Děkan FF ÚK nevyvěsil transparent s Miladou Horákovu. Teď se kaje a pořádá veřejné slyšení

Nevyvěšení transparentu s Miladou Horákovou, který zdobí nápis "Zavražděná komunisty", na budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK), vyvolalo velké pozdvižení. Přestože se její děkan a historik Michal Pullmann kál, že namísto něj nechal potáhnout školu černým suknem, moc velkého pochopení se nedočkal.

Reklama

Podle informací dostupných v týdeníku Echo24 vyšla děkanovi FF UK před devíti lety studie nesoucí název "Konec experimentu", která se zabývá nechvalně známým obdobím takzvané normalizace, tedy krátce po invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a s ní spojeném konci procesu Pražského jara. 

Pullmann totiž patří mezi představitele revizionistické školy, jejíž učenci vycházejí z toho, že pro český komunismus byl typický konsensus většiny společnosti. Narážel zřejmě na fakt, že si KSČ ve volbách 1946 dokázala získat podporu 46 % voličů. Slovy historika nespočívá pád vlády komunistů v tom, že by se proti nim postavili lidé na odpor, nýbrž v převzetí rétoriky sovětského vůdce Michaila Gorbačova. 

Děkan se po kritice hájil tím, že on i jeho fakulta plní ctí památku oběti justiční vraždy Milady Horákové, a že se pouze v rámci piety rozhodli vyvěsit černý prapor. Ze vzniku celé kauzy obvinil Michala Gregoriniho z iniciativy Dekomunizace, který měl zveřejnit některé detaily interní komunikace v rámci školy.

Syn kontrarevolucionáře: "Je ostuda, že stojíte v čele Filozofické fakulty Karlovy univerzity."

Ačkoliv se Pullmann snažil vše uvést na pravou míru, moc si ale nepomohl. Syn prominenta kontrarevoluce 1968 Michal Klíma okamžitě zareagoval otevřeným dopisem, který je veřejně dostupný na serveru Fórum 24, a servítky si rozhodně nebral. 

Ihned v prvním odstavci poukázal na skutečnost, že děkanův otec byl vysoce postaveným komunistou, který dokonce působil na sekretariátu RVHP v Moskvě, a díky si mohl užívat dětství v prostředí tamní smetánky. Po pádu režimu mu nic nebránilo ve studiu vysoké školy, ba jej ani nikdo za jeho původ neperzekuoval.

To Klíma takové "štěstí" neměl, jelikož se narodil do rodiny prominenta kontrarevoluce roku 1968 (je synem spisovatele Ivana Klímy). Už ve škole se musel dívat na fotografie svého otce, jež visely mezi takzvaným nepřáteli systému, tedy pravicovými oportunisty. Nemohl se podívat ani do západních zemí, a to ani tehdy, když si opatřil devizový příslib, jelikož to nebylo v "zájmu" státu. Kdyby nebylo nebojácného ředitele gymnázia Rudolfa Fraňka, který si sám užil své jako vězeň terezínského ghetta, možná by ani nemohl vystudovat.

V případě zamýšleného studia humanitních věd měl však smůlu a zřejmě by se býval nedostal ani na techniku, kde ale opět narazil na dobrou duši, a to člena přijímací komise, který mu poradil, aby se nevyjadřoval k podmínkám vyloučení svého otce z KSČ v roce 1967. Jednalo se konkrétně o Jaroslava Klvaňu.

"Tento delší úvod píšu, abych odlišil naše výchozí pozice. Vy o té době píšete jako historik, který ji zažil jako malé dítě z prominentní rodiny. Já jako člověk, který v ní dospíval a žil. Humanitní vzdělání jsem jako dítě z disidentské rodiny získat nemohl. Proto tento text nemůže mít akademickou úroveň. Věřím, že to pochopíte," nastínil, proč zachází do těch nejpodrobnějších detailů svého života před listopadem 1989.

Klíma dále zmínil také Svobodnou Evropu, díky níž si mohl doplňovat chybějící vzdělání v oblasti historie, ekonomie a politologie, a na níž se doslechl také o zkušenostech československého exulanta přednášejícího v 50. letech v USA. Americkým studentům vůbec nešlo do hlavy, proč lidé souzení daleko za oceánem neměli obhájce. Na tento stav jsou čeští i slovenští občané zvyklí teprve tři dekády.

Kritikou nešetřil ani směrem k historikům, na něž se Pullman odvolává, a kteří údajně zmiňovali demokratický prvek stalinismu spočívající v tom, že dělníci pracující v továrnách získali možnost odsuzovat inženýry a posílat je na smrt. I takové argumenty zaznívají, jelikož stalinismus 30. let skutečně umoňoval neelitám útočit na elity. 

"Vzhledem k tomu, že citujete bez širšího kontextu, není jasné, zda zmínění historici svá tvrzení pronesli jako cynismus, sarkasmus, nebo zda je mysleli vážně," doplnil Klíma. 

"Co považuji za alarmující, je to, že tato tvrzení bez dalšího komentáře uvádíte vy, jako český historik, učitel a nadto děkan filozofické fakulty nejprestižnější české univerzity. Máme tomu rozumět, že tento pohled je vám blízký, že se s ním snad dokonce ztotožňujete?," zuřil a poukázal na to, že model, kdy by dělníci v továrnách rozhodovali o smrti svých nadřízených či komkoliv jiném, nemá s demokracií (Pozn. redakce: demokracii lze v Aristotelově pojetí vnímat jako absolutní vládu většiny, tedy její tyranii vůči menšině.) vůbec nic společného, a že by šlo o vraždu. Zmínil také, že za reálného socialismu docházelo k justičním vraždám nikoli s posvěcením dělnické třídy, nýbrž soudů ovládaných komunistickým aparátem.

Dále přešel k osobě Rudolfa Slánského, u něhož podle Pullmanna nebyly rezoluce z továren pouze zinscenované. "Co tím máte na mysli? Že se ve svobodné společnosti sešli spontánně lidé a napsali, že má být Slánský odsouzen k trestu smrti? Že k tomuto kroku měli lidé zprávy z nezávislých sdělovacích prostředků, aby mohli ke svému názoru informovaně dospět? Že vyšetřování probíhalo v souladu se zákony, to znamená, že se obvinění veřejně přiznávali ke svým údajným zločinům ze své svobodné vůle, a tedy, že rezoluce z továren byly přijímány na základě oprávněných reakcí na tato doznání?," pokládal Klíma řečnické otázky s dodatkem, že odsouzení byli ke svému přiznání častokrát donuceni. (Pozn. redakce: V podobném duchu hovořila konkrétně o osobě Milady Horáková i členka KSČM a někdejší poslankyně Marta Semelová.)

V blížícím se závěru rozhovoru zmiňoval také Pullmannův protiklad sociálních prvků a svobody slova, tedy situaci kdy například slovenský dělník v roce 1979 spíše ocenil předmanželskou smlouvu než právo se svobodně projevovat. Vadil mu nejvíc fakt, že děkan mluví o těchto dvou hodnotách jako o něčem, co se vylučovalo, což není pravda. Za minulého režimu čekala i běžná pracující třída na zájezdy, a to kolikrát i přes noc. To samé platilo o devizových příslibech. O davech, které ihned po převratu vzali hranice, nemluvě. Lidem tehdy nešlo jenom o hmotné věci, nýbrž o hodnoty. "Je ostuda, že stojíte v čele Filozofické fakulty Karlovy univerzity," dokončil Michal Klíma.

Na email redakce serveru EuroZprávy.cz, zda by měl děkan Pullmann zájem poskytnout podrobnější vyjádření, odpověděl Mgr. Daniel Soukup, Ph.D, proděkan pro přijímací řízení a vnější vztahy, že nikoliv. Informoval ale, že se FF UK chystá uspořádat veřejné slyšení mezi historikem a Klímou, jehož termín bude ještě upřesněn. 

Témata:  milada horáková EuroZprávy.cz Univerzita Karlova Vysoké školy Michal Pullmann

Související

Ze společnosti

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 2 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 3 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 3 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 5 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 5 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 6 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama