Věřím, že nejmladší žáci už na školách vydrží. Riziko nákazy hrozí, ale nebuďme hysteričtí, říká Černý

Z jeho hlasu vyvěrala radost i spokojenost. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý vítá rozhodnutí ministra zdravotnictví Jana Blatného, který v lepšící se koronavirové situaci povolil od příští středy otevřít třídy pro žáky prvních a druhých ročníků. „Uleví se učitelům, dětem i rodičům, protože pro nejmenší žáky nebyla distanční výuka vhodná,“ říká pro EuroZprávy.cz Michal Černý.

Reklama

Na mobilním telefonu i počítači mu už naskakují zprávy od dětí, jak moc se do školy těší. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý věří, že jde o nezvratné rozhodnutí. „Od pana ministra zdravotnictví Jana Blatného jsem slyšel, že už jsme se dostali za bod zlomu koronavirové pandemie, a proto věřím, že nejmladší žáci už na školách vydrží,“ je přesvědčený.

Nejmenší žáci měli jít do školy už v pondělí 2. listopadu. Jelikož ale nepanovala dobrá epidemiologická situace, jejich návrat se odložil. Třídy osiřely od 14. října. „Nyní už věřím, že příští středu do lavic skutečně usednou. Máme z rozhodnutí velkou radost. Bylo totiž naprosto primární, aby došlo k otevření tříd pro prvňáčky a druháky. Jednoznačně tento krok podporuji,“ zůstává ředitel Masarykovy základní školy v pražských Klánovicích na optimistické vlně.

Původně vystudovaný expert na první stupeň si uvědomuje, že většina benjamínků svými znalostmi po distanční výuce neoslní. „Musíme si uvědomit, že speciálně prvňáci do školy ještě pořádně ani nezačali chodit. A tak budou opravdu v počáteční fázi vzdělávání.“ Druháci na tom se vzděláním podle něj zřejmě také nebudou úplně úžasně. „A právě proto bylo důležité, aby se nejmenší děti vrátily. Čím déle by koronavirová výluka trvala, tím by problém díky jejich absenci ve škole byl větší.“

Pedagog upozorňuje, že mnozí prvňáčci díky koronavirové výluce neumějí vůbec psát. „Děti, které jsou odkázané jen na školu, poznají v současné době jen několik písmen, ale zdaleka ne všechny. Jsou děti, které už psát uměly před nástupem do školy, většina ale na tom není valně. Distanční výuka pro nejmenší nebyla totiž vhodná,“ konstatuje.

Rovněž deváťáci potřebují kvůli přijímacím zkouškám do lavic

Šéf asociace základních škol tvrdí, že v ohrožení jsou i deváťáci, které čekají přijímací zkoušky. U nich sice není problém tak závažný jako u prvňáčků či druháků, ale ideální stav v uvedené věkové kategorii rovněž nepanuje. „Pro deváťáky je důležité, že se blíží přijímací zkoušky a nůžky mezi těmi, kteří nastalou situaci zvládají dobře a ti, kteří ji snášejí hůře, se čím dál více rozevírají. Rovněž je nutné říci, že u dětí, které mají potíže, tak šance na přijetí do slušné střední školy postupně klesá.“

Podle Černého záleží na tom, zda škola zvládá distanční výuku a jestli si ji osvojil i samotný žák. „ Pak dálková výuka funguje docela dobře. Ale problém je v obrovských rozdílech, když škola, dítě anebo obě strany způsob zmíněné výuky nezvládají.“ Bohužel i takové případy existují. „Proto ze zmíněného pohledu je nutné, aby se i žáci devátých tříd vrátili do škol také brzy. Nemusejí nastoupit 18. listopadu, ale pokud do lavic usednou ještě v letošním kalendářním roce, pak to bude ještě včas,“ míní.

Ředitel krátce po oznámení, že se školy pro malé žáky příští středu otevřou, zaregistroval obavy učitelů, aby se nenakazili od dětí. Strach má ale jen menšina. „Už jsme něco zažili, a tak bych nepanikařil.  Měli jsme už několik případů covidu mezi dětmi i pedagogy. Koneckonců i já jsem nyní nemocný, ačkoli nevím, zda mám koronavirus.“

Pedagog s aprobací na matematiku a dramatickou výuku připouští, že určité riziko nákazy přesto hrozí. Kolegy nejen z pražských Klánovic ale uklidňuje zkušeností ze školy v přírodě, na níž odjelo dítě s covidem-19, aniž by někdo o jeho diagnóze věděl. „A nakazily se od něj jen dvě děti a žádný učitel. Navíc si musíme uvědomit, že všichni trávili veškerý čas celý týden společně. Je jasné, že nějaké nebezpečí hrozí, ale nechtěl bych být hysterický.“ Odborník apeluje na dodržování přísných hygienických pravidel. „Pokud se bude větrat, všichni si mýt ruce, užívat dezinfekci a nosit roušky, pak se domnívám, že riziko přenosu je velmi malé. Osobně jsem o tom přesvědčený.“

Čeho se děti ani po otevření školy nedočkají, je hudební výchova i tělocvik. „Předměty nejsou zrušeny, ale nyní nebudou probíhat, neboť se jedná o nebezpečné aktivity, protože při nich hrozí nákaza. Umím si představit, že v rámci tělocviku mohou jít děti na procházku. Jak bude přesně hudební výchova a tělocvik nahrazen, zatím ještě nevím.“

Milovníka divadla potěšilo, že počet žáků ve třídách není za dodržení přísných hygienických podmínek nikterak omezen. „A to je dobře, protože dělení tříd na skupiny byl na jaře velký problém, který přinášel spoustu těžkostí. Raději zajistíme odpovídající hygienické podmínky, než abychom museli třídy dělit,“ přiznává pro EuroZprávy.cz Michal Černý.

Témata:  Školství vzdělání ministerstvo školství školy EuroZprávy.cz Děti, dětské Robert Plaga Michal Černý

Související

Děti se vrátily do školních lavic. EU

Slovensko otevře všechny základní i střední školy

Slovensko po zlepšení epidemické situace od příštího týdne otevře školky, jakož i základní a střední školy ve všech okresech. Oznámil to dnes ministr školství Branislav Gröhling. Koaliční strany se také dohodly, že stát v souvislosti s koronavirovou krizí mimořádně finančně podpoří děti, jež vyrůstají v rodinách s nízkými příjmy.

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto DOMÁCÍ

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 9 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 10 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 10 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 12 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 12 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 13 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 13 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 14 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví.

Německo testovaným usnadní cestování z rizikových oblastí

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru. 

před 15 hodinami

Boris Johnson

Johnson ohlásil na příští rok vyšetřování vládní reakce na pandemii

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že příští rok začne veřejné vyšetřování ohledně reakce vlády na covidovou pandemii. Podle agentury Reuters by mělo odpovědět na otázku, proč Británie zaznamenala nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 v Evropě a proč Johnsonovu kabinetu zpočátku trvalo tak dlouho, než zavedl lockdown.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama