Problém totality nejsou jen zavřené hranice. Lidé se báli, připomíná exposlanec

Jestli existuje něco, co přímo vystihuje totalitu, pak jsou to její snahy ovládnout všechny bez rozdílu. "Outsideři" nejsou přípustní. Podle historika, bývalého poslance a filozofa Daniela Kroupy současná diskuze o normalizaci postrádá kontext, jelikož jejím hlavním problémem nebyly ani tak zavřené hranice jako spíš, že se lidé báli neustálého sledování. SSSR si navíc nemohl dovolit, aby měl ve své sféře vlivu svobodnou zemi.

Reklama

"Nemůžeme debatovat o legitimizaci,“ nechal se filozof a signatář Charty 77 slyšet ve svém projevu k srpnu 1968 na ČT24 a vyzval k pomoci Bělorusům. "Lidé musí vědět, že na ně svět nezapomněl, musí mít naději, že když poteče do bot, tak mají kam utéct,“ podotkl.

Kroupa se zároveň také nechal slyšet, že momentálně ekonomická, sociální a další historie usilují o pomyslný trůn dějin. "Velká historie od samého počátku byla zaměřena na lidské skutky. To znamená, že historie je příběhem. To, co se děti mají učit ve školách, jsou tyto příběhy, které lidé prožívali, kterých se účastnili a na kterých se podíleli. Nejen příběhy individuální, ale i příběhy kolektivní,“ vysvětlil.

Pokud jde o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, tak v té vidí historik příměr s bojem mezi Řeky a Peršany o svobodu. "Osmašedesátý nebyla demokracie, tam se neodehrávaly žádné volby. Odehrávalo se uvolnění a rozevřel se prostor svobody. Najednou se lidé přestali bát. Komunisté nezrušili cenzuru, ale lidé přestali cenzory poslouchat,“ vzpomínal.

SSSR by se každopádně nevyplatilo, kdyby v jeho sféře vlivu existovala země, v níž se občané těší svobod, o nichž si může jeho lid pouze nechat zdát. "Měli velkou obavu, že jiskřička se bude šířit dál – do Polska, do Maďarska, do dalších zemí a samotného Sovětského svazu,“ vysvětlil Kroupa s tím, že Československo tehdy chtělo neúspěšně obhájit takzvanou třetí cestu. 

Totalita se vyznačuje intolerancí k outsiderům

Kroupa je toho názoru, že současní mladí historici postrádají u diskuzí o normalizaci kontext. "Oni přicházejí s pokusem o nový ideologický základ a tomu přizpůsobují historii. Jejich tématem je především sociální historie a jejich teze je, že ať komunistický režim byl jaký chtěl, ve skutečnosti znamenal sociální pokrok,“ řekl. Kontext, o němž se zmiňoval, se ale přitom velmi obtížně sděluje, jelikož se nedá vyčíst z dokumentů.

Že ne každý byl za minulého režimu nespokojený, jelikož všichni netouží po cestování, přijde filozofovi bezvýznamné. "Je to tvrzení, které není k věci. Problém nebyl, jestli jsme mohli cestovat, ale jestli když se potkali dva lidé na ulici a začali si říkat vtip o policajtech, tak při tom šeptali. Když jste přišli na návštěvu a někdo vám chtěl říct, co si vyslechl ve Svobodné Evropě nebo Hlasu Ameriky, tak šeptal, protože se bál. Lidé měli pocit, že jsou všude sledováni, stále někdo naslouchá. Měli podvědomý strach," vysvětlil.

"Režim nepřipouštěl, že by někdo byl mimo něj, to je povaha totality,“ nechal se slyšet signatář Charty 77 s připomínkou, že dělníci museli být členy odborových organizací. "Šlo o to z těch lidí učinit něco jako spoluviníky, spoluúčastníky. Za nacismu i poslední výhybkář nesl určitou spoluvinu na tom, že vlaky jezdily do koncentračních táborů,“ dodal s tím, že takovou vinu nelze odsuzovat, vinou ale zůstává.

"Po celou normalizaci a předtím asi také komunisté měli jako jednu ze základních tezí účast pracujících na řízení státu. Účast se realizovala tak, že všichni byli tlačeni, aby vstoupili do některé z organizací Národní fronty, aby se takzvaně zapojili. Tyto organizace byly převodovými pákami moci,“ informoval filozof.

"V této situaci nemůžeme debatovat o legitimizaci. Vtrhla sem sovětská vojska, která odstavila stávající politiky, dosadila sobě věrné politiky a ti se neodvážili udělat jediný krok, který se Sovětskému svazu nelíbil. Až v okamžiku, kdy přestal toto šíření sovětského bloku vykonávat, tak se otevřela příležitost z oprátky vyklouznout,“ podotkl k potlačení procesu Pražského jara. Vyjádřil se rovněž také k tomu, co přišlo o rok později.

"V devětašedesátém nás mlátili naši lidé a byla to podobná brutalita, jakou dnes vídáme v Bělorusku." Daniel Kroupa

Lidé musí vidět, že na ně svět nezapomněl

Pokud jde o Bělorusko, tak tam podle Kroupy ani nebude potřeba vpádu ruské armády. "Vliv Ruska podle mého mínění bude uplatňován daleko mírnějšími prostředky. KGB řídí veřejný život v největší míře tak, jako tady to dělala StB, ostatní bezpečnostní složky jsou věrné režimu. Rusku stačí mít dostatek lidí v těchto složkách, případně dodat své poradce a už mohou leccos ve svůj prospěch v Bělorusku měnit. Bělorusové mají k Rusku vztah, jaký měli Čechoslováci po druhé světové válce. Jsou mu velmi naklonění a někdy k němu i vzhlíží,“ nechal se slyšet historik.

V závěru také podotkl, že si ruský prezident Vladimír Putin nemůže dovolit Lukašenkův pád, jelikož by pak přišla další revoluce, která by pak následně mohla přejít i do samotného Ruska. "Předpokládám, že pokud bude Lukašenko odstaven, bude trvat chvíli a nastoupí tam někdo stejně věrný, nebo i věrnější,“ řekl Kroupa s tím, že ale z běloruského prezidenta nemá pocit, že by se chtěl vzdát moci.

Jistou roli by mohli sehrát také sankce vůči špičkám režimu. "To jsou lidé, kteří nežijí životem normálních Bělorusů, ale mají prostředky v zahraničí a děti posílají studovat na Západ. Na ně sankce dopadnou tvrdě,“ vysvětlil a poukázal také na nutnost symbolicky podporovat běloruské občany zvenčí.

"Pro nás v disentu bylo velkou podporou i pouhé stanovisko, které zaujali přední světoví politici. Lidé musí vědět, že na ně svět nezapomněl, musí mít naději, že když poteče do bot, tak mají kam utéct,“ ukončil.

Témata:  Pražské jaro Alexandr Lukašenko Bělorusko Charta 77 Srpen 1968 EuroZprávy.cz Daniel Kroupa

Související

Běloruská policie Evropa

Běloruský soud odsoudil 14 účastníků loňských protivládních protestů

Soud v běloruském Brestu dnes odsoudil 14 lidí, kteří se loni v září zúčastnili demonstrace proti výsledkům prezidentských voleb. Soud je shledal vinnými z aktivní účasti na skupinových akcích, které hrubě narušily veřejný pořádek, píše server Tut.by. Sedm z odsouzených si vyslechlo verdikt v podobě otevřeného vězení, které je v postsovětských zemích známo jako "chemie", píše Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) na svém webu.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Evropa

Bělorusové žádají německou prokuraturu o stíhání Lukašenka

Deset běloruských opozičních aktivistů požádalo německou spolkovou prokuraturu o trestní stíhání proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi a náčelníkům bezpečnostních složek kvůli "systematickému mučení" odpůrců Lukašenkova autoritářského režimu. Minsk se podle agentury Reuters zdržel vyjádření.

Ze společnosti

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do katastru nemovitostí se už za několik dní zkomplikuje. K dříve běžně dostupným informacím se nově dostanou jen někteří lidé. Proč se tuzemské úřady rozhodly přistoupit ke změnám?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Liga mistrů, ilustrační fotografie.

Ani Istanbul, ani Londýn. Finále Ligy mistrů se nakonec uskuteční v Portu

Hádanka posledních dní rozluštěna. Finále letošní fotbalové Ligy mistrů, ve kterém se střetnou dva anglické kluby Manchester City a Chelsea, se nakonec uskuteční v portugalském Portu a nikoli v původně plánovaném tureckém Istanbulu. Důvodem je nepříznivá koronavirová situace v Turecku. Evropská fotbalová unie UEA tak nepřistoupila ani na nabídku britské vlády, aby se finále prestižní soutěže uskutečnila v Anglii, třeba v londýnském Wembley.

před 29 minutami

Tomáš Zima (rektor UK)

Dvanáct lékařů včetně dříve nakaženého rektora Zimy kritizuje přetrvávající opatření, zejména testování

Dvanáct lékařů včetně rektora UK Tomáše Zimy nebo kardiochirurga Jana Pirka kritizuje přetrvávající opatření proti epidemii covidu-19, zejména plošné testování. Vadí jim také, že se na rozhodování podílí skupina Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kterou vytvořil člen Rady vlády pro zdravotní rizika, epidemiolog Petr Smejkal. Reakci skupiny a ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.

před 45 minutami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před hodinou

před 2 hodinami

Státní hranice České republiky

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

před 2 hodinami

Moře, ilustrační foto

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Praha

Praha kvůli výstraze meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

před 2 hodinami

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před 2 hodinami

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu. 

před 2 hodinami

ministerstva

Ministerstvo školství nesouhlasí s podmínkami pro školy v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Rušení menších očkovacích míst je podle starostů v rozporu s krajskou strategií

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83.546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

před 4 hodinami

KSČM

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama