Zájem o očkování mezi učiteli je velký, liší se v jednotlivých školách

Zájem o očkování proti koronaviru má podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého v průměru kolem 70 procent zaměstnanců škol. Situace se podle něj liší spíš v jednotlivých školách než mezi regiony. Řada ředitelů škol podle něj už rozdala kódy pro vakcinaci všem, kteří o to měli zájem. O přípravách na návrat žáků do škol se ale zatím jen diskutuje, řekl na dotaz ČTK.

Reklama

Podle pražské radní Mileny Johnové (Praha Sobě) bylo k 17. březnu na území hlavního města očkováno 8158 pracovníků ve školství.

V některých školách se podle Černého chtějí nechat očkovat skoro všichni, jinde třeba téměř nikdo. Konkrétně v Masarykově základní škole v pražských Klánovicích, kterou řídí, je zájem kolem 90 procent. Asi čtvrtina zaměstnanců má ale nyní covid-19, takže ti se teď očkovat nebudou, ačkoli to předtím chtěli, dodal.

Podle doporučení ministerstva školství z února mělo být očkování učitelů rozděleno do více fází. V první etapě se měli hlásit zejména učitelé a nepedagogičtí pracovníci ve věku od 55 let výš, případně ti, kteří zajišťují nebo budou v nejbližší době zajišťovat provoz otevřených škol. Konkrétní zaměstnance vybírali ředitelé jednotlivých škol. Poskytli jim kód, který zaslalo ministerstvo školství a kterým mají zájemci o očkování při registraci potvrdit svou příslušnost k prioritní profesní skupině. Na očkovacím místě musí ještě předkládat potvrzení od zaměstnavatele o práci ve škole.

Černý podotkl, že od vydání doporučení se ovšem situace změnila. Vláda kvůli nákaze rozhodla od 1. března o uzavření všech škol. V provozu jsou jen školy pro děti záchranářů a zdravotníků. Řada učitelů proto rozdala nakonec kódy všem zaměstnancům, kteří o očkování projevili zájem, řekl. "Já jsem třeba dal kódy podle metodiky ze začátku, ale asi po týdnu jsem je dal taky i ostatním," uvedl. Podle něj nebude na škodu, když budou učitelé co nejrychleji očkovaní, protože školy tak budou moct po návratu žáků lépe fungovat, řekl.

Vláda zmiňovala, že učitelé budou dostávat vakcínu AstraZeneca. Podle Černého se ale pracovníci škol očkují i dalšími dvěma vakcínami, které jsou nyní v Česku k dispozici, a to od společnosti Pfizer/BioNTech a od firmy Moderna. "Je to tak, že tam, kde se zaregistrujete, tak vás oočkují tím, čím tam očkují," řekl.

O přípravách na návrat žáků zatím podle něj asociace nic neví. Její zástupci o tom chtějí jednat s ministerstvem školství. Otázkou podle něj je, jaké ročníky se začnou vracet jako první a jak se budou testovat.

Většina pedagogů a dalších pracovníků škol, registrovaných k očkování, je podle dřívějšího vyjádření radní Johnové mladší 55 let. Podle radní tak byli očkováni i mladí učitelé na úkor seniorů a chronicky nemocných lidí. "Všem očkovacím místům jsme dali instrukci, aby očkovali v této skupině (pedagogičtí pracovníci a ostatní pracovníci ve školství) v souladu s doporučením vlády pouze osoby nad 55 let," doplnila Johnová dnes. Celkem je podle radní v hlavním městě asi 36.000 pracovníků ve školství.

Ministerstvo zdravotnictví tento týden uvedlo, že by se jako první mohly znovu otevřít školky, první stupeň základních škol a poslední ročníky základních a středních škol. Podle ministra Jana Blatného (za ANO) to bude nejdřív v druhé polovině dubna, přesné datum odmítl upřesnit. Jeho úřad by chtěl povinné testování ve školách jedenkrát týdně s výjimkou učitelů, kteří jsou očkovaní nebo v uplynulých 90 dnech prodělali covid-19. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) by chtěl, aby se při testování ve školách používaly vedle antigenních také testy PCR.

Témata:  očkování Školství učitelé EuroZprávy.cz

Související

Evropa

Británie doporučila těhotným ženám vakcíny Pfizer či Moderna

Británie doporučila těhotným ženám, aby při očkování proti covidu-19 volily vakcíny od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna, protože u nich existuje dostatečné množství dat o tom, že jsou během gravidity zcela bezpečné. S odkazem na britský výbor pro vakcinaci a imunizaci (JCVI) o tom dnes informovala agentura Reuters.

Reklama

Ze společnosti

Pohřeb prince Philipa je u konce. Královská rodina pohřbila manžela Alžběty!

Do královské krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor byl dnes pohřben princ Philip, manžel královny Alžbety II., který zemřel minulý pátek ve svých 99 letech. Británie držela k uctění jeho památky minutu ticha před začátkem asi 50 minutového pohřebního obřadu, při němž se vzpomínalo na Philipovu minulost v královském námořnictvu a sedm desetiletí služby Británii po boku královny.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 41 minutami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 52 minutami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 3 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 3 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Rusko přemístilo několik vojenských lodí do Černého moře

Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly dnes propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Rusko v posledních týdnech shromažďuje vojenské oddíly u hranic s Ukrajinou, za což čelí kritice USA, NATO a evropských zemí.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

před 6 hodinami

Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře, otevřou se i kontaktní místa

Dnes začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová dnes doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou on-line. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama