Zájem o maturitu z angličtiny proti matematice opět narostl

Zájem o státní maturitu z cizího jazyka proti matematice letos opět mírně vzrostl. K matematice se přihlásilo zhruba 19 procent maturantů, což je přibližně o jeden procentní bod méně než loni. Ostatní dali přednost cizímu jazyku.

Reklama

Nejvíc studentů si vybralo již tradičně angličtinu. Vyplývá to ze statistik, které ČTK poskytl Marek Lehečka z referátu vnějších vztahů Cermatu. Ke státním didaktickým testům se podle něj letos přihlásilo 70.987 studentů. Kolik z nich v důsledku úlev kvůli epidemii covidu-19 nebude testy skládat, bude Cermat vědět až po skončení zkoušek, sdělil Lehečka.

Maturity se letos budou konat v upravené podobě. Podle novely zákona bude Cermat organizovat jen didaktické testy. Ústní a písemné zkoušky se přesunuly do škol, kvůli epidemii covidu-19 ale ministerstvo školství rozhodlo, že se slohy letos mimořádně zruší a ústní zkoušky budou dobrovolné. Studenti některých oborů, kteří kvůli epidemii mezi loňským 12. říjnem a letošním 17. květnem pracovali nejméně 160 hodin v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset skládat ani maturitní testy. Všechny bude čekat školní maturita ze dvou nebo tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru.

Státní maturita je podle zákona povinná z češtiny a druhý předmět si studenti vybírají mezi matematikou a cizím jazykem. K didaktickému testu z češtiny by letos mělo jít 70.987 maturantů, což je o 2951 víc než loni. K cizímu jazyku se přihlásilo 57.353 studentů, tedy 80,8 procenta všech. Zbytek si zvolil matematiku. Zájem o cizí jazyk meziročně o jeden procentní bod narostl. V případě angličtiny, kterou si vybralo 55.109 maturantů, se zvýšil o 1,5 procentního bodu. Podíl přihlášených k němčině, ruštině, francouzštině a španělštině poklesl. K nepovinné obtížnější zkoušce z matematiky rozšiřující by mělo jít 2799 prvomaturantů.

Počet žáků, kteří kvůli práci v nemocnicích a domovech seniorů nebudou testy letos dělat, není Cermat nyní schopen odhadnout, uvedl Lehečka. Jejich počet podle něj bude znám až po skončení zkoušek. Doklad o splnění všech podmínek mohou předložit do 17. května. V oborech, kterých se možnost nekonat povinné testy týká, se k maturitě poprvé přihlásilo 5500 studentů, řekl. Cermat podle něj připravuje zkušební dokumentaci standardně pro všechny.

Úmysl dobrovolně dělat ústní zkoušky z češtiny a cizího jazyka musí studenti sdělit ředitelům škol do 30. dubna. Ani tuto informaci nebudou ředitelé Cermatu předávat předem. "Počty konajících žáků tedy budou známy až poté, co nám školy elektronicky předají všechny výsledky zkoušek profilové části,“ řekl Lehečka.

Státní maturitní testy se mají konat 24. až 26. května. Mimořádný termín pro maturanty, kteří budou při řádném termínu testů v karanténě, bude 7. až 9. července. Období školních, takzvaných profilových maturit bude od 1. června do 23. července. Praktické zkoušky se budou moci konat od 19. dubna do 27. srpna.

Výsledky testů z řádného termínu Cermat zveřejní 17. června na webu data.cermat.cz, řekl Lehečka. Z celého jarního období podle něj budou informace k dispozici v tiskové zprávě na začátku září. Kompletní výsledky letošních maturit včetně podzimního termínu pak budou v říjnu v souhrnné statistické analýze, dodal. Výsledky testů se podle loňské úpravy maturitní vyhlášky nově nebudou známkovat, ale hodnotit procenty a slovy "uspěl" či "neuspěl".

Témata:  maturity školy EuroZprávy.cz

Související

DOMÁCÍ

Počty žáků s pozitivním testem podle epidemiologa Smejkala zřejmě porostou

Počty žáků s pozitivním antigenním testem stoupnou, očekává epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. Současně upozornil, že použití antigenních testů ve školách je problematické a bylo by lepší provádět testování citlivější PCR metodou. Smejkal odhaduje, že by se studenti středních škol mohli vrátit do lavic v květnu, řekl dnes v rozhovoru na rádiu Frekvence 1.

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 7 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 10 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 12 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 13 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 13 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 13 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama