Geocaching je hra novodobých lovců pokladů, propadli jí i Češi

Nepřístupný terén v přírodě i rušné části měst dobývají s pomocí satelitní navigace novodobí lovci skrytých pokladů, které mají nejčastěji podobu plastových schránek různých velikostí. Hra zvaná geocaching na pomezí sportu a turistiky má své aktivní příznivce po celém světě, propadli jí i Češi. První schránka zvaná cache (česky keš) byla založena před 20 lety, 3. května 2000, v Oregonu ve Spojených státech.

Reklama

Schránky se liší velikostí i obtížností hledání, ale žádné velké poklady v nich hledači neboli také kačeři nenajdou, zdrojem zábavy je především samotné hledání keší. Nejmenší "kešky" ve svých útrobách skrývají miniaturní bločky, takzvané logbooky určené k zapsání jména nálezce, ty větší pak obsahují geomince či drobné dárky. Nálezce schránky si předmět může vzít, musí ale do ní zase vložit něco ze svého osobního vlastnictví. Každá keš má svůj název i číselně označený terén a obtížnost na stupnici od jedné do pěti.

Některé "kešky" je možné najít hned po zadání souřadnic, k ulovení dalších je potřeba vyluštit složité i několikastupňové úkoly či rozkódovat šifry. Kačeři se po stopách keší musí často vydat do odlehlých, turisticky málo frekventovaných koutů přírody, hustá síť schránek bývá ale i ve městech na těch nejnavštěvovanějších místech.

Geocaching vznikl krátce poté, co 1. května 2000 tehdejší americký prezident Bill Clinton rozhodl o odstranění umělé odchylky přidávané do signálu GPS, aby se zlepšila přesnost tohoto navigačního systému pro běžné uživatele. První schránku uložil počítačový odborník Dave Ulmer jen o dva dny později v lesích nedaleko Beavercreek v americkém Oregonu. Schránku tehdy nazval jako stash (česky skrýš) a jednalo se o několikalitrový kbelík zakopaný do země, který obsahoval mimo jiné VHS kazetu, pár dolarů a plechovku s fazolemi. Geocaching jako oficiální název hry byl zaveden zhruba o měsíc později. Podle serveru geocaching.com byla první "keška" v Evropě založena 3. června 2000 v Irsku poblíž hlavního města Dublinu. O rok později, 1. června 2001, byla uložena první, dosud aktivní keš v České republice pod vrcholem Kotouč nedaleko Štramberku.

V současnosti je po celém světě přes tři miliony aktivních keší ve více než 190 zemích a hledá je přes šest milionů registrovaných hráčů. Nejhustší síť "kešek" mají Spojené státy, kde bylo dosud založeno více než milion těchto schránek. Hra je velmi populární také v Německu, Kanadě, Británii, Francii a Švédsku. Mezi geocachingové velmoci patří i Česko, počet aktivních keší u nás překonal hranici 60.000. ČR je také držitelem jednoho "keškařského" světového primátu, podle serveru geocaching.com je nejnavštěvovanější keš na světě umístěna v Praze na Karlově mostě a má přes 38.000 nálezů.

Nejoblíbenější keš na světě má název Lego - einer ist zu viel a nachází se v Berlíně u vchodu do místního Legolandu. Mezi zajímavá "keškařská" nej patří také nejvýše umístěná keš, která se ani nenalézá na zemském povrchu. V roce 2008 ji založil americký vesmírný turista Richard Garriot na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Nejhlubší keš na světě je uložena více než 2400 metrů pod mořskou hladinou na dně Indického oceánu asi 1700 kilometrů jihovýchodně od ostrova Reunion.

Hledání "kešek" však může být i nebezpečné, své oběti má již i v ČR. V prosinci 2005 zemřel osmnáctiletý mladík, když se při hledání keše zřítil ze čtyřicetimetrového svahu poblíž pražského motolského krematoria. V červnu 2018 zastihla prudká bouře s lijákem čtveřici mladých hledačů kešek v podzemní části Motolského potoka v Praze a dva z nich ve stoce dlouhé přes čtyři kilometry bohužel zahynuli. Sedmadvacetiletá žena utonula poté, co ji spláchla přívalová vlna a tělo osmadvacetiletého muže bylo nalezeno až po týdnu pátrání.

Témata:  Lidé geocaching EuroZprávy.cz Česká republika

Související

Evropa

Ruský politolog: Česko se pro Rusko stává součástí osy zla, vztahy se zhorší

Česko se pro Rusko stává součástí pomyslné "osy zla" a rusko-české vztahy se budou dále zhoršovat. ČTK to řekl ruský politolog Andrej Kolesnikov z moskevského střediska Carnegie. Podle něj skutečnost, že jsou agenti ruské vojenské rozvědky GRU v Česku podezřelí z výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích s dvěma mrtvými v roce 2014, a stejně tak následné vyhošťování diplomatů mezi Prahou a Moskvou, žádný velký ohlas mezi ruskou veřejností nevyvolalo.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 40 minutami

Ve vyhošťování diplomatů jsme mohli být tvrdší. Rusové jsou znepokojením spojenců zaskočeni, říká Lipavský

Místopředseda Sněmovního zahraničního výboru Jan Lipavský z Pirátů se domnívá, že reakce české strany vůči dalšímu vyhošťování ruských diplomatů z pražské ambasády v kauze Vrbětice mohla být ještě tvrdší. „Mohli jsme Ruské federaci vypovědět například dva diplomaty s vysokou hodností, když oni nám vyhostili zástupce pana Luboše Veselého,“ říká pro EuroZprávy.cz Jan Lipavský, který počítá s podporou spojenců. „Musejí si uvědomit, že jak tajné služby zaútočily na nás, může se jejich atak opakovat na jakoukoli členskou zemi NATO či Evropské unie, proto by měly zpozornět. Rusové jsou znepokojením našich spojenců zaskočeni.“

před 54 minutami

Havlíček hájil omezení obchodu a služeb, není dle něj v rozporu s rozsudkem NSS

Přetrvávající omezení maloobchodního prodeje a poskytování služeb není v rozporu s aktuálním rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Soud se ve svém rozsudku obchodem a službami kromě jedné vedlejší poznámky nezabýval. Poslancům to dnes řekl vicempremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v debatě na téma Konce likvidace českého maloobchodu, kterou vyvolali Piráti.

před hodinou

Německo se o případné reakci vůči Moskvě kvůli Vrběticím poradí se spojenci

Německo o ruském pozadí výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 jedná s členy Evropské unie a Severoatlantické aliance a o případné reakci vůči Moskvě se poradí se svými spojenci. Na dotaz ČTK to na dnešní tiskové konferenci řekla mluvčí německé vlády Martina Fietzová. Česko tvrdí. že za explozí stojí tajné služby, což Rusko odmítá. Obě země si kvůli incidentu vypověděly diplomaty.

před hodinou

před hodinou

Kreml si předvolal polského velvyslance na kobereček, vyhostil další diplomaty

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes podle agentury RIA Novosti předvolalo polského velvyslance v Moskvě Krzysztofa Krajewského a předalo mu protest proti tomu, že Varšava minulý týden vyhostila tři pracovníky ruského velvyslanectví. Moskva také informovala, že za nežádoucí považuje pět zaměstnanců polské ambasády v Moskvě.

před hodinou

Ve většině Itálie se od pondělka otevřou zahrádky restaurací i kina

Ve většině Itálie se od pondělí zmírní koronavirová opatření - otevřou se zahrádky restaurací, s omezenou návštěvností i kina a divadla a po několika měsících se uvolní cestování mezi regiony. Volné cestování bude mezi regiony ve žluté zóně, což budou od pondělka téměř všechny s výjimkou čtyř označených jako oranžové a Sardinie, která zůstává červená, tedy s nejhorší epidemickou situací, informovala dnes televize Sky TG24.

před hodinou

před hodinou

před hodinou

Koronavirus dosáhl i na Mount Everest, nakazil se horolezec

U norského horolezce, kterého dříve ze základního tábora pod Mount Everestem musela kvůli zdravotnímu stavu evakuovat helikoptéra, se potvrdila nákaza koronavirem. Přítomnost viru pod nejvyšší horou světa může překazit plány na výstup zahraničních výprav v jarní lezecké sezoně, která začala teprve na začátku dubna, napsal dnes zpravodajský server BBC.

před hodinou

Tři policejní důstojníci byli obviněni z rozsáhlého vynášení informací za peníze

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma.

před 2 hodinami

Německo nepoužije vakcínu Sputnik V bez schválení

Pro nasazení ruské vakcíny Sputnik V proti nemoci covid-19 je nezbytné schválení, zájem o tuto látku ale Německo má. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Jens Spahn, který však odmítl upřesnit čtvrteční prohlášení saského premiéra Michaela Kretschmera. Ten během návštěvy Moskvy uvedl, že Německo nakoupí 30 milionů dávek.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama