ROZHOVOR: Počítají se jenom tituly, říká šampion Hamilton

Londýn - Lewise Hamiltona mrzí, že nevzbuzuje sympatie u všech fanoušků. Podle něho má každý právo na svůj názor, ale jak říká, je jen obyčejný člověk a doufá, že se jeho reputace v budoucnosti zlepší.

Lewis Hamilton

Lewisi, mnoho expertů a fanoušků Vás považuje za jednoho z nejlepších jezdců současnosti, ale nemají na Vás stejný pohled jako na člověka. V čem to podle Vás je?
Lewis Hamilton: „Neumím odpovědět, proč mě má někdo rád a někdo ne. Často se názor na Vás tvoří podle Vašich prohlášení. Možná byla některá slova vyjmuta z kontextu. Možná bylo něco, co jsem řekl, špatně pochopeno nebo špatně interpretováno. Někomu se zase možná nelíbily konkrétní věty. Na druhé straně jsem ve svém životě potkal hodně lidí, kterým stačilo strávit se mnou dvacet sekund, a byli schopni říct, že jsem obyčejný člověk. Doufám, že časem se vztah ke mně změní."

Znepokojuje Vás, že jsou k Vám lidé nespravedliví?
„Nemyslím si, že by lidé měli hodnotit ty, které neznají. Já druhé nesoudím, každý by měl soudit sám sebe. Nezlobím se, když se někomu něco nelíbí. Každý má právo na svůj názor. Když se ohlédnu zpátky, tak chápu, že v některých situacích jsem mohl reagovat jinak, něco jiného říct, ale lidé zapomínají, že my se neustále pohybujeme před kamerami. Každé naše slovo se ve veřejnosti rychle rozšíří. Musím být stále soustředěný, přesto se mi nepodařilo pokaždé se srovnat se situací. Jedno můžu říct s jistotou: musím se snažit konat správně a být stále lepším. Život se má užívat."

Když jste byl malý chlapec, poznali jste Rona Dennise. Teď jste se stal v Mercedesu mistrem světa. Jak jste se za tu dobu změnil?
„To je dlouhá historie. V každém roce se musím učit z vlastních chyb. Snažil jsem se najít rovnováhu mezi závody a svým soukromým životem. Cílem bylo pokaždé přijet na závod dobře naladěn. Mám sice už třicet let, ale chápu, že se musím ještě mnohému naučit. Myslím si ale, že jsem rozumnější a v různých situacích reaguju jinak. Například teď sleduju, v jaké situaci se ocitl Max Verstappen a přitom si vzpomínám na svůj začátek v F1. Teď jsem hodně vděčný za rady, které jsem tehdy dostal. Jsem rád, že jsem v šampionátu začínal v době, kdy jsem už na to byl připraven. Kdybych přišel do F1 o několik let dřív, dneska bych asi tady s Vámi nemluvil. Asi bych před několika lety odpověděl, že na F1 jsem byl připraven už ve věku Verstappena."

Znamená to, že jste už dospěl, ale v hloubi duše jste stále stejný?
„Absolutně. Mám velké srdce a někdy mi to přináší problémy..."

Tituly mistra světa jste získal v letech 2008 a 2014, mezitím se stal Sebastian Vettel čtyřnásobným šampiónem. Nemrzí Vás, že jste mu to v té době nestěžil?
„F1 je zajímavý sport, který mě uspokojuje a to je fajn. Na rozdíl od golfu nebo tenisu ne vše závisí od Vás. Můžete být fyzicky a psychicky připraven, ale za volantem pomalého vozu nedosáhnete nic. Jsem přesvědčen o tom, že letos bylo hodně jezdců na vrcholu své formy, ale jejich vozy byly o sekundu-dvě pomalejší. Jako jezdec s tím nemůžete nic dělat, jen se snažit vždy získat z vozu maximum. Nepopírám, že je skvělé přijet na závod s vědomím, že Váš vůz Vám umožňuje bojovat o vítězství. Vždy jsem chtěl získat druhý titul. V roce 2009 jsem měl hrozný vůz. Kdybych byl tak dobrý jako letos, tak v roce 2011 jsem mohl bojovat se Sebastianem. V roce 2012 jsem také mohl zvítězit."

Zbytek rozhovoru a další zajímavosti ze světa F1 se dočtete zde

Související:

Právě se děje