Část dětí se dnes vrátila do škol, zbytek se dál učí doma

Do základních škol se dnes ráno po dvou a půl měsících vrátila část žáků prvního stupně. Docházka je až do konce školního roku dobrovolná a provází ji řada hygienických opatření. Zbytek školáků, který zůstal doma, což je podle odhadů v celostátním průměru zhruba polovina, učitelé dál vzdělávají na dálku.

Reklama

Větší školy rozdělily ranní nástup do několika časových vln, aby se před budovou i v ní najednou pohybovalo méně lidí. Před vstupem někde učitelé měřili příchozím dětem teplotu a vybírali čestné prohlášení, že žáci nemají příznaky nemoci covid-19. Zvláštní pravidla mají přestávky, stravování či odpolední pobyt.

Podle zpravodajů ČTK hodně dětí neskrývalo radost, že konečně vidí spolužáky i učitele. Někteří ale měli obavy, zda se v maximálně 15členných skupinách setkají se svými kamarády ze třídy.

Do lavic základních škol v Plzeňském kraji se vrátilo něco přes 40 procent žáků prvního stupně. Do Masarykovy školy v Plzni přišla stovka dětí z 230 všech prvňáků až páťáků, zaplnily osm tříd ve skupinách do 15 dětí. "Učitelé začnou první týden pomalu a budou zjišťovat, co děti doma udělaly," řekl ČTK ředitel Antonín Herrmann. Poté se začnou učit podle rozvrhů. Nosnými předměty budou matematika, český jazyk a angličtina.

"Hrozně se těším na kamarádky, i když ty největší zůstaly doma. A mamka už byla taky ráda, že jdu do školy," řekla ČTK Anička ze čtvrté třídy. Nejsložitější jsou podle ředitelů přesuny dětí po školách, protože se nesmějí potkávat na chodbě a ve společných prostorách. Mají proto minutové itineráře včetně přestávek na záchod.

Za přísných pravidel se vracely do škol i děti v Přerově. Na Základní škole Velká Dlážka nástup dětí rozdělili časově. Na žáky před školami čekali jejich učitelé a děti si poté společně odvedli do tříd. Tam ode dneška každý usedne ve své lavici. Školáci se na návrat moc těšili, zjevné to bylo i při vítání před školou.

Děti v ZŠ Drtinova v Praze 5 či jejich rodiče museli u vchodu do budovy odevzdat čestné prohlášení, že žáci nevykazují příznaky onemocnění covid-19, a ukázat náhradní roušku. Přestože všichni rodiče obdrželi instrukce dopředu e-mailem, první den panoval před školou mírný zmatek. Většina dětí se už do školy těšila. Do školy nastupují ve dvou vlnách, do šaten nechodí a rovnou míří do tříd.

Také žáci prvního stupně 1. základní školy v Sokolově šli dnes ráno do školy postupně. Napířklad dvanáctiletá žákyně páté třídy měla být před školou v 8:40, kde si ji se spolužáky vyzvedla učitelka. Bude ve třídě společně s žáky ze čtvrté a páté třídy a bude mít svojí třídní učitelku. Připravila si sebou tři roušky, sáček na ně, jednorázové kapesníky a vlhčené ubrousky. "Učitelka nám napsala, že si máme přinést úkoly, které jsme vypracovali doma," řekla Jana z 5. B.

Děti ze Základní školy Závodu míru v Pardubicích ráno přicházely ve dvou skupinách, jedna dorazila čtvrt hodiny před osmou, druhá o 15 minut později. Každá šla svým vlastním vchodem. Na prvním stupni je 312 žáků, do lavic se jich vrátilo 180. Potom, co usedly do lavic, uklízečky hned vytíraly chodby a dezinfikovaly kliky a jiná kontaktní místa. "I hřiště na přestávky máme rozdělené na sektory, aby děti nebyly všechny najednou u sebe," řekl ČTK zástupkyně ředitelky Marta Škodová.

Školy se zavřely v březnu poté, co stát vyhlásil kvůli novému typu koronaviru nouzový stav a zavedl bezprecentení omezení kvůli šíření nemoci covid-19. Poté, co je nemoc na ústupu, stát postupně opatření uvolňuje. Do školy se už před 14 dny mohli vrátit žáci a studenti posledních ročníků.

Témata:  Školství EuroZprávy.cz Děti, dětské

Související

Děti se vrátily do školních lavic. EU

Slovensko otevře všechny základní i střední školy

Slovensko po zlepšení epidemické situace od příštího týdne otevře školky, jakož i základní a střední školy ve všech okresech. Oznámil to dnes ministr školství Branislav Gröhling. Koaliční strany se také dohodly, že stát v souvislosti s koronavirovou krizí mimořádně finančně podpoří děti, jež vyrůstají v rodinách s nízkými příjmy.

Robert Plaga DOMÁCÍ

Žáci a studenti se začnou od 17. května vracet k výuce bez rotací

První stupeň základních škol přejde od 17. května na plně prezenční výuku bez rotací, děti tak budou mít normální režim výuky. Pro žáky druhého stupně základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií to bude platit v šesti krajích a v Praze, kde to epidemie koronaviru dovoluje. 

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Ukazatel paliva

Paliva v Česku za poslední týden opět zdražila

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden dál zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 31,88 Kč, před týdnem byl o 30 haléřů levnější. 

před 55 minutami

Izrael

Sirény poprvé zazněly i na severu Izraele, bombardování Pásma Gazy pokračuje

V noci na dnešek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

před 11 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 11 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 11 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 13 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 14 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 14 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 15 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 15 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 15 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama