Odklad návratu žáků do lavic zástupce škol nepřekvapil

Odložení návratu žáků do lavic v souvislosti se špatnou epidemickou situací zástupce škol moc nepřekvapilo. Současný vývoj epidemie k tomu podle nich směřoval. Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka a šéfky Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové by otevření škol asi nyní bylo špatné.

Reklama

Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý považuje za smutné, že se ČR do současné situace dostala. Rozhodnutí epidemiologů hodlá respektovat, zajímalo by ho ale, proč je na tom Česko nejhůř v Evropě.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes oznámil, že plánovaný návrat části žáků do škol od začátku března není s ohledem na epidemii možný. Kvůli špatné epidemické situaci podle něj chce kabinet zpřísnit opatření. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) se dnes na vládě hovořilo i o možnosti uzavření dosud otevřených mateřských a základních škol. Školy by se podle něj ale měly uzavírat jako poslední opatření.

Podle Schejbalové se takový postup vlády s ohledem na vývoj epidemie dal očekávat. "Je jasné, že tady v té době asi je špatně, aby šli maturanti do školy," řekla. Dodala, že sama nedokáže vůbec odhadnout, kdy by se mohli žáci do škol vrátit. Podobně se vyjádřil i Zajíček. "Uvolnění se sice připravovalo, ale bylo to na základě nějaké dohody mezi vládou a hejtmany, díky které došlo k prodloužení nouzového stavu, takže přestože se podmínky nezlepšovaly, ale zhoršovaly, tak vláda se snažila závazek dodržet, i když musím říct, že mi to chvílemi už taky přišlo dost nerealistické," řekl.

Černý uvedl, že z rozhodnutí o odsunutí návratu do škol radost nemá, ale akceptuje ho. "Nejvíc mě mrzí, že situace teď došla do toho stavu, že znovu zavřou i ty (první a druhé) třídy, které běží," podotkl. "Já chápu, že v situaci, kdy jsme na tom nejhůř z celé Evropy, tak taky máme nejvíce zavřené školy, ale otázka je proč jsme na tom nejhůř," řekl.

Oddálení částečného návratu žáků do škol bude podle zástupců škol asi největším problémem pro praktickou výuku. "Na gymnáziích takový problém nevidím," řekla Schejbalová. Podle ní to záleží ale i na jednotlivých školách a kvalitě jejich výuky na dálku. Absence praktické výuky podle Zajíčka už začíná být velký problém nejen pro závěrečné ročníky, ale i ty nižší.

"Výpadek praktického vyučování už nyní v březnu je skoro roční," uvedl. "Z mého pohledu jsou ohroženy asi hlavně učební obory, kde podíl praktické výuky je výrazně vyšší, ale týká se to i maturitních oborů," dodal. Pokud by se praktická výuka nemohla konat třeba ještě dva měsíce, muselo by se podle něj v některých oborech uvažovat například o úpravě učebních plánů, protože už by se všechno dohnat nestihlo.

Co se týče deváťáků, tak podle Černého domácí příprava na přijímací zkoušky na střední školy pro většinu z nich problém asi nebude. Potíže mohou mít ti, kteří doma nemají dobré podmínky k učení, řekl. Osobně se ale domnívá, že ještě víc by se do lavic potřebovaly vrátit třetí až páté třídy.

Témata:  Školství školy EuroZprávy.cz Jiří Zajíček Michal Černý

Související

DOMÁCÍ

Počty žáků s pozitivním testem podle epidemiologa Smejkala zřejmě porostou

Počty žáků s pozitivním antigenním testem stoupnou, očekává epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. Současně upozornil, že použití antigenních testů ve školách je problematické a bylo by lepší provádět testování citlivější PCR metodou. Smejkal odhaduje, že by se studenti středních škol mohli vrátit do lavic v květnu, řekl dnes v rozhovoru na rádiu Frekvence 1.

Ze společnosti

Pohřeb prince Philipa je u konce. Královská rodina pohřbila manžela Alžběty!

Do královské krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor byl dnes pohřben princ Philip, manžel královny Alžbety II., který zemřel minulý pátek ve svých 99 letech. Británie držela k uctění jeho památky minutu ticha před začátkem asi 50 minutového pohřebního obřadu, při němž se vzpomínalo na Philipovu minulost v královském námořnictvu a sedm desetiletí služby Británii po boku královny.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před hodinou

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před hodinou

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před hodinou

před hodinou

před 2 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 2 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Rusko přemístilo několik vojenských lodí do Černého moře

Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly dnes propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Rusko v posledních týdnech shromažďuje vojenské oddíly u hranic s Ukrajinou, za což čelí kritice USA, NATO a evropských zemí.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

před 4 hodinami

Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře, otevřou se i kontaktní místa

Dnes začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová dnes doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou on-line. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Česko plánuje snížení závislosti na zemích s jinou ideovou orientací

Česká republika by měla snižovat svou strategickou závislost na zemích s odlišnou ideově-hodnotovou orientací. Plánuje to národní strategie pro čelení hybridnímu působení, kterou bude v pondělí schvalovat vláda. Dokument stanovuje, jak by se republika měla chránit před nepřátelskými hybridními hrozbami. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama