneb Když státní správa nedělá, za co ji platíme

KOMENTÁŘ Radomila Bábka - Podnikatelské odbory suplují práci státní správy. Podle českého práva mají úřady povinnost poskytovat občanům služby s poradenskou přidanou hodnotou. Zmíněnou funkci české úřady, zvláště vůči podnikatelům a živnostníkům, neplní. Jednají s podnikateli jen z pozice síly, pouze nařizují a vyžadují. Neposkytují pomoc ani rady, takže nezbývá, abychom si pomohli sami. A Podnikatelské odbory to dělají. Podnikatelská poradna je toho hmatatelným důkazem.

Ze společnosti

Policie si došlápla na Hamáčka! Řeší jeho cestu do Moskvy a podezření z trestných činů!

Policie si došlápla na Hamáčka! Řeší jeho cestu do Moskvy a podezření z trestných činů!

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Uvedla to dnes Česká televize. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej na dotaz ČTK sdělil, že podezření se týká spáchání dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby.
Policisty v Uherském Hradišti napadli fotbaloví chuligáni: Hrozí jim 4 roky!

Policisty v Uherském Hradišti napadli fotbaloví chuligáni: Hrozí jim 4 roky!

Fotbaloví fanoušci napadli v sobotu večer v Uherském Hradišti policejní hlídku. Policie v souvislosti s incidentem zadržela pět lidí, za násilí proti úřední osobě a výtržnictví jim hrozí až čtyři roky vězení. Dva napadení policisté neutrpěli vážnější zranění, poškozené je však služební auto, sdělila dnes ČTK policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Hotel, ilustrační foto

Hoteliéři otevření vítají, ubytování do příštího týdne přichystat stihnou

Hoteliéři, které dnes oslovila ČTK, otevření ubytovacích zařízení od příštího týdne vítají. Jsou připravení a do pondělí vše přichystat stihnou. V prokazování bezinfekčnosti a dodržování protiepidemických opatření nevidí problém. O otevření ubytovacích zařízení bez omezení kapacity pro rekreační účely od 24. května dnes rozhodla vláda.

před 11 minutami

Ilustrační foto

Na teoretickou výuku VŠ je 24. května podle škol už pozdě

Na obnovu teoretické výuky vysokých škol od 24. května, jak dnes rozhodla vláda, je pozdě. Semestr už totiž končí a začínají zkoušky, řekli ČTK zástupci škol. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes médiím řekl, že si je vědom, že řada vysokých škol přechází do zkouškového období. Přesto je podle něj důležité dát školám prostor pro setkání studentů. Fungování škol vláda omezila kvůli epidemii nemoci covid-19.

před 15 minutami

F-16 Israel Defense Forces

Může Izrael bombardovat Gazu a získávat přátele v Perském zálivu?

Pohled na zkázu v Gaze nejspíš Izraeli znesnadní cestu k největší diplomatické ceně, jíž je uznání od Saúdské Arábie. Zatím se však zdá, že další bohaté arabské státy Perského zálivu, které loni navázaly diplomatické vztahy s Izraelem, nemají v úmyslu to měnit, píše agentura Reuters.

před 59 minutami

Petr Arenberger

Od 24. května bude moci na kulturu uvnitř 500 lidí, venku až 1000

Od 24. května se bude moci kulturních akcí venku zúčastnit až 1000 lidí, musí ale tak být naplněna maximálně poloviční kapacita prostoru. Budou se moci konat také akce uvnitř s účastí maximálně 500 diváků a pořadatelé také mohou obsadit maximálně polovinu celkové kapacity. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před hodinou

Jan Hamáček

NCOZ zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty Hamáčka do Moskvy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Uvedla to dnes Česká televize. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej na dotaz ČTK sdělil, že podezření se týká spáchání dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

před hodinou

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

Lavrov vysvětloval zařazení ČR a USA na seznam "nikoliv přátelských" států

Nepřátelskými kroky Prahy a Washingtonu dnes podle ruské tiskové agentury TASS objasnil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zařazení Česka a Spojených států na seznam "nikoli přátelských" států. Za "hanbu" přitom označil, jak Česko "rozmazává" sedm let starý příběh výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích, a kritizoval "zmatené" vyšetřování tohoto incidentu spojené s předkládáním stále "nových verzí".

před hodinou

před hodinou

Penál

Více než polovina LGBT studentů v Evropě zažila ve škole šikanu

Více než polovina mladých lidí v Evropě z řad komunity LGBT+ zažila ve škole nejméně jednou šikanu kvůli své sexuální orientaci. Vyplývá to ze zprávy Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) a mezinárodní organizace zaměřené na podporu sexuálních menšin IGLYO. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Hackeři, ilustrační foto

Virus Bizzaro začal napadat banky v Evropě a Americe

Nový škodlivý program Bizzaro napadl Evropě a v Jižní Americe, ze které pochází, přes 70 bankovních institucí. V Česku se zatím neobjevil, ale zaznamenali ho v Německu. Uvedla to dnes antivirová společnost Kaspersky.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Obchod s oděvy

Návštěvnost některých obchodů byla vyšší než průměrný víkend

Víkendová návštěvnost některých prodejen byla podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) zhruba 20 procent nad průměrným víkendem roku 2019. Potvrdilo se tak podle něho, že jsou oblasti, kde on-line nákupy nikdy nenahradí fyzický zážitek v obchodě. Týká se to hlavně oblečení, obuvi, nábytku a vybavení do domácnosti. 

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily, že ryby v řece 2. května uhynuly kvůli bakteriální infekci. Otravu zvířat tak rozbor nepotvrdil. Za úhynem může stát podle Heleny Volfové, vedoucí oddělení životního prostředí městského úřadu, například eroze půdy. Volfová to dnes řekla ČTK. Nic toxického neodhalily ani výsledky vzorků odebraných podnikem Povodí Ohře. 

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zahrádky ožily. Už se mně po vaší kuchyni stýskalo, slyší hospodský. Aby přežil, utratil úspory

REPORTÁŽ - Jakmile uviděl své štamgasty, zřetelně pookřál. Oči restauratéra Tomáše Urbana zářily radostí, v hlase byla znát úleva, že konečně mohl přivítat letité hosty ve svém podniku, i když zatím jen na zahrádce. Když šéf Restaurace Chodovská tvrz na pražském Jižním Městě obsloužil první zákazníky, zvážněl. „Vláda se během koronavirové krize na lidi v gastronomii doslova vykašlala. Bonusy, které jsme od státu získali, nestačily ani na pokrytí nákladů. Abych podnik mohl udržet, utratil jsem všechny úspory a ještě jsem si musel půjčit, neboť nikdo vám nic neodpustí. Jsem rozladěný, jak se kabinet k živnostníkům zachoval,“ říká Tomáš Urban, jehož EuroZprávy.cz v první den rozvolnění zahrádek navštívily.

před 3 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD)

Maláčová: Resort práce by měl z Národního plánu obnovy získat 26 miliard

Resort práce by měl z Národního plánu obnovy (NPO) získat v příštích letech podle návrhu 26 miliard korun. Peníze chce využít na sociální služby, na přípravu na změny na trhu práce a na výstavbu jeslí. Na tiskové konferenci ČSSD to dnes řekla její místopředsedkyně a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). O chystaném využití peněz z NPO by měla dnes rozhodovat vláda.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama