Na online výuku přešla asi polovina kroužků domů dětí a mládeže

Domy dětí a mládeže (DDM) se budou kvůli opatřením proti koronaviru snažit nabízet co nejvíce kroužků formou online vzdělávání, některé takto ale nahradit nepůjdou. Část z nich se bude nahrazovat, až bude opět povoleno fungování volnočasových středisek.

Reklama

Jen pokud by nebylo možné ani to, vracely by DDM rodičům za kroužky peníze. ČTK to dnes řekl Předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže a ředitele DDM hl.m.Praha Libor Bezděk. Na online výuku v DDM podle něj zatím přešla asi polovina kroužků.

Ve většině krajů zavřeli hygienici DDM už od minulého pondělí. Ode dneška je rozhodnutím vlády jejich činnost omezena v celé ČR, a to zatím do 25. října. Platí to i pro další mimoškolní aktivity dětí, tedy třeba činnost skautů či turistických oddílů mládeže.

DDM mají podle Bezděka nyní za úkol na příští dva týdny převést co nejvíce kroužků na online výuku. "Pak to vyhodnotíme," řekl. Situace se podle něj nyní zkomplikovala tím, že na výuku na dálku zřejmě přejdou i základní školy. Dnes o tom jedná vláda, rozhodnuto zatím není. Podle Bezděka by pro děti nebylo dobré, aby seděly od rána do večera u počítače. "Měly by chodit taky aspoň na chvíli ven," řekl.

Rodiče se podle Bezděka také už ptají, jak to bude s platbami za zmeškané hodiny. "My říkáme, že v okamžiku, kdy distanční výuka bude v rámci možností plnohodnotná, tak poběží dál. Když to nepůjde, tak tam jsme připraveni hodiny nahradit," uvedl. Místo dvouhodinových lekcí by se podle něj po uvolnění opatření mohly konat třeba lekce tříhodinové. "Když to nepůjde ani nahradit, ani to nepůjde odučit, tak jim tu přiměřenou část zaplacených hodin budeme vracet," řekl.

Již na jaře se podle něj osvědčilo například fungování online kroužků hry na hudební nástroje, dramatických kroužků nebo výtvarné výchovy či modelářství. "Děti jsou ve spojení s pedagožkou, vyprávějí si o motivu, pak tvoří a pak si o tom znovu povídají. Mohou si tak navzájem své výtvory ukazovat," popsal. Naopak jako méně funkční se ukázala online výuka sportovních aktivit, řekl. Podle něj se sice dá udělat třeba video s návodem na rozcvičku či online tipy k tréninku venku, ale osobní kontakt přitom hodně chybí.

Bezděk doufá, že omezení činnosti DDM bude platit nanejvýš do začátku listopadu. "Budeme doufat, že pak aspoň v nějaké formě znovu otevřeme," řekl. DDM by pak podle něj mohly fungovat třeba s omezením pro skupiny do deseti dětí uvnitř a 20 venku, jak to ministerstvo zdravotnictví nařídilo na konci září, tedy ještě před zpřísněním opatření proti covidu-19. "Neumím si představit, že děti budou do Vánoc zavřené," uzavřel Bezděk.

Témata:  internet EuroZprávy.cz Děti, dětské

Související

Maláčová prosazuje odklad hlasování o jeslích, chce kompromisní návrh DOMÁCÍ

Maláčová prosazuje odklad hlasování o jeslích, chce kompromisní návrh

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) bude prosazovat, aby Sněmovna odložila hlasování o přeměně dětských skupin na jesle. Podle šéfky resortu práce by se novela měla vrátit ze závěrečného kola zpět k projednání, aby vznikl nový kompromisní návrh. Maláčová to dnes řekla na webináři o dětských skupinách, který uspořádaly političky KDU-ČSL. Dolní komora by měla o zákonu hlasovat tento týden.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před 8 hodinami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před 8 hodinami

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před 8 hodinami

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 9 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 10 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 11 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 11 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 11 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama