Na Břeclavsku zavřeli školku, jedno z dětí má covid-19

Ve školce v Jevišovce na Břeclavsku mělo jedno z dětí pozitivní test na covid-19, školka je proto zavřená. ČTK to dnes řekla starostka obce Božena Bošiaková. V karanténě jsou dvě učitelky a desítka dětí.

Reklama

Na případ upozornil Břeclavský deník. "Dítě bylo pozitivně testováno v pátek. Dvě paní učitelky a všechny přítomné děti budou testovány a jsou v karanténě," uvedla Bošiaková.

Podle ní měla školka zavírat 10. srpna, kvůli koronaviru zavřela o týden dříve.

V Jihomoravském kraji je podle statistiky ministerstva zdravotnictví od začátku pandemie přes 1000 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru.

Podle jihomoravských hygieniků se kolem 700 lidí už vyléčilo. Celkem 23 lidí s nemocí zemřelo, byli v průměrném věku 78 let. V ČR je k dnešnímu dni přes 17.000 případů nemoci covid-19.

V krajské nemocnici v Trutnově dnes začala druhá vlna testování na covid-19. Před několika dny se tam nákaza potvrdila u dvou zaměstnanců a dvou pacientů. První kolo testování šíření nákazy neprokázalo. ČTK to dnes řekli zástupci hejtmanství. Výsledky budou nejpozději ve čtvrtek.

"Druhá vlna testování na koronavirus dnes v trutnovské nemocnici začala, bude otestováno 22 zaměstnanců a jeden pacient. Další opětovné testy proběhnou ve středu, výsledky očekáváme nejpozději ve čtvrtek dopoledne," řekl ČTK náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

V Královéhradeckém kraji se v poslední době potvrdil výskyt onemocnění covid-19 v několika firmách a institucích, včetně krajského úřadu a krajského Domova důchodců v Černožicích na Královéhradecku. Šlo ale o jednotlivce, dosud nebylo zaznamenáno plošné šíření nákazy.

V Domově důchodců opakované testy neprokázaly nákazu u žádného ze stovky klientů, pouze u čtyř zaměstnanců, kteří se nakazili od pracovnice, když se vrátila z dovolené. Na krajském úřadě byl dosud prokázán koronavirus u jednoho zaměstnance, dalších 15 je v karanténě.

"Opětovné testování zaměstnanců krajského úřadu na koronavirus proběhne koncem týdne. V žádném jiném krajském zařízení se koronavirus k dnešnímu dni neobjevil, tedy až na černožický domov důchodů, na který jsme upozorňovali minulý týden," uvedla dnes dopoledne pro ČTK mluvčí hradeckého kraje Sylvie Adamcová.

V Královéhradeckém kraji provádí odběry vzorků na covid-19 Fakultní nemocnice Hradec Králové, odběrová místa jsou také v krajských nemocnicích v Jičíně, Trutnově a Náchodě.

Zástupci FN Hradec Králové dnes ČTK sdělili, že nemocnice rozšířila provozní dobu svého odběrového centra od 7:30 do 15:30, dosud byla od 8:00 do 11:00. Centrum FN je v zadní části areálu nemocnice u centrální spisovny, budovy č. 64. Příjezd je Třebešskou ulicí kolem areálu Univerzity obrany Fakulty vojenského zdravotnictví, pro pěší je příchod vyznačen od hlavní vrátnice.

"Provozní doba centra se může v dalších týdnech měnit dle aktuální epidemiologické situace a potřeby odběrů," uvedl ředitel FN Hradec Králové Vladimír Palička.

Odběrové centrum kromě vyšetření nařízených lékařem umožňuje z oprávněných důvodů vyšetření samoplátců. Cena za vyšetření včetně odběru činí 1756 korun, před odběrem je nutné částku uhradit na místě platební kartou. Na vyšetření je nutné se objednat na e-mailu: [email protected] či na telefonních číslech 702 284 857, 724 384 235, 601 130 894, 495 836 004. Také v krajských nemocnicích se lze nechat testovat na koronavirus bez doporučení hygieniků či lékařů.

Témata:  nemocnice EuroZprávy.cz Děti, dětské Jihomoravský kraj Mateřské školy / školky Koronavirus Královéhradecký kraj FN Hradec Králové Trutnov

Související

Nemocnice v Gaze Blízký východ

Covid a ozbrojený konflikt. Přetížené nemocnice v Gaze jsou bojují na dvou frontách

Nemocnice v Gaze čelily přetížení kvůli pandemii ještě předtím, než začátkem minulého týdne propukly boje s Izraelem. Nyní ke koronavirovým pacientům přibyli zranění, píše agentura Reuters. "Ministerstvo zdravotnictví bojuje v Pásmu Gazy na dvou frontách - na koronavirové a na další, obtížnější, kde jsou zranění," uvedl Marván abú Sáda, primář chirurgického oddělení nemocnice aš-Šifá

Očkování, ilustrační fotografie DOMÁCÍ

Registrace očkování se otevřela pro lidi 40+. Systém spadl

K očkování proti covidu-19 se registrovalo do večera přes 200.000 lidí ve věku 40 až 44 let, kterým byla registrace nově umožněna. Na twitteru to napsal tým projektu Chytrá karanténa, který registrace k očkování spravuje. Podle něj vytvořila tato věková skupina rekord v počtu registrací za jeden den. 

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před hodinou

Nemocnice v Gaze

Covid a ozbrojený konflikt. Přetížené nemocnice v Gaze jsou bojují na dvou frontách

Nemocnice v Gaze čelily přetížení kvůli pandemii ještě předtím, než začátkem minulého týdne propukly boje s Izraelem. Nyní ke koronavirovým pacientům přibyli zranění, píše agentura Reuters. "Ministerstvo zdravotnictví bojuje v Pásmu Gazy na dvou frontách - na koronavirové a na další, obtížnější, kde jsou zranění," uvedl Marván abú Sáda, primář chirurgického oddělení nemocnice aš-Šifá

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrés Manuel López Obrador

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů v Torreónu

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se dnes omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

před 2 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

USA rozešlou do zahraničí 80 milionů dávek vakcín, řekl Biden

Spojené státy navyšují na 80 milionů počet dávek proticovidových vakcín, které plánují do konce června přerozdělit do zahraničí. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden. Kromě již slíbených 60 milionů dávek přípravku od firmy AstraZeneca prý Washington vyčlení na export nejméně 20 milionů dávek vakcín, kterými se už v USA očkuje.

před 2 hodinami

Matt Hancock

Indická varianta koronaviru podle Británie očkované starší lidi nepostihuje

Podle prvních údajů jsou očkovaní starší lidé chráněni před obávanou variantou koronaviru odhalenou v Indii. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Právě četný výskyt takzvané indické mutace koronaviru v Británii vede k obavám, že země nebude moci zrušit zbývající protiepidemická omezení 21. června, jak je nyní plánováno.

před 2 hodinami

Benátky

Italské vládní strany se dohodly na zrušení zákazu nočního vycházení

Italské vládní strany se dnes dohodly na postupném rušení zákazu nočního vycházení. Informovala o tom agentura ANSA. Trvání zákazu, který má úplně zaniknout 21. června, rozdělovalo kabinet premiéra Maria Draghiho, jehož koalice zahrnuje pravicové i levicové strany. Díky zlepšující se epidemické situaci vláda v příštích týdnech umožní obnovu provozu ve vnitřních prostorech barů a restaurací či spuštění sjezdovek na ledovcích.

před 3 hodinami

Hraniční přechod s Rakouskem, ilustrační foto

Rakousko od středy nebude pro cestující z České republiky vyžadovat karanténu

Od středy se nemusí cestující z České republiky a mnoha dalších evropských zemí po příjezdu do Rakouska odebrat do karantény. Cestovatelé však u sebe musí mít doklad o očkování proti covidu-19, nebo negativní test či potvrzení o uzdravení z nemoci. V aktualizovaném nařízení o cestování však nadále platí velmi přísná pravidla pro osoby přijíždějící ze zemí silně zasažených obávanými variantami koronaviru, tedy z Brazílie, Indie a Jihoafrické republiky.

před 3 hodinami

Barma, ilustrační foto

USA, Británie a Kanada uvalily nové sankce proti barmské juntě

USA, Británie a Kanada dnes zavedly nové sankce proti barmské juntě, informuje agentura Reuters. Washington přidal na sankční seznam členy junty, která se v únoru po vojenském převratu postavila do čela asijské země a násilně potlačuje protesty, a několik dalších barmských představitelů. 

před 3 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Německo od 7. června nabídne očkování proti covidu všem zájemcům

Německo od 7. června nabídne očkování proti nemoci covid-19 všem zájemcům, skončí tak systém upřednostňování rizikových skupin. Dnes to po jednání se spolkovými zeměmi oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Od upřednostňování již ustoupilo několik spolkových zemí, nabídka se ale týká jen ordinací praktických lékařů a ne velkokapacitních vakcinačních středisek.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Od pondělí se otevřou všechny základní a střední školy i hotely

Od pondělí 24. května se vrátí po epidemii koronaviru k plnému provozu bez rotací všechny základní a střední školy v ČR. Fungovat začnou hotely pro rekreační účely, bude také možné pořádat kulturní akce až pro 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Interiéry restaurací zřejmě otevřou v první polovině června.

před 4 hodinami

zoo

Zoologické zahrady mohou od 24. otevřít vnitřní pavilony

V zoologických či botanických zahradách budou od 24. května přístupné i vnitřní pavilony, schválila to dnes vláda. Platit bude limit 15 metrů čtverečních vnitřní plochy na jednoho návštěvníka návštěvníka. Provoz zahrad či arboret bude nadále omezen na 50 procent kapacity z maximálního možného počtu návštěvníků v jeden čas. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví.

před 4 hodinami

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook se s vydavatelstvím Axel Springer dohodl na sdílení zpravodajství

Vydavatelství Axel Springer, které je majitelem nejčtenějšího německého deníku Bild, se po letech vyjednávání dohodlo s technologickou společností Facebook na poskytování mediálního obsahu. Ten tak bude publikován mimo jiné na platformě Facebook News. O podmínkách finančního vyrovnání se prohlášení nakladatelství a Facebooku nezmiňuje.

před 4 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Hoteliéři otevření vítají, ubytování do příštího týdne přichystat stihnou

Hoteliéři, které dnes oslovila ČTK, otevření ubytovacích zařízení od příštího týdne vítají. Jsou připravení a do pondělí vše přichystat stihnou. V prokazování bezinfekčnosti a dodržování protiepidemických opatření nevidí problém. O otevření ubytovacích zařízení bez omezení kapacity pro rekreační účely od 24. května dnes rozhodla vláda.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Na teoretickou výuku VŠ je 24. května podle škol už pozdě

Na obnovu teoretické výuky vysokých škol od 24. května, jak dnes rozhodla vláda, je pozdě. Semestr už totiž končí a začínají zkoušky, řekli ČTK zástupci škol. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes médiím řekl, že si je vědom, že řada vysokých škol přechází do zkouškového období. Přesto je podle něj důležité dát školám prostor pro setkání studentů. Fungování škol vláda omezila kvůli epidemii nemoci covid-19.

před 5 hodinami

F-16 Israel Defense Forces

Může Izrael bombardovat Gazu a získávat přátele v Perském zálivu?

Pohled na zkázu v Gaze nejspíš Izraeli znesnadní cestu k největší diplomatické ceně, jíž je uznání od Saúdské Arábie. Zatím se však zdá, že další bohaté arabské státy Perského zálivu, které loni navázaly diplomatické vztahy s Izraelem, nemají v úmyslu to měnit, píše agentura Reuters.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama