Rezervy mají pro školy 12,6 milionu roušek, nakoupí i další testy

Ministerstvo školství má u Správy státních hmotných rezerv (SSHR) rezervováno 12,6 milionu roušek. Budou bezúplatně k dispozici základním školám pro děti ze sociálně slabších rodin nebo pro případ, že děti zapomenou ochranu dýchacích cest doma či dojde k jejímu poškození. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Reklama

Ministr dále uvedl, že správa rezerv má zajistit také nákup dalších antigenních testů na covid pro školství do konce školního roku. Vláda dnes schválila rámec pro nákup 14,4 milionu testů, což by mělo stačit, upřesnil Plaga na dotaz ČTK.

Předseda SSHR Pavel Švagr dnes upozornil, že po skončení nouzového stavu tuto neděli se tendry prodlouží, protože už budou muset být vypsány klasicky podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Plaga uvedl, že z tohoto důvodu zadala vláda správě nákup 5,6 milionu testů na období od 12. do 31. května už nyní.

"Tak, aby to s těmi lhůtami státní hmotné rezervy stihly. Zavážka musí samozřejmě proběhnout předtím, než stávajících 4,1 milionu testů, které do škol putují v těchto dnech, dojde. Je to stíhatelné," uvedl Plaga. Rozvážet do krajů 4,1 milionu testů na koronavirus do škol začali hasiči dnes. Jejich vyskladnění komplikovalo chladné počasí, ve dvou ze čtyř skladů SSHR distribuce začala až odpoledne.

Švagr během dne uvedl, že výrobce požaduje, aby se testy přepravovaly a skladovaly v prostředí od čtyř do 30 stupňů Celsia. Mluvčí správy Aneta Procházková v podvečer ČTK řekla, že se podařilo všechny testy pro školy z aktuální zavážky ze skladů odvést. "Aprílové počasí se nakonec umoudřilo," uvedla SSHR na twitteru. Celkem je nyní podle dřívějších informací pro potřeby školství k dispozici asi 7,6 milionu testů.

Plaga dnes oznámil, že pravidelné testy na covid budou prováděny dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek. "V tuto chvíli dokončujeme materiály pro školy včetně webu, kde budou informace uvedeny," uvedl ministr. Testování se podle něj bude uskutečňovat samotestovacími sadami s odběrem z přední části nosu.

"Zároveň jsme umožnili předškolním dětem, prvním a druhým třídám, případně dětem se zdravotním postižením, aby u toho odběru byli jejich zákonní zástupci," řekl Plaga. Účast třetí osoby podle něj u těchto dětí je podle něj na místě, má pomoci mimo jiné překonat ostych dětí z testování.

"Chtěl bych zopakovat, že zároveň bylo zavezeno na české školy 6,5 milionů respirátorů FFP2 pro učitele. Co se týká testování samotných učitelů, tak se počítá s testováním dvakrát týdně u těch co jsou v kontaktu s žáky, u těch ostatních, kteří prezenčně dochází na pracoviště pak jednou týdně," dodal ministr.

Žáci prvního stupně základních škol se začnou do lavic vracet od pondělí 12. dubna, třídy se budou střídat po týdnech, potvrdila dnes vláda. Do školek zatím půjdou jen předškoláci, nebudou přitom muset používat roušky.

Vláda schválila scénář návratu do škol, jak ho minulý týden představili ministři školství Plaga a zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO). Od 19. dubna by se tak měli do laboratoří vrátit studenti posledních ročníků vysokých škol, to vláda ještě potvrdí podle aktuálních dat.

Témata:  Roušky a respirátory EuroZprávy.cz Správa státních hmotných rezerv (SSHR) Robert Plaga

Související

DOMÁCÍ

Do škol má příští týden dorazit 3,5 milionu kritizovaných testů

Další dodávku antigenních testů pro testování žáků a zaměstnanců na covid-19 by školy měly obdržet 21. dubna. Vyplývá to z dopisu, který ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve čtvrtek zaslal Správě státních hmotných rezerv (SSHR). Dopis má ČTK k dispozici. Ministr v něm žádá o uvolnění 3,5 milionu antigenních testů Singclean pro samotestování ve školách. 

NÁZORY

Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu klinické demokratické smrti

KOMENTÁŘ – Je z něj oficiální sluha prezidenta země. Funkci premiéra státu si Andrej Babiš v současné době může tak maximálně psát na vizitku. V reálném politickém životě byl degradován na vojína. Šéf vlády zcela ztratil kompetence, nechal se hlavou státu Milošem Zemanem doslova zahnat do kouta. Díky strachu, jak moc bude ministerský předseda potřebovat po volbách podporu nejvyššího ústavního činitele, ztrácí soudnost a tupě poslouchá rozkazy z Hradu, byť jsou absurdní, jak z Havlových her. Odvolat prozápadního šéfa diplomacie, který dráždil proruské panstvo, a nemít za něj náhradu, je vrcholem zoufalství a trapnosti.

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 6 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 8 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 11 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 11 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 11 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 11 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama