Zájem o očkování mezi učiteli je velký, liší se v jednotlivých školách

Zájem o očkování proti koronaviru má podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého v průměru kolem 70 procent zaměstnanců škol. Situace se podle něj liší spíš v jednotlivých školách než mezi regiony. Řada ředitelů škol podle něj už rozdala kódy pro vakcinaci všem, kteří o to měli zájem. O přípravách na návrat žáků do škol se ale zatím jen diskutuje, řekl na dotaz ČTK.

Reklama

Podle pražské radní Mileny Johnové (Praha Sobě) bylo k 17. březnu na území hlavního města očkováno 8158 pracovníků ve školství.

V některých školách se podle Černého chtějí nechat očkovat skoro všichni, jinde třeba téměř nikdo. Konkrétně v Masarykově základní škole v pražských Klánovicích, kterou řídí, je zájem kolem 90 procent. Asi čtvrtina zaměstnanců má ale nyní covid-19, takže ti se teď očkovat nebudou, ačkoli to předtím chtěli, dodal.

Podle doporučení ministerstva školství z února mělo být očkování učitelů rozděleno do více fází. V první etapě se měli hlásit zejména učitelé a nepedagogičtí pracovníci ve věku od 55 let výš, případně ti, kteří zajišťují nebo budou v nejbližší době zajišťovat provoz otevřených škol. Konkrétní zaměstnance vybírali ředitelé jednotlivých škol. Poskytli jim kód, který zaslalo ministerstvo školství a kterým mají zájemci o očkování při registraci potvrdit svou příslušnost k prioritní profesní skupině. Na očkovacím místě musí ještě předkládat potvrzení od zaměstnavatele o práci ve škole.

Černý podotkl, že od vydání doporučení se ovšem situace změnila. Vláda kvůli nákaze rozhodla od 1. března o uzavření všech škol. V provozu jsou jen školy pro děti záchranářů a zdravotníků. Řada učitelů proto rozdala nakonec kódy všem zaměstnancům, kteří o očkování projevili zájem, řekl. "Já jsem třeba dal kódy podle metodiky ze začátku, ale asi po týdnu jsem je dal taky i ostatním," uvedl. Podle něj nebude na škodu, když budou učitelé co nejrychleji očkovaní, protože školy tak budou moct po návratu žáků lépe fungovat, řekl.

Vláda zmiňovala, že učitelé budou dostávat vakcínu AstraZeneca. Podle Černého se ale pracovníci škol očkují i dalšími dvěma vakcínami, které jsou nyní v Česku k dispozici, a to od společnosti Pfizer/BioNTech a od firmy Moderna. "Je to tak, že tam, kde se zaregistrujete, tak vás oočkují tím, čím tam očkují," řekl.

O přípravách na návrat žáků zatím podle něj asociace nic neví. Její zástupci o tom chtějí jednat s ministerstvem školství. Otázkou podle něj je, jaké ročníky se začnou vracet jako první a jak se budou testovat.

Většina pedagogů a dalších pracovníků škol, registrovaných k očkování, je podle dřívějšího vyjádření radní Johnové mladší 55 let. Podle radní tak byli očkováni i mladí učitelé na úkor seniorů a chronicky nemocných lidí. "Všem očkovacím místům jsme dali instrukci, aby očkovali v této skupině (pedagogičtí pracovníci a ostatní pracovníci ve školství) v souladu s doporučením vlády pouze osoby nad 55 let," doplnila Johnová dnes. Celkem je podle radní v hlavním městě asi 36.000 pracovníků ve školství.

Ministerstvo zdravotnictví tento týden uvedlo, že by se jako první mohly znovu otevřít školky, první stupeň základních škol a poslední ročníky základních a středních škol. Podle ministra Jana Blatného (za ANO) to bude nejdřív v druhé polovině dubna, přesné datum odmítl upřesnit. Jeho úřad by chtěl povinné testování ve školách jedenkrát týdně s výjimkou učitelů, kteří jsou očkovaní nebo v uplynulých 90 dnech prodělali covid-19. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) by chtěl, aby se při testování ve školách používaly vedle antigenních také testy PCR.

Témata:  očkování Školství učitelé EuroZprávy.cz

Související

Ilustrační fotografie DOMÁCÍ

Prodloužit školní rok do prázdnin? Ředitelé ZŠ a učitelský spolek jsou proti

Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku do období letních prázdnin. Podle nich byla distanční výuka pro žáky, rodiče i samotné učitele podstatně náročnější než škola v běžném režimu. Zástupci obou organizací to dnes ČTK sdělili v tiskové zprávě.

Ze společnosti

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Fanoušci největší nesportovní události na světě se konečně dočkali. Po dvou letech se na obrazovky vrátila legendární soutěž Eurovision song contest známá českým příznivcům jako Eurovize. I letos má svého tuzemského zástupce, který se ale objeví až na druhém semifinálovém kole ve čtvrtek. Jak dopadlo to první?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Španělsko a EU vyzvaly kvůli migrantům Maroko k přísnější ostraze hranice kolem Ceuty

Maroko dnes povolalo ke konzultacím svou velvyslankyni v Madridu. Země zároveň čelila výzvám představitelů Španělska a Evropské unie, aby lépe kontrolovala svou hranici u španělského města Ceuta, kam v posledních dvou dnech dorazily tisíce migrantů. Jejich příchod usnadnil přístup marocké policie, která polevila v ostraze hranice, uvedl dnes španělský tisk. Město navštívil premiér Pedro Sánchez, který slíbil rychlé obnovení pořádku.

před 6 hodinami

Josep Borrell

Borrell vyzval k příměří mezi Izraelem a Hamásem, prohlášení EU odmítlo Maďarsko

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyzvali k okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které má umožnit ochranu civilistů a doručení humanitární pomoci. Neshodli se však na společném prohlášení požadujícím od Izraele "přiměřenou obranu" před útoky z Pásma Gazy. Po mimořádné videokonferenci se zástupci vlád to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož společné komuniké nepodpořilo Maďarsko.

před 6 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Miloš Zeman

Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

před 7 hodinami

Barma, ilustrační foto

Po vojenském puči odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí

Od únorového vojenského puče odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí. Mezi uprchlíky jsou i bývalí členové barmského parlamentu, kterému armáda zabránila zasedat, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení indické vlády. Místní úřady očekávají, že vlna utečenců ještě zesílí kvůli bojům v barmských oblastech poblíž indické hranice. Tisíce lidí odešly i do dalšího sousedního státu - Thajska.

před 7 hodinami

Mateřská škola

Rozvolnění opatření pro kroužky umožní návrat do učeben a větší účast

Možnost setkávání dětí ve skupinách do deseti bez testů na covid-19 umožní od 24. května návrat kroužků z venkovních do vnitřních prostor. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže (DDM) a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Podle něj se dosud do kroužků prezenčně vrátilo do 60 procent zapsaných dětí. Naprostá většina aktivit se kvůli protikoronavirovým opatřením mohla konat jen venku. Očekává, že s návratem kroužků do budov účast poroste.

před 7 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama