Geocaching je hra novodobých lovců pokladů, propadli jí i Češi

Nepřístupný terén v přírodě i rušné části měst dobývají s pomocí satelitní navigace novodobí lovci skrytých pokladů, které mají nejčastěji podobu plastových schránek různých velikostí. Hra zvaná geocaching na pomezí sportu a turistiky má své aktivní příznivce po celém světě, propadli jí i Češi. První schránka zvaná cache (česky keš) byla založena před 20 lety, 3. května 2000, v Oregonu ve Spojených státech.

Reklama

Schránky se liší velikostí i obtížností hledání, ale žádné velké poklady v nich hledači neboli také kačeři nenajdou, zdrojem zábavy je především samotné hledání keší. Nejmenší "kešky" ve svých útrobách skrývají miniaturní bločky, takzvané logbooky určené k zapsání jména nálezce, ty větší pak obsahují geomince či drobné dárky. Nálezce schránky si předmět může vzít, musí ale do ní zase vložit něco ze svého osobního vlastnictví. Každá keš má svůj název i číselně označený terén a obtížnost na stupnici od jedné do pěti.

Některé "kešky" je možné najít hned po zadání souřadnic, k ulovení dalších je potřeba vyluštit složité i několikastupňové úkoly či rozkódovat šifry. Kačeři se po stopách keší musí často vydat do odlehlých, turisticky málo frekventovaných koutů přírody, hustá síť schránek bývá ale i ve městech na těch nejnavštěvovanějších místech.

Geocaching vznikl krátce poté, co 1. května 2000 tehdejší americký prezident Bill Clinton rozhodl o odstranění umělé odchylky přidávané do signálu GPS, aby se zlepšila přesnost tohoto navigačního systému pro běžné uživatele. První schránku uložil počítačový odborník Dave Ulmer jen o dva dny později v lesích nedaleko Beavercreek v americkém Oregonu. Schránku tehdy nazval jako stash (česky skrýš) a jednalo se o několikalitrový kbelík zakopaný do země, který obsahoval mimo jiné VHS kazetu, pár dolarů a plechovku s fazolemi. Geocaching jako oficiální název hry byl zaveden zhruba o měsíc později. Podle serveru geocaching.com byla první "keška" v Evropě založena 3. června 2000 v Irsku poblíž hlavního města Dublinu. O rok později, 1. června 2001, byla uložena první, dosud aktivní keš v České republice pod vrcholem Kotouč nedaleko Štramberku.

V současnosti je po celém světě přes tři miliony aktivních keší ve více než 190 zemích a hledá je přes šest milionů registrovaných hráčů. Nejhustší síť "kešek" mají Spojené státy, kde bylo dosud založeno více než milion těchto schránek. Hra je velmi populární také v Německu, Kanadě, Británii, Francii a Švédsku. Mezi geocachingové velmoci patří i Česko, počet aktivních keší u nás překonal hranici 60.000. ČR je také držitelem jednoho "keškařského" světového primátu, podle serveru geocaching.com je nejnavštěvovanější keš na světě umístěna v Praze na Karlově mostě a má přes 38.000 nálezů.

Nejoblíbenější keš na světě má název Lego - einer ist zu viel a nachází se v Berlíně u vchodu do místního Legolandu. Mezi zajímavá "keškařská" nej patří také nejvýše umístěná keš, která se ani nenalézá na zemském povrchu. V roce 2008 ji založil americký vesmírný turista Richard Garriot na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Nejhlubší keš na světě je uložena více než 2400 metrů pod mořskou hladinou na dně Indického oceánu asi 1700 kilometrů jihovýchodně od ostrova Reunion.

Hledání "kešek" však může být i nebezpečné, své oběti má již i v ČR. V prosinci 2005 zemřel osmnáctiletý mladík, když se při hledání keše zřítil ze čtyřicetimetrového svahu poblíž pražského motolského krematoria. V červnu 2018 zastihla prudká bouře s lijákem čtveřici mladých hledačů kešek v podzemní části Motolského potoka v Praze a dva z nich ve stoce dlouhé přes čtyři kilometry bohužel zahynuli. Sedmadvacetiletá žena utonula poté, co ji spláchla přívalová vlna a tělo osmadvacetiletého muže bylo nalezeno až po týdnu pátrání.

Témata:  Lidé geocaching EuroZprávy.cz Česká republika

Související

Evropa

Rusko vyhrožuje Česku destruktivními kroky

Česko si musí uvědomit, že Moskva bude i nadále reagovat na kroky Prahy, které jsou destruktivní pro vzájemné vztahy, uvedla podle agentury TASS ve vysílání televizní stanice RBK mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Obvinění Ruska ze zapojení do explozí v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 znovu označila za absurdní.

Evropa

NATO se bude sporem Česka s Ruskem podrobněji zabývat ve čtvrtek

Severoatlantická aliance se chce ve čtvrtek podrobněji zabývat vyhroceným diplomatickým sporem mezi Českou republikou a Ruskem. ČTK to po dnešním jednání zástupců členských států NATO sdělil český velvyslanec při alianci Jakub Landovský, který dnes informoval ostatní země o důvodech vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády v Praze. 

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 22 minutami

před 55 minutami

Růst počtu předplatitelů Netflixu výrazně zpomalil

Růst počtu předplatitelů Netflixu v prvním čtvrtletí výrazně zpomalil kvůli polevování pandemie nemoci covid-19 a nedostatku nových filmových a seriálových hitů. Přibyly jich necelé čtyři miliony na celkových 208 milionů. Analytici v anketě společnosti Refinitiv v průměru odhadovali, že nových předplatitelů bude 6,25 milionu. Americká internetová televize to oznámila v úterý po uzavření burz a její akcie vzápětí odepsaly 11 procent.

před hodinou

Policie v USA postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

před hodinou

Počet poprav na světě loni klesl o čtvrtinu

Počet poprav se loni na světě snížil o více než čtvrtinu, a klesl tak na nejnižší úroveň od začátku vedení statistik v roce 2007. Informovala o tom dnes ve své pravidelné zprávě organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). V roce 2020 bylo v 18 zemích provedeno celkem 483 poprav, oproti roku 2019 je to pokles o 26 procent.

 

před hodinou

Čínský prezident přijal Bidenovo pozvání na klimatický summit

Čínský prezident Si Ťin-pching ve čtvrtek vystoupí na Spojenými státy pořádaném virtuálním summitu o klimatu, na který jej pozval americký prezident Joe Biden. Informovala o tom agentura Reuters. Pro oba lídry to bude první, byť virtuální, setkání od Bidenova lednového nástupu do funkce.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Velbloudi nesnášejí šimrání v nose, ale výzkum MERS se bez toho neobejde

Ani velbloudi nemají rádi, když jim někdo štětkou vrtí v nozdrách. A právě to se zrovna děje v keňské přírodní rezervaci Kapiti. Jeden z tamních velbloudů se zlostně brání, zatímco mu tři muži drží hlavu, krk a oháňku, aby veterinář mohl odebrat vzorek z jeho nosní sliznice. Testuje se zde koronavirus MERS, který se vyznačuje vysokou úmrtností a mohl by jednoho dne rozpoutat pandemii podobnou té, jakou svět prožívá nyní s novým koronavirem, napsala agentura AFP.

před 2 hodinami

Amnesty International: Blízkovýchodní státy dominují žebříčku počtu poprav

Čtyři z pěti zemí, kde bylo loni vykonáno nejvíce poprav, se nachází na Blízkém východě. S odkazem na zprávu lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) o tom dnes informoval zpravodajský web BBC. Ze 483 poprav, které AI zaznamenala v loňském roce, bylo 88 procent vykonáno v Íránu, Egyptě, Iráku a Saúdské Arábii. Organizace přitom tyto země obvinila, že v popravách, navzdory výzvám pandemie covidu-19, vytrvale a nemilosrdně pokračují.

před 2 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Začíná se Superliga rozpadat v samém zárodku? V Británii píší, že Chelsea ze soutěže odstupuje

Na novou fotbalovou soutěž zvanou Superliga, kterou založilo dvanáct velkoklubů z Anglie, Itálie a Španělska, dostává hned den po oznámení jejího vzniku obrovskou trhlinu. Především na britských ostrovech mezi tamními fanoušky vyvolala zpráva o jejím založení obrovské vášně a ve středu večer to v londýnských ulicích naplno pocítil třeba Petr Čech, současný technický ředitel Chelsea a klubová legenda. 

před 11 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama